Jump to content
IGNORED

Domaći rep


Ravanelli

Recommended Posts

Ajde da vratim temu tamo gde i pripada, na srpsku hip-hop scenu, pa taman da izdvojim tri repera koji su mogli mnogo, a postigli veoma malo.

 

Teror Teca, kasnije poznat kao Teca Gambino, prvi put sam cuo za njega kada je gostovao na Hiphopium albumu, za njega sam u tom trenutku mislio da ce biti jedan od najboljih srpskih repera, medjutim bukvalno narednih desetak godina nista nisam bio cuo o njemu, mislio sam da je batalio muziku, a onda se odjednom pojavio na pesmi Krimi Rad i opet odlicno odradio svoj deo, kada bi se od te pesme uzeli samo delovi gde on repuje, to bi bila jedna od boljih srpkih gengsta rep pesama ikada, medjutim ona netalentovana kobila Jelena Karleusa je totalno izmasakrirala pesmu sa njenim urlikanjem koje je jos vise pojacano sa autotune silovanjem, da bi ubrzo nakon toga Teca krenuo da se pojavljuje kao gost kod jos nekih operisanih od talenta kvazi pevacica kao sto su muskobanjasta Nikolija, blentava Valerija i plasticna Tamara Djuric, jedina neka normalna kod koje je gostovao na pesmi je prelepa Emina Jahovic, ali tu pesmu je ogadio onaj ljakse DJ Shone, a i sam Teca umesto da je opet bacio neki brutalan verse, uglavnom je nabrajao gradove i drzave, tako da je komotno mogao da promeni ime u Teca Geografija, kad se sve sabere i oduzme, on je neko ko je imao i stas i glas i dovoljno talenta da napravi i vise nego dobru muzicku karijeru, narocito sada kada je trep postao najpopularniji pravac, za razliku od ostalih srpskih trepera koji uglavnom izgledaju kao da kradu novac sa ikone, Teca je ipak u jednom trenutku izgledao kao da spava u teretani i jede malu decu za dorucak, dok se i on na kraju nije zapustio i zaoblio kao lubenica, sve u svemu, od svega sto je uradio, jedino ta stara pesma Kraljevski Stil gde su on i Juice vredi nesto, kao i njegova solo pesma Kalasnjikov za koju je izbacio spot pre nekoliko godina, bile su neke glasine ranije da je lik stvarno imao neku krimi proslost iza sebe, ali nista nije potvrdjeno.

 

 

Sha, takodje jedan od mojih ranih favorita na srpkoj rep sceni, kad sam prvi put cuo za njega bio je clan grupe Sha-Ila, ali imao sam veliki problem da slusam bilo sta od te grupe posto mi je onaj drugi lik Ila od samog starta bio toliko antipatican i netalentovan za rep muziku, da mi nije bilo jasno zasto se bezveze blamira kad mu ocigledno to ne ide od ruke, znaci sve njihove pesme iz tog perioda sam slusao polovicno, samo one delove gde Sha repuje ili peva, uvek je imao dobar vokal i bas me je prijatno iznenadilo da jedan srpski reper mozde na momente da zvuci i kao r'n'b pevac, posle sam saznao i da je on uglavnom radio kompletnu produkciju svih tih albuma, a meni su uvek reperi koji su i dobri producenti ipak mnogo drazi od ostalih koji znaju samo jednu od te dve vestine, kasnije kad je Sha napokon napustio tu smesnu grupu, taman sam se obradovao da ce imati dugu solo karijeru, medjutim iako je u jako kratkom roku uspeo da snimi tri solo albuma, inace sva tri veoma dobra u tadasnje vreme, odjednom je napravio drastican zaokret u karijeri i poceo je sve vise da odlazi u neke narodnjacke vode, pa je odjednom poceo da gostuje na pesmama svim mogucim otvaracicama usta koje ih bolje sluze kada im nesto ulazi, neko kada im izlazi iz glasnih zica, preko noci me je razocarao i shvatio sam da je on zalupio vrata svojoj rep karijeri i da ce mu svaki naredni projekat biti znatno gori od onog prethodnog, ajde da ne gresim duzu, uspevao je u par navrata da napravi poneku pesmu koja je i mogla da se slusa makar par puta dok coveku ne presedne i autotune i previse genericki tekst, ali kad se podvuce crta, Sha je neko ko ima toliki talenat i za pravljenje bitova i za celokupan aranzman i za repovanje preko kompleksnijih matrica i lik veoma dobro fizicki izgleda, no homo, a to mu je sve omogucavalo da i dalje ostane u rep vodama gde bi mogao da pravi i neke fensi pesmice za ribe sto se loze na njega, kao i da nama pravim hip-hop fanovima isporucuje kvalitetan materijal, siguran sam da bi bio odlican i u trep vodama, evo na primer jedna njegova stara pesma gde mu je gost bio neki srpski reper iz Francuske, znaci brutalna srpsko-francuska repcina, kao i jos jedna stara pesma za koju je snimio spot u svom kraju.

