Jump to content
IGNORED

Šta kupiti kod Šveđana? IKEA eve me!


Frank Pembleton

Recommended Posts

1 hour ago, Sandradjer said:

Uredjaje necu iz Ikee, samo sudoperu i slavinu.

Ne mozes videti pravu cenu na brzinu. Moja kuhinja zahteva radne ploce po meri, pa to znatno povecava cenu. I postoji razlika koje ces frontove uzeti i kakvi ce biti elementi.

Uglavnom, u Ikei ne mozes dobiti kuhinju kao sto je pravi stolar, bas po meri.

Ikea ima te definisane elemente koji se prave na veliko.

Mozes da pogledas specifikaciju jednog elementa i njegovu cenu, pa mogu da uporedim sa cenama ovde ?

 

Da, jasno mi je, zato se i unajmljuju stolari da bi se radilo sve tip top po meri :) Takvu sam ja imala u Beogradu, savrseno skrojenu. Nisam shvatila da ce i tvoji delovi biti po meri vec vise odgovarati tim standardnim dimenzijama koje nude, jer mi je za Ikeu autoamtska asocijacija da se uzimaju stvari takve - kakve su.

 

Vidis jasno cenu svakog dela i elementa kada radis ovu konfiguraciju, ima i na kraju lista, ne znam kako da je kopiram ovde, ali dobro - nije toliko bitno. Zato sam i rekla da mi odokativno deluje mnogo, ali nije bas ni da vladam cenama generalno (osim sto mi je utisak da Ikea kosta maltene isto u Srbiji i Nemackoj). Vidim povremeno po prospektima koliko kostaju gotove kujne takve kakve su, takvu je i prethodni vlasnik naseg stana uzeo i stavio pre nego sto je oglasio stan (na nasu zalost, jer bismo mi uradili neke stvari, pre svega boju, drugacije.) Moji prijatelji ovde su unajmili neku nasu ekipu iz Srbije (arhitetka koji je radio plan i majstori koji su sve izrezali i tako gotovo doneli u Nemacku pa u stanu montirali) i rekli su da ih je to sve po meri i njihovim zeljama kostalo kao kuhinja iz Ikee (jedino sto su kasnili skoro tri meseca...ovi su imali staru kuhinju sve vreme pa nije bilo panike, ali opet. To bese 2018.). Koliko je sad to oko odnosa cena tacno - ne znam.

 

Koristila si ovakav planer? https://kitchen.planner.ikea.com/de/de/planner/

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
7 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Da, jasno mi je, zato se i unajmljuju stolari da bi se radilo sve tip top po meri :) Takvu sam ja imala u Beogradu, savrseno skrojenu. Nisam shvatila da ce i tvoji delovi biti po meri vec vise odgovarati tim standardnim dimenzijama koje nude, jer mi je za Ikeu autoamtska asocijacija da se uzimaju stvari takve - kakve su.

 

Vidis jasno cenu svakog dela i elementa kada radis ovu konfiguraciju, ima i na kraju lista, ne znam kako da je kopiram ovde, ali dobro - nije toliko bitno. Zato sam i rekla da mi odokativno deluje mnogo, ali nije bas ni da vladam cenama generalno (osim sto mi je utisak da Ikea kosta maltene isto u Srbiji i Nemackoj). Vidim povremeno po prospektima koliko kostaju gotove kujne takve kakve su, takvu je i prethodni vlasnik naseg stana uzeo i stavio pre nego sto je oglasio stan (na nasu zalost, jer bismo mi uradili neke stvari, pre svega boju, drugacije.) Moji prijatelji ovde su unajmili neku nasu ekipu iz Srbije (arhitetka koji je radio plan i majstori koji su sve izrezali i tako gotovo doneli u Nemacku pa u stanu montirali) i rekli su da ih je to sve po meri i njihovim zeljama kostalo kao kuhinja iz Ikee (jedino sto su kasnili skoro tri meseca...ovi su imali staru kuhinju sve vreme pa nije bilo panike, ali opet. To bese 2018.). Koliko je sad to oko odnosa cena tacno - ne znam.

 

Koristila si ovakav planer? https://kitchen.planner.ikea.com/de/de/planner/

Ne mogu da otvorim planer, ali mislim da je to taj isti. Taj koristi i planerka iz Ikee. 

Taj planer ne nudi sve moguce opcije, ali ova planerka zna sta moze, a sta ne (planer ne nudi opciju da stavis sudoperu u ugaoni element, a to je moguce). Kod mene ce to ispasti skrojeno kao po meri uz jednu manu koja se nece videti spolja (dobicu element dubine 40, umesto element dubine 60 zbog nekih cevi od grejanja). Radne ploce Ikea moze da sece po meri, tu postoje neki uslovi vezano i za uredjaje pa ta stvaka ispadne poprilicno skupa.

Sto se tice stolara trenutna situacija je takva da stolara samo materijal kosta koliko kuhinja iz Ikee jer je materijal poskupeo. 

