Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

@Tribun

 

Na ovo što si editovao nemam suštinske primedbe a konkretne cifre ne mogu da komentarišem jer je za to potrebno prilično vreme. Naravno da je bez domaće akumulacije nemoguć dugoročno održiv razvoj ali je ona nemoguća sa sadašnjom strukturom privrede. Država je vlasnik (EPS, Telekom, Petrohemija itd) ili suvlasnik(Ersrbija, FAS, NIS) najvećih i najznačajnijih preduzeće. I onih davno propalih u tzv restrukturiranju, i najznačajnijih medija itd. itd. I najveći poslodavac kada tome svemu dodaš javni sektor i državne službenike.

 

To je sistem koji nije stvoren radi profita i akumulacije nego radi generalnog očuvanja socijalnog mira i partijskog zapošljavanja  (i čerupanja naravno). I nikakvo smanjenje poreza koje ti predlažeš, a koje bi naravno u određenim okolnostima bilo poželjno, neće tu ništa bitno da popravi. Šta misliš da će da uradi Blagoje Spasovski ,aka Sosa, direktor RTB-Bor kad se smanje porezi. Da neće da investira u raskrivku pa dobije više bakra i poveća akumulaciju. Ne nego će da zaposli 200-300 novih nepotrebnih radnika svima malo podigne plate kupi novi auto za firmu i poruči neku nepotrebnu opremu gde će da se ugradi. Ili onaj "stručnjak", vlasnik pečenjare, što je na čelu EPS-a. Da neće on da racionalizuje proizvodnju, sreže troškove i stvori akumulaciju. Nema od toga ništa. 

 

Sve ovo o čemu pričamo nije ništa novo ni nepoznato.Put do tog bržeg održivog razvoja je poznat. Nije to nuklearna fuzija pa se tek istražuje jel to može i kako.  Sve CEE države su prošle taj put i nema šta da se izmišlja topla voda. U svakom i zveštaju MMF-a imaš pored nekih blagih pohvala i spisak ozbiljnih mera koje treba preduzeti samo što to ovde ne žele ni narod ni tzv. elita(politička)

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tebra, javni sektor zapošljava 600K ljudi ukupno, sa sve celim državnim aparatom, vojskom, javnim službama, preduzećima u državnom vlasništvu i onim 153 „u restrukturiranju“. Od 2,1 miliona. 'Nači batali me neoliberalnih mantrica.

 

Suština priče je da kičmu liberalnodemokratskom poretku drži sitan preduzetnik, a to je po pravilu domaći, jer neće Horhe iz Španije ovde da otvara mašinbravarsku radionicu. E on je ključ, njemu treba ostaviti što više para da razvija posao.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

Tebra, javni sektor zapošljava 600K ljudi ukupno, sa sve celim državnim aparatom, vojskom, javnim službama, preduzećima u državnom vlasništvu i onim 153 „u restrukturiranju“. Od 2,1 miliona. 'Nači batali me neoliberalnih mantrica.

 

Suština priče je da kičmu liberalnodemokratskom poretku drži sitan preduzetnik, a to je po pravilu domaći, jer neće Horhe iz Španije ovde da otvara mašinbravarsku radionicu. E on je ključ, njemu treba ostaviti što više para da razvija posao.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

 

Rad iz 2015:

 

Prema podacima EBRD-a, u Srbiji je 2010. godine još uvek oko 40% ukupnog BDP-a ostvareno u drţavnom sektoru, što je znatno više nego u uporedivim zemljama (Grafikon 2). Da se u poslednjih pet godina situacija nije bitno promenila potvrĎuje podatak da i sada gotovo 45% formalno zaposlenih radi u sektoru drţave: republičkoj i lokalnoj administraciji, prosveti, zdravstvu, javnim i drţavnim preduzećima.

http://www.fiskalnisavet.rs/doc/analize-stavovi-predlozi/fiskalna_konsolidacija_2012-14_vs_2015-17.pdf

 

Imaš na strani 8 udeo privatnog sektora u BDP= Srbija 60%, Zapadni balkan 67%, Nove članice EU 75%

 

Pri svemu imaj u vidu da je veliki deo privatnog sektora zakačen za javni kao davalac usluga (prevoza, servisa,delova itd). Seti se samo onih privatnika što su Kolubari iznajmljivali mašine koje su radile 36 sati dnevno. To ti je prava slika. Kad jedan Sosa ulupa 300 miliona dolara u novu topionicu RTB-Bor koja je tehnološki neadekvatna pa će uvek praviti gubitke ti izračunaj koliko ti uspešnih mašinbravara treba da vrate taj dug i pokriju gubitke. I koliko će ostati za akumulaciju. Sve ovo nema nikakve veze sa neoliberalizmom nego isključivo sa zdravim razumom.

