Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

Citam na Blumbergu da Francuzi nisu srecni sto im je Macron skresao da su cinili ratne zlocine po Alziru. Barem neka korist od Blera Makrona.

U Setifu 1945. su ovi moji ubili nekoliko hiljada alziraca. To nisam naucio u skoli. Niko nije osudjen. Francuska vlada se iizvinula tek 70 godina poslije, to jest 2015. I dan danas imas istoricara koji umanjuju znacaj tog krvoprolica insistirajuci na 100-injak ubijenih evropljanja.

Francuzi su usavrsili i torturu koja im je "pomogla da poraze FNL". Naravno niko nije optuzen. Amerikanci su proucavali fr nacin borbe protiv FNLa i upotrebljivali fr metode u Iraku.

Link to comment

^_^

 

C5ckeErWAAEIH8b.jpg

 

Ovde se već dve nedelje priča da je Fijon gotov i da nema ništa od njegove kampanje, a on skoro poravnat ili poravnat sa Makronom, osim u poslednja dva dana, te kontinuirano raste u te poslednje dve nedelje. Meni se iz ovoga čini da se može desiti da čak i Makron izduva za drugi krug, naročito sa gluparanjem oko Alžira.

Link to comment

U Setifu 1945. su ovi moji ubili nekoliko hiljada alziraca. To nisam naucio u skoli. Niko nije osudjen. Francuska vlada se iizvinula tek 70 godina poslije, to jest 2015. I dan danas imas istoricara koji umanjuju znacaj tog krvoprolica insistirajuci na 100-injak ubijenih evropljanja.

Francuzi su usavrsili i torturu koja im je "pomogla da poraze FNL". Naravno niko nije optuzen. Amerikanci su proucavali fr nacin borbe protiv FNLa i upotrebljivali fr metode u Iraku.

Naubijali su se i natorturisali ovi tvoji  :) po Alziru, onoliko, ali u novokomponovanoj modi izvinjavanja se odabere 1 dogadjaj pa se onda udara po njemu, to pomaze: em se stvar, malo-pomalo, svede na samo taj 1, em izvinjenje...

Sad, da su porazili FLN, nesto i na kraju bas i nisu, a alzirski period sa sve Pieds-Noirs i OAS pizdarijama iz tog vremena, je posle epizodetm sa Visijem, jedan od najprecutkivanijih i pod tepih guranih u novoj francuskoj istoriji: Francuzi nikako ne vole da se podsete da su tih par godina bombe prastale po ulicama francuskih gradova u mnogo vecem obimu nego sto je, na primer, ISIS za sada postigao, a da su im zvanicnici, pocev od najvisih sa sve Generalom, bili skoro pa svakodnevna meta.

Francuska je tih godina bila na ivici pravog-pravcatog gradjanskog rata.

Sad, sto se tice americkog napajanja francuskim iskustvima iz Alzira - slaba vajda, nije tu imalo da se nauci nesto mnogo u odnosu na Vijetnam: Francuzi su, za razliku od Amerikanaca u Vijetnamu, u Alziru imali i patriotski moment, sa sve Algerie francaise, a imali su, opet za razliku od Vijetnama, i prednost u tome sto nije bilo medijske pokrivenosti koja je u dobroj meri nacela americki vojni napor u Vijetnamu, obaska sto su francuski mediji dobrim delom, opet za razliku od americkih, bili patriotski nastrojeni i navijali za nasetm.

 

I, Francuzi su oko Alzira - imali i nas, jer bez nastm se ne moze  :D: iz nekog razloga, nepoznatog  :ph34r:, francuska ratna mornarica je imala pik na jugoslovenske trgovacke brodove koji su prolazili Sredozemljem, redovno ih je zaustavljala na otvorenom moru, pretresala i na sve druge nacine maltretirala, odbijajuci pritom da postuje norme medjunarodnog prava, plati stetu oko zadrzavanja, itd, itd...

A i ko im je kriv kad nisu uspevali da nadju nista  -_-

Link to comment

Ovde se već dve nedelje priča da je Fijon gotov i da nema ništa od njegove kampanje, a on skoro poravnat ili poravnat sa Makronom, osim u poslednja dva dana, te kontinuirano raste u te poslednje dve nedelje. Meni se iz ovoga čini da se može desiti da čak i Makron izduva za drugi krug, naročito sa gluparanjem oko Alžira.

Ja sam napisao da je gotov ali i cesto grijesim :D

Opet, Fillon ke trebao triumfalno pobjediti a sada se bori da udje u drugi krug. Za sada si za njega tvrdo jezgro. Ako pstane tako, nema sanse da prodje u finale.

Link to comment

Sto se tice alzira samo je trebalo posmatrati kako su neki ovdje skocili poslije Macronog govora.

 

Dobri su, meni je skroz legitimno što vrište da svi muslimani treba da se izvine i izjasne zbog napada u kojima je učestvovalo nekoliko stotina muslimana poreklom iz raznih država, ali zato fakat nijedan Francuz ne treba da se izjasni zbog zločina iza kojih je stajala cela država Francuska.

Link to comment

Pa sad, nije baš da se te dve stvari tek tako mogu uporediti.

 

Pa ne mogu, to i kažem, van pameti je tražiti od cele grupe da se izjašnjava/izvinjava na temu nečega što je još uvek zamešateljstvo u kome učestvuje podskup podskupa iliti pojedinci. Ali iako je to van pameti, postaje još vanpametnije kad ukapiraš da to očekuju ljudi kojima ne pada na pamet da bi se trebalo izviniti,izjasniti, istražiti i preispitati povodom serije najgnusnijih zločina koju je sprovodila čitava njihova država, top to bottom.

Link to comment

BREAKING: French centrist politician Bayrou says will not stand in presidential election; will back Macron

 

Podrška Bajrua ga sigurno može više približiti drugom krugu. Ima regionalno uporište i u stanju je da prikupi 5-10% glasova. Čista dobit u ovoj situaciji.

Link to comment

Oko Alžira ne treba ishitreno izlaziti sa zaključcima. Vrlo je to komplikovano. Francuzi ne vole to da spominju čak ni toliko godina kasnije. FLN većina dakako smatra terorističkom organizacijom koja je brutalno ubijala svakoga ko nije sa njima. Imamo i milione Francuza koji vode poreklo iz Alžira, a proterani su posle predaje te zemlje FLN-u. Na takvim sentimentima desničari uvek profitiraju (videti Kosovo).

 

Čini mi se da još po nekim pitanjima Lepenova zauzima čvršće tlo. Ono otkačinjanje muftije je čini mi se dobar potez. Takođe, i nešto čvršći stav prema neredima, gde se razbijaju lokali, automobili. Jer, prosečan Francuz ne bi voleo da mu razbijaju imovinu i ometaju ga dok pije kafu u bistrou.

 

U nekom širem kontekstu ovi izbori su takoreći poslednja linija odbrane EU. Ako bi Makron (čak i Fijon) dobio to bi bilo zeleno svetlo da se aktivira plan Evrope na dva koloseka. Takozvano jezgro bi u tom slučaju činile Francuska, Italija, Nemačka i zemlje Beneluksa.

 

Lično sam skloniji Makronu, ali nisam siguran da li bi mu u drugom krugu bili naklonjeni svi republikanski glasači. Sa druge strane, Fillon bi dobio podršku centrista.

Link to comment
×
×
  • Create New...