Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

3 minutes ago, chandra said:

Idete iz krajnosti u krajnost. Spektar programiranja i programera se danas toliko prosirio da nema smisla voditi bilo kakvu generalnu raspravu. Za neke poslove stvarno je dovoljno par kurseva, za neke trazis ljude s doktoratom. Zavisi od oblasti, od kompleksnosti problema, od uloge u timu i tako dalje. Za resavanje kompleksnih problema nema nacina da nekoga osposobis preko mikro kurseva jer to najcesce zahteva in depth znanje matematike (logike, statistike, numerike, topologije...).

Naravno da nema šanse da puno ljudi ososobiš da rešavaju kompleksne prbleme preko mikrokurseva...

 

U onom članku, u postu Zabulajeva, lepo je i objašnjeno zašto... Prosto, mozak ti ne bude istreniran da vidiš različie nivoe događaja...

 

To je kao igranje šaha... Svi mi znamo kako se pomeraju figure, ali dubinu posmatranja stanja na tabli, ne može svako da ima, i to se trenira i trenira... Ako ti nikad ne treniraš mozak da razmišlja kompleksno, nikad nećeš ni moći da sagledaš kompleksnost nekog problema, a kamoli da ga rešiš...

 

Naravno, uvek će biti nekih levih poslova, koje će ljudi da rade za kikiriki, i tog kikirikija će biti sve manje, što je više takvih ljudi... Zato google i pravi te kurseve...

 

 

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, radisa said:

Naravno da nema šanse da puno ljudi ososobiš da rešavaju kompleksne prbleme preko mikrokurseva...

 

U onom članku, u postu Zabulajeva, lepo je i objašnjeno zašto... Prosto, mozak ti ne bude istreniran da vidiš različie nivoe događaja...

 

To je kao igranje šaha... Svi mi znamo kako se pomeraju figure, ali dubinu posmatranja stanja na tabli, ne može svako da ima, i to se trenira i trenira... Ako ti nikad ne treniraš mozak da razmišlja kompleksno, nikad nećeš ni moći da sagledaš kompleksnost nekog problema, a kamoli da ga rešiš...

 

Naravno, uvek će biti nekih levih poslova, koje će ljudi da rade za kikiriki, i tog kikirikija će biti sve manje, što je više takvih ljudi... Zato google i pravi te kurseve...

 

 

Pa to. Pod "programiranje" i "programer" danas se podrazumeva milion razlicitih zanimanja.

Link to comment

Jozo Dujmović u uvodu Programskih jezika i metoda programiranja, knjige pisane osamdesetih godina, piše o programiranju kao nečemu čime se već duže vreme bavi dosta ljudi koji nemaju formalno obrazovanje, tako da ovo o čemu se raspravlja nije nov fenomen. Mnogi su se još pre 30 i više godina bacili na programiranje bez nekog inženjerskog obrazovanja. Mnoge su firme, i kod nas, slale zaposlene na kurseve da obrazuju kadar za "automatsku obradu podataka". A od početka sedamdesetih računarstvo je već postalo toliko razgranato da je nemoguće čoveka naučiti svemu. Nema ništa novo pod kapom nebeskom, tako da sad ovi što bi da disraptuju univerzitete mogu lepo da se nose, a firme da prihvate da bi morale malo da ulože u praktičnu obuku zaposlenih, što se smatra poprilično uobičajenim... Svuda. 

Link to comment
Jozo Dujmović u uvodu Programskih jezika i metoda programiranja, knjige pisane osamdesetih godina, piše o programiranju kao nečemu čime se već duže vreme bavi dosta ljudi koji nemaju formalno obrazovanje, tako da ovo o čemu se raspravlja nije nov fenomen. Mnogi su se još pre 30 i više godina bacili na programiranje bez nekog inženjerskog obrazovanja. Mnoge su firme, i kod nas, slale zaposlene na kurseve da obrazuju kadar za "automatsku obradu podataka". A od početka sedamdesetih računarstvo je već postalo toliko razgranato da je nemoguće čoveka naučiti svemu. Nema ništa novo pod kapom nebeskom, tako da sad ovi što bi da disraptuju univerzitete mogu lepo da se nose, a firme da prihvate da bi morale malo da ulože u praktičnu obuku zaposlenih, što se smatra poprilično uobičajenim... Svuda. 