 

 

Day Who, ovo mi je bio jedan od najdrazih underground likova kada sam prvi put otkrio onaj radivizija forum posvecen srpskom repu, secam se da sam imao tri ili cetiri njegove demo pesme koje sam konstantno slusao iako nisu bile kompletirane, lik je imao takav glas i takav flow da sam tada bio ubedjen kako ce jednoga dana zagospodariti srpskom hip-hop scenom, medjutim potrajalo je to nekoliko godina pre nego sto je taj njegov demo materijal izrastao u pravi album, pa se nekako potrefilo da kad je konacno stupio na scenu, ta do tada srpska rep scena je zapala u svoj neki tranzitni period kada je sve umrlo, tako da mu je tajming bio nikad gori, mislim da je ubrzo jos jedan album uspeo da snimi, ali to nije imao ko da slusa, pa je i sam Day Who ocigledno razocaran tom celom situacijom resio da napravi duzu pauzu od muzike sto se takodje na kraju ispostavilo kao los potez, jer je ta neka rep publika pocela da se vraca i neke nove generacije su dolazile taman u trenutku kada i razni striming servisi i popularizacija youtube spotova, sada koliko vidim Day Who opet snima neke nove stvari i ima nekih novih spotova, samo sto su mu tekstovi postali previse depresivni, a i on vise nije onako mlad sa kul dredovima, secam se da je gostovao u spotu neke kvazi r'n'b grupe gde su dve devojke pevale, a on repovao u nekoj sobi za ispitivanje pored detektora lazi, proslo je previse vremena i on vise nije ni slika ni prilika onoga sto je trebao da bude, nazalost voleo bih da mu je tajming u karijeri bio bolji i da je on sam imao vise strpljenja, pa eto od tih nekih starijih pesama izdovjio bio njegovo gostovanje na pesmi Djavoli, tu je dobro poznati Shorty koji je takodje mozda mogao da nadje svoje mesto u ovom mom tekstu o srpskim reperima koji nisu ispunili svoj potencijal, medjutim ipak on iza sebe ima i ono sto je uradio u grupi Full Moon i posle dva jako dobra solo albuma, tako da verujem da je postigao nekakav uspeh, makar dovoljan da svi u Srbiji znaju ko je Shorty, dok cisto sumnjam da isti broj ljudi zna ko je Day Who, iako je imao dovoljno talenta da bude jedan od najboljih, takodje okacicu i dve njegove pesme koje su bile neke od tih demo stvari kojih se secam od ranije, samo sto su ovde naravno kompletirane i odradjen je aranzman.

 

 

Edited by Бруклинский
Link to comment

Coby, malo sam prelistavao temu i video sam da se vec jednom diskutovalo o njemu, uglavnom uz negativne komentare i kacena je ona Rambo pesma koja bas i nije najidealniji primer za ljude koji ne znaju nista o njemu, drugim recima on je ipak neko ko je totalno transformisao ovu scenu koju danas imamo, pre svega u produkcijskom smislu, tako da zasluzuje da se malo dublje analizira njegov dosadasnji rad i uticaj koji ima i na danasnju publiku, ali i na neke buduce generacije koje ce dolaziti, ja ga licno veoma simpatisem, ima talenat i za produkciju i za ceo biznis.

 

Tacno pre godinu dana Vice je imao dokumentarac u cijem fokusu su bili Coby i Rasta, a pojavljuju se i Reksona (Bassivity), Loki (Mascom Records), Djordje Trbovic (IDJ Videos) i jos neki likovi, tema je bila ova danasnja nova muzika i preporucujem svima da pogledaju, traje 45 minuta i mislim da su dobro pokrili sve ono sto je uzrokovalo da ta neka hip-hop scena polako pocne da se mesa sa narodnjackom muzikom, tako da ne bih ja sad nesto previse pisao o tome kad su vec ljudi sami objasnili, meni se takav trend naravno ne svidja, ali necu ni da ih pljujem.