 

I zato to MMF stalno ističe. Evo ti poslednje:

 

 

-------

Podsetio je u tom kontekstu da je prošle godine Vlada jednokratno otplatila dug Petrohemije, upozorivši da će možda i ove godine biti takvih zahteva, na primer za RTB Bor ili Azotaru.

Kada su ta preduzeća u pitanju, po njemu treba da se ide na privatizaciju ili da se nađe stalno rešenje.

Sosa je takođe naveo i dalje postoje "ranjivosti" i strukturne slabosti, koje proističu iz kašnjenja reformi javnih i državnih preduzeća, državne uprave i opterećenosti privrede neformalnim privrednim sektorom.

-------

Takođe je istakao da je potrebno jačati institucije da bi se poboljšala konkurentnost i privredni ambijent.

http://www.rtv.rs/sr_lat/ekonomija/aktuelno/sebastijan-sosa-impresivan-napredak-srpske-ekonomije_852641.html

Link to comment

Sve je to lepo, samo kažem, stranci neće doći. Subvencije su kompenzacija za investicioni rizik, nezdravu poslovnu klimu, nefunkcionalne državne institucije i korupciju. Domaći već nekako pliva u tim vodama, tako kako pliva, ali ga je nedovoljno. Ono sa čime se suštinski ne slažem sa Madžarom u članku je da stranci predstavljaju ključ - jer oni dolaze iz drugih uređenih zemalja, nisu podložni domaćem koruptivnom uticaju, donose nove tehnologije i veštine upravljanja i bla bla truć, te da su oni generatori reformi kroz institucionalizovani pritisak na vlast.

 

Empirija je pak pokazala da je u najboljem periodu globalne ekspanzije kapitala do 2010. godine u zemlju 60% SDI ušlo u usluge, tj. da su došli špekulanti skloni brzoj zaradi u nestabilnim privredama, a ne industrija. Takvi niti šta bogznakako značajno donose, niti ih zanima razvoj celokupnog društva, a ponajmanje su imuni na korupciju, obaška što se očas posla povade odavde kad prigusti. Dakle, ćorak.

 

Domaći ovde ima centar životnih i poslovnih aktivnosti i ovde dalje investira. I životno je zainteresovan da pored dobre poslovne klime i stabilnih institucija ima i dobro zdravstvo, školstvo, socijalnu zaštitu, kulturu, sport, zdravu životnu sredinu itd. Ergo, kad takvi budu dominirali, mnogo će više od 16% glasati opciju koja pred izbore priča o pravnoj državi.

 

A ti bi da lečiš posledicu, a ne uzrok.

 

edit: da, ja neam ništa protiv šok terapije za čisto komercijalna (industrijska) preduzeća u državnom vlasništvu, ni najmanje. Imam protiv prodaje javnih službi (NIS, EPS, Telekom, vodovodi, toplane itd.).

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Sve je to lepo, samo kažem, stranci neće doći. Subvencije su kompenzacija za investicioni rizik, nezdravu poslovnu klimu, nefunkcionalne državne institucije i korupciju. Domaći već nekako pliva u tim vodama, tako kako pliva, ali ga je nedovoljno. Ono sa čime se suštinski ne slažem sa Madžarom u članku je da stranci predstavljaju ključ - jer oni dolaze iz drugih uređenih zemalja, nisu podložni domaćem koruptivnom uticaju, donose nove tehnologije i veštine upravljanja i bla bla truć, te da su oni generatori reformi kroz institucionalizovani pritisak na vlast.

