Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

Pa to...

Bukvalno su mi ovo odgovorili troje poznanika...

Ta "gimnazija" je rešenje za sve...

Posle će biti kuku lele...

 

....shit has hit the fan...

Da, i sva njihova deca ce sigurno upasti u gimnaziju.

To kao oni sto se loze na srednji vek ali zamisljaju sebe iskljucivo kao uspesne vitezove i princeze, paor ce biti neki tamo drugi. Tako ce i sva deca ako pitas roditelje ici u gimnaziju, dualno je za neke tamo losije valjda.

Link to comment

Da, i sva njihova deca ce sigurno upasti u gimnaziju.

To kao oni sto se loze na srednji vek ali zamisljaju sebe iskljucivo kao uspesne vitezove i princeze, paor ce biti neki tamo drugi. Tako ce i sva deca ako pitas roditelje ici u gimnaziju, dualno je za neke tamo losije valjda.

 

Nije to samo problem dualnog obrazovanja, npr. u mom gradu su i pre 20-30 godina srednje stručne škole bile 'kaubojština' (čast izuzecima), danas su verovatno još veća. Ne iz ne znam kakvog snobizma, i gimnazija je bila krš, ali koliko-toliko se držao nekakav nivo.

Link to comment

Ma to sve stoji, no me fascinira momenat da masa roditelja zamislja kako ce njihova deca sigurno u gimnaziju pa ih se ne tice problem dualnog obrazovanja. Cekaj da decica ostanu ispod crte pa ce da krene dreka.

Link to comment

Ma to sve stoji, no me fascinira momenat da masa roditelja zamislja kako ce njihova deca sigurno u gimnaziju pa ih se ne tice problem dualnog obrazovanja. Cekaj da decica ostanu ispod crte pa ce da krene dreka.

Pa to ali će tada već biti usvojen zakon, sistem postavljen i nema nazad.
Link to comment

Dualnom obrazovanju, koliko ja shvatam, nisu pandan srednje strucne skole, nego nekadasnje skole ucenika u privredi. Nije mi jasno sta ovi planiraju da urade sa srednjim strucnim skolama, nije im valjda namera da celokupno srednje obrazovanje svedu na gimnazije i dualno.

Link to comment

Dualnom obrazovanju, koliko ja shvatam, nisu pandan srednje strucne skole, nego nekadasnje skole ucenika u privredi. Nije mi jasno sta ovi planiraju da urade sa srednjim strucnim skolama, nije im valjda namera da celokupno srednje obrazovanje svedu na gimnazije i dualno.

Što da ne tako je svugde u svetu...
Link to comment

dakle oni zakonski i ozbiljno razmatraju obavezno zaposhljavanje maloletnika?

 

Uz pristanak roditellja, odnosno zakonskog staratelja, čime su premostili ograničenja iz Zakona o radu (praštajte, pravnici, dajem sve od sebe da se ne frljam terminologijom). Može da se iz ponude odabere poslodavac, ali je rad obavezan deo školovanja. 

Roditelji koji smatraju da ih se dualno obrazovanje ne tiče jer ga njihova deca neće pohađati, previđaju činjenicu da produbljivanje nejednakosti u društvu može da ima posledice u različitim sferama, pa se i te kako može ticati i njih i njihove dece, osim ako ne žive u vakuumu ili ne planiraju da odu odavde. Nejednakost se teško amortizuje, još teže ispravlja, ni znantno bogatije zemlje nisu na tragu rešenja, vladajući slojevi nemaju ni potrebe ni volje da išta menjaju. 

 

http://bostonreview.net/class-inequality-education-opportunity/richard-v-reeves-dream-hoarders-how-americas-top-20-percent

Link to comment
ili ne planiraju da odu odavde.

 

 Ja mogu da zamislim da mnogi roditelji to zele ili razmisljaju u tom smeru. Buducnost deluje obeshrabrujuce i umesto borbe, pre razmiljamo da uradimo sta deluje odmah delotvornije, a to je priprema za odlazak.

Link to comment

 Ja mogu da zamislim da mnogi roditelji to zele ili razmisljaju u tom smeru. Buducnost deluje obeshrabrujuce i umesto borbe, pre razmiljamo da uradimo sta deluje odmah delotvornije, a to je priprema za odlazak.

 

Što me ponovo vraća na tezu o odsustvu društvene solidarnosti. Sasvim je legitimno misliti najpre o sebi, ali misiliti samo o sebi je u osnovi antisocijalni (u civilizacijskom smislu) mehanizam. 

Link to comment

Što me ponovo vraća na tezu o odsustvu društvene solidarnosti. Sasvim je legitimno misliti najpre o sebi, ali misiliti samo o sebi je u osnovi antisocijalni (u civilizacijskom smislu) mehanizam. 

 

Srbija je tu tačku prešla odavno. Ono što je bitno da ljudi shvate je da neće svi ili svačija deca uspeti da odu u neke sređenije zemlje, a neka deca neće ni hteti. Ali shvatanje te činjenice nije dovoljno za angažovanje, nekakva nada mora da postoji da bi se ljudi aktivirali. 

Link to comment

Srbija je tu tačku prešla odavno. Ono što je bitno da ljudi shvate je da neće svi ili svačija deca uspeti da odu u neke sređenije zemlje, a neka deca neće ni hteti. Ali shvatanje te činjenice nije dovoljno za angažovanje, nekakva nada mora da postoji da bi se ljudi aktivirali. 

 

Kad nas zadesi neka ozbiljna nevolja (poplave, na primer) pomislim da ipak nismo prešli tu granicu, da smo samo (čuj, samo) otupeli. Onda me stvarnost pokoleba i tako u krug. 

Link to comment

Znam da je drugo, ali to ipak prepoznajem kao znak da solidarnost nije sasvim nestala, a što nije nestalo, nego je samo uspavano i zatrpano  ispod sedimenata sranja svih vrsta koja su nas zadesila, može da bude probuđeno i gajeno. Imam unutrašnji generator nade koji se opire testu realnosti, ukratko  :D

Link to comment

Debeli čabar je ružičasti  budoar za ovo u čemu smo. Neki roditelji  podržavaju dualni sistem zato što će sa dečjom zaradom porodica lakše preživljavati, njima je prostor toliko sužen da i ne pomišljaju na neku drugačiju perspektivu. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...