Jump to content
IGNORED

Hoću da sviram i pevam


MayDay

Recommended Posts

Na devetkama. U principu to je debljina na kojoj bih ostao, osim eventualno nekog prelaska na osmice jednog dana, ali aj da kazemo da to nije zacrtan plan za duze vreme. 

Edited by Sludge Factory
Link to comment
  • Replies 381
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    54

  • Bujodrag

    52

  • James Marshall

    34

  • MayDay

    31

Pazi, nije isključeno da ti zuji zvuk kao što si rekao jer su žice pretanke, jednostavno nema debljine da bi se lijepo "slomile" preko praga i dale čist ton, pogotovo ako su blizu praga. Probaj da iskombinuješ, nije jedan gitarista stavljao donje žice iz jednog a gornje iz drugog seta. Nađi odgovarajuću kombinaciju za svoj stil sviranja. Ja sam na akustičnoj svirao u početku sa tanjim jer je milina za ruku, bending, ali kasnije sam krenuo da uživam u masnoći zvuka debljih, a skapirao sam da zbog određenih hendikepa nije moguće da budem neki veliki solo gitarista, pa sam se presaltao na akorde, punoću zvuka i ubacivanje bas linija po gornjim žicama, sve to ne iziskuje neku ludačku tehniku a meni za moje sviračke potrebe radi posao.

Probaj malo deblje žice za početak, bar prve dvije ili tri, vidi, možda ti budu dale prihvatljiviji zvuk.

Link to comment

Isto mislim da zujanje moze biti samo uzrok predebelih zica. Ako je zbog tankih, onda je pitanje cvrstine stiska i to je nesto sto je bolje da se resi vezbom. Mada ja nikad nisam cuo da je nekome lakse na debljim nego na tanjim zicama.

Link to comment

Nisam strucnjak™, ali deluje mi da je sve u redu (osim sto kad sam pomerao zice gore dole morao sam da podesavam i intonaciju, ili kako vec zovu stimovanje na 12. pragu, pa je onda G zica ostala malo visa u odnosu na ostale. U pitanju je zaista mala razlika, ali oseca se i vidi golim okom). Naravno, moguce je da se nesto overall razdesilo, npr. B i G zica sad imaju problem da ostanu nastimovane, sto mi nije bio problem dok nisam poceo da cackam. Tako da je moguce da nesto jesam zajebao. Ali vrat mi ne deluje krivo, kobilica tj zice imaju odredjeni ugao spram vrata, ali on nije veliki, kad merim odstojanje zica od pragova na 12. i poslednjem pragu sve mere su u okvirima dozovljenog. 

 

Ja sam zujanje eliminisao, cak imam utisak da bih mogao zice jos koji mikrometar da spustim i da ne bi bio problem. Ono sto mi je sad problem jeste tvrdoca, prosto nisam siguran da li mi je bolje sto su zice ovako nisko ili je bolje da ih malo podignem. Kao sto rekoh, treba da procenim sta mi vise lezi. 

Link to comment

Isto mislim da zujanje moze biti samo uzrok predebelih zica. Ako je zbog tankih, onda je pitanje cvrstine stiska i to je nesto sto je bolje da se resi vezbom. Mada ja nikad nisam cuo da je nekome lakse na debljim nego na tanjim zicama.

 

Meni se zujanje javljalo i kad stavim kapodaster. I javljalo se kojom god jacinom da sam pritiskao, sto ce reci da u zice ipak bile prenisko ili su vremenom popustile, ili se sa vratom nesto desilo usled promene vremena. 

 

Takodje, desavalo mi se kod zavijanja prve i druge zice na 13. pragu da pocne da se javlj azujanje i da se gubi ton vec kod cetvrt ili polu stepena. Sada toga vise nema. sve zvuci ok. 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Pa razmisljao sam i o tome svakako. Mozda je i vreme za promenu zica, proslo je sest meseci. E sad, ovaj prvi koji mi je setapovao i stavljao ove zice savetovao mi je da zice ne menjam cesto. On kaze drzi isti set zica na gitari godinama, i menja samo kad neka pukne. Razlog za takav stav je sto smatra da nut moze lako da se pojede cestim menjanjem zica. Plus, voli kako mu zvuce stare zice, sto je vec stvar licnih frekverencija™, video sam na netu neke koji imaju slican stav, da vole da zice sto duze drze, zvuk je bolji kad se zamaste :D

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Svi ovi moji gitaroši se lože više na zvuk nego na soliranje. Sviraju desetke, ako ne i deblje i više pažnje posvećuju desnoj nego levoj ruci. Često sam čuo, ne samo od njih: Desna ruka je najvažnija. To naravno za desnoruke.

 

Sviraju, uglavnom, ljute gibsone, pa im se može

Link to comment

Eh sad, nut ce da se pojede... Kad bi to cak i bila istina, to je parce plastike jbt, kupis drugo.

Nisam cuo da neko voli zvuk masti u zicama, to ih moze ciniti samo sporijima tokom vibracije, a ton nesto minimalno nizim. Ja kad nisam imao pare i zice sam popravljao kad puknu, svakako sam ih odkuvavao na par meseci bas da izbacim tu mast koja se skupi u upredenim zicama. Sad, i ja sam to radio jer su mi rekli da treba ko sto ti drzis dok ne istrunu jer su ti rekli da treba, ali posteno govoreci, to su sve 99% bulaznjenja matoraca.

Link to comment

Jbg, sve je bulaznjenje staraca kad pogledas :D Bili Gibons svira na sedmicama (da, sedmicama, i kaze da je sve stvar navike i da generalno zvuk moze da se podesi i sa njima)

 

http://youtu.be/UkzofCTa5SE

 

na 11:10

 

dugo cuvanje zica podrazumenva ciscenje posle svakog sviranja. Ja krpom prodjem obavezno svaki put da skinem prljavstvinu. 

 

Jbg, svako ima neku svoju filozofiju i nje to problem, problem je za svakog da pronadje tu svoju. 

Link to comment

Ma naravno, samo kazem da to sto neki iskusni ljudi imaju svoje quirkove, ne znaci da treba da ih i ti razvijes. Sviraj samo i tim perifernim stvarima daj minimum paznje.

Link to comment

Kapiram ja to i u principu se slazem, ali volim da su mi te periferne stvari u redu, da ne kazem savrsene, da bih znao da su svi eventualni problemi do mene i mojih ruku, mog sviranja. Ne mogu da se opustim ako mi zica non stop ispada iz stima, ili se javlja zujanje koje znam da nije do mene, itd. itsl. 

Link to comment

Ako je zujanje "električno" ono može da bude iz milion razloga - kvalitet džekova, kablova, magneti, sto kuraca-palaca. Nisam neki majstor za elektriku, samo par godina sam svirao istu, ali neki su napravili neponovljive performanse na tom zujanju :D 

Link to comment

Ako je u pitanju akusticna gitara sa devetkama i tebi je tvrdo onda je u pitanju lopata od gitare ili vas dvoje niste jedno za drugo  :lolol:

 

Generalno gledano, sto je kvalitetnija gitara to je manja tvrdoca tj. lakse je svirati sa debljim zicama. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...