Pa da.

Poenta je da fakultet (kao ni kurs) nije nužan ni da bi naučio jednostavne a ni kompleksne stvari.

Postoji internet - znanje je dostupno svima. Ko hoće nešto da nauči, može, i može da dokaže svoje znanje tako što će napraviti nešto.

Nekoliko meseci je dovoljno da se nauči nešto sa čim možeš da počneš da zaradjuješ pare. Posle možeš da nadogradjuješ znanje i da se baviš nečim kompleksnim.

Moj prijatelj zaista nikada nije završio srednju školu, niti bilo kakav kurs, i bavi se veoma kompleksnim stvarima i ima puno kolega koji i doktorate imaju. Pišu zajedno radove na ravnopravnoj nozi. Firma mog supruga je puna ljudi sa najboljih fakulteta i ljudi sa jedva srednjom školom - svi rade isti posao, sjajno.

Jednostavno, za bilo koji nivo programiranja, fakultet nije potreban već svako može sam da nauči.
Link to comment
59 minutes ago, trustno1 said:


Pa da.

Poenta je da fakultet (kao ni kurs) nije nužan ni da bi naučio jednostavne a ni kompleksne stvari.

Postoji internet - znanje je dostupno svima. Ko hoće nešto da nauči, može, i može da dokaže svoje znanje tako što će napraviti nešto.

Nekoliko meseci je dovoljno da se nauči nešto sa čim možeš da počneš da zaradjuješ pare. Posle možeš da nadogradjuješ znanje i da se baviš nečim kompleksnim.

Moj prijatelj zaista nikada nije završio srednju školu, niti bilo kakav kurs, i bavi se veoma kompleksnim stvarima i ima puno kolega koji i doktorate imaju. Pišu zajedno radove na ravnopravnoj nozi. Firma mog supruga je puna ljudi sa najboljih fakulteta i ljudi sa jedva srednjom školom - svi rade isti posao, sjajno.

Jednostavno, za bilo koji nivo programiranja, fakultet nije potreban već svako može sam da nauči.

 

Huh, pa manje vise za bilo koju oblast mozes da kazes isto - svako to moze da nauci. Da nije prakse, mogao bi i lekar da nauci medicinu, a pravni fakultet, pmf, filoloski i kojesta drugo bi mogli da se ukinu.

 

Poenta dobrih univerziteta je sto dobijas mnogo siru sliku od onoga sto mozes dobiti samo praksom ili nasumicnim pracenjem internet resursa i kurseva. Plus interakcija sa nastavnim osobljem koju nemas preko interneta. Djura koji je naucio kod kuce, recimo, python i neke osnove deep-learninga je koristan clan tima koji ce da obradi podatke ili da odradi neki deo koda. Supriya koja zna nesto o dinamici fluida i C - odradice svoj, ali da bi to uklopio moras imati nekoga u timu ko je proveo godine ucenja, razume i jednu i drugu oblast (i jos kojesta pride), prati godinama sta se desava u toj oblasti i zna sta tu ima smisla raditi i na koji nacin. Na kraju ce taj, i ovo dvoje da objave rad ko koautori, ali daleko od toga da su ravnopravni.

 

Ne znam kako drugacije to da napisem, a da ne karikiram. Najnizi level zna da primeni funkciju koja mnozi dve matrice (ok - nedelju dana ucenja), malo visi nivo ume to da isprogramira (mesec dana ucenja), sledeci nivo ume to da optimizuje u zadatom jeziku/arhitekturi (pola godine ucenja), sledeci nivo ce umeti to i da paralelizuje ili optimizuje na razlicitim arhitekturama (bar dve godine), i na kraju imas nekoga ko zna zasto matricu uopste treba pomnoziti (20 godina iskustva) :D

 

Ovo o cemu ti pricas je u skladu sa ovim gore podvucenim. Ali gresis kad to generealizujes na ovo boldovano. Neku iluziju daje to sto za programiranje ne treba praksa kao u medicini. Ali i to je samo iluzija kad se dodje do ozbiljnih problema. Kod kuce ne mozes da naucis ni da programiras na HPC masinama sa hiljadama procesora (nemas pristup), niti ces se sresti sa problemima koji ukljucuju petabajte podataka. Srednjoskolac moze svakako da pise naucne radove. Ima toga u Petnici ponekad. Ali to je "THE" srednjoskolac, a ne "A". Ogroman izuzetak, a ne pravilo.

