Jump to content
IGNORED

PPP simulacija grčkog referenduma


Muwan

PPP pooll(tm)(tm) grčkog referenduma  

155 members have voted

  1. 1. Da li ste za usvajanje fiskalnih mera po predlogu Troike od prošlog vikenda?

    • DA / NAI
      43
    • NE / OXI
      97
    • Ne glasam/poništavam listić/ostajem da blejim kod kuće/guglam recept za molotov koktel
      15


Recommended Posts

Po obicaju, opet si ispao glup - ja bih glasao za Oxi ali iz drugih razloga koje sam ranije argumentovao.

 

 

Vec dosadjuje ovo prenosenje misljenja ekonomskih manijaka - pa nismo svi kisne gliste da zaboravimo ko je i sta je bio Gajtner, jedan od najodgovornijih za finansijsku krizu dok je bio glavni kontrolor Vol Strit-a u Njujorskom Fed-u.

Hajde Krugman koji je godinama pre finansijske krize pricao gluposti ali Gajtner je neko direktno odgovoran za globalnu krizu koja se jos nije zavrsila i pod kojom svi zajedno trpimo.

Ova prica sa Grckom je samo jedan od simptoma te globalne svinjarije a ti nam sada jos i prenosis misljenja ovih korisnih idiota i hochstaplera koji sluze samo legitimizaciji interesa Vol Strit-a.

 

Ama nisam ga kačio zbog ekonomske ekspertize

 

Elem, dobar, izbalansiran i pomalo emocionalan tekst. Vredi pročitati

 

 

 

A Yes vote (to a bailout package that, incidentally, is no longer officially on the table) spells further austerity. A No vote could well bring a return to the former currency, the drachma, and generalised national impoverishment. Or, just conceivably, if the EU blinks in fear of a disintegration of the euro – even of the entire European project – a No majority might just be the key that unlocks the door to a deal.

 

http://www.independent.co.uk/voices/comment/greece-crisis-referendum-exposes-a-gaping-hole-at-the-heart-of-the-european-union--its-lack-of-genuine-legitimacy-10366240.html

Link to comment
  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    27

  • Braća Strugacki

    14

  • Budja

    13

  • vememah

    10

Top Posters In This Topic

I opet osteriti. Ne moze se sistemska nesposobnost uterivanja poreza i masovno izbegavanja poreza nazivati osteriti od strane EZ. Totalna zamena teza.

 

O osteritiju se moze pricati recimo u Britanji gde se placa porez ali se reze sve i svasta da bi se istovremeno davale poreske olaksice korporacijama.

 

Osteriti je kad se povecava socijalna nejednakost i oduzima od onih koji rade a siromasni da bi se dalo bogatima.

Link to comment

To jeste tacno.

Ali srednje-dugi rok, well, promena je moguca.

Sa NAI je ona cuvena zaba i kuvanje.

 

Da li je promena realno moguća? Sa kim sa grčke političke scene?

 

Kačio sam tekstove o jednom od ključnih grčkih problema - stagnantan izvoz u odnosu na pad cene rada i troškove, koji je morao porasti i biti bitan deo razvoja i rasta BDP-a. Grčka nema vidljiv industrijski izvoz, nema na šta da dobro "padne" devalvacija i pojeftinjenje radne snage. Za tako nešto će biti potrebne godine i godine, a mislim da im je bolje da imaju kakvu-takvu stabilnost u narednih par godina (mislim da su imali i blagi rast BDPa 2014, ova godina je već bačena) dok ne pokušaju da učine nešto sa izvozom, produktivnošću, naplatom poreza itd.

 

Sa druge strane, za EZ je verovatno bolje da Grčka izađe iz evra, ja ne znam ko je tamo lud da pregovara o novih 60 milijardi evra pomoći u ovakvoj situaciji, to su bačene pare.

Link to comment

OXI. Mozete slobodno jos 50ak strana argumentovanom ekonomskom raspravom, glasao bih isto. Doduse, glasao bih na potpuno drugoj bazi. Rece Vasa vec, stvar pristojnosti. More mrs bre.. pa nek crknem od gladi.

Link to comment

Da li je promena realno moguća? Sa kim sa grčke političke scene?

