Jump to content
IGNORED

Da li je trebalo stvarati Jugoslaviju, iz raznih perspektiva


Tribun_Populi

Recommended Posts

 

Trece, nisi mi odgovorio na pitanje :D zasto je tacno danas u 21. veku nezavisna Makedonija u srpskim interesima. Kazes posle OK bolje je imati prijateljsku Makedoniju nego dve drzave cije su teznje prema nama upitne. Albanija mi je jasna, ali Bugarska? Kako tacno vidis pretnju od Bugarske, ka Srbiji, u 21. veku? 

 

ovako (na primer)

 

 

S druge strane ko moze da garantuje da Makedonija bude prijateljska, takva kakva je osudjena je (zbog nacina svog stvaranja) na poprilicnu nacionalnu frustraciju u dogledno vreme, i vec smo videli kako u toj frustraciji ume da bude neracionalno neprijateljski raspolozena prema Srbiji, i ako joj je Srbija od nezavisnosti najprijateljskije raspolozen sused i jedini koji joj od samog pocetka nije osporavo nista - ni ime (Grcka), ni nacionalnu bit (Bugarska), nit teritoriju (Albanija).

 

Pa upravo si sam odgovorio na pitanje :D 

Link to comment
  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    218

  • Tribun_Populi

    161

  • namenski

    77

  • Jovan Nenad

    72

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bogami su u Vrhovnoj komandi mišljenja pila veoma podeljena oko toga da li imamo snage da preventivno napadnemo Bugarsku. Mišić je bio vrlo zagrejan za ideju, Vasić mislim da je bio izričito protiv, uz političare koji su bili bliži toj ideji.

Link to comment

Bogami su u Vrhovnoj komandi mišljenja pila veoma podeljena oko toga da li imamo snage da preventivno napadnemo Bugarsku. Mišić je bio vrlo zagrejan za ideju, Vasić mislim da je bio izričito protiv, uz političare koji su bili bliži toj ideji.

 

ok, da, Mišić, tačno. Ali planovi su postojali, a rekli su nam da se ne šalimo da to radimo

Edited by MancMellow
Link to comment

Ne znam, vrh. komanda je tvrdila da da

 

Mislim, da li bi uspeli da  izvedemo preventivni napad na Bugarsku a da istovremeno sačuvamo pozicije na Drini i Savi?  I, kolika je verovatnoća bila da se ne zaglavio u Bugarskoj, odnosno da taj preventivni napad potraje.

Link to comment

Onda izvini. Ucinilo mi se, s obzirom na kontekst i dosadasnje izlaganje, da mozda hoces nesto da das na znanje  :)

Obaska sto nemam obicaj da provociram.

Ono što želim da dam na znanje, to i napišem. (sretaćemo se još ovde, vidim da su nam interesovanja slična).

Inače, sa onim ,,provokator,, nisam imao nameru da te uvredim.

Pozdrav!

Link to comment

ok, da, Mišić, tačno. Ali planovi su postojali, a rekli su nam da se ne šalimo da to radimo

 

O naravno, planovi su postojali i mislim da su svi želeli da mi budemo u mogućnosti da to izvedemo ali su se mišljenja sukobila oko toga šta je u tom trenutku zapravo bila realnost. Ja čak mislim da je postojala saglasnost u Vrhovnoj komandi oko toga da mi to možemo, da bi Baja aminovao napad uprkos tome što su nam izričito rekli da to ne radimo. Uzgred, mišljenja sam da ne bismo dobro prošli.

Link to comment

Ne znam, vrh. komanda je tvrdila da da

 

ok, da, Mišić, tačno. Ali planovi su postojali, a rekli su nam da se ne šalimo da to radimo

+1

Stav srpske Vrhovne komande je bio da se sopstvenim snagama Bugarska ne moze oboriti ili spreciti da udje u rat, ali da se preventivnim udarom mogu zauzeti povoljniji polozaji na bugarskoj teritoriji od onih koji se imaju na drzavnoj granici.

To je bio maksimum na koji je Srbija sama mogla da racuna: ostale kombinacije koje su razmatrane su bile tlapnja, sa sve saveznickim miniranjem i titranjem Bugarima i sprecavanjem Srbije da preduzme bilo sta dok jos ima vremena.