Po mojoj nekoj proceni, na osnovu svega sto uporedjujem, u odnosu na 2018 sve je poskupelo nekih 40-50%

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

@ivy

Ugradnja kuhinje se racuna naravno po broju elemenata. Ta cena se procentualno smanjuje ako se kupuju uredjaji u Ikei sto nije moj slucaj. Kao nesto mi je spustila zbog sudopere i aspiratora. Cena bi bila 200 evra, ali zbog ova dva elementa je 170.

Trenutno se bavim pax plakarima. Ako je nekome potrebna pomoc tu sam :). Sve dimenzije, elemente, vrata sam proucila :D

Edited by Sandradjer
  • Haha 1
Link to comment
16 minutes ago, Ras said:

Pax je bio jedini sistem plakara koji je imao elemente dubine 28 cm, koji su mi bili potrebni. Sada ih više nema u ponudi.

Nema 28. Korisna ta dubina?

Kombinujem dubinu 60, sa dubinom 40. Pa se razmisljam ima li smisla to 40.

Ovako nesto, samo necu providna vrata 

 

Screenshot_2022-11-22-21-36-41-436-edit_com.android.chrome.jpg

  • +1 1
Link to comment

Sve ima smisla kada je prostor ograničen.

Recimo, širina od 100 cm, bez obzira na dubinu od 28,  omogućava mi da smestim dva reda košulja/pantalona paralelno sa prednjim/zadnjim zidom, odnosno drugačije orijentisanih od ovih na slici.

Verovatno ću i ja morati da kombinujem sa dubinom elemenata, ume to dobro da izgleda.

Edited by Ras
  • Hvala 1
Link to comment

Ovo na slici je gubljene prostora u plakaru 

 

40cm je bezveze, milion puta moras da presavijas stvari. Previse plitkih fioka sa leve i desne, neces valjda po 10 pari carapa u svaku? 

 

Plakar za kucu se pravi u zavisnosti od odece. Sta kacis najvise na vesalice(jakne, haljine, majice?) , koje su duzine, sta ide u fioke, kutije, pa onda izgradi unutra. Da li vakumiras zimsko i letnje? Budi prakticna. 

 

Ako volis fioke uzmi malo dublje. Haos obavezno pravimo, sa plićim moras da slazes stalno. Ovoliko fioka ti ne treba sa slike ako je samo za tebe. Jedan red njih, ok. 

 

 

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

@Ras

Razumem, znaci mi informacija za dva reda.

@mustang

Ovo na slici je samo ideja kako moze da izgleda kombinacija od 40 i 60 dubine. Moze da se smislja raspored unutra u skladu sa potrebama.

Kod mene je to plakar u spavacoj sobi i tu je bio plakar 2x0.6. Dimenzije sobe su takve da nedostaje sa obe strane kreveta po 10cm da bi bila super :)

  • +1 1
Link to comment
Sve ima smisla kada je prostor ograničen.
Recimo, širina od 100 cm, bez obzira na dubinu od 28,  omogućava mi da smestim dva reda košulja/pantalona paralelno sa prednjim/zadnjim zidom, odnosno drugačije orijentisanih od ovih na slici.
Verovatno ću i ja morati da kombinujem sa dubinom elemenata, ume to dobro da izgleda.

Da moja žena je bila oduševljena kad je videla te šipke za kačenje koje idu od "leđa" ka napred.
To i šipke u dva reda.
Ka to ništa nisam razumeo šta priča dok mi nije polazala...



....shiit has hit the fan.
Link to comment

Da, to je ovaj element za PAX garderobere i dva reda vešalica: KOMPLEMENT Šipka za vešalice, belo b. im. hrastovine, 100x35 cm - IKEA

Postoji u par standardnih dimenzija, kao i za samo jedan red vešalica.

 

Nisam do detalja upoznat sa ponudom sličnih elemenata u ovim radionicama koje izrađuju plakare, ali standardan je u ponudi i može se naći nosač vešalica (koji i sam koristim već godinama), a koji se šrafovima može montirati na policu iznad, pod uglom od 90 ili čak i pod nekim oštrim uglom zarad boljeg iskorišćenja prostora u plitkom garderoberu. Cena ovih nosača je okvirno 300 dinara, ne izgledaju fensi (ali se ionako ne vide), a izrađuju se u verziji koja ima fiksnu dužinu, ili (još bolje!) u verziji koja izvlačenjem može pokriti opseg dimenzija.

 

Ovo:

 

Okov za plakare

 

Oglas: izvlakač-ofinger za garderobu-okov za plakare - KupujemProdajem

Edited by Ras
Link to comment
  • 2 weeks later...

Kako idete u tu nasu Ikeu?

 

Ako se dolazi autoputem iz smera NBG gde se izlazi sa auto put? I gde se ukljucuje kad se vraca autoputem ka tom smeru? Ako sam dobro shvatila Ikea je sa leve strane kada se gleda smer prema Nisu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...