Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Osim što si zaboravio da Srbija nije Jugoslavija.

 

 

Tribune, Rusko carstvo traje malko više nego Jugoslavija, te teritorije su bile Rusija, a ne SSSR, kao što neki Zadar, ili Vukovar for that matter, nikada nisu bili Srbija. A drugo, nisu svi baš bili baš tolike budale, znamo kako je Milošević došao na vlast. Da li ti razumeš da smo ispali najveći bolidi na celom jebenom kontinentu? A retko ko je i prošao gore od nas.

Naravno da nisam zaboravio. Nego se prečesto zaboravlja da tenkove na slovenačku granicu nije poslao Milošević, već Ante Marković. Hoću reći, da je bilo funkcionalne federalne vlasti koja je mogla autonomno delovati odn. da je Ante Marković bio ono što je Rahoj u Španiji ili Angela Merkel u Nemačkoj, a ne kilavog predsedništva, druga bi se pesma pevala. U tom kontekstu i treba tumačiti to što sam rekao.

 

A drugo, Rusija mije imala istoriju genocida nad Rusima na Krimu i u Harkovu u WWII od strane Ukrajinaca, niti pa nekih 20ak % Rusa razbacanih po Ukrajini, Belorusiji i Kazahstanu da je opterećuje, niti internu političku presiju da će u slučaju raspada oni opet ostati na vetrometini. Svestan si da su Srbija i Srbi generalno 100 godina vodili ratove da bi Srbe okupili u jednoj državi, a onda sve to trebali da izgube jer je u globalnim okolnostima poražena ideologija na kojoj im je pola veka ta država bila bazirana, pa je ona trebala poći s njom u istoriju i uz to popucati po šavovima po kojima je prikrpljena. Opet kažem, trebao je biti neko mnooogo sposobniji i veštiji od bilo koga ko je tada figurirao na političkoj sceni da bi to sve uspeo da ishendluje, nekako prenebregne ovu gore činjenicu i Srbiju izvede na pravi put, a da ostane u sedlu i s glavom na ramenima (računajući da bi zainteresovanih da mu glavu skinu bilo trostruko više nego ikad pre i posle).

 

Da, ja u potpunosti razumem da smo ispali bolidi 1990-91, samo kažem da smo još veći bolidi ispali 1971-ve. S tim da smo to prvo u javnosti rasčistili sami sa sobom, uglavnom. Ovo drugo samoupucavanje retko ko pominje.

 

Over&out

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Tribune, u kazahstanu je 91 bilo isto rusa koliko kazaha.

I ima ih još uvek...

 

Kazahtan je suštinski Ruska vazalna država, sa Nursultanom kao namesnikom...

 

Ako se dobro sećam tamo Ruska vojska ima potpunu slobodu kretanja...

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Link to comment

Mislim da ih nema toliko. Dosta njih se iselilio poçetkom devedesetih. Ostali su u delovima koji se naslanjaju na rusiju čini mi se...

Mislim da sma negde čitao, nedavno, da ih je 41%...

Link to comment

Wiki kaze 23 posto 2009. A 99 ih je bilo 30%

 

 

 

U apsolutnim ciframa se smanjio broj za 2,5 miliona od 89. Oni su ublažili rusku demografsku katastrofu devedesetih iseljavanjem

Link to comment

 

Ustav Srbije od godinu dana pre toga

 

 

Република Србија уређује и обезбеђује:

  1. сувереност, независност и територијалну целокупност Републике Србије

 

moron

Link to comment

Ahtisari ima plan za Kataloniju. :cry: Kuku njima.

 

U Kazahstanu vrlo brzo moze doci (i doci ce) do ozbiljnih problema u stanovitoj oblasti poznatoj po lansiranju koja je specijalnim ugovorom izmedju Kazahstana i Rusije pripala ruskoj upravi do 2050. godine.

Link to comment

Ahtisari ima plan za Kataloniju. :cry: Kuku njima.

 

U Kazahstanu vrlo brzo moze doci (i doci ce) do ozbiljnih problema u stanovitoj oblasti poznatoj po lansiranju koja je specijalnim ugovorom izmedju Kazahstana i Rusije pripala ruskoj upravi do 2050. godine.

 

Rusi su sazidali novi kosmodrom Vostočni na Dalekom istoku, na granici sa Kinom, da bi uklonili zavisnost od kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu

Edited by slow
Link to comment

Tribune, u kazahstanu je 91 bilo isto rusa koliko kazaha.

 

 

Mislim da sma negde čitao, nedavno, da ih je 41%...

 

Ja mislim da je tih 41% bio neki maksimum, ili bar cifra iz 1991. I bili su delovi zemlje (pre svega gradovi) gde su Rusi dominirali. Mislim i da su Kazahtanci namerno pomerili glavni grad da ne bi bio u gradu gde su Rusi većina, ili tako nešto. I dosta uložili truda i ,,de-rusifikaciju" zemlje od tada. Mada, kao što neko reče, najviše je odradila emigracija, što u Rusiju što na Zapad.

Link to comment

Ja mislim da je tih 41% bio neki maksimum, ili bar cifra iz 1991. I bili su delovi zemlje (pre svega gradovi) gde su Rusi dominirali. Mislim i da su Kazahtanci namerno pomerili glavni grad da ne bi bio u gradu gde su Rusi većina, ili tako nešto. I dosta uložili truda i ,,de-rusifikaciju" zemlje od tada. Mada, kao što neko reče, najviše je odradila emigracija, što u Rusiju što na Zapad.

 

41% jeste bio maksimum i to je cifra iz 1979. godine. U tom trenutku je u republici Rusa bilo više od Kazaha. U trenutku raspada SSSR po brojnosti su bili otprilike izjednačeni, a ako bi se Rusima pridodali Ukrajinci i Belorusi, kao i druge manjine poput Nemaca i Korejaca koje su bile uglavnom rusifikovane, činili bi skoro natpolovičnu većinu.

Kazahstanske vlasti od sticanjaa nezavisnosti poprilično balansiraju između održavanja prijateljskih veza sa Rusijom i promocije kazaškog identiteta i jezika (procene su da krajem 80-ih više od trećine etničkih Kazaha nije imalo upotrebljivo znanje kazaškog jezika) i time posrednog približavanja Turskoj, kao i postepenog otvaranja ka Zapadu. Time se tumači i izmeštanje prestonice iz Alma Ate na krajnjem jugu u Astanu, kako bi se podstakla migracija etničkih Kazaha ka severu gde je do tada rusko stanovništvo bilo u većini. Takođe je generalno dosta promenjen etnički sastav većine urbanih centara, koji su po pravilu bili gotovo potpuno rusofoni.

 

Postoje neke naznake da se taj balans polako sve više okreće na ovu drugu stranu, npr. planira se da se uloga ruskog u obrazovanju postepeno umanji u korist engleskog, a za 5-6 godina bi trebalo da se kazaški alfabet prebaci sa ćirilice na latinicu. 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...