Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

Mislim da preterujete malo, ume Tasic svasta pametno da napise o ekonomiji.

 

Problem Tasica i njemu slicnih (sa obe strane ideoloskog spektra) je sto previse stvari gledaju iz svoje uske vizure sa svojim ideoloskim naocarima.

 

Kada imas cekic, veliki i lep cekic za koji mislis da je najbolji cekic na svetu, a ti jos ekspertski umes da baratas tim cekicom, sve ti oko tebe izgleda kao ekser. Pa udri.

 

Sve stvari, rekao bih.

 

Austrijanska skola se prevashodno bavekritikom mainstream-a, kao i radikalna levica. Mizes i Marks kao svete krave.

 

A ni jedni ni drugi nikako da postanu mainstream bas zato sto su im ideoloske pretpostake tanke,  i sto se uglavnom  bave dedukcijom, a kada citiraju empiriju, citiraju je selektivno.

Link to comment

I u vezi sa dedukcijom - problem je što zagovornici i promoteri takvih ideja uopšte nemaju ambiciju da ustanove indikatore za vrednovanje efekata javnih politika. Jedino što je bitno jesu indikatori u pogledu primene postulata.

Link to comment

Sve stvari, rekao bih.

 

Austrijanska skola se prevashodno bavekritikom mainstream-a, kao i radikalna levica. Mizes i Marks kao svete krave.

 

A ni jedni ni drugi nikako da postanu mainstream bas zato sto su im ideoloske pretpostake tanke,  i sto se uglavnom  bave dedukcijom, a kada citiraju empiriju, citiraju je selektivno.

 

Ja nisam stekao utisak da je Tasic hardkor austrijanac, vec vise da je cikaska skola. No generalno si u pravu.

 

Austrijska kritika ume da bude odlicna ali hardkor austrijanci imaju suvize uzak pogled na svet. Mene cesto iznenadi koliko je npr. sam Hajek bio fleksibilan i sirokih vidika u odnosu na mnoge njegove nazovi sledbenike. Valjda im je zato i sveta krava Mizes, a ne Hajek.

Link to comment

Eeee jednom sam se tako zadesio u društvu ekipe iz Libek-a. Meni je mozak eksplodirao!

Ali provalio sa im šemu "dokazivanja ispravnosti" :

Postaviš jednu ili dve teze koje su tačne i ispravne, a onda ređaš sledeće teze koje su horor, a kao proizilaze iz ovih prvih. Samo što zapravo veze nemaju...

Naravno došlo se do fantastičnih zaključaka, da ovakvo zdravstvo i obrazovanje moraju biti potpuno privatizovani i prepušteni tržištu.

"Mislim shvatam ja da još nije vreme, ali videćete..."

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Naravno došlo se do fantastičnih zaključaka, da ovakvo zdravstvo i obrazovanje moraju biti potpuno privatizovani i prepušteni tržištu.

 

a gde to ima u svetu

 

inače moj najbolji drug se zamalo nije odrekao ćerke preko novina kad mu je rekla da ide na seminar libekovaca ona u fazonu ali ja sam tvoje dete moraš da me podržiš a on bez brige danas sam išao na test očinstva :fantom:

Link to comment

To je otprilike stav većine libekovaca prema državi i državnom zaposlenju. Konstantno kenjanje o smanjenju države, tržištu i slično, a dva puta u mesecu plata leže upravo od te države.

 

Posle sam saznao da su dvojica u drustvu zaista na "drzavnim jaslama"...

Jbga dok ne dodje vreme da se spozna istina , mora od neceg da se zivi...

Link to comment

Posle sam saznao da su dvojica u drustvu zaista na "drzavnim jaslama"...

Jbga dok ne dodje vreme da se spozna istina , mora od neceg da se zivi...

 

bilo bi lepo da znam imena, može i na pm :)

Link to comment
  • 3 weeks later...

cini mi se da nema prikladniji topic za ovaj clanak:

https://www.weforum.org/agenda/2016/12/countries-global-higher-education-superstars-tactics-?utm_content=bufferc2ea0&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

 

 

 

He points to Iran and Turkey – both intellectually rich nations, which perform well on gross higher education enrollment and boast sustained growth in participation. “Yet each faces huge political challenges. Iran is rated as having the most corrupt public sector of any in our group by Transparency International’s Corruption Perceptions Index, and academic appointments are seen as being linked to ideology as much as merit.”

 

nM456QOWSZBR3TV4q5eV-U2CdOFyhoJfiph5WKZU

Edited by Svarog
Link to comment
  • 4 weeks later...
Skučena svest dualnog obrazovanja

 

Umesto ozbiljnih rasprava i analiza, javnost je proteklih godinu dana bila bombardovana pohvalama o učinkovitosti dualnog obrazovanja u podizanju kvaliteta znanja i smanjenju nezaposlenosti. Suprotno mišljenju predstavnika vlade i privredne komore postoje temeljni pokazatelji da će se „uspeh“ ovog modela pokazati pre svega u daljem smanjenju cene rada što će pogodovati isključivo privatnim kompanijama.

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

od toga što zovu dualnim obrazovanjem nema ništa ako ne postoje radna mesta u firmama za one koje se školuju za konkretan posao.

 

nekada davno bio sam u školi učenika u privredi (ŠUP), učio električarski zanat, teoretski tri dana u klupama, subotom u školskoj radionici a dva dana radio sa monterima. bi plaćen 80% od plate pripravnika i imao svu zaštitnu opremu.. i ispekao zanat.

 

sada otkrivaju rupu na saksiji koja je polomljena.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...