Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ja sam to svojevremeno radio u matlabu i bilo je jednostavno.

matlab je pre 10-12 godina imao na pola strane kod za prepoznavanje (belih) linija na putu na fotografijama...Delili dzabe kome treba. 

Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Jesam i prošo sam dalje, videću da li ću nastaviti...

 

Quote

Београд 20.12.2017. –  Успешно је завршен први круг селекције кандидата за учешће на програму преквалификација у ИТ сектору. Први круг селекције је подразумевао тестирање и решавање задатака који су тако одабрани да мере способности које представљају добру предиспозицију за успех у ИТ програмирању и тест основног познавања енглеског језика.

Сви пријављени кандидати су прилику да учествују у онлајн тестирању. Тест је попунило 9.279 кандидата, од тога је 8.380 положило тест енглеског језика.

Због истог броја поена 42 кандидата у други круг селекције је прошло првих 2.042 кандидата на ранг листи. Сви кандидати који су прошли у други круг селекције ће до краја следеће недеље бити обавештени о садржају курсева које ће моћи да похађају и о детаљима другог круга селекције.

 

Link to comment

Dobronameran savet - bolje da tih sto evra što biste dali za pomenutu besplatnu obuku uložite na pay online kurseve poput Udemy.com, o besplatnim da i ne govorim. Ma i da ih potrošite u kafani ili kladionici bolje ćete se osećati.

 

Pisao sam već ranije kako je ovo klasična prodaja cigle gde se tale ljudi iz organizacije sa školama koje pružaju obuku. Ne postoji jasan plan šta se hoće (osim da se priča na TV o tome radi političkog marketinga), nije definisan program obuke u smislu koje tematske jedinice će biti obrađene, kao ni materijal za samostalni rad polaznika, ne zna se koji je to neophodan nivo znanja da bi se dobio sertifikat koji će omogućiti prvo praksu, a onda i zapošljavanje u sektoru gde su plate nekoliko puta iznad republičkog proseka, itd, itd.

 

Šta više reći o obuci koja se vodi kao besplatna, a ovamo ti traže 100 evra da bi potpisao ugovor. Onaj ugovor koji ne možeš da dobiješ na uvid pre uplate, isti onaj ugovor u kom su navedene samo obaveze polaznika, ama isti onaj ugovor u kome ne stoji ništa o programu obuke osim naziva kursa tako da pružalac obuke na kursu koji se zove JAVA može da predaje o seksualnom razmožavanju puževa golaća i nikom ništa. Žali se vodovodu.

 

Nekoliko reči o pilot projektu, nezvanična statistika sa fejsa. Na obuku krenulo 100 polaznika, nešto više od pola je steklo uslov (posećenost predavanja > 80%) za završni sertifikat tako da je taj uslov ukinut, na kraju je njih 94 uspešno završilo obuku. Praksu u organizaciji izvođača obuke u trajanju 1-2 nedelje  imala je polovina polaznika. 

 

Mesec dana nakon završetka obuke u vreme održavanja svečanosti povodom iste samo jedan polaznik je bio zaposlen. Situacija od pre neki dan tri meseca nakon završetka obuke je sledeća: 5 polaznika se zaposlilo u IT sektoru, njih 15 je na plaćenim/neplaćenim praksama u raznim IT kompanijama. Ovo su nezvanične brojke koje razmenjuju polaznici na fejsbuku, a bilo bi lepo da izađe neko ispred ministarstva i saopšti tačne brojeve kao i nazive kompanija koje su zaposlile kandidate.

 

Ima tu još mnogo mnogo lošeg da se napiše, ali ne bih da dovodim ni sebe ni druge u problem. Jednostavno gde god se ova država u nešto umeša to ne može da izađe na dobro. 

 

Meni je tu najviše žao polaznika. Ne zato što su izvisili za posao, nego zato što su se pronašli u IT okruženju i pored svojih osnovnih zanimanja koja sa IT veze nemaju. Taman kada su malo zagrebali po površini, šutnuti su mada je prava reč odjebani. Sami sada ne mogu ništa, a da je obuka trajala godinu dana plus još godinu dana prakse mislim da bi većina bila spremna za junior pozicije. 

