Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

Kakav je to argument, to jest u korist cega? Da ukinemo poptuno zanate posto se od njih ne moze samostalno ziveti? Ili mislis da bi ipak trebalo da ih ostavimo, ali da se ne cimamo oko poboljsanja obrazovanja zanatlija posto ce i onako da zive kao psi, znali da rade ili ne.

 

Usput, dualno obrazovanje nije ograniceno na zanate, sljaka vrlo dobro i kod raznih birokratskih zanimalanja.

 

Argument u korist toga da prvo treba stvoriti ambijent u privredi, pa tek onda govoriti o reformi obrazovanja.

 

Evo ti konkretan primjer, u gradu odakle ja dolazim, postojala je fabrika alata koja je zapošljavala 4.000 ljudi. Kad sam ja išao u srednju školu, postojao je čitav niz profila za određeno zanimanje. Kada je fabrika zatvorena, i ovi profili su ukinuti. Pretpostavljam da se slično događalo i u drugim gradovima u Srbiji.

Link to comment

Ja sam, sa aspekta korisnika usluga, imao. A vi čačkajte do mile volje, nemam ništa protiv.

 

edit sa autonomijom nikakav, sa samoupravljanjem svakakav.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Prvo da naglasim da nemam pojma da li su u Srbiji ispunjeni uslovi za uspesno implementiranje dualnog obrazovanja i da samim tim nisam zagovornik njegovog uvodjenja, uopste nemam stav jer nisam dovoljno obavesten. Upoznat sam kao posmatrac kako to izleda i to definitvno nije isto sto i strucna srednja skola sa praksom i to je bila moja poenta. Kao sto sam napisao, i u Austriji postoje klasicne srednje skole sa praksom, a postoji i dualno obrazovanje.

 

Nisam siguran da znam sta je vanredno skolovanje u srednjoj skoli. Ako je to ono kada ucenik ne pohadaja nastavu vec polaze ispite i nema nikakve druge obaveze, onda je razlika u tome da su u dualnom obrazovanju ucenici u obavezi  da 2/3 vremena rade u firmi koja je sertifikovana za obuku ucenika njihovog profila pod nadzorom obucenog mentora i u saradnji sa skolom, dok 1/3 vremena idu u skolu (nisu samo ispiti, pohadjaju i nastavu) i pri tome su placeni. Skola im obezbedi listu pozicija za koje mogu da apliciraju. Pravo da ti kazem ja, osim cinjenice da ucenici ne pohadjaju nastavu svakodnevno, ne vidim nikakve slicnosti izmedju dualnog obrazovanja i onoga sta ja podrazumevam pod vanrednim skolovanjem u srednjoj skoli.

 

Sorry i ja sam u neku ruku tu u neznanju, tj. sve vreme kroz ovaj topić pokušavam da shvatim šta je to "dualno obrazovanje". Sad me je još ovo tvoje "2/3 i 1/3 vremena" još više dovelo u nedoumicu.

Sad shvatam iz tvog posta da tu ide zapošljavanje preko škole. Uh, to mi baš nekako izgleda nemoguće kad znam da kod nas postoje privatne firme koje vrte mlade zaposlenike na praksi (besplatno) i kada im taj rok besplatnog rada istekne, oni ih otpuste pa uzmu nove koji će raditi za džabe. Tako da ne vidim kako bi firme bile onda zainteresovane za dualno obrazovanje, gde bi morali da trpe da u nekim periodima učenik ne dolazi na posao i još da mu za to plaćaju. Bojim se da je to sve nekako akademska rasprava.

Link to comment

Sorry i ja sam u neku ruku tu u neznanju, tj. sve vreme kroz ovaj topić pokušavam da shvatim šta je to "dualno obrazovanje". Sad me je još ovo tvoje "2/3 i 1/3 vremena" još više dovelo u nedoumicu.

Sad shvatam iz tvog posta da tu ide zapošljavanje preko škole. Uh, to mi baš nekako izgleda nemoguće kad znam da kod nas postoje privatne firme koje vrte mlade zaposlenike na praksi (besplatno) i kada im taj rok besplatnog rada istekne, oni ih otpuste pa uzmu nove koji će raditi za džabe. Tako da ne vidim kako bi firme bile onda zainteresovane za dualno obrazovanje, gde bi morali da trpe da u nekim periodima učenik ne dolazi na posao i još da mu za to plaćaju. Bojim se da je to sve nekako akademska rasprava.

Ako u Srbiji studenti rade besplatno onda bi i srednjoškolci radili besplatno. Srednjoškolci su naravno plaćeni manje od studenata na praksi i ostalih svršenih srednjoškolaca. Ovde država plaća mali deo njihovih plata, ali su im troškovi nastave manji.

 

Ali da, odsustvo plate bi demotivisalo i učenike i roditelje. Mada ispiranjem mozga i prisilom se sve može postići, pitanje je samo koliko je psihu stalo do toga.

Edit:

Poenta nije u zaradi učenika nego tome da oni veći deo obrazovanja steknu u privredi pod nadzorom škole. Naravno mora da postoji i interes privrede, a slažem se da je to u Srbiji teško moguće pošto je kvalifikovanija radna snaga dostupna po istoj ceni od nula dinara.

