Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

6 minutes ago, Anonymous said:

Istekao mi je edit: neko se i dalje bavi mikroprogramiranjem, neko i dalje optimizuje BIOS-e, ili EFI-e, neko i dalje piše softver za drajvere, itd.

Naravno, ništa od toga neće tek tako da nestane preko noći. Ja sam pomenuo ranije na nekoj drugoj temi da iz svog posla znam da dve od najvećih svetskih banaka (jedna australijska i jedna američka) još uvek sve što im uđe vode kroz sistem star preko pedeset godina, a da sam poslednjih godina video da to planiraju i još neke banke. Naravno da se to sa strane ne vidi jer stotine različitih portala skoro svakodnevno obnavljaju.

 

SaE

Link to comment
5 minutes ago, Gojko & Stojko said:

Logike, matematika je jako širok pojam. Za ogromnu većinu problema koji se (posebno danas) rešavaju programiranjem ne treba ti nikakvo znanje iz algebre, analize, geometrije i verovatnoće (uz logiku, sve predmeti iz jugoslovenske srednje škole usmerenog obrazovanja, programerski smer).

 

SaE

 

OK, ne treba znanje integrala, stoji, ali primenjena matematička logika je neophodna.

Link to comment
5 minutes ago, Anonymous said:

OK, ne treba znanje integrala, stoji, ali primenjena matematička logika je neophodna.

 

1 minute ago, gospa buba said:

kako kome :dry:

Negde sredinom osamdesetih sam učestvovao na prvom Lolinom takmičenju iz programiranja, timovi od tri, svako po jedan zadatak. Od nekoliko desetina timova moj provincijski tim je završio četvrti, iza komšijskog provincijskog tima (škole u koju sam do pre dve godine išao) koji je završio treći. U mom timu smo svi bili iz trećeg razreda, za razliku od komšijskog gde su svi bili iz četvrtog, i razlika između naše dve škole je bila samo na mom zadatku jer ja nisam znao integrale.

 

Prva dva mesta su zauzele dve škole iz Beograda, sećam se da su obe imale impresivne radove na druga dva problema (igra i grafika), za koje je bilo očigledno da su urađene pre takmičenja i da su, za razliku od nas provincijalaca iz treće i četvrte škole, imali pristup tom računaru pre takmičenja i da su pisane u mašinskom kodu. Pošto je rad trajao dugo, i da su mogle da se obilaze druge grupe, sećam se da sam liku iz na kraju drugoplasirane škole koji se znojio oko prvog zadatka pored monitora kojim je uz povremenu muziku proletao Lolin logo od drugog zadatka koji je odavno urađen, dobacio da malo pusti muziku, našta me je njegov profa ljutito oterao. Andreja uvek bilo ...

 

SaE

Link to comment
16 minutes ago, Gojko & Stojko said:

Naravno, ništa od toga neće tek tako da nestane preko noći. Ja sam pomenuo ranije na nekoj drugoj temi da iz svog posla znam da dve od najvećih svetskih banaka (jedna australijska i jedna američka) još uvek sve što im uđe vode kroz sistem star preko pedeset godina, a da sam poslednjih godina video da to planiraju i još neke banke. Naravno da se to sa strane ne vidi jer stotine različitih portala skoro svakodnevno obnavljaju.

 

SaE

 

Neće nestati nikad, neko sa ozbiljnim znanjem će i ubuduće držati temelje ove industrijske grane (koja polako postaje blago prevarantska) i ložiti ljude da preko noći mogu zarađivati velike pare. Sav ovaj hajp mi pomalo liči na fenomen bitkoina, zarada preko noći, priučiš se za par meseci, samo do kad će to trajati?

 

Došli smo do toga da je svaki apdejt W10 postao razlog za paniku, a novost je da ih i Adobe sledi u tom.

Link to comment
5 hours ago, Gojko & Stojko said:

 

Ne slažem se sa ovim da svako ima makar mali OCD, što posebno važi za naučnike matematičare i fizičare. Ali takvima je i inače programiranje ispod časti, i nje im potrebno.

