Jump to content
IGNORED

Netflix produkcija


Lezilebovich

Recommended Posts

On 2.12.2020. at 20:00, Caligula said:

ETHOS

 

turska serija

 

kida

 

Odgledali hanuma i ja ovo jerbo je pretila opasnost da ostanemo poslednji magarci u užem i širem društvu koje već nedeljama priča samo o ovoj seriji. Rekao bih da razumem zašto; ovo je po mnogo čemu 1 interesantno ostvarenje.

 

Originalni naslov je Bir başkadır što se može prevesti jedino u kontekstu stiha iz kojeg te reči potiču a koji kaže: Bir başkadır benim memleketim (moja zemlja je nešto posebno). U pitanju je čuveni šlager iz 70ih, dakle naslov serije bi glasio otprilike: Nešto posebno dočim je Ethos za stranu publiku i rekao bih da je dobar izbor.

 

U središtu serije je taj čuveni društveni jaz između nastm i njihtm. Onih što nose marame i onih što ih ne nose. Onih koji ne propuštaju nijednu molitvu i onih koji unutrašnjost džamije videli nisu. Onih koji su išli u školu i onih koji nisu išli. Onih koji sve podređuju zasnivanju porodice i onih koji u svojim 40-im nisu u stanju da izgrade običnu emotivnu vezu. O tom, ne jazu nego ponoru, stalno se i svuda priča, to je društvena tema broj jedan u Turskoj. Pisci su je uveliko razradili u romanima ali do sada nije bilo previše uspešnih pokušaja da se to ekranizuje. Nije doduše bilo ni volje jer zna se kod koga su novci za produkciju. E, sad je došao Netflix koji donosi neke nove vetrove pa nije čudo da se iz vlasti već čuju pozivi na zabranu (ona jedna scena u kojoj se na par sekundi vidi obnažena ženska figura samo im je došla kao kec na deset).

 

Moj utisak je da su životi glavnih likova neverovatno verno predstavljeni, ne u smislu dramskog zapleta nego u smislu okruženja iz kojeg dolaze. Glavna junakinja i njen buraz koji žive na severnom obodu azijske strane Istanbula (nešto kao podavalska sela u Beogradu), hodža kao prvorazredni autoritet za sva pitanja u selu, psihološkinja koja je odrasla u konaku na Bosforu tj. u bablu koji pobožne i one sa maramom bukvalno tretira kao nižu kastu, njena kurdska drugarica koja se školovala da pobegne iz suprotnog babla u kojem je svako ko ne nosi maramu bezbožnik, 40-godišnji blejač kome odnekud kaplje kinta za gajbu u najskupljem projektu u gradu (nešto kao BnV samo mnogo ružnije i bez vode, ali zato 2-3 puta skuplje) i koji pod milim bogom ništa ne radi osim što se redovno okorišćuje o usamljene vršnjakinje koje upoznaje u teretani, i neki novi klinci koji slušaju neku novu muziku i kreću se po nekim novim mestima.

 

U stvarnom životu poznajem barem dvoje tipičnih egzemplara iz svih navedenih katergorija, a u nekim kategorijama ih poznajem po 5-6. Neki su mi prijatelji, često pričamo o ovim temama. Ekipa iz serije je do najsitnijeg detalja obukla i našminkala glumce da se uklope u navedene kalupe. Čak su im i provincije iz kojih su se doselili u Istanbul izabrali tako da odgovaraju njihovom ponašanju i postupcima u seriji. Hanuma kaže da su ovo dvoje što igraju glavnu junakinju i njenog buraza potpuno pokidali sa glumom, hodža je tu negde blizu njih, dočim su dve psihološkinje srednje očajno dočarale ono što je trebalo da dočaraju. Ali sve to ne kvari ukupan utisak koji je neverovatno jak.

 

Uzgred, Meryem i buraz joj ovako izgledaju u RL:

 

image.png

 

image.png

 

Što se tiče dramskog zapleta, hanuma i ja smo posle četvrte i pete epizode bili u fazonu da se hvatamo za ruke i skačemo sa balkona, sreća pa nakon toga kreće normalizacija odnosa. Mislim da gledalac koji makar donekle ne poznaje Tursku neće moći da uhvati maksimalan utisak i celu dubinu serije ali i bez toga se ima šta videti i vredno je gledanja. Od pomoći je i par tehničkih detalja poput vrhunske fotografije i tona.

