Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

33 minutes ago, LaLinea said:

posao manualnog testiranja

 

Evo kako to izgleda u praksi:

 

Kad se postuje ovde na forumu YouTube link, forumski software/aplikacija embeduje link u video koji je serviran iz iframe-a.

Po postavljanju video prozora (iframe) umjesto čistog linka, u dnu editora se pojavljuje pojas u kojem je pitanje i link za potvrdu o tome da l' možda ne želi postaviti (tekst) link umjesto video prozora.

Nakon što se video manualno obriše (klik iza; backspace), i dalje ostane pojas sa ovim pitanjem. 

Po kliku na link (Yes, please convert it to plain text instead, il' kako već glasi) javi se error u JavaScript konzoli.

Rješenje je jasno i ako neko ovde radi u ckeditor-u il' IPB-u neka popravi to, hvala. :sleep:

 

Spoiler

kVBq7Lt.png

 

Edit

 

@Shaq

 

Možeš odavde krenuti sa upoznavanjem tematike.

  • +1 1
Link to comment

A sto se tice zaposljavanja jel isto ko i sa programerima aka velika potraznja, uzmes ucis programe po 6 meseci i onda ne mozes da nadjes posao, posto svi traza sa iskustvom, a kako da imas iskustvo ako niko nece da primi juniore..

 

  • +1 1
Link to comment

Što se tiče programera, ne znam da niko neće da primi juniore, ali pitanje je kakvog juniora, tj. da li neko veruje u to da je u stanju da donekle reši zadatak koji je pred njim, pardon njom (u skladu s nazivom topica). Šta je to zavisi uglavnom od ljudi koji su odgovorni za zapošljavanje: neko će da rezonuje da je završeni faks super, neko traži ljude koji brzo razmišljaju, neko traži ljude koji imaju puno entuzijazma itd. U suštini ljudi koji zapošljavaju uglavnom traže sebe, ali to je sad preobimna tema.

 

Ako ti fali npr. faks, ili iskustvo generalno, makar danas imaš mogućnost da negde pokažeš da nešto umeš. Možeš nešto da uradiš sam, staviš to negde online i kažeš evo to sam ja uradio, i ne košta te ništa. Na primer. Na mom prvom poslu, nisam imao ni faks, ni zvanično iskustvo, ali sam imao dovoljno malih projekata iza sebe, za neke od kojih nisam dobio ništa osim iskustva, da sam znao kako se taj posao radi. Nisam znao kako se koristi version control, nisam znao kako da radim s drugim ljudima generalno, ali to su sve nevažni detalji. Suština je dakle u tome da možeš da radiš nešto, a da te niko ne drži za ruku 8 sati dnevno. Na tom mom prvom poslu je bio lik koji je završio ETF, ali nije znao ništa korisno za posao koji je mogao da radi u toj firmi. Svejedno su mu dali šansu, pošto je hteo da nauči. U praksi nije uspelo, ali i ta varijanta postoji, mada je verovatno retka, danas verovatno još ređa, jer je tad bilo mnogo manje ljudi.

 

Što se tiče QA, nemam iskreno pojma koji su kriterijumi pogoto ne za manuelni QA, kapiram da su još nebulozniji nego za programere. IMHO to uglavnom može svako da radi, neko više, neko manje uspešno (kao i sve ostalo u životu).

Link to comment

Dosta firmi ima program gde zaposljavaju na praksu pravo sa faksa ljude. Ako si stariji i sada kreces to je vec zajebanije. Mojoj drugarici je trebalo skoro 2 godine da dobije posao iako je zavrsila Matematicki jer jbg sa 35 je gadjala juniorske pozicije. Pri tom je cak imala bar teorijsko znanje iz SQL-a i par drugih stvari (sto joj je na kraju pomoglo).

 

Ne znam puno o QA osim sta vidim sa strane - vazi za IT u koji se najlakse ulazi i koji je najmanje stresan. Pri tom nije lose placen. Zvuci previse dobro da bude istina tako da sigurno ima neki catch. 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Samo da pohvalim programski jezik C#. Kako je to moćan, logičan, produktivan jezik, čak i lep na svoj način. Nisam u njemu radio par godina pošto se uglavnom bavim T-SQL-om, međutim baguju mi neke Powershell skripte za prikupljanje telemetry podataka i remote monitoring on prem korisničkih SQL Servera (ima ih par stotina pa prikupljanje mora da ide paralelno), rekoh sebi aj sedi i odradi to u C#-u. I seo danas, ušo u dobri stari Visual Studio posle pitaj boga kolko vremena i za nekoliko sati napisao konzolnu aplikaciju koja radi par puta brže od svog Powershell pandana, roka paralelizam samo tako, prikupljene podatke pohranjuje u Azure SQL Database i za sada je bug free :D. Baš sam zadovoljan jbg.  