 

Empirija je pak pokazala da je u najboljem periodu globalne ekspanzije kapitala do 2010. godine u zemlju 60% SDI ušlo u usluge, tj. da su došli špekulanti skloni brzoj zaradi u nestabilnim privredama, a ne industrija. Takvi niti šta bogznakako značajno donose, niti ih zanima razvoj celokupnog društva, a ponajmanje su imuni na korupciju, obaška što se očas posla povade odavde kad prigusti. Dakle, ćorak.

 

Domaći ovde ima centar životnih i poslovnih aktivnosti i ovde dalje investira. I životno je zainteresovan da pored dobre poslovne klime i stabilnih institucija ima i dobro zdravstvo, školstvo, socijalnu zaštitu, kulturu, sport, zdravu životnu sredinu itd. Ergo, kad takvi budu dominirali, mnogo će više od 16% glasati opciju koja pred izbore priča o pravnoj državi.

 

A ti bi da lečiš posledicu, a ne uzrok.

 

edit: da, ja neam ništa protiv šok terapije za čisto komercijalna (industrijska) preduzeća u državnom vlasništvu, ni najmanje. Imam protiv prodaje javnih službi (NIS, EPS, Telekom, vodovodi, toplane itd.).

Subvencije o kojima govoriš već nekoliko godina nisu, ponavljam nisu, rezervisane za strance nego mogu konkurisati i domaće firme koje ispunjavaju uslove koji su za sve isti. Možeš i ti i onaj domaći mašinbravar. Ne znam koliko puta samo na ovom topiku treba to da ponovim. Možda neki neonski natpis pomogne.

 

Subvencije, protiv kojih ja jesam generalno osim za par strateških proizvoda za slučaj vanrednih okolnosti, su delimično to što kažeš tj. kompenzacija za neuređenu državu. Ali nije samo to u pitanju. Možeš da u gugl ukucaš „incentives“ pa bilo koju državu u USA i videćeš da svaka daje neke podsticaje za investitore bilo u vidu poreza ili druge vrste. Što su u stvari subvencije. Ili evo ti bliži primer iz Slovenije: https://www.tportal.hr/tehno/clanak/evo-koliko-bi-magna-proizvodac-dijelova-za-automobile-mogla-investirati-u-sloveniju-20170327/print

 

Dakle daju Magni 20 mil € evra za prvu fazu koja će zaposliti 400 radnika. 50.000 € po radnom mestu. I to daju Slovenci koji su svetlosnim godinama ispred nas po sređenosti infrastrukture, institucija, obrazovanju itd. Subvencije investitorima su globalni fenomen i to ti je kao sa trkom u naoružanju. Možeš ti da budeš pacifista ali ako se oni oko tebe naoružavaju malo je glupo da ti to samo gledaš.

 

E sad pošto je po mojoj definiciji Srbija „država u nastajanju ili nestajanju“ ,a nema ni radnu snagu obrazovanu za rad u savremenim tehnološkim uslovima, ako uopšte želi da neko investira u neku proizvodnju mora da daje subvencije. Meni je žao što je tako ali ne možemo čekati 10 godina da stvorimo funkcionalnu državu (a kako sada radimo idemo u suprotnom pravcu) pa će onda svi pohrliti da ovde investiraju

 

I ja mislim kao ti da stranci nisu ključ, važan je svaki ivestitor domaći ili strani. I jedan i drugi imaju određene prednosti koje si i sam istakao. Ne mislim da SDI u usluge nisu ništa značajno donele, naprotiv. Donele su moderne banke, osiguravajuća društva, trgovinu itd. o kojima smo pre 2001. samo mogli da sanjamo i za koje nismo imali ni znanje ni kapital da ih iz domaćih izvora stvorimo. Što se tiče privatizacije javnog sektora to je u ovom trenutku manje bitno ( ja bi recimo prodao i deo u NIS-u i Telekom a kod vodovoda , toplana i isporuke el. energije uveo privatnu konkurenciju ). Ali to su finese koje dolaze na kraju balade.