 

Nije svima :D, bar u eksperimentalnoj fizici čestica, programiranje je neophodno - ne samo za ad-hoc stvari, nego se radi pravi engineering: software za kontrolu detektora i kalibraciju, infrastruktura, data acquisition, real-time sistemi  & serveri za distribuciju podataka, paketi za analizu podataka, itd. Veliki postotak rada tu uključuje neki software development, a ostatak je nauka u ovom domenu. Možda zato što univerziteti & preskupi eksperimenti nemaju viškove od stotine hiljada dolara da plate developere (mada troše milione svakih par godina na ekspanziju data centara, nikad nema dovoljno servera na gridu i GPU-a) tako da čestičari dosta ovoga rade sami :happy:

 

edit: Što se tiče nižoj zastupljenosti žena u ovom domenu u Severnoj Americi,  slično je u fizici, proporacija je verovatno oko 20-30% sada. U Kanadi ima jedan computer science program organizovan od strane 2 univerziteta  u saradnji sa tech industrijom koji je dostigao 50% - 50% balans, i lep je primer jednakosti polova u ovoj oblasti (dev degree).

Edited by mei
gender parity
Link to comment
2 hours ago, Gojko & Stojko said:

 

Negde sredinom osamdesetih sam učestvovao na prvom Lolinom takmičenju iz programiranja, timovi od tri, svako po jedan zadatak. Od nekoliko desetina timova moj provincijski tim je završio četvrti, iza komšijskog provincijskog tima (škole u koju sam do pre dve godine išao) koji je završio treći. U mom timu smo svi bili iz trećeg razreda, za razliku od komšijskog gde su svi bili iz četvrtog, i razlika između naše dve škole je bila samo na mom zadatku jer ja nisam znao integrale.

 

Prva dva mesta su zauzele dve škole iz Beograda, sećam se da su obe imale impresivne radove na druga dva problema (igra i grafika), za koje je bilo očigledno da su urađene pre takmičenja i da su, za razliku od nas provincijalaca iz treće i četvrte škole, imali pristup tom računaru pre takmičenja i da su pisane u mašinskom kodu. Pošto je rad trajao dugo, i da su mogle da se obilaze druge grupe, sećam se da sam liku iz na kraju drugoplasirane škole koji se znojio oko prvog zadatka pored monitora kojim je uz povremenu muziku proletao Lolin logo od drugog zadatka koji je odavno urađen, dobacio da malo pusti muziku, našta me je njegov profa ljutito oterao. Andreja uvek bilo ...

 

SaE

 

Lola. Radio sam tamo baš negde u to vreme, u upravnoj zgradi. :D

Link to comment
4 hours ago, Gojko & Stojko said:

... moj provincijski tim je završio četvrti...

 

Moj provincijski tim je bio трећи 1985. године na tom takmičenju koje je Lola organizovala. Bio je to najslabiji plasman naše škole u tih 3 godine i doživeli smo ga kao blago razočarenje jer nismo doneli računar u školu kao naši prethodnici nego samo gomilu računarskih knjiga.

 

Link to comment
10 hours ago, Sammael said:

Nemam pojma odakle ta ideja da programiranje nije za žene. 

"Hakerska" kultura kućnog računarstva osamdesetih. Za tu generaciju posao nije smatran "prefinjenim". Tako imamo više žena na arhitekturi negu na građevini. Farmaciju da ne pominjemo - a i medicina ide u tom smeru. "Nećeš valjda na saobraćajni, ćero, da radiš sa šoferima, upiši ti veterinu" - tru stori.

 

Žene su vodile u počecima savremenog računarstva jer je to bilo u vreme kada je muška radna snaga bila vezana na vojnim poslovima. I dosta rutinskih, kancelarijskih poslova vezanih za nekadašnje računare - šta od žene očekivati u to vreme nego da bude sekretarica... Kod nas je bio socijalizam, doduše, žena informatičar nije bila neka neobična pojava. Kako god bilo, ne vidim što bismo insisitirali na toj ravnomernoj zastupljenosti za bilo koje zanimanje. Nek uče i rade ljudi šta vole. Mi da ih ne saplićemo i to je to.

 

Elem, matematika (sve živo) je gimnastika za programera. Sekirče mora bude oštro. Mora dobro se centriše. I mora da se voli, ne može mehanički.

