Jump to content
IGNORED

Igr(ic)e su umetnost ili nisu, nastavlja se


Прслин

Recommended Posts

  • Replies 508
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Прслин

    69

  • Caligula

    48

  • Krampa

    28

  • Miralem

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Није ти јасно? Зар није твоја дефиниција уметности да она "не објашњава™ ништа и (хвала Богу) не нуди јасну поенту". Према томе, немој да се буниш већ сматрај да смо те упознали са Уметношћу. :sleep:

Link to comment

Крампо, је л' филм уметност? Не она досадна говна што су снимали пијани Италијани шездесетих, већ рецимо Карпентер. Једноставно је питање, немој да бежиш у спрдање већ одговори поштено као што те поштено и питам. :)

 

naravno da pitanje nije jednostavno. film kao mediji moze biti umetnost. to vazi i za video igre. tvoje iskakanje iz fotelje i bigvladino plakanje po zavrsetku igre nije argument koji ce ukazati na to da su igre umetnost. kao sto sam rekao ranije. igre sadrze i proizvode elemente koji se mogu koristiti kao platforma za umetnost. poznajem jednu umetnicu koja se registruje u igrama onlajn (mislim da je u pitanju world of warcraft, mada nisam siguran + priznajem da slabo poznajem taj svet), kreira likove koji proganjaju druge korisnike koji su nacisti. to dokumentuje i predstavlja sasvim nezavisno od igre i njenog okruzenja. pitanje da li su igre umetnost je kao da si me pitao da li je forum umetnost. naravno da nije, ali postoje korisnici koji mogu iskoristiti forumsku komunikaciju i citav forumski setap da bi postigli nesto sasvim trece. meni je bilo interesantno napraviti nepostojeceg lika, srpskog prototipa iz bosne,  sa nazivom "krampa" da bi usao u komunikaciju sa ljudima sa foruma B92 koji su vazili kao vrlo openmajndid, puni razumevanja i otvoreni. naravno poslije odredjenog vremena pokazalo se obrnuto. vecina je bila puna predrasuda i mrznje. radili su upravo ono sto su drugima pripisivali. interesantno je takodje, da su se korisnici sa sporta pokazali kao najinteligentniji i najotvoreniji. sto opet obara jednu od predrasuda prema ljudima koji prate sport. ja mogu printati tu komunikaciju, raditi instalacije, snimati zvuk ili nesto sasvim trece. to je vec pitanje (mnogo vazne!) forme. mogu napraviti izlozbu o srpskom fasizmu koji se nalazi prikriven u svima ili o predrasudama i generalizaciji. jasno je da forum nije umetnost ali sadrzi elemente koji se mogu koristiti u umetnosti. 

tako vidim i igre. drugi problem kod video igara je komunikacija. komunikacija koju pruzaju video igre je skoro uvijek jednosmjerna, a to je mnogo problematicno kada se govori o umjetnosti. postoji tu jos problema ali bice interesantno pratiti razvoj video igara i siguran sam da ce se jedan odredjen broj pribliziti umetnosti. 

 

mrzi me dalje pisati. eto na brzinu, cisto da topik zivi i da jadna moderacija nije pretumbavala ove silne stranice bez veze  :D

Link to comment

ovo mi je sad oko komunikacije zanimljivo, zasto je komunikacija kod igara jednosmerna, a igre su sve vise online, sa velikim brojem igraca i interakcijom izmedju njih, a kod npr. slikarstva nije?

Link to comment

ovo mi je sad oko komunikacije zanimljivo, zasto je komunikacija kod igara jednosmerna, a igre su sve vise online, sa velikim brojem igraca i interakcijom izmedju njih, a kod npr. slikarstva nije?

 

svaka igra je ogranicena odredjenim skriptom i pricom. nije vazno da li igras CS na serveru koji ima 60 ili 30 ljudi, vi ste kao korisnici uvijek podeljeni na teroriste i pandure (ili sta vec). ti sada mozes praviti kombinacije kao npr. da igraju klanovi, igras protiv botova, fri server ili sta vec ima. mozete se dogovoriti da crtate tagove po pustinji sve dok vreme ne istece pa izvrsite koliktivno samoubistvo. uvijek si u istoj prici. ono sto moze biti interesantno je vrsta rolpleja koju nudi odredjeni CS setap. ljudi se drugacije ponasaju kada iraju protiv botova, klanova ili recimo korisinka koji su mladji 25 godina od njih. taj rolplej je nesto sto igra proizvodi a moze se koristiti u umetnosti. znam da postoje mnogo kompleksnije igre sa mnogo sirom pricom nego CS ali si po pravilu uvijek zarobljen u predefinisanom svijetu. umetnost radi upravo na drugom principu.