  • +1 7
Link to comment
On 26. 8. 2023. at 23:30, Willow said:

Samo da pohvalim programski jezik C#. Kako je to moćan, logičan, produktivan jezik, čak i lep na svoj način. Nisam u njemu radio par godina pošto se uglavnom bavim T-SQL-om, međutim baguju mi neke Powershell skripte za prikupljanje telemetry podataka i remote monitoring on prem korisničkih SQL Servera (ima ih par stotina pa prikupljanje mora da ide paralelno), rekoh sebi aj sedi i odradi to u C#-u. I seo danas, ušo u dobri stari Visual Studio posle pitaj boga kolko vremena i za nekoliko sati napisao konzolnu aplikaciju koja radi par puta brže od svog Powershell pandana, roka paralelizam samo tako, prikupljene podatke pohranjuje u Azure SQL Database i za sada je bug free :D. Baš sam zadovoljan jbg.  

 

Dao sam plus za ovo mada nemam pojma šta si napiso ali šta god da si zvuči da si nešto uradio i to dobro i da si zadovoljan a taman sam počeo misliti da ajtijevci se samo zapošljavaju i menjaju firme i sede na klupi za tričetir hiljade i više i ništa ne rade ne daj bože da nešto programiraju i stalno kukaju.

 

Ako krene ikad revolucija u nas njih će mislim prvo da vijaju ulicama :D

 

  • Wub 1
  • Haha 1
Link to comment

@francuski sobar Hvala na komentu 😀. Jesam zadovoljan, lep je osećaj kad sedneš i iskucaš kod kojim staviš pod kontrolu stotine servera. 

 

Pošto smo na temi o programiranju, da dodam da je znanje programiranja sjajna veština, i topla preporuka svakome da pokuša da ga savlada i zavoli. 

  • +1 1
Link to comment

Za jedno 20 dana krecem sa Piscinom u skoli 42 berlin. Pise na sajtu ali bi i mene mrzelo da otvaram pa: piscina je 4-nedeljni drill, boot kamp gde se uce osnove svacega vezanog za C ali je u stvari HR proces eliminacije i rezultati jesu bitni ali nisu najvaznija stvar.

 

Ono sto mene trenutno zanima je neki predlog za sajt)ove) za savladavanje osnova koje mi trebaju za Piscinu (u sustini ne treba nista sem da znas da upalis kompjuter i da software ne moze da ti polomi nogu dok hardware to moze) ili barem neceg malo veselijeg nego kursevi na udemiju/courseri/youtubu. Evo citat lika od pre par godina sta bi bilo pozeljno (a ne mora):

 

"The piscine is designed in a way that it gives a fair shot to students with no prior exposure to computer science, and it evaluates not only what grades you got in each of the assignments, but also how much you progressed throughout the piscine, how much effort you put into it and how well you worked with other students.

I knew C prior to the piscine, but I knew zero shell scripting, and I got by just fine.

With that said, it definitely helps if you know at least the basics going into the piscine.

I’d recommend knowing the basics of git (init, clone, commit, push, pull, add), some text manipulation with shell scripting (regex, cut, sed, awk) as well as the basic commands (cd, mv, rm, ls, touch, mkdir, chmod, chown) with their most used flags. There’s also some stuff about kerberos, but I don’t expect you to know that very well before the piscine as I’ve gone through it and I still dont :P They give some tips for some of the questions.

It also helps a lot if you know at least the basic commands of an editor that is available on the terminal like emacs (personal favorite of mine), vim or nano, since during the exams all you’ll be able to use is the terminal and the preview app to read the assignment pdf.

For the C part, you won’t be able to use most of the functions, they’ll limit you to the most basic ones like write instead of printf, so I’d practice using only those. It’ll help you if you already have a decent grasp of how pointers work and what trees, linked lists, heaps, etc are. Knowing how to use lldb for debugging will help."

