Jump to content
IGNORED

Hoću da sviram i pevam


MayDay

Recommended Posts

  • Replies 381
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    54

  • Bujodrag

    52

  • James Marshall

    34

  • MayDay

    31

Elem, na dobrom sam putu da se izborim sa ovim

 

 

Nisam jos 100% siguran u tempu pesme (sto je nekih 75-80 BPM ako se ne varam, nisam proveravao), ali ozbirom da do pre recimo dve nedelje nisam uopste mogao da sviram shuffle sa ovim ghost tonovima izmedju, ovo je vec veliki napredak za mene, bez obzira na tempo. Mislim da su ovo stvari koje razdvajaju "intermediate" i "advanced", tako da mu ja dodjem tu negde izmedju (advanced intermediate ili intermediate advanced :rolleyez:). Kako god, ima vremena za mene, do pedesete mozda i naucim da sviram jebeni bubanj.

Link to comment

Uh, poprilican feil. Tempo je zapravo 85 BPM. Sto je dosta cudno, jer obicno mi se pesme cine brzim nego sto zapravo jesu. Ovo je jedan od retkih slucajeva da je obratno. Kako god, nije nedostizno, treba samo malo vise fokusa i koncentracije. Meni je mentalno najlakse da se fokusiram na desnu ruku i kick, a da pustim da leva ruka sama odradi svoje. Kad vec ne moze da cacka nos, sto joj je najprirodnija funkcija i za sta je najuvezbanija tokom decenija prakse.

Link to comment

:thumbsup:

Koji je tempo je nebitno. Nadji neki tempo koji ti odgovara, da možeš da sviraš dugo i jasno, nekoliko minuta (sviraj uz štopericu pa da vidiš koliko dugo je svirati čisto i jasno neki ritam pet minuta). :ohmy:

Mis'im, koliko često ćeš  svirati Rozanu (s bendom)? Ja je nisam nikad svirao ali, kad sam naučio taj ritam, počeo sam da ubacujem te half time šaflove u druge pesme, kao ukrase. To je super zabavno.

 

edit: Levu ruku samo pustiš da odskače za ghost note.

Edited by Bujodrag
Link to comment

Taj rad. S bendom je verovatno ni ja necu svirati nikad, ali je korisna stvar generalno. Ghost note mogu da se sviraju i uz duplo brzi safl (to je valjda rok, a ovo pop safl :unsure:)

Link to comment

uz standardni šafl imaš mesta samo za jednu gost notu pre akcenta. Zato se i zove half šafl: sviraš svaki drugi akcenat. U standardnom šaflu se najčešće  na dobošu svira isti patern koji ide i za desnu ruku. I to valja navežbati.

Link to comment

Ali cekaj, imas imesta za jednu gost notu pre akcenta i jednu odmah posle akcenta. Znaci, desna ruka - bas bubanj, pa leva gost nota, pa desna ruka, pa desna ruka - leva ruka sa akcentom, pa leva gost  nota, pa desna ruka, pa desna ruka - bas bubanj. To isto odlicno zvuci.

 

A to da leva ruka svira isto sto i desna mi je poznato, ali se nisam time bavio. Deluje prilicno zajebato u nekom pristojnom tempu.

Link to comment

Da. dve, u pravu si. Ja podelim  takt u glavi na polovine :) 

Nisam ni ja imao prilike da često sviram šaflove u bendovima, pogotovo one gde se šafl patern svira na dobošu. U pesmama gde ih je bilo (Tush, La Grange i tako to), uglavnom sam svirao pogrešno, kao i većina.

I kad sam jednom rešio da skinem to kako treba, odmah su pesme zazvučale bolje.

Ali nikad nisam savladao onu mekoću i talasavost koja je potrebna i koju, recimo, ima sjajni bubnjar koji me je zamenio u rockabili bendu. On već godinama svira bluz i baš je dobar.

Link to comment

Ovakve stvari me prilicno frustriraju. Nije to kao kad gledam recimo Stiva Gada, kad se unapred pomirim s tim da uopste na kapiram sta covek svira, pa sam lisen svih briga. Ovo je mnogo gore - kapiram, ali ne mogu da odsviram. Koliko jebenih sati za bubnjem treba da se ovo izvede?

