Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

 

On 24.7.2020. at 5:25, Gojko & Stojko said:

Eto zašto čovek uvek treba da se precizno izražava - da sam napisao teorijski fizičari kao što sam mislio uštedeo bih ti kucanje, svejedno hvala za ostatak posta :inn:

 

I u teorijskoj fizici je programiranje dobrodošlo ili poželjno.

Npr. kad je u pitanju dinamika višečestičnih sistema opisanih velikim sistemima diferencijalnih jednačina -- tu su računarske simulacije spas jer se to analitički ne može izračunati.

Čak i za ultra-teorijske drljače (kvantna teorija polja, teorija struna i sl) je zgodno da znaju barem neki jezik koji simbolički rešava jednačine, tipa Wolfram Mathematica.

Link to comment
6 hours ago, laser lotus said:

Učio sam par mjeseci Elixir, nekako je gadan (poslije Clojure-a svi su gadni doduše :D) - dobar dio hajpa pravi selidba RubyOnRails na Elixir/Phoenix (što nije ni čudo s obzirom na autora). Uglavnom, ima tu dosta interesantnih stvari ali i dosta problema koje su drugi jezici davno riješili (deployment im je dugo bio rak rana). Uglavnom sumnjam da će se sve završiti nekim cunamijem poput RoR svojevremeno, mislim da će biti samo još jedna relativno opskurna opcija, tipa 3-4% učešća po raznim anketama.

 

 

Bold 1: +1. Doduse ne slazem se da je Elixir gadan, legao mi fino. Bilo je muka ali i uzivanje skontati OTP.

 

Bold 2: Ja na to gledam malko drugacije. Probleme su resavali pre svih ostalih, pa su spavali decenijama pa kad su se probudili skontali su da ih je svet presisao.

 

Elixir je super eksperiment, al mi je primena nekako pogresna. Erlangova filozofija mi je bingo i mislim da bi svet bio lepse mesto kad bi imali moderan erlang jezik koji ce biti orijentisan na distribuirane sisteme. Sav hype oko Phoenixa mi nekako vise odvraca paznju sa sustine. Tako da sam batalio eksperimentisanje nakon odredjenog vremena jer mi web apps jednostavno nisu privlacne, a videh da jezik privlaci uglavnom taj soj.

Link to comment

Što se prvog bolda tiče problem je što se omatorilo pa nemam živaca da pazim na svaki zarez - dal je keyword lista, dal su opcioni parametri, u šta gledam jebemliga - lako je kad možeš u cugu da potrošiš par nedelja na učenje nečeg novog, krajnje je zajebano kad možeš eventualno da odvojiš sat-dva na kraju dana. S druge strane Clojure sintaksa je prilično jednostavna, poslije nekog vremena ti nije jasno šta uopšte drugi jezici izmišljaju toplu vodu ;)

 

Bold 2 - mislim da imaju klasičan echo chamber problem - imaju elegantno rješenje za probleme koje drugi ne smatraju za (pre)velike probleme i onda drve o tome ne primjećujući da svijet ide dalje. Ali to je, rekao bih, klasična boljka većine zajednica pa čovjek nakon nekog vremena ogugla i ignoriše takve stvari.

 

Phoenix je rezultat RoR migracije - koga je smorila RubyVM ima logičan put ka Elixiru. E sad što to možda malo guši ostale stvari i nije toliko loš kompromis s obzirom da bi bez toga jezik bio tek za nijansu manje opskuran od Erlanga ¯\_(ツ)_/¯

 

Link to comment
35 minutes ago, laser lotus said:

Što se prvog bolda tiče problem je što se omatorilo pa nemam živaca da pazim na svaki zarez - dal je keyword lista, dal su opcioni parametri, u šta gledam jebemliga - lako je kad možeš u cugu da potrošiš par nedelja na učenje nečeg novog, krajnje je zajebano kad možeš eventualno da odvojiš sat-dva na kraju dana. S druge strane Clojure sintaksa je prilično jednostavna, poslije nekog vremena ti nije jasno šta uopšte drugi jezici izmišljaju toplu vodu ;)

 

Bold 2 - mislim da imaju klasičan echo chamber problem - imaju elegantno rješenje za probleme koje drugi ne smatraju za (pre)velike probleme i onda drve o tome ne primjećujući da svijet ide dalje. Ali to je, rekao bih, klasična boljka većine zajednica pa čovjek nakon nekog vremena ogugla i ignoriše takve stvari.