 

Kačio sam tekstove o jednom od ključnih grčkih problema - stagnantan izvoz u odnosu na pad cene rada i troškove, koji je morao porasti i biti bitan deo razvoja i rasta BDP-a. Grčka nema vidljiv industrijski izvoz, nema na šta da dobro "padne" devalvacija i pojeftinjenje radne snage. Za tako nešto će biti potrebne godine i godine, a mislim da im je bolje da imaju kakvu-takvu stabilnost u narednih par godina (mislim da su imali i blagi rast BDPa 2014, ova godina je već bačena) dok ne pokušaju da učine nešto sa izvozom, produktivnošću, naplatom poreza itd.

 

Sa druge strane, za EZ je verovatno bolje da Grčka izađe iz evra, ja ne znam ko je tamo lud da pregovara o novih 60 milijardi evra pomoći u ovakvoj situaciji, to su bačene pare.

 

O promasajima Sirize sam pisao, a Beowl jos i vise no Karamanlis, MEGA i SKAI sasvim sigurno nisu garancija za izvoz, produktivnost i naplatu poreza.

 

Strukturne reforme (a koje nisu nuzno fiskalne prirode) nece sprovesti ni jedni ni drugi, niti je Trojka na tome nesto posebno insistirala. 

 

Da se razumemo, privatizacija pirejske luke nije ta strukturna reforma.

Link to comment

+1 odlicno objasnjeno

 

OXI iz razloga gore. NAI je put u metastaze koje ne daju dugorocnu nadu. Znamo u kakvom qrvinom svetu zivimo, niti su Grci neradnici niti su Nemci majke tereze.

 

 

Ali OXI ne znaci da ce se ocistiti. OXI ne znaci ni da ce dugovi biti otpisani, nece nastavice se sa pritiscima (kako i treba). Krajem meseca dospeva 3,5 milijardi evra po osnovu obveznica koje je Grcka emitovala a ECB od njih otkupila. OXI ne znaci ni da ce se uzroci, prekomerna potrosnja promeniti i to iz dva razloga OXI znaci pobedu Sirize a Siriza je ideoloski protiv smanjenja rashodne strane, drugo OXI ce znaciti uljuljkavanje u ulogu zrtve - "Eto mi nismo napravili nsita lose samo nas zli kreditori mrze". Ono sto je dobro kod OXI opcije je sto u dogledno vreme nece dobiti nikakavu finansijsku pomoc. To ce biti hladan tus i otreznjenje.

Link to comment

Noćna mora scenario za sve je sledeća:

 

NAI

 

Tehnička vlada i novi izbori

 

Syriza ponovo pobeđuje na izborima

 

?

Link to comment

Na šta je išla dosadašnja pomoć? Dovoljno je pogledati strukturu spoljnotrgovinske razmene Grčke, nije neophodno ići dalje. Pare koje su ušle u Grčku iz nje su izašle, malo su podigle životni standard i uvećale glavnicu, tako da unuci ne mogu da vrate dug. Ko je tada zajmio Grcima, jako je dobro znao šta radi, ko je od Grka zajmio, takođe je znao šta radi. Zato je NAI kurvinska rabota, pardon maj frenč. Tu spiralu propadanja mora da prekine šamarčina jednog OXI.

Link to comment

Aman više, ko kaže da ne može da se vrati dug? 10 puta su ovde kačene dinamike otplate i odnos prema BDPu, sve je manje-više u skladu sa ostalim zemljama EZ koje su u nekoj lošijoj poziciji, sem što je dug period. Srbija više godišnje izdvaja na servisiranje svog duga od Grčke, u proseku.

 

 

 

Noćna mora scenario za sve je sledeća:

 

NAI

 

Tehnička vlada i novi izbori

 

Syriza ponovo pobeđuje na izborima

 

?

 

Noćna mora je da Bundestag ne izglasa početak novih bejlaut pregovora sa Grčkom, štagod Grci sutra izglasali. Nije sve do grčke volje.

Link to comment

Noćna mora scenario za sve je sledeća:

 

NAI

 

Tehnička vlada i novi izbori

 

Syriza ponovo pobeđuje na izborima

 

?

 

 

to nije nocna mora vec najizvesniji ishod. ne citas moje postove...

Link to comment

Noćna mora je da Bundestag ne izglasa početak novih bejlaut pregovora sa Grčkom, štagod Grci sutra izglasali. Nije sve do grčke volje.

 

Ali kako da ne izglasa ako ovi sutra zaokruže NAI? :D Mislim, tehnički može, politički nema šanse. 

Edited by MancMellow
Link to comment
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...