 

https://video.vice.com/rs/video/rep-narodnjaci/5c26029ebe40771d454ba996

 

Da se vratim na temu, Coby je neko ko je bukvalno od nicega uspeo da izgradi odlicnu karijeru u nasoj muzickoj industriji, lik je sa nekih dvadesetak godina dosao u Beograd sa dve hiljade dinara u dzepu, da bi potom petnaestak godina pravio bitove i radio produkciju kome god je stigao ne bi li pre svega obezbedio neki normalan zivot od tog posla, bukvalno je sam sebe naucio sve sto bi jedan muzicki producent trebao da zna, a sada kada bih ga svrstavao na neke liste, rekao bih da je on jedan od pet najboljih srpskih hip-hop producenata svih vremena, bolji od njega su samo Lud i Oneya, dok su Reksona i Dada na otprilike istom nivou kao i Coby, a to pricam samo vezano za rep muziku, kada bih ga rangirao u nekom malo sirem smislu, Coby je sigurno na vrhu liste producenata koji mogu podjednako kvalitetno da prave muziku iz vise razlicitih zanrova, on je kao neki kuvar koji zna da napravi i fast-food i haute cuisine, ali takodje zna da napravi i hibridnu verziju brze hrane pomesane sa luksuznim jelima, pa je mozda najbolje reci da on u svojoj kuhinji pravi nekakvu paella muziku, znaci uzme veliki tiganj i u njemu pomesa pirinac (folk), piletinu (rep), pacetinu (trep), morske plodove (r'n'b), povrce (dens), zacinsko bilje (pop) i doda malo safran (regeton), pa kad se sve to lepo proprzi na velikoj vatri, onda iz istog tog tiganja servira razlicite izvodjace od repera, trepera, pop i dens muzicara, do narodnjaka i netalentovanih starleta koje su dosle do novca potrebnog za singl ili album koristeci neke druge svoje vestine, jedino sto im prilikom serviranja u tanjir Coby razlicito rasporedjuje odredjene sastojke iz tiganja, neko dobije malo vise mesa, neko malo vise pirinca, neko malo vise povrca, a za neke je potrebno da se isecka i nesto sveze suhomesnato da obogati porciju, posto se sistemi za varenje razlikuju.

 

Sad cu da predjem konkretno na njegovu muziku, znaci Coby je prvo i pre svega vrhunski producent, on je tek kasnije shvatio da bi bilo jos bolje ukoliko bi povremeno mogao i da repuje ili peva, medjutim njemu repovanje i pisanje tekstova ne ide od ruke, a tu i tamo ume da peva, samo ne onako kako bi najbolje lezalo preko njegovih matrica, zato je lepo uspeo da savlada autotune i da prekopira neke strane izvodjace kao sto su Post Malone, iLoveMakonnen i PartyNextDoor, koji nisu ni klasicni reperi ni r'n'b pevaci, vec nesto izmedju sto moze da zvuci dobro na hip-hop pesmama ukoliko je pored njih neki klasicni reper, pa tako i Coby najbolje zvuci kada radi samo refren ili odredjene prelaze u pesmi, plus meni licno je veoma simpaticno ono njegovo kotrljajuce R, to mu bas daje neki dodatni smek, znaci lik nije reper, vec radi svoj fazon.

 

Da vise ne smaram ljude bez potrebe, okacicu neke njegove pesme koje su meni licno najdraze, sve je vrhunski producirano i na ovim nasim prostorima trenutno ne postoji kvalitetniji i svestraniji producent od njega, mozda je ljudima iritantan njegov glas ili su im glupi njegovi tekstovi, ali njegove produkcijske vestine niko ne moze da dovodi u pitanje, pa ajde da krenem redom, pre svega izdvojicu tri njegove pesme koje je radio za serijal Dosije (Zemunci, Luka Bojovic, Pink Panteri), na prve dve tu je i grupa THCF, dok je na trecoj Coby u solo izdanju.

 

 

Ovo je jos jedna pesma koju je uradio zajedno sa grupom THCF, imaju oni nekoliko razlicitih saradnji do sada, medjutim ova mi je najbolja.

 

 

Na ovoj pesmi mu gostuje Marlon Brutal, nisam neki preterani fan njegove muzike, ali ovde nemam sta da prigovorim i svidja mi se kombinacija.

 

 

Sramota me je da priznam, ali ova pesma mi se takodje jako svidja, iako ovu krmacu Stoju i ovog jazavicara Relju ocima ne mogu da vidim.

 

 

Za sve zaljubljenike u streetwear, ova pesma i spot su nesto najbolje sto postoji, znaci Supreme, BAPE, Off-White i ostale kul stvarcice.

