Jump to content
IGNORED

Hoću da sviram i pevam


MayDay

Recommended Posts

zvuci super straming i na elektricnoj ali za to se koriste efekti

da, to je ono gde sam ne možeš dalje. mogu da akam procesor 5 sati i ne bih namestio ni petinu tog zvuka

Link to comment
  • Replies 381
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    54

  • Bujodrag

    52

  • James Marshall

    34

  • MayDay

    31

...a za pjevanje uglavnom treba više dara nego li truda, tako da mi je mogućnost za napredovanje nevelika...

 

mislim da grešiš.

i glas je instrument i to kakav.

Link to comment

Ja, npr, lepo pevam. :D 

 

Kod sviranja me malo frustrira što nemam mekani prelaz prstiju leve ruke sa žice na žicu, sa praga na prag posebno. Moram baš da mislim o tome i nekako je diskontinuitetno. Ne znam kako da objasnim. Nadam se da će doći sa vežbanjem.

Link to comment

Ja, npr, lepo pevam. :D

 

Kod sviranja me malo frustrira što nemam mekani prelaz prstiju leve ruke sa žice na žicu, sa praga na prag posebno. Moram baš da mislim o tome i nekako je diskontinuitetno. Ne znam kako da objasnim. Nadam se da će doći sa vežbanjem.

 

To dolazi sa vezbanjem. Probaj prvo da sviras sporijim tempom odredjenu deonicu, ponovi tako nekoliko puta, pa onda polako ubrzavaj, dok ne dodjes do zeljenog tempa i rezultata. Pravljenje pauze izmedju pokusaja isto nije lose, neko je to vec ovde pominjao cini mi se, ako nesto pokusavas da naucis, vezbaj, pa napravi malu pauzu, predji na nesto drugo, ili cak ostavi gitaru na neko vreme, pa kad je npr. sutradan uzmes ponovo, vdeces da ide lakse. 

Link to comment

Ja, npr, lepo pevam. :D

 

Kod sviranja me malo frustrira što nemam mekani prelaz prstiju leve ruke sa žice na žicu, sa praga na prag posebno. Moram baš da mislim o tome i nekako je diskontinuitetno. Ne znam kako da objasnim. Nadam se da će doći sa vežbanjem.

 

to je dobro sto primecujes i jako je vazno. za pocetak kada "prelazis s praga na prag" probaj da ne odvajas prethodni prst dok ne pritisnes zicu. kao kada radis hammer-on samo bez udaranja - mora sto manju razdaljinu vrh prsta da predje u vazduhu, da ne leta bez veze. to je stvar kontrole i za to treba da se prsti razdvoje, a to ne traje tako dugo ako se dobro vezba.

Link to comment

mislim da grešiš.

i glas je instrument i to kakav.

Ma ako nemaš glasa i sluha možeš na glavi da dubiš; od pjevanja nema ništa. Naravno da se može podići kvalitet pjevanja, ponavljanjem i vježbanjem, ali ti klavir teoretski možeš svirati bez mrvice sluha, pjevati ne možeš.

Link to comment

Ma ako nemaš glasa i sluha možeš na glavi da dubiš; od pjevanja nema ništa. Naravno da se može podići kvalitet pjevanja, ponavljanjem i vježbanjem, ali ti klavir teoretski možeš svirati bez mrvice sluha, pjevati ne možeš.

 

Malo ko je bez mrvice sluha. Kao i sve drugo, najcesce je talenat daleko manje bitna stvar od truda i rada.

Link to comment

Da bi bio pjevač ne treba ti malo sluha već ti treba da nemaš značajan nedostatak. Džaba ti ako u 9 od 10 puta možeš da ubodeš intonaciju, opet od tebe nema ništa ako svaki deseti put promašiš.

 

Za pjevanje nije dovoljan samo rad, da ga jebem. Od Srbijanke Turajlić nikad niko ne bi mogao da napravi pjevačicu. Moraš da imaš malo glasa i dovoljno sluha za kontrolu tog istog glasa.

Link to comment

Da bi bio pjevač ne treba ti malo sluha već ti treba da nemaš značajan nedostatak. Džaba ti ako u 9 od 10 puta možeš da ubodeš intonaciju, opet od tebe nema ništa ako svaki deseti put promašiš.

 

Za pjevanje nije dovoljan samo rad, da ga jebem. Od Srbijanke Turajlić nikad niko ne bi mogao da napravi pjevačicu. Moraš da imaš malo glasa i dovoljno sluha za kontrolu tog istog glasa.

 

Boju ne uzimaj u obzir, razlicita muzika trazi razlicite glasove, za svakog tu ima mesta negde. No, ako u 9 od 10 puta ubadas intonaciju, nisi dovoljno vezbao. Hendikep moze biti samo u tome sto neko moze da nauci veoma brzo a nekome treba puno vise truda, to je ono gde vazi talenat. Takodje, ne treba razmisljati o granicnim slucajevima, genijima i potpunim invalidima (<1% onih koji pokusaju).