Edited by Heaviside
Link to comment

Ajde roditelji učenika, šta mislite o ovom "ocenjivanju" učitelja od strane roditelja...

 

....shit has hit the fan...

 

To je užas, s tim što neće mnogo pokvariti jer profesori i tako ne drže nikakav kriterijum, nego puštaju i daju ocene kome šta treba, verovatno da im ne bi dolazili roditelji da ih biju.

Link to comment

Sad shvatam iz tvog posta da tu ide zapošljavanje preko škole. Uh, to mi baš nekako izgleda nemoguće kad znam da kod nas postoje privatne firme koje vrte mlade zaposlenike na praksi (besplatno) i kada im taj rok besplatnog rada istekne, oni ih otpuste pa uzmu nove koji će raditi za džabe. Tako da ne vidim kako bi firme bile onda zainteresovane za dualno obrazovanje, gde bi morali da trpe da u nekim periodima učenik ne dolazi na posao i još da mu za to plaćaju. Bojim se da je to sve nekako akademska rasprava.

Zaposljavanje ne ide preko skole. Firma objavi konkurs da od pocetka skolske godine prima tri ucenika za zanimanje npr. tehnicki crtac. Djeca se prijavljuju u firmi, kao na klasican oglas za posao. Firma odlucuje koga prima. Djaci koji ne nadju firmu koja bi ih primila na zanat, te godine ne idu u skolu. A mozda ni slijedece, a mozda ni nikad. Ovi sto su primljeni potpisuju sa firmom ugovor, rade cetri dana u nedelji i zaradjuju platu. Niko njih ne "trpi".

Link to comment

Ja sam, sa aspekta korisnika usluga, imao. A vi čačkajte do mile volje, nemam ništa protiv.

 

edit sa autonomijom nikakav, sa samoupravljanjem svakakav.

samo se slobodno asociram. samoupravljachi iznenada dobiju te neke porive da menjaju sistem i krnje autonomiju univerziteta obichno kad napune 65, pa produze do 67 (vece im produzi ako su se svidjali kolegama ^_^), i onda kad je vreme za pemzju, neki od njih primete da su u medjuvremenu postali redovni chlanovi  sanu. i tu im se potreba za menjanjem sistema iznenada pojacha za 3 reda velichine. a dok su bili redovni profesori, nisu se zapitali kako da su im to asistenti redom gluvonemi podizachi ruku. ni jednom -_-

 

a ovaj se bash iznenadio.

 

da prostii i chicha i anonimni gluvnemi.

Edited by gospa buba
Link to comment

Primetio sam, no primećujem još jedno - da je slučajno iz kože redovnog profesora šta rekao, kanda bi ga rastrglo, a da je pak to rekao neko van univerziteta i akademskih krugova budibogsnama to bi bio atak na univerzitet i njegovu autonomiju.

 

Ne pristalo nikako. :(

Link to comment

samo se slobodno asociram. samoupravljachi iznenada dobiju te neke porive da menjaju sistem i krnje autonomiju univerziteta obichno kad napune 65, pa produze do 67 (vece im produzi ako su se svidjali kolegama ^_^), i onda kad je vreme za pemzju, neki od njih primete da su u medjuvremenu postali redovni chlanovi sanu. i tu im se potreba za menjanjem sistema iznenada pojacha za 3 reda velichine. a dok su bili redovni profesori, nisu se zapitali kako da su im to asistenti redom gluvonemi podizachi ruku. ni jednom -_-

 

a ovaj se bash iznenadio.

 

da prostii i chicha i anonimni gluvnemi.

Dobar "ugao" gospa Bubo...
Link to comment

Pre jedno 15ak godina, statistika™...

 

 

1) Koji procenat djaka u UK ide u privatne skole?

 
(2) Koji je procenat ovih djaka (dakle, iz privatnih skola) u ukupnom broju upisanih na "vodece fakultete" u UK (dakle, Oxford & Cambridge, popularno zvani  Oxbridge)?
 
6% djaka u UK pohadja privatne skole dok oko 50% upisanih na Oxbridge cine djaci iz tih istih privatnih skola...
 
U to ime izjava kojoj sam se najvise nasmejao (a u vezi ove price): "People must once more be educated to know their place"

 

I ko ce da nam danas-sutra podrzi™ budzet za obrazovanje kad ovi sto instruiraju ove sto donose odluke (ili im se direktno i indirektno mesaju u pos'o) nemaju bas nikakvog racuna da jedna Srbija u XXI veku ima (je@eno) dobro organizovano u suvislo obrazovanje?? Svi mi imamo u secanju ono nashe™ vreme - koje god da je tacno u pitanju - al' ne verujem da ima puno optimista koji se nadaju da to moze tako slicno da izgleda u sledecih 5-7 godina... Mis'im - realno - dno je tu negde, mi kao nesto brljamo i cekamo da se ne desi bugarski scenario - da se ovo "dno dna" otvori pa da nastavimo dalje... M-r-a-k

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...