Link to comment

Nego nešto iz rubrike iz foruma u medije:
 

----
Ili onaj "stručnjak", vlasnik pečenjare, što je na čelu EPS-a. Da neće on da racionalizuje proizvodnju, sreže troškove i stvori akumulaciju. Nema od toga ništa.
----

 
"Razlozi za ovako slabe rezultate su suša i drastičan pad u proizvodnji struje, naročito u prva tri meseca, ali i u nastavku godine. U MMF-u jasno vide razloge za ovaj neuspeh: "nepovoljni vremenski uslovi (tokom zime), ali takođe i dugotrajne slabosti u planiranju i upravljanju". Na čelu EPS-a nalazi se Milorad Grčić, u javnosti često osporavan kao direktor koji kao kvalifikaciju ima to da je bio vlasnik pečenjare i da je diplomirao na privatnom univerzitetu Edukons u Sremskoj Kamenici. U MMF-u traže da Vlada zaposli kvalifikovane direktore."

http://www.danas.rs/ekonomija.4.html?news_id=355742&title=I+MMF+smanjio+procenu+rasta+BDP-a%2c+traži+novu+upravu+u+EPS-u
 
Vidi se da u MMF-u prate stručnu literaturu :fantom:
 
A i Tribunove ideje su naišle na plodno tlo,

Brnabić:

"Kako je objasnila, razmatra se povećanje neoporezivog dela plate, gleda se koliko će biti povećanje minimalne cene rada, kao i koji su najvažniji infrastrukturni projekti za 2018. i 2019. godinu."
 
"Smanjenje nameta na rad je korak ka zdravom prosperitetu, saopštila je nevladina organizacije LIBEK reagujući na izjavu premijerke Ane Brnabić o mogućnosti da se poveća neoporezivi deo zarade."

:fantom:

Link to comment

Neoporezivi deo plate je 11,5 K dinara bruto. Prosečna bruto (1) zarada je oko 65-6 hiljada. To povećanje neoporezivog dela je par procenata u masi dakle, sve u svemu zajebancija.

 

Treba reformisati socijalna davanja i taj sistem i muški skresati poreze i doprinose, nama treba povećanje domaće akumulacije za 200% u odnosu na postojeću.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

Neoporezivi deo plate je 11,5 K dinara bruto. Prosečna bruto (1) zarada je oko 65-6 hiljada. To povećanje neoporezivog dela je par procenata u masi dakle, sve u svemu zajebancija.

 

Treba reformisati socijalna davanja i taj sistem i muški skresati poreze i doprinose, nama treba povećanje domaće akumulacije za 200% u odnosu na postojeću.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

 

Eto sad ti postade veći Libekovac od Libeka. Pa jel si napravio spisak kome skresati socijalna davanja. Ja bi krenuo rezanja od dečIjeg dodatka i pomoći za negu bolesnih lica. :cry:  

 

Nego izašao je novom NIN-u odličan intervju mog favorita Milojka Arsića koji sumira baš ovu diskusiju koju smo na par prethodnih strana vodili. Toplo ga svima preporučujem jer  jednostavanim i razumljivim rečnikom opisuje trenutno stanje ekonomije Srbije a posebno objašnjava šta je uzrok slabog rasta BDP. Jedino se malo ne slažem oko SDI i subvencija gde je malo više, ne potpuno, na tvojoj strani. :lolol:  Ali niko nije savršen. stavio sam ga na Mediafire samo ne znam da li smem da ga linkujem zbog autorskih prava.

Link to comment

Eto sad ti postade veći Libekovac od Libeka. Pa jel si napravio spisak kome skresati socijalna davanja. Ja bi krenuo rezanja od dečIjeg dodatka i pomoći za negu bolesnih lica. :cry:

Ja ne bih, počeo bih od gašenja 654 agencije za pakovanje magle u džakove, i razmislio ozbiljno o e-upravi. Jbg, neće mi se da žalim državnu administraciju pa to ti je. :fantom:

Link to comment

Ja ne bih, počeo bih od gašenja 654 agencije za pakovanje magle u džakove, i razmislio ozbiljno o e-upravi. Jbg, neće mi se da žalim državnu administraciju pa to ti je. :fantom:

 

Opa, idemo u pravcu minimalne države. Još će od tebe ispasti dobar libertarijanac.  :fantom:

Link to comment

Ko je rekao 450€ jel se toga neko seća? Pa sam si govorio o pamćenju čitalaca Informera na nivou kišne gliste. Max što mogu da daju a da ne ugroze stabilnost je 5%. Verovatno bi toliko MMF dozvolio. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...