Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

Probao sam ovo da odgledam kao rešenje za glavobolju ono " klin se klinom izbija" ali sad mi je glava eksplodirala Jbte. Ne zna se ko je tuplji ovde...

Ali pazi "puna primena projekta BIĆE od školske 2016/17 godine..."

Nema sjebaće i ono malo što valja...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

""nece sve kompanije nuditi pogodnosti za ucenika (platu) jer mozda nisu zainteresovane".

Sistem i pociva na tome da je firma zainteresovana da zaposli tog ucenika jer joj treba bas neko takav da radi bas tu vrstu poslova.

Na svu srecu pa ce prica o dualnom obrazovanju u Srbiji ostati na nivou planova izgradnje fabrike, cipova, aviona, stanova za 300 evra/kvadrat i sl. Niko ne prica koliko djece u Njemackoj ostane bez ikakve kvalifikacije jer ne nadju firmu koja bi ih primila na skolovanje.

Osim toga, u tom sistemu mora biti omoguceno i da neko zavrsi gimnaziju, pa nakon toga zanat, pa onda gleda sta ce u zivotu.          

Link to comment

Možda su "ppp nemci" pisali o tome pa sam propustio...

Ovo konstantno pozivanje na nemačku , jel to ono još jedno brutalno laganje za domaću upotrebu ili... ?

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

""nece sve kompanije nuditi pogodnosti za ucenika (platu) jer mozda nisu zainteresovane".

Sistem i pociva na tome da je firma zainteresovana da zaposli tog ucenika jer joj treba bas neko takav da radi bas tu vrstu poslova.

Na svu srecu pa ce prica o dualnom obrazovanju u Srbiji ostati na nivou planova izgradnje fabrike, cipova, aviona, stanova za 300 evra/kvadrat i sl. Niko ne prica koliko djece u Njemackoj ostane bez ikakve kvalifikacije jer ne nadju firmu koja bi ih primila na skolovanje.

Osim toga, u tom sistemu mora biti omoguceno i da neko zavrsi gimnaziju, pa nakon toga zanat, pa onda gleda sta ce u zivotu.          

Na nesrecu, ova avantura ne zahteva preterana ulaganja ni znanje, a i evaluacija rezultata ne moze da se odmah sprovede. S druge strane polemike koje ce pratiti projekat su zgodne za skretanje paznje sa drugih stvari. Zbog toga moze da se desi da ne bude isto kao sa cipovima, avionima, ...

Link to comment

Prva bitna promjena koja mi pada na pamet je da se mora smanjiti broj profesora u skolama jer je fond casova u skoli znatno manji.

 

Mislim da je to odličan plan, decu izbaciti iz školi i pustiti da slobodno lutaju...

Link to comment

Prva bitna promjena koja mi pada na pamet je da se mora smanjiti broj profesora u skolama jer je fond casova u skoli znatno manji.

Opa , vidiš i to je plusić...

Nego, juče me jedan poznanik ubeđuje da je to već krenulo i već se primenjuje. I super je i sve to...

Pa jel zna neko , jel krenulo?

Sad shvatam, ma ovo je super fora , vlast može da razvlači ovo sto godina.

Uvek može da se kaže : Pa čekajte ne mogu odma rezultati za jedno 4-5 godina , videćete...

Link to comment

Dobar "ugao" gospa Bubo...

strateshki dobra pozicija, mnogo dobrih uglova ^_^

 

Možda su "ppp nemci" pisali o tome pa sam propustio...

Ovo konstantno pozivanje na nemačku , jel to ono još jedno brutalno laganje za domaću upotrebu ili... ?

 

....shit has hit the fan...

jedino shto je bitno je da ce biti brutalno klasno i svako drugo raslojavanje, ukidanje vertikalne pokretljivosti naroda. a onda kenjanje o sirotinji jer je lenja i tako joj i treba. tako biva kad srbija prepisuje. ili kad joj unicef diktira preko armje poluobrazovanih gluvih telefona koje sam dovodi i sam postavlja. samo sedite i gledajte, kraj ce biti vrlo tuznan <_<

 

gledajte samo shkolu bez nasilja, tako ce sve biti, mnooogo forme i nishta sushtine.