 

edit: cisto tehnicki gledano, tu nema bog zna sta. Samo singlovi i dablovi, i to ne u narocito brzom tempu. Pesma je u 185 BPM (ako pricamo u cetvrtinama). sto je realno smesno. Ali ovi aranzmani, koordinacija, ukrstanje ruku, to je porazavajuce. Mozda jednog dana, kad porastem.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Pre svega, obrati pažnju na pokret zgloba desne ruke, on je glavni.

 

No, što bi te frustriralo što neko svira dobro a nije Stiv Gad? 

Mis'im, bolje da ih ima što više.

 

Ja sam vežbao dosta neke osnovne tehničke elemente ali mi je glavni motiv uvek bio neki konkretan problem u nekoj konkretnoj pesmi koju smo imali u repertoaru.

Kako da je odsviram a da dobro zvuči.

 

Da sam imao ovog Stinga u repertoaru, navežbao bih i njega pre ili kasnije ali mu inače ne bih posvetio ni pet minuta, osim da oslušnem i upijem sjajni Kolajutin gruv.

 

Vežbanje je sredstvo i ide lako ako imaš jasan cilj.

 

Link to comment

Sve se slazem, ali stvari koje sviram su toliko tehnicki nezahtevne da prosto moram da trazim nesto komplikovanije, da ne bih totalno zaglupeo :(

 

Pazi, meni je u mojoj svirci tehnicki najzahtevnije da odsviram recimo Klatno od Van Goga ili Samo nam je ljubav potrebna od Bajage u osminama u odgovarajucem tempou. Verovatno ima jos nesto u tom rangu, ali sad ne mogu da se setim. Osim toga, tehnicki zahtevnih stvari u mom bambusanju nema, Tj. ima u onom autorskom bendu koji ce valjda videti svetlost dana ovog proleca, ali i tu mi strepnja vec postaje dublja od nade (sve je odavno snimljeno, ali se sa miksom ceka ne znam sta, verovatno povratak kralja). Tu ima bas finih stvarcica, bez lazne skromnosti, koje su pritom odsvirate uz klik. Nista tehnicki previse tesko, ali prilicno interesantno. Elem, da se vratimo na temu, meni je ono sto sviram dosadno, i zato stalno trazim nesto sto je koliko-toliko izazovnije.

 

Ja osnovnim tehnickim elementima, da ne kazem rudimentima, vladam prilicno dobro. Singlove, dablove i paradidlove sviram u tempu koji me ne bi postideo ni pred kim. Ali kad dodjemo do primene tih osnovnih elemenata, tu nastaju problemi. Naravno, ne u mojoj svirci, nego kad hocu da skinem nesto poput Seven days, Englishman in New York ili Rosanna. Jbg, to je moj trenutni nivo. Tu sam gde sam, Niko mi nije kriv sto skoro 15 godina nisam svirao bubanj, nego drkao kurac (vise figurativno nego bukvalno, mada dosta i bukvalno).

 

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Koliko volim tu pesmu seven days, kačio sam je verujem i na forumu u x navrata. Savršenstvo. I nije samo stvar u tehnikalijama, i takt je poprilično zajeban, cenim da pola bubnjara ne bi znalo ni da "izbroji". 

Nego Miloglede, ja sam se penzionisao jer su mi u bendu lenji šupci (ili dok se ne preselim negde gde actually mogu da sviram bubnjeve), aj ti prodam činele :D Anatolian ultimate 16, 18 i power ride 20". doboš mapex tomahawk i kontra paiste pst 5. Sve se lomim da li da stavljam sve u  oglase ili  čuvam za ne znam kad...

 

 

Link to comment

Dzaba druze, ja nemam ni drvo, a nekmoli da razmisljam o cinelama. Kupio sam pre godinu dana elektronca Yamahu D-65, ali gospodi iz mog benda to nije po ukusu. Iako sasvim dobro vrsi posao, zivota mi, cak i po mojim kriterijumima, a ja sam vazda bio samokritican. Pogotovo ako se ima u vidu da sviramo prakticno besplatno. Kad i ako pocnemo da sviramo za neke ozbiljnije pare, razmislicu o kupovini pravog bubnja (i cinela :cool:).

 

Cisto informativno, koliko cenis sve to?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...