 

 

Nije me sramota da otvoreno priznam kako obozavam i ovu pesmu, jeste da krvare usi cim Teodora otvori usta, ali ipak mi je jedna od simpatija.

 

 

Edited by Бруклинский
Link to comment

+1000

 

citam sta pise covek i nije mi jasno jel ozbiljan il nas sprda :D

 

ocigledno je izuzetno poznavanje scene i na tome svaka cast :smiley_hail:

ali bukvalno sve moje favorite blati, a sa druge strane meni su manje vise svi njegovi favoriti djubre :D

 

 

i ok, otpisao bih to jednostavno na razlicit ukus

ali onda covek izjavi da npr solidan mu je edo majka, ali ima ispodprosecne tekstove :huh:

ja nisam bog zna kaakv fan eda majke, ali ako je nesto kod njega na visokom nivou, posebno u odnosu na ex yu scenu to su upravo tekstovi

 

 

ima i onaj deo o godinama slusaoca, okruzenju u kom se razvijao, kakvu muzicku podlogu nosi

kod nas starijih generacija :fantom: smo se nekako delili, oni koji su slusali nekakve njanjavce su i od elektronike u to vreme birali nekakve minimale, elektro hause, picke materine, a od hipa hopa nesto otrpilike kao drug bruklinski

dok mi staaaaaari pankeri raspadi smo uvek vise cenili stari dobri psy trance :laugh:, a u  repu nas nikad nije nesto preterano interesovala produkcija, vizuelni, estetski momenti, vec samo daudara uglavu :fantom:

Link to comment

@ Strucnjak

 

Slusao sam bukvalno sve od srpske hip-hop scene, volim i postujem uglavnom vecinu repera i grupa, ali recima ne mogu da opisem koliko sam na primer bio odusevljen kada mi je tata prvi put iz Srbije doneo onih nekoliko originalnih diskova o kojima sam vec pricao, pa kada sam prvi put pustio VIP album Ekipa Stigla, to je bio takav sonicni orgazam za moje usi i nesto zbog cega se i dan danas najezim kad se prisetim tog prvog slusanja, znaci krene onaj Intro, prvo samo matrica, pa se cuje onako u pozadini Reksona ("Kad bi mogao da biras, brate, ko bi bio?"), pa onda Ikac ("Ekipa stigla, surova ko mafija"), pa opet Reksona ("Kad bi mogao da biras, brate, ko bi bio?"), pa ponovo Ikac ("Srbija, bivsa Jugoslavija"), a onda krece ludnica kad Ikac onako agresivno baca svoj verse sa gomilom surovih linija, pa onda mali predah uz odlican refren, da bi potom na red dosao Reksona i onaj njegov jebeno neverovatni flow za koji nikada do tada nisam mislio da je moguce izvesti, njegov verse je isto bio tako surov i brutalan, narocito jedna linija koja mi je ostala urezana za sva vremena ("Zivot je posao stalan, u kome moras biti alav, ili ostajes gladan"), a nakon te uvodne pesme tek onda jos veca ludnica, Kao Niko Do Sad ("Ajmo klubovi na noge, pozdrav'te sampione, sa ulice smo dosli, po sampanjac i bombone"), pa onda Sta Ima pesma koju otvara Struka ("Bolje prepoznaj igru, brate, beton liga Gambino, zajebi petparacke price, nisi Kventin Tarantino"), zatim na red dolazi Kako Ti Se Sada Svidja Beograd, tokom cele pesme sam zamisljao da je taj Beograd kao neki Gotham City, sve linije su bile brutalne ("S druge strane voze se Bembare, koze se pale, sve bi se jebale za pare k’o od sale, stvari se krecu od glamura do socijale brate"), ma ceo album je toliko mocno zvucao da bih mogao do sutra ovde o svakoj pesmi celu knjigu da napisem, ma pesme Svaki Dan i Znam Brate, pa one dve pesme vezane za drolje, pa opet Struka na Atlantida Remix pesmi baca sjajne linije ("Posla ima kol’ko hoces ti znas kako je u kraju, 7 do 107 svi se navukli na paju"), pa zatim pesma Biznis Da Popizdis na kojoj je Reksona postavio tehnicki standard repovanja koji vise niko nikada nije uspeo da ponovi, a tek pesma Oko Novca Svet Se Vrti na kojoj je imao neke od najjacih linija ikada ("Za dorucak Civas, sladoled sa sisa, da, malo je riba koje jebao nisam, manekenke i glumice cesto bez gumice, zato sada hranim vise dece nego UNICEF"), a sta tek reci za zadnju pesmu koja je bila Outro gde je opet Reksona razbio sa nekim linijama ("Ja jesam MC kompleksan, tu sam de sam, ribe me vole ko pola eksa pre seksa"), plus cela ta pesma gde je Ikac u nekom popupijanom raspolozenju je bila savrsena da zaokrugli jedan takav mamojeben album koji sam potom slusao toliko puta da su mi se diskmen i mini linija zamalo zapalili.

