Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

Intervju za nešto što se zove "Profit magazin". Da smo na sportskom topiku, ovo bismo koristili kao primer burek-jogurt novinarstva.

 

Imamo li potvrdu da je njegov obrazovni sistem stvarno toliko spektakularan?

 

 

Nije više bitan njegov obrazovni sistem koji je stakleno zvono u Srbiji, nego njegov sudar sa raljama prosvetnog života 100k zaposlenih i roditeljima i decom.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Sudeći po ministru Šarčeviću, prvi korak ka obrazovanju 21. vijeka biće ukidanje informatike i tehničkog obrazovanja, kao i uvođenje predmeta koji će se zvati Dizajn(!) i u kome će biti objedinjeno sve u jednom.

 

Takođe, roditelji će moći da ocjenjuju nastavnike(!), ali će zato i plaćati penale ako njihova djeca imaju veći broj neopravdanih izostanaka(?).

 

Prosto, genijalno.

Link to comment

i sad se izuchava u okviru tehnichkog. a ima poseban izborni predmet. za sve razrede, od prvog, svako na svom nivou.

 

drugim rechima, ovaj ministar ce se baviti osnovnom shkolom. shto mozda i nije loshe. pitanje je ko ce se baviti ostatkom :unsure:

Edited by gospa buba
Link to comment

 evo čemu vodi visoko obrazovanje vodi visokom sendvičarenju :fantom:

 

- Živeo sam u inostranstvu i vratio sam se ne zato što sam imao problema, već zato što sam imao informisan izvor. Isto su uradila i moja deca. Siguran sam da, ako budemo razumeli da bolji život u Srbiji treba da gradimo mi sami, da ukrašavamo svoje prozore, da nalazimo prostor za sopstvenu decu, umesto da diskutujemo o produženju penzijskog staža pojedincima na univerzitetu, a mrzeće me zbog ovoga što sam rekao, Srbija može da postane lepa zemlja sa sposobnim narodom, koji nije bolji ni u čemu od drugih, ali ni gori ni od koga. Ovo nije zemlja u kojoj nema života, ali njega nam niko drugi neće doneti, već ga moramo stvoriti sami - kaže akademik Kostić.
Link to comment

mozda zato sto nema industrije

 

Verovao ili ne, ljudi se zaposle i van industrije. Da ne kazem bas vecina. I svima bi dobro doslo da prvi dan na poslu dodju spremni i obuceni.

 

 Pa rekao sam ti gore, to je dobro jedino ko ce se time stvarno baviti i zaposliti odmah posle srednje a to su trogodisnji zanatski smerovi. Koga to zaposljavaju posle zavrsene srednje? 

 

Zasto ne cetvorogodisnje zanatske smerove? Medicinske sestre, farmaceutske tehnicare, fizioterapeute, ekonomske tehnicare, prehrambene tehnicare, elektricare, masinske tehnicare itd itd?

 

 

 

A i sta ako neko nece da se bavi time sto je upisao u srednjoj vec hoce da studira nesto drugo a takvih primera je koliko hoces. A i vec sam pomenuo da postoji praksa u srednjim strucnim skolama. A i na kraju ko ti uopste garantuje da ce te zaposliti posle srednje a i ako te zaposle radices za 200 evra za neke strance sto je psihopati verovatno i cilj.

 

Praksa je u ogromnom broju slucajeva takva da se svi skoro od nule upoznaju sa poslom kad pocinju raditi, sve ostalo citirano nidje veze sa pitanjem dualnog obrazovanja.

Link to comment

Pa onda ne treba dualno u srednjoj, nego ko neće da uči ide na zanat i to je to, valjda.

 

Pretpostavljam da se nije mislilo na osnovnu školu?

Link to comment

Pa i u Nemackoj se dualno obrazovanje sprovodi u strucnim srednjim skolama, njima se ceo sistem vrti oko toga, svakako te ne salju na praksu pola nedelje kod Uvea stolara kada ides u gimnaziju ciji je cilj da te sprema za fakultet. U srpskim srednjim skolama vec postoji princip prakse, samo sto je praksa obesmisljena (djaci odu, dobiju pecat™ i odu kuci) u velikom broju slucajeva. Treba samo raditi na tome da ta praksa ima neki smisao. Na kraju ce se to i desiti, i onda ce se proglasiti uspeh dualnog obrazovanja.

 

Ima jedan fin tekst o tome kako je u post-socijalistickim zemljama reforma obrazovanja cesto najvise reforma terminologije. Hoces da uvezes nesto sa Zapada, onda shvatis da kod tebe vec postoji nesto jako slicno (ali mozda zakrzljalo malo, ili malo vise, ali mozda i ne), to nesto onda malo izmenis (ako vec sljaka kako je zamisljeno, onda uglavnom samo kozmeticki) i nazoves tim novim nazivom koji si uveo sa strane, et voila, implementirali smo dualno obrazovanje, sto je dobro, a ranije smo imali praksu, sto je postalo prevazidjeno. Slicna prica se ponavlja u Srbiji, Uzbekistanu, Poljskoj, Bugarskoj, i tako dalje. Isto kao sto firme vise nemaju kadrovsku sluzbu, jer je to prevazidjeno, sada kao sve zapadne firme imaju HR. Sto bi rekli Dalmatinci, nije g...

Link to comment

+1

 

U moje doba je bilo usmereno obrazovanje, tako da ne može verovatno da se nikako poredi sa ovim danas, ali praksa u trećoj i četvrtoj godini je imala smisla, bio sam u opštini, u kancelariji sa nekim ko je zaista rešavao upravne sporove, što je bilo moje zanimanje u srednjoj. Međutim, to su još tada bili ljudi sa završenim pravnim fakultetom, jednostavno, osim u slučaju neke debele vezetine nisi mogao da dobiješ takav posao sa srednjom školom, i ako si formalno, a vervatno i stvarno bio spreman sa srednjom.

 

Meni je mnogo veći problem ono o čemu je pisala gospa buba ranije (prošao sam topić na brzinu) - da se ne čita, deca su uglavnom nedovoljno pismena. To nije problem nastavnog programa, nego nedostatka motivacije da se čita, nešto što ti u vremenu gde su pare sve ništa neće materijalno doneti.

Mada, kad bolje razmislim, ja sam naučio da čitam još pre početka osnovne, čitajući stripove, tako da ne znam šta bi bilo da sam zavisio samo od škole.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...