 

Drugim recima, jeste, samo-obrazovanje je odlicna opcija za mnoge koji ne mogu da priuste univerzitet, propustili su voz ili ih to ne zanima. S tim sto i za to treba vremena, a i da te neko izdrzava i da imas obezbedjenu kakvu takvu egzistenciju.

 

S druge strane, univerziteti imaju svoju ulogu koja nikako ne sme da se nipodastava jer je alternativa drustvo fah idiota. U krajnjoj liniji, u Evropi zavrsavanje dodiplomskih studija je danas nesto sto postaje gotovo norma. Imas procentualno vise ljudi sa zavrsenim fakultetom nego sto si imala srednjoskolaca pre 40 godina.

Link to comment
15 hours ago, trustno1 said:

Mogu da kažem nešto o ovome iz druge ali relevantne perspektive: perkspektive koledža i univerziteta i studenata tj. onih koji traže posao. Kada sam pre par godina radila u jednoj maloj konsultantskoj firmi (marketing i strategija) klijent nam je bio jedan veći državni koledž sa severo-istoka Merike. Njihov problem: poslodavci traže sve uže i uže specijalizovane ljude (odnosno, sve uže i uže specijalnosti), stvari se brzo menjaju, ljudi (publika za državni koledž a to su manje privilegovani) nemaju vremena ni mogućnosti da studiraju čak ni dve godine a kamoli četiri.

 

Šta sam ja saznala zahavaljujući projektu: već neko vreme su trend mikro-sertifikati, stackable degrees i slično - odgovor na potrebe tržišta. Takodje, problem je bio to što navode u članku, raskorak izmedju onoga što (na)učiš na faksu i potreba poslodavaca. Što je rekao jedan moj profa sa MBA: kada bi kompanije imale poverenja u ocene i rad univerziteta, ne bi bilo testova (koliko samo rundi intervjua ima u Guglu, na primer, čak i kad dolaziš sa najboljeg mogućeg faksa).

 

Dakle, ja ovaj članak čitam: Gugl je prepoznao već utemeljeni trend i ponudio micro-certificate programe.

 

Ne, trend samo pokazuje da cemo imati ono sto se oduvek imalo: segrtovanje, pa vise skole.

 

Danas se sve zove "univerzitet".

 

Neki ce ostati univerziteti, a neki ce ostati university in name only, a u stvari visa ili vecernja skola.

 

A statistika ce sve da vodi kao univerzitetski obrazovanje, pa cemo tako sa 10% da skocimo na 60% i svi srecni.

Link to comment
3 hours ago, Zabalujev said:

Jozo Dujmović u uvodu Programskih jezika i metoda programiranja, knjige pisane osamdesetih godina, piše o programiranju kao nečemu čime se već duže vreme bavi dosta ljudi koji nemaju formalno obrazovanje, tako da ovo o čemu se raspravlja nije nov fenomen. Mnogi su se još pre 30 i više godina bacili na programiranje bez nekog inženjerskog obrazovanja. Mnoge su firme, i kod nas, slale zaposlene na kurseve da obrazuju kadar za "automatsku obradu podataka". A od početka sedamdesetih računarstvo je već postalo toliko razgranato da je nemoguće čoveka naučiti svemu. Nema ništa novo pod kapom nebeskom, tako da sad ovi što bi da disraptuju univerzitete mogu lepo da se nose, a firme da prihvate da bi morale malo da ulože u praktičnu obuku zaposlenih, što se smatra poprilično uobičajenim... Svuda. 

 

To,

 

Zapravo, kad bolje razmislim, ovde je rec o monetizovanju treninga za pocetnike. Sto bi ti ja davao trening za dzabe ako mozes to da platis? I imas google™ diplomu.