 

Moje upoznavanje sa srpkim repom se poklopilo sa nastankom te Bassivity ekipe, plus taj VIP je bio toliko savrsen jer je Reksona sa jedne strane bio i ostao najbolji srpski reper kad su u pitanju flow, tehnika i sema rimovanja, dok je Ikac sa druge strane neko ko ima najvecu harizmu i tu neku sirovu energiju koja u kombinaciji sa njegovim kolegom iz grupe zvuci neverovatno dobro na svakoj jebenoj pesmi, a odmah sam uz njihov prvi album zavoleo Struku, pa kad je njegov prvi album izasao nakon toga Ipak Se Obrce, e tu sam takodje otkinuo na sve njegove pesme i tekstove i taj neki srpski gengsta rep koji niko ne radi bolje od njega, a bas na tom albumu sam saznao ko je Lud posto sam video da je uglavnom on radio sve bitove koji su mi se svideli i gostovao je na pesmi Kes Klijentela gde mi je bio sjajan, ubrzo nakon toga i sam Lud izbacuje svoj album U Ime Igre i to mi je i dan danas najbolji srpski rep album svih vremena, narocito sto se tice produkcijske strane.

 

Da vise ne smaram bezveze, meni ce uvek VIP, Struka i Lud biti najomiljeniji srpski reperi, a tu je i Dada za kojeg sam prvi put cuo kad je gostovao kod Ludog na albumu, a posle i usao u tu Grupna Terapija ekipu koja je nakon tog prvog Bassivity talasa bila nesto najbolje na srpskoj hip-hop sceni, sve sto su tada Struka, Lud i Dada zajedno uradili je bilo savrseno, a sto se tice Medak i Kotez ekipe, verovatno mislis na Bad Copy, pa dobro slusao sam i njih tu i tamo, Ajs Nigrutin mi je isto veoma drag lik i ima gomilu zabavnih i smesnih pesama, medjutim ja ipak volim malo visi nivo produkcije, Skaj Vikler je veoma talentovan i muzikalan, ali nije mi bas uvek prijao za slusanje, Timbe je sasvim OK lik, samo sto mi nije bio preterano interesantan, Mikri Maus i Eufrat su ponekad zanimljivi, ali se cesto ponavljaju i ne volim mnogo te teme o kojima repuju, Bvana mi je isto uvek bio gotivan, ali ne na istom nivou kao neki drugi, voleo sam takodje Sindikat, ali ne toliko kao Bassivity, voleo sam Full Moon i takodje sve sto su solo radili Juice i Shorty, mada bilo je tu kasnije i dosta promasaja, Marcelo je isto jedan od najtalentovananijih srspkih repera ikada, ali onaj njegov naglasak mi je uvek pravio problem, mada postujem njegov rad, slusao sam razne starije likove kao Gru, Cya, Robin Hood i Rhythm Attack, neke pesme su mi bile kul, a neke malo dosadne, pricao sam vec da sam obozavao likove kao Teror Teca, Sha i Day Who, ali su ostali nedoreceni, 187 je imao sjajnu produkciju, ali su kao reperi bili prosecni, stvarno je tesko prepricati osecaj koji sam imao, a koji i dan danas imam, kada slusam sve sto su ranije snimili VIP, Struka, Lud i Dada.

 

@ pbg12345

 

Sve sto pisem na ovoj temi je bez trunke zajebancije, toliko sam zaljubljen u srpski rep da sam se odusevio kada sam video da postoji neka tema posvecena njemu na ovom forumu, steta samo sto nisam to znao ranije, mislio sam da su umrla sva mesta na Internetu gde se pisalo o srpskoj hip-hop sceni i da su svi presli na dosadne drustvene mreze, meni je pisanje na ovoj temi prava mentalna terapija i voleo bih da sto vise ljudi pise i kaci svoje omiljene pesme, potpuno mi je svejedno da li se ukusi poklapaju ili razlikuju, postujem i ono sto manje slusam.