Vecina je u stanju, samo je pitanje kad stave zelju da to urade na jedan tas, a na drugi potreban trud da im to uspe, koji od njih preteze. Doduse, ovo vazi za skoro sve u zivotu.

Link to comment

ajte ljudi dq vidimo uratke sa jutjuba

oćeš nekog BB Kinga? ja ću ipak malo da sačekam do prve javne svirke :lol:

to je dobro sto primecujes i jako je vazno. za pocetak kada "prelazis s praga na prag" probaj da ne odvajas prethodni prst dok ne pritisnes zicu. kao kada radis hammer-on samo bez udaranja - mora sto manju razdaljinu vrh prsta da predje u vazduhu, da ne leta bez veze. to je stvar kontrole i za to treba da se prsti razdvoje, a to ne traje tako dugo ako se dobro vezba.

koliko sam primetio to je tako dok prelaz "ne uđe u ruku", ja imam barem takav osećaj.

kada uđe, kraj priče, više se ni ne misli o prelasku. vežba, vežba i mnogo vežbe jbg.

provalio sam i da jednog dana nešto mukotrpno učim, ostavim đitru i sutra to uradim opet i više nema muke. mozak je tokom odmora konsolidovao znanje.

Edited by Аврам Гојић
Link to comment

Ma sad tjeraš mak na konac. Radio sam sa bar 300 ljudi i nekima jednostavno nisi mogao utjerati ispravan ton u glavu, i mnogo veći procenat ih je od 1%. Ima ih kojima si mogao posvetiti cijeli život i opet od njih nisi mogao da napraviš ništa blizu toga da se nazove pjevač. Svaki put je bilo 50/50 da li će da ubodu pravi ton ili ne, a vježbali prije toga bjesomučno. (Čak i ne govorim o nekoj opštoj populaciji koju je neko tjerao da se bavi pjevanjem tipa osnovna škola već o malo bolje selektiranim grupama ljudi - muzičke škole).

Glas je specifičan instrument, ne postoji specifikacija kako proizvesti određeni ton kao na klaviru ili na gitari gdje određena vrlo specifikovana kombinacija ili naredba uvijek proizvodi određeni/isti ton (naravno ako govorimo o naštimanom instrumentu). C je uvijek C na ispravnom klaviru, a ti ako ne možeš da ponoviš C koje ti neko odsvira svojim glasom, možeš cijeli život da provedeš vježbajući i nikad nećeš doći do nivoa da se nazoveš funkcionalnim pjevačem. A teoretski ti možeš biti pijanista a da nemaš ni mrvicu sluha, samo ako poštuješ note i u stanju si da ih odsviraš. To je poenta moje cijele priče.

Link to comment

Ma sad tjeraš mak na konac. Radio sam sa bar 300 ljudi i nekima jednostavno nisi mogao utjerati ispravan ton u glavu, i mnogo veći procenat ih je od 1%. Ima ih kojima si mogao posvetiti cijeli život i opet od njih nisi mogao da napraviš ništa blizu toga da se nazove pjevač. Svaki put je bilo 50/50 da li će da ubodu pravi ton ili ne, a vježbali prije toga bjesomučno. (Čak i ne govorim o nekoj opštoj populaciji koju je neko tjerao da se bavi pjevanjem tipa osnovna škola već o malo bolje selektiranim grupama ljudi - muzičke škole).

Glas je specifičan instrument, ne postoji specifikacija kako proizvesti određeni ton kao na klaviru ili na gitari gdje određena vrlo specifikovana kombinacija ili naredba uvijek proizvodi određeni/isti ton (naravno ako govorimo o naštimanom instrumentu). C je uvijek C na ispravnom klaviru, a ti ako ne možeš da ponoviš C koje ti neko odsvira svojim glasom, možeš cijeli život da provedeš vježbajući i nikad nećeš doći do nivoa da se nazoveš funkcionalnim pjevačem. A teoretski ti možeš biti pijanista a da nemaš ni mrvicu sluha, samo ako poštuješ note i u stanju si da ih odsviraš. To je poenta moje cijele priče.

Ma OK, mnogo je ovo starija rasprava od tebe i mene. Ja svakako nisam imao toliko sirok skup da pravim zakljucke, ali ipak ostajem misljenja da se radi o pogresnim nacinima ucenja i nezainteresovanosti ucenika.

 

oćeš nekog BB Kinga? ja ću ipak malo da sačekam do prve javne svirke :lol:

 

Keni Vejn Separd je u nekom clanku za Gitar Plejer na pitanje "Sta je najvaznije za mladog gitaristu", rekao da smatra da je odmah nakon pocetnog snalazenja najbitnije naci nacin da se svira pred ljudima. Bilo kako i koliko god malo, ali da budu neki ljudi tu koji te slusaju. Kad covek svira znajuci da ga niko nece cuti, obicno je sklon da popusta sebi i da zaboravlja sve greske koje pravi cim nesto uradi kako treba. Eto, to se secam da sam procitao pre sto godina, a da li ista znaci u praksi nemam blage veze :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...