Link to comment
42 minutes ago, Budja said:

 

Zapravo, kad bolje razmislim, ovde je rec o monetizovanju treninga za pocetnike. Sto bi ti ja davao trening za dzabe ako mozes to da platis? I imas google™ diplomu.

 

Ne slažem se. Gugl tvrdi da će program biti ekvivalentan onome što se sada nudi kao četvorogodišnje obrazovanje. Zapravo, sad ja kad razmislim, to i jeste disruption.

 

Ako je tako, onda će ljudi uštedeti mnogo vremena i novca. Recimo da upišeš državni univerzitet u Americi, ostaje da moraš da se izdržavaš (stan i hrana) te četiri godine ili dve.

 

@chandra slažem se sa skoro svim što si napisao. Neko ko je nešto učio 5 meseci ne zna isto što i neko ko je to učio 10 godina. Ali, ja vidim da neki (mnogi?) ljudi na najvišim nivoima programiranja nisu išli na fakultete. Učili su sami, prvo 5 meseci pa 3 godine pa 10.

 

Razumem šta hoćeš da kažeš za fah idiote. Ali, ja kad pogledam prvo sebe i onda prijatelje i ljude koje poznajem, ne mogu a da se ne složim s profesorom likovnog iz srednje: obrazovanje ne garantuje pamet. Rodjene mi majke, ne vidim da su ljudi s fakultetima procentualno širih shvatanja ili na bilo koji drugi način "bolji" od ovih bez fakulteta. Ali, pričam pre svega o Americi, i o Njujorku. Sad kad razmislim, vrlo je moguće da je Njujork anomalija i da se ovde nalazi puno ljudi koji nemaju ni srednju školu a po svemu pariraju najboljim doktorantima sa najboljih fakulteta.

 

Ali, mislim da i dalje ostaje sledeće: taj ko upisao odličan fakultet i postao odličan stručnjak, verovatno bi to postigao i bez fakulteta. I taj koji nije fah idiot, to je našao u sebi a ne zbog fakulteta. Sad kad pogledam unazad, čini mi se da me je studiranje filozofije na Filozofkskom faksu u Beogradu napravilo uobraženim fah idiotom. Tamo je vladao duh da su filozofi najpametniji i da je filozofija najbolja. Kad pogledaš, to je jedan mali skup ljudi na jednom malom mestu, skoro bez dodira sa spoljašnjim svetom, koji misli za sebe da su najpametniji i najbolji (kao sekta ;) ). Putovanja i izloženost drugim kulturama (i drugim profesionalnim oblastima) mogu da pomognu ali i ne. Meni se čini da čovek sam iz sebe mora da želi da bude otvorenog uma i da razmišlja logički, da poštuje sagovornika, da uči - i za to ti nije potreban ni fakultet ni putovanja, samo ti treba tvoj um, volja i rad.

 

 

 

Link to comment

*** Ok, nije baš disruption. Nije četvorogodišnje obrazovanje neko koledž degree. To može da bude i dve godine i godinu dana. Dakle, ništa novo nisu napravili. Kao i milion drugih škola i ovih i onih pa i koledža, ponudiće neke kurseve i eto. 

Link to comment
20 minutes ago, trustno1 said:

 

@chandra slažem se sa skoro svim što si napisao. Neko ko je nešto učio 5 meseci ne zna isto što i neko ko je to učio 10 godina. Ali, ja vidim da neki (mnogi?) ljudi na najvišim nivoima programiranja nisu išli na fakultete. Učili su sami, prvo 5 meseci pa 3 godine pa 10.

 

 

Ko u klin, ko u plocu. :D Ajde ovako - na univerzitetu (dobrom, ne bilo kojem i kakvom) ucis tokom 3, 4, 5 ili 8 godina studija i gomilu nekih na oko nepotrebnih stvari za prvi posao koji dobijes posle toga. Ali te su stvari zamisljene tako da ti pruze siroki fundament na osnovu kojeg mozes dalje (mnogo lakse, i mnogo brze) da ucis ili da savladavas prepreke. Recimo, studenti matematike kukaju sto moraju da resavaju integrale do besvesti, a resavanje integrala je jedan strahovito vazan trening za resavanje problema in general.

Link to comment
On 22.8.2020. at 19:05, Budja said:

Kompjuterasi, a ovo?