Link to comment

mogu da iskoriste obuku kao polazno stanovište i nadograde sa online samoučenjem. već si pomenuo udemy, može pluralsight, može egghead, ima skoro sve na rutrackeru i gomila besplatnog legalnog sadržaja na yt. 

meni je veliko razočarenje da je tako mali procenat zaposlen nakon obuke, jer ne sumnjam da su polaznici bili motivisani promenom karijere i perspektivom koja ih čeka nakon teškog rada.

Link to comment

ima tu i do motivisanosti polaznika obuke

onaj ko krene u to sa idejom da ga ova obuka uciniti programerom i(li) ga lansirati na trziste rada u poziciju gde sa lakocom moze ocekivati platu od najmanje soma evra je u teskoj zabludi

glupo je generalizovati i svoj uzorak uzimati kao reprezentativan, ali nekoliko ljudi koji su se prijavili za ovo i sa kojima sam razgovarao ima upravo takav stav

tome je naravno pre svega doprinela drzava, nacinom na koji je ovo organizovala, reklamirala itd

imao sam i sam ideju da se prijavim pa sam odustao. manje zbog tih sto evra, vise zato sto sam ubedjen da mi sve to nece biti od velike koristi, a kroz proces bi se samo skenjao

ideja je generalno dobra, ali skoro sve osim toga je pogresno

bolje da su se usresredili na drugi korak, odnosno organizovanje prakse/pomoc pri zaposljavanju

danas je valjda lakse nego ikad samostalno izuciti osnove, posebno kad se radi o necem masovno zastupljenom kao sto je ova tematika

pravi izazov za ljude koji nisu u tome, nemaju konekcije u tom svetu je preci na drugi korak, odnosno nauciti primenjivati to osnovno znanje i uopste doci u poziciju za tako nesto

 

ja sam recimo trenutno u procesu zaokruzivanja tog prvog koraka. savladao sam ono sto nudi vecina kurseva iz php "programiranja"

 

i sad nemam blagu predstavu sta da radim sa tim :D kao neko od 36 godina, ko nema iskustva u toj oblasti, formalno obrazovanje iz te oblasti, nemam prestavu sta dalje

 

e mislim da bi tu negde trebla nastupiti drzava, ako vec ima volju da pomogne. jer dovde svako samostalno moze stici uz manje ili vise truda

 

ok, ja imam nekoliko godina iskustva u it sektoru, manje vise sam ceo zivot vezan za njega, pretpostavljam da je ljudima koji nisu imali nikakvog dodira daleko teze savladati osnove, ali opet, fokus ne bi trebao biti iskljucivo na toj osnovnoj obuci, nego onom sto dolazi posle

 

dakle umesto da se pare trose na obuke sumnjivog kvaliteta, bolje da su se nekako motivisali poslodavci da primaju ljude na praksu. napravis nekakav test, onaj ko je samostalno u mogucnosti da dodje do tog nivoa znanja, verovatno ima i solidne sanse da kasnije to znanje nadogradi i radi u toj oblasti. i onda se kroz praksu vrsi dodatna selekcija i spremanje ljudi za posao,a samim tim si vec motivisao one koji zele da se prekvalifikuju da zapocnu taj proces, jer znaju da ih ceka mogucnost prakse/daljeg usavrsavanja

 

ovako ce "na silu" kroz obuku obuciti ljude osnovnim stvarima, od kojih vecina nece biti spremna za korak dalje niti ce u najvecem broju slucajeva imati gde da naprave taj "korak dalje"

 

Link to comment

100 evra uplacujes kao "garanciju" da ces ici na predavanja tj da nisi iz sale i sege krenuo na kurs.

 

ovde imate spisak skola koje ce drzati nastavu, meni se to cini ok.

minimalan broj casova je 250 sto je dovoljno i za vise od same osnove.

npr predmeti na fakultetu tipa programiranje, oop traju po semestar obicno 2+2 casa, to je ~50 casova po predmetu/semestru.

 

35% cene kursa se isplacuje tek posto je polaznik zaposlen 3 meseca ili tako nesto, pa se nadam da ce predavaci biti motivisani

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...