 

Phoenix je rezultat RoR migracije - koga je smorila RubyVM ima logičan put ka Elixiru. E sad što to možda malo guši ostale stvari i nije toliko loš kompromis s obzirom da bi bez toga jezik bio tek za nijansu manje opskuran od Erlanga ¯\_(ツ)_/¯

 

Ne znam, meni je to los kompromis. Distribuirano programiranje je zeznuta rabota i jezik koji je napravljen sa tim u vidu ce imati svoju nisu, tako da praviti kompromise kako bi ukrao community od nekog drugog jezika pravljenog u totales drugacije svrhe - nidje veze. Clojure mi je super upravo jer ne pravi takve kompromise u svom core-u i ima jak community oko jezika samog, kako god da ga koristis. A za razne clojurescript-e i ine, ko hoce time da se bavi, ima svoju zasebnu terasu i ne smara ostale stanare.

Link to comment

Clojure ima taj luksuz da se naslanja na kompletan JVM eko sistem pa je opet zajednica tolika da se svi međusobno poznaju (two degrees separation at most) i generalno stagnira. Da se Elixir samo naslonio na Erlang razultat bi bio Sofronijevski - dva puta ništa je ništa.

S obzirom na trenutnu proliferaciju jezika slabo ko može sebi da dozvoli luksuz da ne pravi kompromise. Eno ga D - 20 godina rada i na kraju ćorak - em nije bio open source, em se i tako mala zajednica podijelila relativno rano. Dok su se pokrpili Go i Rust su samo prošišali.

 

Link to comment

Jbg, sa 90% ljudi kada krenes da pricas o Clojure-u nakon sto se pomene rec lisp prestanu da slusaju. Erlang tu ima mnogo veci potencijal.

 

I na kraju ne mora svaki jezik da ima popularnost kao Java, Python ili C. Sasvim je OK da postoje jezici specijalizovani za odredjene domene.

Link to comment
On 27.7.2020. at 2:17, Skyhighatrist said:

Izuzetna inovacija, izuzetna! :thumbsup:

Igrom slučaja sam radio u nekoliko jačih beogradskih odvratajzing agencija, primo neke godišnje plakete, sarađivao sa regionalnim kolegama na internacionalnim projektimai tako to.

 

Taman kad mi se malo osladilo, primetim ja da to pomalo počinje da me i smara. Pojavi se tu onda TBVA i kreće šta: disruption. Bog te ne ubio, samo što nisam moro disrapšn tet da zalepim na mišicu.

Tim bildinzi, izleti po snegovima, skanje sa stola na leđa a da te ovi tvoji mamlazi uhvate jer da bi stekli timski duh i poverenje :puke: Fejk do koske, al' namirisano i uljuđeno...

U to vreme smo radili i Uber, (klijent za Evropu) svi smo bili wth, sourceovali kintu za server i bazutm svoja kola voziš, sam ih puniš, pereš i opravljaš, disruption, inovacija za sve pare, no doubt.

 

Za nedelju dana dao otkaz i debbbeeelu lovu, prešo u privatni net provajding, posle u neki system testing (gde sam par godina kasnije opet upao u Uber team, da protrčimo kroz sklepotinu od back enda, niš to ne valja, al' platili i dobili što su tražili), sad radim od kuće (tamo negde od 2011). i sve umne i fiskalne snage usmeravam na to da sklonim sina snajku&unuku, te ćerku, negde van ove kloake* (tmFrank).

 

Žena ima dobar, za Srbiju izuzetno plaćen posao, još par godina i adio mare, odosmo na selo (ako ne bude neki seoski disrapšn u tom trenutku ili nas korona ne ispiše sa liste živućih, ondak jebiga, so long i fala na ribama...

 

Inovacija i disruption su novi proizvodi i novi biznis modeli. Odvratajzing agencije nemaju veze s tim. Odvartajzing agencije su prepoznale da su to popularne reči i rešile da ih upotrebljavaju kako bi pokušale da privuku klijente - startapove.