 

Dakle, ovo boldovano. Kontam da mogu da googlam i da ukapiram sta su ali bi mi cak i neki online "kurs" za decu pomogao. Ili sta god mislite da je pametno. (nikad nisam programirao ali kapiram logiku istog i dosta pojmova mi je poznato cak i od ovih gore navedenih ali je problem uporeba. Mislim, ko nikada nije koristio cd.. taj sigurno ima 12 godina :lolol:). Ako se neko pita zasto 42 odgovor je jednostavan: i zena i ja radimo vec 3 godine od kuce i smorili smo jedno drugo. A ovi imaju offline campus, pa taman da me se otarasi ali bi verovatno i ona bila zahvalna kada bih prosao Piscinu te...) :ph34r:

 

Edited by Zlurad
Link to comment
12 minutes ago, CPP said:

no prior exposure :)

 

git :blink:

cut, sed, awk :ohmy:

regex :laugh:

emacs, vim, nano :laugh::laugh::laugh:

 

 

 

Lik je nerd koji je ocigledno hteo da izdominira. Gledao sam resenja zadataka ( :riba:), nije da treba da porodis kravu carskim rezom. Github rules.

Link to comment

Pa nisam hteo odmah da komentarisem nasiroko jer nisam znao dal je do njega ili njih, ali to nabrajanje posle onog pocetka deluje kao zajebancija ili ozbiljno zaplasivanje.

Srecom je do njega, ja bih se zabrinuo da je to zvanican opis.

 

 

Link to comment

Nisam prigramirao jos od faxa al ajd da pomognem koliko mogu:

1. Git ne znam pitaj nekog drugog

2. Shell scripting zvuci kao overkill al ako nadjes vremena izuci.

3. Basic commands/vim ovo je linix. Vrlo jednostavno se uci, mozes naci bilo koji youtube tutorijal ili prosto citaj man stranice u linuxu i vezbaj. Posebno vim, nije intuitivan.

 

Ja sam koristio cbtnuggets.

Link to comment
On 5. 9. 2023. at 22:05, Zlurad said:

ili barem neceg malo veselijeg nego kursevi na udemiju/courseri/youtubu.

 

 

U kom smislu veselije? Udemy i Coursera su odlični, ali su preobimni za ono što tebi sada treba. Youtube bi trebalo da bude ok jer tamo imaš one high overview od 10ak minuta za sve što ti treba.
Ali za ove sitne stvari npr određena linux/git komanda možda će ti najviše pomoći ChatGPT jer možeš da ga pitaš konkretne stvari šta su i kako se koriste i on će ti sve lepo sažvakati da možeš lako da razumeš.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Nisam prigramirao jos od faxa al ajd da pomognem koliko mogu:

1. Git ne znam pitaj nekog drugog

2. Shell scripting zvuci kao overkill al ako nadjes vremena izuci.

3. Basic commands/vim ovo je linix. Vrlo jednostavno se uci, mozes naci bilo koji youtube tutorijal ili prosto citaj man stranice u linuxu i vezbaj. Posebno vim, nije intuitivan.

 

Ja sam koristio cbtnuggets.

 

Aj sad ozbiljno. Bilo sta sto cilja na generalnu populaciju i ima sticker "no prior knowledge needed" ne sme da favorizuje na osnovu trivijalnosti tipa familijarnost sa ovim ili onim alatom. Ne moze u test inteligencije pitanje iz opste kulture. Ne moze da se donosi svoja obuca na merenje visine.

To ne znaci da se nikakvi alati ne smeju koristiti ali zahteva da se alati predstave u dovoljnoj meri da niko ne bude penalizovan pri koriscenju. 

 

Ako je ovo ozbiljno postavljena stvar (ne znam, nisam gledao) onda predznanje nije bitno. Valjda se mere karakteristike kao aptitude, problem solving, adaptability, abstract thinking, conceptualization a ne git i ostalo?

 

Smajliji su tu jer je sve ono pobrojano, realno, smesno.

Prvo, command line za generalnu populaciju koja je odrasla sa prstom na ikoni? IMHO, los filter koji ce da eliminise ljude kojima treba vise vremena da se na to naviknu.

Drugo, surove alatke koje ispaljuju ekrane nonsensa na svaki typo i pogresno poredane parametre? Opet los filter koji tera ljude da trose energiju na trivijalnost (sintaksu).

Trece, regex? Pa moze valjda sposobnost za jebeni pattern matching i tokenizaciju da se testira malo manje teskom artiljerijom?

 

Tako da @Zlurad ne vidim razlog za brigu. Ili je stvar koncipirana razumno i onda je do tebe, ili nije pa nije ni bitno. Rekao bih da je ovo prvo u pitanju a onaj lik se razbacivao terminologijom.

  • +1 5
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...