Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

On 4.9.2022. at 22:46, desboj said:

Da obavestim puk, bolja polovina od sutra počinje da pohađa JS kurs na ETF. Još jednom hvala na savetovanju, postovi gore i saveti od par prijatelja su presudili.

 

 

Nek' nauči dobro Jest, Mocha, i Cypress te neće imati problema.

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Tpojka said:

 

Nek' nauči dobro Jest, Mocha, i Cypress te neće imati problema.

 

Ovo je prilicno los savet, iz vise razloga. Neko ko uci treba da se opterecuje sa sto manje stvari odjednom. Malo teorije, puno prakse. Drugo, neko ko dodje do toga da razume zasto je nekakva automatizovana verifikacija da "sistem" funkcionise kako treba dobra stvar, treba da uci sta je dobar nacin da se to postigne. I tu takodje treba dosta prakse. Da li ce za to da se koristi Jest, Mocha, Cypress ili Karma je nebitno. To je kao da kazes uci da koristis Bosch brusilicu.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
13 hours ago, Venom said:

To je kao da kazes uci da koristis Bosch brusilicu.

 

Ako bi trebalo da banalizujem do kraja, više je poput:

 A: 'Oću da napravim auto iz nule. 
 B: Riješi problem aerodinamike.

Rješavanje problema aerodinamike nema smisla ako nije riješen problem "kako se točak održava na osovini da ne otpadne".

Ali rješavanje problema aerodinamike je ultimativni cilj koji donosi to da se ima automobil koji efikasno troši energiju, privlači kupce, to name a few.

Što se trivijalnih [a preciznijih] analogija tiče.

 

Ostavio sam napomenu za testiranje software-a jer upoznavanje samog koncepta dovodi do boljeg razumijevanja i problema koji se želi riješiti izradom aplikacije tako i samog rješenja. Uopšte se nisam dotic'o dinamike savladavanja pojedinih oblasti.

 

Može ostati otvoreno pitanje kol'ko je TDD poželjan, ja ispostavio tako (k'o u prethodnom postu). 

 

Link to comment

Prekomplikovao si. Da bi umeo da resis problem optimalno, moras prvo da umes da resis problem uopste. Neko ko dobro nauci Jest i sve ostalo sto si naveo je i dalje mnogo daleko od toga da ume da resi problem. To je sve. Pricamo o pocetniku koji ce za pocetak da se pomuci da razume razliku izmedju == i === npr. ili koji za pocetak mora da nadje vezu izmedju raznih kontrolnih struktura koje ce da nauci i realnih problema.

  • +1 1
Link to comment

Ja ne sumnjam da je @Tpojka imao najbolju nameru i hvala mu što je podelio linkove, međutim za nekoga ko tek ulazi u priču oni verujem da nemaju nekog spektakularnog značaja. Pre neke dve godine sam promenio profesiju za 360 stepeni i pričam iz sopstvenog iskustva.

Prvo sam samostalno učio javu i to kroz izradu sopstvene aplikacije koja bi poboljšavala rad na tadašnjem poslu. Vremenom sam shvatio da to ne ide baš kako bi trebalo (posle inicijalnog uspeha i motivacije, sve se teže pronalazilo vreme da se kvaliteno uči i radi), pa sam odlučio da kontaktiram prijatelja koji je u industriji™. On me ubacio na obuku za web programiranje gde sam prošao kao ful stek putanju css/html/js, pa php/mysql/napredniji js. To mi je značilo jer sam odlazio u njihove prostorije (nije bitno što su njihove, već što nisam kući i odvojeno mi je vreme samo za to) i dobio neki fidbek gde sam i šta sam u odnosu na još 11 ljudi koji su bili tamo. Shvatio sam da sam u top 2 na tom nivou, jasno video rezultate kroz rad na konkretnim zadacima i to mi je dalo neophodno samopouzdanje. U tom trenutku mi je od drugog prijatelja stigla ponuda za posao, ali je podrazumevala sad totalno nešto novo za mene - delphi i mssql. Sa majndsetom mogu ja sve samo daj, a pogotovo jer mi je tranzicija sa posla na posao u ovom slučaju glatka, ja sam se upustio u ovu avanturu.

Ne bih bazirao na to kako sam ja konkretno prošao, već ću pokušati da izvučem neke stvari koje su univerzalne za sve koji dolaze iz drugih priča u programiranje, a nisam naleteo da se negde to pominjalo. Ja sam neko kome sedenje za kompom nije strano. Posedujem ga od 1999. godine, koristim eto preko 20 godina, ali opet  sam imao momente da mi je teško da na poslu budem zakucan ispred ekrana puno sati i da mislim. Drugo, komp uglavnom koristim za surf po netu, znatiželjan sam, svašta gledam istražujem, a sad moram da radim na njemu. Utiče mi jako na produktivnost to što mi je dostupno da otvorim novi tab i naletim na klip kako se postavljaju šahtovi u Nemačkoj (rešava mi ovo forest add-on za firefox). Ovo pišem zato što me dosta ljudi pita kako, šta da počnu da uče prvo, a nije im palo na pamet jer verovatno ne mogu da zamisle kako će im izgledati radni ritam i da li mogu uopšte tako da rade.