Link to comment

hm. nisam strucan™, tj. ne igram igrice, ali mi i dalje nije to previse ubedljivo. mislim naravno da svaki medij ima svoja cisto tehnoloska ogranicenja, ali izvesti iz toga zakljucak da je ovo jednosmerna komunikacija, a slikarstvo ili npr. film nisu mi zvuci malo nategnuto.

Edited by aram
Link to comment

hm. nisam strucan™, tj. ne igram igrice, ali mi i dalje nije to previse ubedljivo. mislim naravno da svaki medij ima svoja cisto tehnoloska ogranicenja, ali izvesti iz toga zakljucak da je ovo jednosmerna komunikacija, a slikarstvo ili npr. film nisu mi zvuci malo nategnuto.

 

a kako su film ili slikarstvo jednosmerni? 

Link to comment

naravno da pitanje nije jednostavno. film kao mediji moze biti umetnost. to vazi i za video igre. tvoje iskakanje iz fotelje i bigvladino plakanje po zavrsetku igre nije argument koji ce ukazati na to da su igre umetnost. kao sto sam rekao ranije. igre sadrze i proizvode elemente koji se mogu koristiti kao platforma za umetnost. poznajem jednu umetnicu koja se registruje u igrama onlajn (mislim da je u pitanju world of warcraft, mada nisam siguran + priznajem da slabo poznajem taj svet), kreira likove koji proganjaju druge korisnike koji su nacisti. to dokumentuje i predstavlja sasvim nezavisno od igre i njenog okruzenja. pitanje da li su igre umetnost je kao da si me pitao da li je forum umetnost. naravno da nije, ali postoje korisnici koji mogu iskoristiti forumsku komunikaciju i citav forumski setap da bi postigli nesto sasvim trece. meni je bilo interesantno napraviti nepostojeceg lika, srpskog prototipa iz bosne,  sa nazivom "krampa" da bi usao u komunikaciju sa ljudima sa foruma B92 koji su vazili kao vrlo openmajndid, puni razumevanja i otvoreni. naravno poslije odredjenog vremena pokazalo se obrnuto. vecina je bila puna predrasuda i mrznje. radili su upravo ono sto su drugima pripisivali. interesantno je takodje, da su se korisnici sa sporta pokazali kao najinteligentniji i najotvoreniji. sto opet obara jednu od predrasuda prema ljudima koji prate sport. ja mogu printati tu komunikaciju, raditi instalacije, snimati zvuk ili nesto sasvim trece. to je vec pitanje (mnogo vazne!) forme. mogu napraviti izlozbu o srpskom fasizmu koji se nalazi prikriven u svima ili o predrasudama i generalizaciji. jasno je da forum nije umetnost ali sadrzi elemente koji se mogu koristiti u umetnosti. 

tako vidim i igre. drugi problem kod video igara je komunikacija. komunikacija koju pruzaju video igre je skoro uvijek jednosmjerna, a to je mnogo problematicno kada se govori o umjetnosti. postoji tu jos problema ali bice interesantno pratiti razvoj video igara i siguran sam da ce se jedan odredjen broj pribliziti umetnosti. 

 

mrzi me dalje pisati. eto na brzinu, cisto da topik zivi i da jadna moderacija nije pretumbavala ove silne stranice bez veze   :D

a najace da se u rl zoves nesto tipa konstantin hadziprodanovic, il tako neki fensi fazon

Link to comment

@г. Константин Хаџи Продановић

Хајде да кренем од овог што си друго написао иако је и оно прво јако занимљиво.

 

Игре су много широко поље и пази се тврдњи да нешто не могу или нешто нису. Мајнкрафт, можда најпознатија игра последњих пар година, руши ту предрасуду да си по правилу увек заробљен у истом, предефинисаном свету, али нас одводи на погрешан траг јер ми се чини да и ти, као и добри Калигула, доживљавате играче као уметнике, а игре као техничко помагало које може да буде лепо али има практичну сврху. Отприлике као пто би у неком атељеу рекли "баш је лепо уређено и одлично је светло". Ја се са тим не слажем: за мене је игра уметничко дело, а играч је посматрач. Хајде да се сложим и да у неким случајевима чак и играч својим акцијама помаже стварање те уметности, али такви експерименти су у позоришту (да публика учествује у представи и усмерава је) прилично уобичајени већ минимум педесет година.

Edited by Прслин
Link to comment

Ja samo da kažem da navijam za Прслина!

 

Volim donkihotovsku borbu protiv vetrenjača, ona čini ovaj svet (a i forum) za nijansu lepšim.

Edited by svashtabezneshto
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...