 

Sve u svemu, toplo bih preporučio ovu seriju svakome ko povremeno poželi nešto što nisu zmajevi, klanje, ubijanje, kriminal i golotinja na kilo, i kome je interesantno nešto što je kulturološki drugačije i ne dolazi iz američkog viđenja života.

 

 

  • +1 2
  • Hvala 6
Link to comment

Јок море :happy:

Да ли си ти реалан човече па нас дј жекс више од 10 година снабдева квалитетним турским серијама, упознали смо ми турску довољно то је земља где је по селима реч аге последња, где се уговарају бракови а ако млада не пристане држи се у кућном притвору 

А када са љубавником побегне у стамбол муж и његова браћа узимају утоке и крећу за њима а полиција све то мирно посматра

Земља заостала 200 год у менталитету није ни чудно што их не примају у еу, коме требају такви примитивци :D

  • Haha 1
Link to comment
4 hours ago, Redoran said:

 

Moj utisak je da su životi glavnih likova neverovatno verno predstavljeni, ne u smislu dramskog zapleta nego u smislu okruženja iz kojeg dolaze. Glavna junakinja i njen buraz koji žive na severnom obodu azijske strane Istanbula (nešto kao podavalska sela u Beogradu), hodža kao prvorazredni autoritet za sva pitanja u selu, psihološkinja koja je odrasla u konaku na Bosforu tj. u bablu koji pobožne i one sa maramom bukvalno tretira kao nižu kastu, njena kurdska drugarica koja se školovala da pobegne iz suprotnog babla u kojem je svako ko ne nosi maramu bezbožnik, 40-godišnji blejač kome odnekud kaplje kinta za gajbu u najskupljem projektu u gradu (nešto kao BnV samo mnogo ružnije i bez vode, ali zato 2-3 puta skuplje) i koji pod milim bogom ništa ne radi osim što se redovno okorišćuje o usamljene vršnjakinje koje upoznaje u teretani, i neki novi klinci koji slušaju neku novu muziku i kreću se po nekim novim mestima.

 

 

 

Ne zivim u Turskoj pa mi zaplet ne smeta - mene je s nogu oborila trodimenzionalnost likova koji su pri tom predstavnici stereotipova.

 

Spoiler

Hodza koji je racionalniji i manje "pobozan" od vernika, njegova cerka (usvojena!) koja ne sme da izadje iz ormana, ovaj glavni zadrti i njegova lukava prelepa sestra - pa jebote, svi su do karikature oterani u krajnjost a opet savrseno trodimenzionalni, i sa zlim i sa dobrim u sebi... obicno zaboravim te odgledane Netflix stvari posle nedelju dana, ovo me bas lepo razvalilo.

Turci iznenadili, i produkcijski i rediteljski.

Edited by Hamlet Strašni
Spojler
Link to comment
5 hours ago, Redoran said:

Sve u svemu, toplo bih preporučio ovu seriju svakome ko povremeno poželi nešto što nisu zmajevi, klanje, ubijanje, kriminal i golotinja na kilo, i kome je interesantno nešto što je kulturološki drugačije i ne dolazi iz američkog viđenja života.

 

 

Meni je serija fantastično legla. Ne mogu da kažem da sam baš ekspert po pitanju društvenih prilika u Turskoj, ali mislim da znam dovoljno o tome da mi bude otprilike jasno ovo o čemu pišeš.

Male zamerke su na sporost radnje negde pri sredini serije i što mi se čini da je više pažnje posvećeno tom tradicionalnom/religioznom bablu, pa likovi iz one druge grupe po prirodi stvari zbog nedovoljnog materijala ne mogu da dođu do izražaja. I meni su psihijatrice bile neuverljive, iz tog liberalnog kruga mi je čak najsimpatičnija glumica iz sapunjara. Takođe, Ruhijina priča (fantastično glumačko izdanje, BTW) se malo suviše jednostavno i klišeizirano razrešava. Ali dobro, opšti utisak je više nego pozitivan.

Hodžin rastanak sa kćerkom je definitivno highlight poslednje epizode, ako ne i čitave serije, satima mi se ta scena motala po glavi.