Link to comment

Fun historical fact - za prvog programera u istoriji se uzima 1 zena - Ada Bajron, cerka Lorda Bajrona i asistentica Carlsa Bebidza koji je konstruisao prvu automatsku racunarsku masinu :)

 

Glede zena u programiranju, s obzirom da sam prosao sve te skole, ne mogu reci da ima animoziteta prema njima, niko ih nije gurao u stranu, zapravo mogu ici u drugu krajnost i reci da je bilo perioda kad bismo se mi usrali od srece da nam zenska individua upadne u razred/grupu/ekipu na poslu. Prosto, nije ih bilo, nije ih interesovalo, onih malobrojnih sto je bilo, one su cepale podjednako dobro kao i muski. Sad mi se cini da je dosta bolji procentualni odnos i u skolama i na poslovima.

Link to comment
On 14.7.2020. at 19:31, Anonymous said:

 

I znanje iz matematike. Sitnica.

 

Znanje iz matematike nije potrebno za programiranje. Programeri koji znaju i matematiku se smatraju za izuzetno kul.

Link to comment
On 14.7.2020. at 19:59, gospa buba said:

levicharske tribine na filozofskom? :unsure:

 

Da, totalno sam zaboravila na desničarske tribine. Valjda ih nema više? Mada, to je rasulo, istoričari su desničari, filozofi levičari. Ne znam da li se te levičarske održavaju na faksu ali se održavaju po gradu svakako i pohadjaju ih ovi s faksa.

Link to comment
On 14.7.2020. at 19:54, Gojko & Stojko said:

Nema ništa loše sa levičarskim tribinama, kamo sreće da ih je u Srbiji više i da ih drže ljudi koji se bave nekim produktivnim radom, naravno uključujući programere.

 

E, produktivan rad. Mene nervira što nisam videla ništa produktivno svih ovih godina na većini katedri na filozofskom fakultetu. Samo priča, priča, priča i - ništa. I to mediokritetska priča. Izuzetno su retki oni koji se, ne zaista trude, nego savesno obavljaju svoj posao, sa ciljem da nešto poboljšaju, na primer. Tako je već godinama, decenijama. Mislim da je ljudima potrebna materijalna promena u životima, da imaju više para. Kad uključim Utisak nedelje i vidim sve te režisere i pisce, profesore s filozofskog... Nikada nije bio gost neko ko je napravio neku firmu i zaposlio ljude. Mene bi jako zanimalo šta takva osoba ima da kaže o stanju u Srbiji. Recimo, šta je sa onom firmom Nordeus. Zato treba moratorijum za Krug dvojke, za umetnost i ostalo na deset godina i samo programiranje može da se uči i da se o njemu razgovara javno. Nema levičarskih tribina, samo Go lang tribine. I onda za deset godina uz posebnu dozvolu mogu ponovo ostale aktivnosti duhovnog, kulturnog i umetničkog tipa. Tj, bolje ne za 10 godina nego kad bude prosečna plata u Srbiji kao u, ne znam, Francuskoj.

 

I jedna lepota programiranja je u tome što je pošten posao. Pošten posao čoveka učini poštenijim i moralnijim čovekom. Kad sam radila za jedan startup pre dve godine, bilo nas je desetak. Product developer, content marketer, CEO, logistics manager, ovaj, onaj i jedan developer. Jedina osoba koja je samo ćutala i radila, stizala prva i odlazila poslednja je bio taj developer. Ostali su tračarili, žalili se na razne probleme, odlagali posao, išli kući kad ih boli stomak. Na kraju, svako, na čelu sa CEO-om, je mogao da se izvuče i prikrije nerad ili neuspeh, svako osim developera, jer samo njemu ili radi ili ne radi. Kad nemaš jasan cilj sa jasnim rokom, neminovno kreneš da slackuješ. A to u krajnjoj instanci vodi u korumpiranje tvog uma i duše, kao u državnim preduzećima nekada. A mnogi posao je takav. Godinama sam radila takve poslove i muka mi je od toga. Programiranje je jedan od najpoštenijih poslova koji postoje i koji pruža ne samo materijalni spas već i duhovni. Zato do daljnjeg nisu potrebne tribine. ;)

 

Quote

Kod mene na jezercetu u parku su svi labudovi crni, ali dobro, u principu se slažemo.

 

Neverovatno? U Zemunu samo jedan crni i to se prvi put pojavio prošle godine. Ostalih njih desetine su beli.

 

 

 

Edited by trustno1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...