Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

22 minutes ago, Lezilebovich said:

Informativno me samo zanima ... da li i Azure nudi ovo gore napisano ? 

 

Vjerujem da da al' ne tvrdim. Azure je drugi po obimu prometa poslije 

AWS pa 20 praznih mjesta pa Azure pa 10 praznih mjesta pa Google Cloud Platform pa onda nakon toga ovi sitni(ji) i ini.

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, Tpojka said:

 

Vjerujem da da al' ne tvrdim. Azure je drugi po obimu prometa poslije 

AWS pa 20 praznih mjesta pa Azure pa 10 praznih mjesta pa Google Cloud Platform pa onda nakon toga ovi sitni(ji) i ini.

As of October 2020, Canalys reports that the worldwide cloud market grew 33% this quarter to $36.5 billion. AWS has 32% of the market and generated more revenue than the next three largest combined, Azure is at 19% of the market, Google Cloud at 7%, Alibaba Cloud close behind at 6%, and other clouds with 37%

  • +1 1
Link to comment
16 hours ago, Sludge Factory said:

Ne znam bas da li je ovo pitanje za ovaj topic, ako ima neki adekvatniji moderator neka premesti. 

 

Potpuno laicki onako i padobranski, ako npr. neko (neka firma) zeli da napravi/razvije svoju aplikaciju (android, iOS, svejedno) sa nekim materijalom ili sadrzajem kom korisnici treba da pristupe preko aplikacije, gde se i kako drzi taj sadrzaj? Da li je potrebno da se zakupi neki server za hostovanje gradje i koliko to kosta, onako okvirno? Da li android aplikacije mogu da se povezuju sa drugim programima i aplikacijama napravljenim u Javi, te sa jos nekim drugim android aplikacijama, pa da onda sa njih povlaci sadrzaje/gradju koji su hostovani na serveru te druge aplikacije? 

 

Koliko je sve to tehnicki komplikovano i zahtevno i koliki dobar znalac treba da bude programer ili firma koja radi softver development da bi napravila jednu takvu aplikaciju? Kada firma koja radi soft. develpment izradi aplikaciju po nekom ugovoru, da li ona moze da bude obavezana da obezbedi hosting, servisiranje i odrzavanje aplikacije nakon pustanja u rad odn. postane dostupna svim zainteresovanim korisnicima na netu? 

 

Hvala :D 

Jab na vašem mestu probao sa nekom lowcode platformom (mendix, zoho). Naravno, ono što se tamo napravi nije nikad tako dobro kao kad se pravi od nule, ali je mnogo jeftinije i brže stići do prve aplikacije. Tako da ćete uskoro saznati ono najvažnije: imate li tržište za ideju

 

Plus rešavate dosta tih tehničkih problema (gde da serverom, da li ios ili android, ili oba)

  • +1 1
Link to comment
On 15.1.2021. at 22:51, Sludge Factory said:

BTW, kako da saznam koliko kosta razvoj softvera okvirno? Mislim, jeste to usluga kao i svaka druga i u principu pozoves pa pitas :D ali nekako mi je taj svet dalek, zatvoren, da to prosto u tom svetu tako ne funkcionise

 

Zanimljivo, uspeo sam da nadjem par kontakata u Kragujevcu u firmama koje rade softver, aplikacije itsl. i ne mogu da saznam koliko bi kostao razvoj. Ok, nisu mi jake veze, u smislu da je to meni neko bas blizak ko bi hteo da mi kaze, ali meni treba samo okvirno, red velicina, da znam sta mogu da ocekujem i da li uopste mogu da se upustam u posao i na koji nacin (gde da trazim sredstva). Svi su u fazonu da im kazes sta ti tacno treba, da li samo android, ios, web, sva tri zajedno, itd. Ok, naravno da cena zavisi od kompleksnosti projekta, zahteva... ali meni nije isto ako nesto moze da kosta 1000 evra, 5000 evra, 50 hiljada evra ili 100 hiljada. A ne verujem da je bas da je toliki raspon u zavisnosti od toga da li hoces android, ios ili oba recimo. 