Edited by gospa buba
Link to comment

Bez brige

 

Ono sto je lose u Srbiji je sto nijedna vlast ne uradi nista od tih velikih stvari sto zamisli.

 

Ono pak sto je pak dobro u Srbiji je sto nijedna vlast ne uradi nista od tih velikih stvari sto zamisli. 

Link to comment

Primetio sam, no primećujem još jedno - da je slučajno iz kože redovnog profesora šta rekao, kanda bi ga rastrglo, a da je pak to rekao neko van univerziteta i akademskih krugova budibogsnama to bi bio atak na univerzitet i njegovu autonomiju.

 

Ne pristalo nikako. :(

redovni profesor je beli medved i gospod bog tor. ja ne mogu da se setim da se ijednom redovnom profesoru ikada neshto desilo, osim ako je pipao zenske ili turao prst u oko vlasti lichno. pa ni to uvek (hocu da kazem, i to vrlo retko, zenskama se obichno ne veruje, a za turanje prsta u oku obichno se nadju neki da ga brane). oko reforme obrazovanja, autonomije univerziteta i ostalih perifernih iluzija, obichno se secaju kad je ober kasno, kada se nishta ne pitaju i nikoga ne zanima shta mogu da izjave na tu i bilo koju temu. onda imaju ideje. ali ne kazem, atmosfera na fakultetima je izrazito klanovska,kao shto oni ispod sebe imaju armiju koju treba da izvedu na pozicije, tako i oni drugi...

 

nije to nishta jednostavno, naravno. mene samo nervira uzrast u kome pochinju da se interesuju za pravdu i javno dobro.

 

pa ni tad nije kasno, ako smo realni :)

 

Bez brige,

 

Ono sto je lose u Srbiji je sto nijedna vlast ne uradi nista od tih velikih stvari sto zamisli.

 

Ono pak sto je pak dobro u Srbiji je sto nijedna vlast ne uradi nista od tih velikih stvari sto zamisli. 

srecica :D

Edited by gospa buba
Link to comment

Citam da su cak i u Meksiku nesto sto je jedna vlast zamislila i pokazalo se dobro uspeli da preuzmu u sledecoj iteraciji - i da nastave. ok, uz privremeno obustavljanje i promenu imena prilikom smene vlasti al' - ono - 'programu se u zube ne gleda'. Nije obrazovni nego socijalni program al' racunam - kad je moglo u Meksiku, ne?

Link to comment

Citam da su cak i u Meksiku nesto sto je jedna vlast zamislila i pokazalo se dobro uspeli da preuzmu u sledecoj iteraciji - i da nastave. ok, uz privremeno obustavljanje i promenu imena prilikom smene vlasti al' - ono - 'programu se u zube ne gleda'. Nije obrazovni nego socijalni program al' racunam - kad je moglo u Meksiku, ne?

kako da ti kazem, chak i drzava chile, koja nije spektakl nichega, shvata da postoje nauchni projekti koji treba i MOGU da daju rezultate za 20, ili josh gore 30 godina. kod nas se (iz osnovne nauke) ochekuje ful aplikacija posle 4 godine, koja ce srbiji da donese radna mesta i nacionalno blago. industrijska aplikacija. ako nemash to, onda nobelova nagrada. ako nemash ni to, di su nashi novci.

 

mi smo odluchno orijentisani k dnu, tupav narod koji se leluja tamo vamo, verujuci, sa jedne strane da bashtini sposobnosti i ugled razultata prvog rata (jer tu nema komunista) i socijalistichke jugoslavije (jer je bilo mnooogo lepo), a sa druge verujuci u pravo svakog da ima biznis mechku i ribe do tridesete, jer najinteligentniji narod na planeti. ako nema, cao zdravo.

Edited by gospa buba
Link to comment

kako da ti kazem, chak i drzava chile, koja nije spektakl nichega, 

Cile je verovatno i dan danas u top 3 svetskih izvoznika rude bakra (aka boksita valjda).

Slucajno znam je je onomad kad su skenjali Salvadora cena nesto naprasno pala na (sveckom) trzistu...

Nisu spektakl al' su prvaci Juzne Amerike (preko ledza Argentine)... Malo li je??? 

:naughty:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...