 

Pa stvarno su mi tekstovi koje ima Edo Maajka neki suvi prosek, ne bukvalno svi, ali vecina mi nije bila toliko kompleksna i mastovita kao sto na primer mogu da napisu Reksona ili Dada, on mi je vise kao Ikac koji takodje nije imao ultra zajebene tekstove, medjutim uz pomoc harizme i energije uspevao je da zvuci brutalno preko matrice, tako je i Edo imao tu neku harizmu i energiju, e sad mozda zbog jezicke barijere ja nisam bas sve najbolje razumeo sta on to govori, tako da mozda gresim, ali od onoga sto sam uspevao da razumem, stvarno mislim ono sto sam napisao.

 

Sto se tice razlike u godinama koju ja mozda imam u odnosu na vecinu ljudi koji pisu na ovoj temi, tu si verovatno u pravu, ocigledno smo odrastali uz drugaciji zvuk i produkciju, pa verovatno razlicito dozivljavamo neke pesme i neke repere, meni licno je jako bitna produkcija i ukoliko ceo aranzman neke pesme nije po mom ukusu, ond ami je tesko da uzivam u tekstu nekog repera, a isto tako volim likove koji imaju jako tecan flow i mogu da plivaju na bitu, pa kad onda cujem nekoga cija je tehnika previse prosta, to mi jako smeta i ne mogu da uzivam ni u tome, plus bitan mi je i vizuelni momenat, narocito kada su spotovi u pitanju, a i generalno volim da vidim repera koji izgleda onako kako bar ja dozivljavam da reper treba da izgledam, narocito kada je u pitanju stil oblacenja, dok najvise cenim likove koji su i reperi i producenti.

 

 

Edited by Бруклинский
Link to comment
32 minutes ago, ultra plasticni said:

Ti u principu ne gotivis samo BS

 

Kako ne gotivim, pa napisao sam gore da sam takodje voleo Sindikat, ali ipak manje nego Bassivity ekipu.

Isto tako sam na prethodnoj strani vec pisao o tome kako mi je njihova pesma Divljina bila jedna od prvih srpskih rep pesama koje su mi se svidele.

Takodje, rekao sam vec da mi je njihov prvi album Tisincina bio medju prvim originalnim diskovima koje sam narucio da mi tata donese iz Srbije, ali bolji mi je bio VIP.

Od cele te BS ekipe, najbolji su mi bili MC Flex i Skabo, vecina pesama mi je bila OK, samo su posle malo previse poceli da furaju politiku, ovo su mi mozda neki favoriti.

 

 

Edited by Бруклинский
Link to comment

Bruklinski je interesantan primer nekog ko se detaljno upoznao sa domaćim repom, a nije mogao da zna, ajd da kažem, kontekst. Tako da on ne zna da manje-više 187 je bio u nivou "narodnjaka" jer se puštao na sitiju ili tako negde i da na njij niko od onih koji su slušali hiphop nije obraćao pažnju i da ih niko iz Srbije nikad ne bi pomenuo na ovoj temi. Isto i za minimaksovog sina i njegovog rialiti drugara. Mislim da smo zbog toga mi ostali malo začuđeni tim imenima :D. 

 

Link to comment
4 hours ago, Бруклинский said:

 

 

 

 a sto se tice Medak i Kotez ekipe, verovatno mislis na Bad Copy, pa dobro slusao sam i njih tu i tamo, Ajs Nigrutin mi je isto veoma drag lik i ima gomilu zabavnih i smesnih pesama, medjutim ja ipak volim malo visi nivo produkcije, Skaj Vikler je veoma talentovan i muzikalan, ali nije mi bas uvek prijao za slusanje, Timbe je sasvim OK lik, samo sto mi nije bio preterano interesantan, Mikri Maus i Eufrat su ponekad zanimljivi, ali se cesto ponavljaju i ne volim mnogo te teme o kojima repuju, .

 

 

 

 e pa teme o kojima oni repuju su realnost u Srbiji, drustvena hronika.   Nije vazno ako su bitovi i semplovi odradjeni lo-fi bedroom studiju uz pomoc krekovanog softvera i jeftinih ritam masina, prenabudzena produkcija ne moze nadomestiti nedostatak talenta.

 

 verovatno medju 3 najbolja rap albuma u poslednjih 10 godina

 

 

Link to comment
1 hour ago, Lezilebovich said:

Bruklinski je interesantan primer nekog ko se detaljno upoznao sa domaćim repom, a nije mogao da zna, ajd da kažem, kontekst. Tako da on ne zna da manje-više 187 je bio u nivou "narodnjaka" jer se puštao na sitiju ili tako negde i da na njij niko od onih koji su slušali hiphop nije obraćao pažnju i da ih niko iz Srbije nikad ne bi pomenuo na ovoj temi. Isto i za minimaksovog sina i njegovog rialiti drugara. Mislim da smo zbog toga mi ostali malo začuđeni tim imenima :D. 