Link to comment
8 minutes ago, Sludge Factory said:

 

Zanimljivo, uspeo sam da nadjem par kontakata u Kragujevcu u firmama koje rade softver, aplikacije itsl. i ne mogu da saznam koliko bi kostao razvoj. Ok, nisu mi jake veze, u smislu da je to meni neko bas blizak ko bi hteo da mi kaze, ali meni treba samo okvirno, red velicina, da znam sta mogu da ocekujem i da li uopste mogu da se upustam u posao i na koji nacin (gde da trazim sredstva). Svi su u fazonu da im kazes sta ti tacno treba, da li samo android, ios, web, sva tri zajedno, itd. Ok, naravno da cena zavisi od kompleksnosti projekta, zahteva... ali meni nije isto ako nesto moze da kosta 1000 evra, 5000 evra, 50 hiljada evra ili 100 hiljada. A ne verujem da je bas da je toliki raspon u zavisnosti od toga da li hoces android, ios ili oba recimo. 

 

Pa nije u zavisnosti od android i/ili ios, ali jeste u zavisnosti od kompleksnosti projekta. Bukvalno moze da bude dva reda velicine. Mislim da su ljudi ipak najvise oprezni kada je broj dodatnih sati za user support u pitanju. Tu svako misli, ma nece mi to trebati, a ispostavi se da bude, ko sto je neko gore napisao, skuplje od svega ostalog.

Link to comment

Ne znam za Srbiju, ali “kod mene” je cena izmedju $60-$120 po satu (zavisno ko, šta i kako, da li je frilenser ili ne, da li je firma, itd). Za komplikovanije stvari, što ne bi trebao da je tvoj slučaj, cene idu i preko $200 na sat.

 

Ne zajebavaj se sa računarom koji će da ti bude server, ne samo zbog veza, saobraćaja, itd, već više zbog sigurnosti i patcheva.

  • +1 2
Link to comment
Just now, dragance said:

Ne znam za Srbiju, ali “kod mene” je cena izmedju $60-$120 po satu (zavisno ko, šta i kako, da li je frilenser ili ne, da li je firma, itd). Za komplikovanije stvari, što ne bi trebao da je tvoj slučaj, cene idu i preko $200 na sat.

 

Ne zajebavaj se sa računarom koji će da ti bude server, ne samo zbog veza, saobraćaja, itd, već više zbog sigurnosti i patcheva.

Edit: brzi prototip može od 2 nedelje do mesec dana za apps, ako nije nešto prekomplikovano. Ne zaboravi: prototip, ne i završena i testirana aplikacija.

  • +1 1
Link to comment
  • 4 weeks later...

Help wanted:

 

Imam https sajt (kupio sertifikat jerbo Google više nije hteo da mi daje Adsense dok sam http).

Sve je super, osim što više ne mogu da prikažem sadržaj sa hidmet.rs (prognoza vodostaja), zato što oni nisu htpps.

Jel' ima neki način da eksterno isparsujem njihov http u https, da bi ga onda prikazao kod sebe (iframe u WordPressu)?

Link to comment
  • 3 weeks later...
On 13.2.2021. at 23:55, Tpojka said:

Blind shot: probaj tamo gdje je postavljeno


'http://hidmet.rs'

da ostaviš samo


'//hidmet.rs'

 

I tako (ako radi) i dalje je http bez s.

 

Verovatno može da se "fetch "-uje,  tj. da se programski pročita sadržaj, pretvori u string i na kraju prikaže u postojećoj https stranici.

 

Nego kad smo kod tih tehnologija, zanima me koliko teške stvari daju na tehničkom razgovoru za react.

Zbog korone se eliminacija radi on-line.  Imaš nekoliko sati da uradiš sajt?! 

 

...pitam za druga.., 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Nemam pitanje, samo mali predponocni hejt u petak

 

// add to cart buttons
	let addToCartButtons = document.getElementsByClassName("add-button");
	for (let i = 0; i < addToCartButtons.length; i++) {
		let button = addToCartButtons[i];
		button.addEventListener("click", addToCartClicked);

 

Link to comment
3 hours ago, Tpojka said:

 

Radi li?

 

Ne, nisam zavrsio sinoc - a onda se danas ispostavilo da bi jedan deo koji sam stavio u HTML trebao da prebacim u JS - pa sad reorganizujem celu stvar. I cekam na nekoga da apdejtuje github :dry:

Link to comment
3 minutes ago, jms_uk said:

:dry:

 

Pitam jer mi nije jasno šta se dešava sa listener-om kad se overwrite-uje button variabla odnosno kako to funkcioniše. 

'Oću da kažem da me zanima i ako radi i ako ne radi. :D 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...