 

Glavna glumica je apsolutno pokidala, ne sećam se da sam skoro gledao neki toliko životan lik (a sa kojim gotovo da nemaš nikakvih dodirnih tačaka, povrh svega) poput Merjem. 

Link to comment
2 hours ago, Caligula said:

 

  Reveal hidden contents

Hodza koji je racionalniji i manje "pobozan" od vernika, njegova cerka (usvojena!) koja ne sme da izadje iz ormana, ovaj glavni zadrti i njegova lukava prelepa sestra - pa jebote, svi su do karikature oterani u krajnjost a opet savrseno trodimenzionalni, i sa zlim i sa dobrim u sebi... obicno zaboravim te odgledane Netflix stvari posle nedelju dana, ovo me bas lepo razvalilo.

Turci iznenadili, i produkcijski i rediteljski.

 

Turska Netflix produkcija nema veze sa smećem koje se prikazuje na našim televizijama. Preporučujem The Gift (pogotovo prvu sezonu) i Love 101.

Link to comment
2 hours ago, Halvard said:

 

Turska Netflix produkcija nema veze sa smećem koje se prikazuje na našim televizijama. Preporučujem The Gift (pogotovo prvu sezonu) i Love 101.

 

 

Ma jasno, velika drzava, veliko trziste, verovatno ima raznih nivoa kvaliteta. Meni npr. jedna od najboljih serija ikada Grlom u Jagode, ali ne verujem da je mnogo publike van SFRJ pogledalo.

 

@Redoran hvala za spojler, ja se zaneo

 

Edited by Caligula
Link to comment

Opušteno. Nego, samo jedna opaska:

 

Quote

Hodza koji je racionalniji i manje "pobozan" od vernika,

 

Ovo ne da nije retkost nego je veoma česta pojava u stvarnosti. Imami su državni službenici koje školuje i plaća država. Drugim rečima, ljudi su profesionalci i kao takvi često su daleko manje pobožni od onih koji im dolaze u džamije. Jednom prilikom je Direktorat za religijske poslove otpustio iz službe jednog hodžu nakon što se ovaj javno deklarisao kao, pazi sad, ateista! Mediji otišli kod lika po izjavu, on im rekao nešto u fazonu: "Ne razumem u čemu je problem što sam ateista, ja svoj posao obavljam savesno i profesionalno".

 

Jedan od najpoznatijih novinara anti-islamske provenijencije (ubijen 1990-te) je u mladosti bio muftija i tokom službovanja je postao ateista.

  • +1 4
Link to comment
On 15.12.2020. at 18:20, John Coltrane said:

Jel probao neko ovo

 

 

 

 

Sinoć u dahu pogledao 2 epizode, danas nastavljam.

 

Koliko su lepe dve glavne junakinje, toliko su deca gadna, koliko je enterijer kuća, stanova i restorana za poželeti, toliko je atmosfera u tom malom mestu jeziva.

 

Inače glavni lik neodoljivo podseća na plesačicu iz Flashdance.

 

Link to comment
10 hours ago, Lezilebovich said:

Gledao neko Alice in borderland ? 

 

 

9 hours ago, Mil@n said:


Par postova iznad. :P

 

Ja odgledao prvu epizodu, okejiš mi je, zanimljivo za sada.

 

Samo mi nije jasno kako su snimili one scene u Tokiju, neću da detaljišem da ne spojlujem, ali jasno je na šta mislim.

Link to comment
1 hour ago, John Coltrane said:

 

 

Sinoć u dahu pogledao 2 epizode, danas nastavljam.

 

Koliko su lepe dve glavne junakinje, toliko su deca gadna, koliko je enterijer kuća, stanova i restorana za poželeti, toliko je atmosfera u tom malom mestu jeziva.

 

Inače glavni lik neodoljivo podseća na plesačicu iz Flashdance.

 

ovakve serije treba da prave ameri, oni su majstori za ovo. ovako sve super, al nešto fali

Link to comment
3 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

ovakve serije treba da prave ameri, oni su majstori za ovo. ovako sve super, al nešto fali

 

Jutros odgledao još 2, stiče se utisak da je kreator 1 opak ženomrzac.

 

Frustrirajuća mi je indolencija Rakel i Maura koliko i kurcobolja učenika.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...