 


To je to. Kod nas je obično išlo, što je produkcija veći krš - to je stvar bolja. Kod dobre repčuge je skoro sve do konteksta.

Link to comment

Meni su 187 bzvz u sustini i to se slazem, saradjivali su sa Ding dongom pa posto sam odrastao uz tu lokalnu nisku scenu voleo sam samo tu njihovu zajednicku pesmu. Ding dong je imao nekog menadjera u bg i ko zna sta bi bilo da nije tresnulo bombardovanje '99, obecan im je bio neki kao proboj na scenu i to. Svejedno, biva kako biva, ne kako se planira, mozda tako i treba.

 

 

Link to comment
19 hours ago, Lezilebovich said:

Bruklinski je interesantan primer nekog ko se detaljno upoznao sa domaćim repom, a nije mogao da zna, ajd da kažem, kontekst. Tako da on ne zna da manje-više 187 je bio u nivou "narodnjaka" jer se puštao na sitiju ili tako negde i da na njij niko od onih koji su slušali hiphop nije obraćao pažnju i da ih niko iz Srbije nikad ne bi pomenuo na ovoj temi. Isto i za minimaksovog sina i njegovog rialiti drugara. Mislim da smo zbog toga mi ostali malo začuđeni tim imenima :D.

 

Mislim da si u pravu, verovatno kada bi neko odavde poceo da slusa ruski rep, a da naravno poznaje i jezik, mozda i dalje ne bi mogao potpuno da shvati zasto se meni svidjaju neke odredjene ruske rep pesme ili zasto nesto ima kultni status u Rusiji, kontekst jeste stvarno bitan i zbog toga kapiram zasto na ovoj temi koliko vidim vecina ima potpuno drukciji dozivljaj hip-hop scene od mene, sigurno da drugacije gledamo na neke tekstove i ono sto za nekoga mozda ima odredjenu emotivnu povezanost, meni mozda nista ne znaci, kao sto je obrnuto sa ruskom scenom.

 

Medjutim, ipak niko ne moze da me ubedi kako na primer Reksona nije tehnicki najpotkovaniji reper u Srbiji, apsolutno niko nema takav flow, kao sto niko ne moze da me ubedi da Lud nije vrhunski producent koji pravi brutalne bitove, sve ostalo neka bude stvar ukusa, na primer sto se tice tekstova, nije isto kada neko slusa muziku na njegovom izvornom jeziku u poredjenju sa otkrivanjem te iste vrste muzike na jeziku koji ili slabo poznaje ili ima elementarno znanje, ali nije upoznat sa slengom i slicnim stvarima koje su jako bitne za hip-hop, tako da je iz mog ugla taj prvi dodir sa srpskim repom bio neverovatno egzotican, znao sam da prepoznam skoro sve osnovne pojmove, medjutim bilo mi je potrebno odredjeno vreme da pocnem da kapiram sleng i neke malo zbrzane reci, tako da mozda ljudi ovde gledaju na Struku i njegove tekstove sa nekim podsmehom, ali on je meni tako brutalno i tvrdo zvucao na sjajnim matricama preko kojih je dosta direktno isporucivao svoj gengsta fazon.

 

Super sto si spomenuo spotove, u vreme kad sam poceo da slusam srpski rep i kad sam otkrio vec pomenuti Rad I Vizija forum, tada jos uvek nije postojao youtube, pa sam preko tog foruma skidao srpske rep spotove u nekom wmv formatu i cuvao ih kao zlato u posebnom folderu odmah pored pornjave, u to vreme Internet je bio bas spor, trebala mi je vecnost da skinem te klipove, takodje tako sam uglavnom i video kako neki srpski reperi izgledaju, u smislu da osim omota na originalnim diskovima i par slikica na netu, tesko bi mi bilo da raspoznam ko je ko sto se tice odredjenih likova, kasnije kad se pojavio youtube bilo je mnogo lakse jer su bili kaceni i razni intervjui i klipovi iz nekih TV emisija.

 

Nego moram ovde da podelim neke od mojih tada omiljenih spotova, bas mi je sad proradila zelja da ponovo odgledam neke od njih, posto inace sto se tice tog starijeg repa, vise sam navikao da slusam pesme, a ne da gledam spotove, medjutim ovo su nekih desetak koji su mi odlicni.