Sta mislite?

 

https://www.inc.com/justin-bariso/google-plan-disrupt-college-degree-university-higher-education-certificate-project-management-data-analyst.html

 

 

Ja sam nesto sumnjicav. Nitu to inzenjeri, vec laboranti/tehnicari.

 

za 6 meseci ne mozes da izucis nekoga da bude dobar moler, a kamoli project manager, tako da gugl zestoko kenja 

 

ovakvi kursevi najvise imaju smisla za ljude koji su vec u bransi i hoce da se douce za odredjenu tehnologiju. al to postoji u vec 100 varijanti, tako da se ovde valja topla voda kao.. izum tople vode

 

na stranu sto je gugl poznat ne po uzimanju kursista, nego po 1001 nivoom intervjua, beskonacnim hotelima, beskonacno brojnim i beskonacno velikim autobusima koji dovoze goste u hotele, broju golf loptica u 747 i ostalim besmislicama.

voleo bih da vidim nekog sa 6m kursa koji prodje poredjenje beskonacnosti u realnom vremenu intervjua a sto nije nikad ranije cuo.

mada, ko to resi bez predznanja, taj je definitivno kandidat koji se ne preskace, s kursom ili bez njega :) 

 

 

Link to comment

Kad čujem "brain teaser" poželim da nekog ubijem. :) Samo za to ti treba 6 meseci, to si u pravu.

 

Išla sam na MBA svojevremeno i ne mogu da opišem to idolo-poklonstvo brain teaserima i case intervjuima, od strane svih strana: studenata, profesora i kompanija. Jebeni pakao. Ako ne znaš da rešavaš ti si niži oblik života. Ljudi provode mesece i mesece trenirajući se da rešavaju glavolomke i kejsove, umesto da rade nešto korisno i pametno. Bolje da sam rešavala ukrštene reči i išla na takmičenje iz toga.

 

A onda: Google’s current head of human resources, Laszlo Bock, has repeatedly said that these exercises, and their near cousin the dreaded case interview, have proved terrible tools to identify standout potential employees. It turns out, they served mainly to make the questioner feel smart—and even bad candidates can become expert at answering them.

https://qz.com/378228/google-is-over-those-ridiculous-brainteasers-but-some-employees-didnt-get-the-memo/

 

Samo sam jednu devojku upoznala koja je završila isti MBA kao i ja i radila u UN i koja je prepoznala da su u pitanju budalaštine. McKinsey ju je head-huntovao i ona otišla na intervju. Oni joj dali kejs, ona pričala najbolje što je umela, žena koja ju je intervjuisala joj rekla: ti nisi spremala ovu vrstu intervjua? Ona rekla, ne. Žena rekla, o pa moraš barem 50 kejsova da prodješ da se pripremiš. Ova rekla, aha, u redu, nije to za mene, nadjite nekog ko je zaludan.

 

Ali, za 6 meseci možeš svašta drugo da naučiš tako da se s tim delom ne slažem. :)

Link to comment
3 minutes ago, jms_uk said:

I dalje je hejt, ali mozda mora tako dok se ne nauci dobro...

 

Uvijek je poput Rambovog bolje 4 mlaka piva nego jedno 'ladno. Sat vremena lupanja glave i sijedenja (depigmentacije kose :s_w: ) zarad sekunde rješenja. 

Kad se nauči dobro, kompleksniji su problemi i duže lupanje glave odnosno manja margina greške za rješenje. 

 

K'o neka arkada/simulacija vožnje: na početku ti fenomenalno izgleda kakav Nissan Micra što navlači 130-140.
A razvijanjem kampanje kad doguraš do kakvog MB SLS što katapultira na 280+ - sve ispod nije značajno. :fantom:

 

Ako ima kakve problematike, daj i nama da malo lupamo mozak.

Sa druge strane, moj savjet ti je da se subscribe-uješ na dati tag na StackOverflow-u i kroz mail inbox vidiš u realnom vremenu koji su to real world problemi što muče i ostale. 

Još bolje ako im i sam ponudiš rješenja i odgovoriš na pitanja. Prva praksa koju možeš sebi obezbijediti.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...