Mišljenja sam da neke teške momente koje sam imao na ovom poslu ne bih imao u tolikoj meri da sam ostao na web programiranju. Nek me neko ispravi, ali radiš na problemima koji su većinom univerzalni, stičeš veštine koje su primenljive na različitim projektima, u različitim firmama, što u mom slučaju ne ide baš lako. Uglavnom radiš dorade već postojećih aplikacija koje prvo treba da prokljuviš kako funkcionišu i sa kojim su sve tabelama i procesima uvezane, što ume da bude popriličan problem ukoliko nemaš nekoga ko će u sve to da te uputi. Često se dešavalo da blenem u ekran, jer ne znam ni gde ni šta, a od gugla i steka nema vajde.


Da zaključim. Moj savet svim zainteresovanim je da idu tu neku ful stek rutu (hmtl/css/js/phyton ili php/front frm/back frm), čisto da prelazeći to održe motivaciju i kontinuitet u učenju obzirom da ima tonu resursa, butkampova itd. Ako je moguće da se odredi neko vreme ili prostorija gde će se ići na učenje, a ne da se radi "od kuće" (jako subjektivno, ali možda nekome bude značilo). Kad se upozna sa frontom i bekom, onda se fokusirati na jedno od ta dva. Meni npr. dosta zanimljivo da radim sql i dobra stvar na ovom mom poslu je što sam dosta napredovao u toj oblasti.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Jebo TDD kad ja sednem za TDD razvijenu aplikaciju i onda je u 5 minuta razbucam kao da nema nijedan jedini test napisan. A em što ima nesrećne unit testove, em što ima i nekakve integration testove, em što je su testeri izdrljali i manuelno.

 

Ne kažem da testove ne treba pisati, nego da taj pristup apsolutno nema smisla ni rezona fetišizovati. Slična budalaština kao sa design patternima koji su se pre 15 godina gurali u svaku aplikaciju od kalkulatora do ERPa i proizveli gomilu đubreta koje bogotac ne može da održava. 

 

  • +1 1
Link to comment
  • 10 months later...
34 minutes ago, Shaq said:

lm, koje treba znanje da bi se radio kao tester?

 

Znanje tipa kol'ko dobro primjećuješ greške i nelogičnosti u execution workflow-u applikacije

Link to comment
1 hour ago, Tpojka said:

 

Znanje tipa kol'ko dobro primjećuješ greške i nelogičnosti u execution workflow-u applikacije

kako da znam sta je greska ako ne znam kako treba da bude?

zato pitam, jel treba neki programski jezik da znam u kom je aplikacija pisana™ ili sta vec?

Link to comment

Trebalo bi da imaš iskustva u koriščenju aplikacija, pa da tako lakše uočavaš logičke i greške u funkcionalnosti softvera. Ne treba ti znanje programskih jezika za testiranje rada aplikacije

Za mene je tester PC igrica zanimanje iz snova :wub:

Edited by Filozof manijak
  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, Shaq said:

kako da znam sta je greska ako ne znam kako treba da bude?

zato pitam, jel treba neki programski jezik da znam u kom je aplikacija pisana™ ili sta vec?

 

Zato sam uopšteno odgovar'o. Jer treba više detalja za konkretniji odgovor. 

Primjera radi, ako se radi o web developmentu sa izradom sajtova primarno, treba da si sposoban da uočiš grešku od dizajnerskih (npr. dva piksela se ne uklapaju; poput dva kvadrata ne naliježu 100% jedan spram drugog) do funkcionalnih (npr. klikom na link treba da se pojavi odredjen set il' tip podataka a ustvari se pojavljuje nešto drugo il' se ne pojavljuje ništa). Ne smeta bilo koje drugo znanje, npr (znati šta je call to action button i slično). 

All in all, kad god uočiš grešku na stranici, imaš odredjeni tester skill. 

Sam pos'o ide uglavnom ovako:

1. project manager i team lead postave taskove za rješavanje (npr. 5 taskova kojiimplementiraju dodavanje novog feature-a sajtu)

 - taskovi su tipa (ovo se [ne/]dešava a trebalo bi da se dešava ovo)

2. developer/programer završi jedan task

3. tester istestira da l' to funkcioniše (da l' je ispunjen zahtjev trebalo bi da se dešava ovo)

  • +1 1
Link to comment
47 minutes ago, Shaq said:

kako da znam sta je greska ako ne znam kako treba da bude?

zato pitam, jel treba neki programski jezik da znam u kom je aplikacija pisana™ ili sta vec?

 

Ja nisam tester al sam jednom na nekom projektu bila efektivno tester, dobijali smo test skripte, pratili uputstva i unosili rezultate u reports (uspelo, nije uspelo, bio error, koji error).

Sami smo kreirali datasets za testiranje, a test skriptu smo dobili od IT tima.

Jedino zanimljivo je bilo da pripremimo data, ceo posao je bio dosadan i vrlo jednostavan - bar ovako kako smo mi radili. trajalo je bar dve nedelje sve to.

  • +1 1
Link to comment

Sve ovo navedeno vazi za posao manualnog testiranja.
Automatsko testiranje ima drugacije zahteve.
U oba slucaja se mora insistirati na tome da se sazna sta je ocekivano ponasanje aplikacije u slucajevima kad sve radi kako treba, kao i sta sve moze da podje po zlu i kakvo je ocekivano ponasanje u tim slucajevima.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...