 

Radila sam u maloj firmi, zvali su sebe "stragety studio" jer su smatrali da prave revoluciju u odvartajzingu (a nisu uradili ništa) gde su bili visoko pedigrirani zaposleni: došli iz Gugla, iz najpoznatijih ad agencija, koji su tokom dugih decenija svog neverovatnog iskustva radili sa najpoznatijim mogućim klijentima - znaš i sam kako to ide. ;) Pokušavali su da namame mlade startapove prelepo napravljenim prezentacijama sa rečima inovacija i disruption napisanim najlepšim slovima koja je celog dana dizajnirao dizajner pristigao iz Gugla i - ništa. Niko se na to nije upecao. Startapovi koji su već dobili neki funding, šanse su, imaju osnivače koji nisu budale. A potrebno je samo da nisi budala da bi video da ti ad agnecija ne nudi zapravo ništa. Mladim startapovima nisu potrebne ad agencije, ima razloga za to, o tome ću u nekom drugom postu. :)

 

E sad, kad neko naraste veoma, kao Uber, onda se menjaju marketinške potrebe. Onda često treba neki advertajzing da bi se doprlo do najširih narodnih masa. Ali to je samo to - advertajzing. Uber ima svoje "inovatore" to su osnivači a za njima inženjeri koji prave proizvod. Advertajzing je tu samo da baš to uradi: izreklamira proizvod. Tu nema nikakve inovacije i disrupcije, napravi, brate, reklamu i ne filozofiraj. :) Al ad agencija mora sebe nekako da proda pa onda pričaju kako Uber uopšte ne bi bio Uber da nije bilo njih.

Link to comment
On 27.7.2020. at 0:45, trustno1 said:

Takodje, radila sam u jednom startup-u gde smo imali samo jednog developera. Bio je ecommerce startup pa developer nije bio taj koji je pravio proizvod već je bio podrška. To je bio dečko koji je završio psihologiju, onda otišao u Flatiron School u bootcamp koji traje 5 meseci (full time) i posle toga našao ovaj posao. Koliko je para dobio? Verovatno oko 60,000 a možda i 40,000. Koliko je on bio dobar programer posle tog bootcampa? Nemam pojma. Dešavala su se sranja na sajtu i on je danonoćno tu sedeo i popravljao. Za par godina je sigurno postao puno bolji i možda sad ima bolji posao za više para. Sigurno je malo učio programiranje i pre bootcampa, neka je bilo isto toliko, 5 meseci. Dakle, za 10 meseci se osposobio da nadje stalan posao. U NJujorku.

 

Interesantno je da ne vidiš da su ove hajpovane "nauči X jer je trenutno in demand" šeme način da se poveća labor bazen™ i obori cena i oslabi pozicija postojećim zaposlenim. Isto je bilo sa STEM karijerama, sa nursingom i sa X drugih. Naročito što je u pitanju nešto što može lako da se autsorsuje. A nije kao da te viša plata od proseka ili medijane štiti od eskploatacije kroz druge oblike u vidu dugih radnih nedelja. Naprotiv, neki ogranci su notorijozni™ po tome, gejming industrija npr.

Edited by eumeswil
Link to comment

Pretpostavljas da svako ko hoce moze da udje u STEM (ili medicinski) posao i radi u njemu dobro. Ljudi se polomise da nauce programiranje u Srbiji, nicu razne akademije na sve strane pa opet nesto ne primetih ni da su plate pale u IT industriji ovde nit da se povecao pool kvalitetnih ljudi znacajno. 

Link to comment
4 hours ago, Shan Jan said:

Pretpostavljas da svako ko hoce moze da udje u STEM (ili medicinski) posao i radi u njemu dobro. Ljudi se polomise da nauce programiranje u Srbiji, nicu razne akademije na sve strane pa opet nesto ne primetih ni da su plate pale u IT industriji ovde nit da se povecao pool kvalitetnih ljudi znacajno. 

Sam si sebi dao odgovor... Nema kvalitetnog kadra, plate ne padaju...

Link to comment
52 minutes ago, radisa said:

Sam si sebi dao odgovor... Nema kvalitetnog kadra, plate ne padaju...

ne samo to. prilivom priucenih IT "strucnjaka", vrednost onih pravih biva veca.

 

Link to comment

sto se kaze u pcinjskom kraju: if you pay peanuts, you get monkeys.

 

---

inace, treba stvarno biti lud pa raditi u gaming industriji.

ni za sta drugo u IT.u nisam video da se ljudi toliko konzistentno zale na previse rada i burnout.

Link to comment
49 minutes ago, Zverilla said:

sto se kaze u pcinjskom kraju: if you pay peanuts, you get monkeys.

 

---

inace, treba stvarno biti lud pa raditi u gaming industriji.

ni za sta drugo u IT.u nisam video da se ljudi toliko konzistentno zale na previse rada i burnout.

 

Ne bi tvojoj firmi skodilo vise rada, cim brstis forum u sred radnog vremena :plz:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...