 

Juice (Kes Kolica), ovo mi je toliko i genijalan spot i genijalna pesma, na primer ("Bembara kotrlja, ledja cuva mi rulja, stomak gija mi zulja, ide pancir pa sulja"), a posle u drugom delu ("Prodji s nama na crveno, da malo cimamo plave, ko na Divljem Zapadu ucenili su nam glave, rivali smo malo trave, idemo po neke cave, posle duze pauze primice plejere prave"), naklon do poda i za tekst i za vizuelni dozivljaj.

 

 

187 (Nikad Neces Znati, Slikaj Je, Sex), vec sam par puta rekao sta mislim o njima, produkcija im je vrhunska i ovi instrumentali su toliko brutalni da je i danas tesko naci takvu sonicnu perfekciju, medjutim njihovi tekstovi i nacin repovanja su nedorasli tim sjajnim matricama, ali moram da ih pohvalim za ove spotove, meni kao klincu kada sam ih prvi put skinuo na komp, nisam znao da li da ih stavim u folder sa ostalim spotovima ili u susedni folder gde su bili Jenna Jameson, Kira Kener, Chloe Jones, Nici Sterling, Krystal Steal, Kobe Tai, Jill Kelly, Tera Patrick i mnoge druge moje tadasnje simpatije, jednostavno ove ribe u ovim spotovima su mi bile fantazija, u ovom prvom narocito ona brineta u bordo Cavalli kombinezonu (pauzirajte video na 2:53), dok su mi u drugom ona plavusa i ona crnka u djakuziju bile fantasticne, a u trecem osim dobrih riba bio je i neki tattoo majstor, a posto sam zaludjenik za tetovaze jos od malih nogu, to mi je jos vise upotpunilo dogadjaj, sveu svemu, likovi su bili losi reperi, ali ako su uspeli da omaste brk nakon snimanja ovih spotova, zasluzuju moje postovanje.

 

 

VIP (Ako Riba Drolja Postane, Moj Zivot), super su mi oba spota, a naravno obozavam i obe pesme, kod ove vezane za drolje omiljena mi je linija od Ikca ("Plave oci, plava kosa, roze modra usta ispod nosa, ne treba mi nista, cak i bosa, bi mogla biti moja malena"), dok mi je kod druge pesme linija od Reksone bila brutalna ("Svako slovo brate, grca u bolu, sto sam batalio skolu i razocarao ekipu moju, znas kako je kad osetis lovu brate, jebi ga"), likovi jednostavno razbijaju, takav savrsen tandem i takva dva smekera, sa takvim talentom, ma obozavam ih.

 

 

Struka (Hoces Beef, Oci U Oci), srpski gengsta rep koji tako prija mojim usima, na prvoj pesmi najjace su mi linije ("Paja, ekseri 'il belo, uvek fino s klijentelom, ‘vamo furaju odelo, a u gepeku – u gepeku im telo, tako je kako je, u sustini lako je, kazu zivot kurva je, zato Struka makro je"), dok su mi na drugoj pesmi ove najbrutalnije ("Ne prihvatas poraze, klinci povlace oroze, hoce sranje, bice sranja, jedan poziv oni dolaze, ortaci, pseta, istoga copora, podelicemo sranje, bio kavijar il' popara"), oba spota su kul i odgovaraju tim pesmama.

 

 

Lud (Geto Riba, Kad Tu Smo Mi). prva pesma je toliko smekerska i spot mi je prelep, Lud i njegova tadasnja devojka, a sada zena Sandra, kao i mlada Mirka Vasiljevic za koju tada nisam imao pojma ko je, a danas je izrasla u vrhunsku ribu, ceo flow od Ludog je savrsenstvo, a ovo mi je najjaca linija ("Vidim svako bi da uzme parce moga biskvita, ti sad sredi sranje znas da moras da ih iskidas, potvrdi mi jos jednom da si moja mala sizika, advokat je u holu 'oce ovo, u vazduh digni ga"), dok mi je druga pesma prava ona stvar za klubove, tu mi je Struka najjaci kad isporuci ove linije ("Mala bimbo, nimfo, imas posla sa pimpom, kuci vratices se trolom a ne jebenim dzipom, meni ne treba peep show, jer ortak bi pip'o, zapalicu ti mastu kao Cohibu zippom"), ma gde god su Lud i Struka tu nema nikakve dileme za mene, likovi su pravi mamojebaci.

 

 

Edited by Бруклинский
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...