Na stranu sentimenti, ponasanje Saveznika u ovoj prilici bilo je izuzetno kratkovido, dok ponasanje i potezi Bugarske u cenjkanju sa svima i prikrivanju sopstvenih namera, spadaju sigurno u najperfidnije epizode WW1.

 

SVK je, cak, 25. septembra, u jeku mahinacija, zapretila smrcu svakom oficiru ili vojniku ko se sa Bugarima bude svadjao, izazivao ili napadao...

Link to comment

ovako (na primer)

 

 

Pa upravo si sam odgovorio na pitanje :D

 

ovakvih prvih stvari ce uvek biti u susedstvu - mislim i u Makedoniji imas one koje ce da ti objasnjavaju kako je Prohor Pcinjski srce Makedonije, za to treba da postoji kontra-akcija ali danasnja Srbija je suvise neorganizovana za tako nesto (mislim meni jedna Bugarka koja je bila iz istocne bugarska rekla - sto se mene tice u zapadnoj Bugarskoj pricaju srpski :fantom: tako da mozemo i mi mapu da napravimo)

 

za drugo pa da, ali i pored toga Makedonija je umela da ludi prema Srbiji, setimo se svlacenja popova na granici i sl., a i mogli su recimo da ne priznaju Kosovo bar de jure dok se ta stvar ne resi na visoj instanci

 

na kraju, nakon sto se ova antikomanija neminovno svrsi udarcem u zid ja uopste ne bi iskljucio neko znacajnije okretanje ka bugarasenju u Makedoniji (ako Makedonija ostane zbog Grcke jos dugo van NATO i EU, pod pritiskom Albanaca, a bugarski pasos je EU pasos) - ako je drzava takva da izgleda kao trajno neuspesna (ili fakticki to jeste), ljudi traze beg u nesto drugo - nije kao da to nismo videli na sopstvenom primeru

Link to comment

Nije saveznička politika bila kratkovida već im dobar plan nije uspeo - sve, ali sve je zavislio od Galipolja. Da su Turci poklekli (a mogli su pre svega da su Grci ušli u rat), Bugarska i Rumunija bi ušle u rat na strani Antante, AU bi bila kaput vrlo brzo, Rusija rasterećena itd itd. 

Link to comment

O naravno, planovi su postojali i mislim da su svi želeli da mi budemo u mogućnosti da to izvedemo ali su se mišljenja sukobila oko toga šta je u tom trenutku zapravo bila realnost. Ja čak mislim da je postojala saglasnost u Vrhovnoj komandi oko toga da mi to možemo, da bi Baja aminovao napad uprkos tome što su nam izričito rekli da to ne radimo. Uzgred, mišljenja sam da ne bismo dobro prošli.

 

I ja mislim da sami ne bismo uspeli. I, naravno, bez podrške saveznika u smislu da Bugari znaju da je to aminovano, to je definitivno bilo nemoguće. Poenta je bila politički pritisak. Umesto toga bilo je udvaranje koje se završilo loše. 

Link to comment

ovakvih prvih stvari ce uvek biti u susedstvu - mislim i u Makedoniji imas one koje ce da ti objasnjavaju kako je Prohor Pcinjski srce Makedonije, za to treba da postoji kontra-akcija ali danasnja Srbija je suvise neorganizovana za tako nesto (mislim meni jedna Bugarka koja je bila iz istocne bugarska rekla - sto se mene tice u zapadnoj Bugarskoj pricaju srpski :fantom: tako da mozemo i mi mapu da napravimo)

 

za drugo pa da, ali i pored toga Makedonija je umela da ludi prema Srbiji, setimo se svlacenja popova na granici i sl., a i mogli su recimo da ne priznaju Kosovo bar de jure dok se ta stvar ne resi na visoj instanci

 

na kraju, nakon sto se ova antikomanija neminovno svrsi udarcem u zid ja uopste ne bi iskljucio neko znacajnije okretanje ka bugarasenju u Makedoniji (ako Makedonija ostane zbog Grcke jos dugo van NATO i EU, pod pritiskom Albanaca, a bugarski pasos je EU pasos) - ako je drzava takva da izgleda kao trajno neuspesna (ili fakticki to jeste), ljudi traze beg u nesto drugo - nije kao da to nismo videli na sopstvenom primeru

 

Ma de da ne priznaju Kosovo sa onoliko Albanaca. 

 

Poslednji pasus - tačno, ali tu se ništa ne može. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...