Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

2 minutes ago, CPP said:

medjutim ne vidim cemu sluzi u ovom scenariju

 

Kad si u terminalu uglavnom sluze za navigaciju cd / cd .. / ls / mkdir i slicno.

 

Krljanje po guglu ne pomaze nicemu :laugh:

Link to comment
2 minutes ago, Baldrick S. said:

 

Kad si u terminalu uglavnom sluze za navigaciju cd / cd .. / ls / mkdir i slicno.

 

Krljanje po guglu ne pomaze nicemu :laugh:

 

Najbolje je kada naletis na forum(e), koji su se nekim delom poklopili sa tvojim zahtevom

I onda otvoris

Pakao

Link to comment
1 hour ago, Baldrick S. said:

Evo da vidite kako se uci u Piscini, skola 42, bez nastavnika, samo p2p. Ovo je "zadatak" 2, dan prvi. Dokument mi je otvoren 22 sata. Do sada sam stigao do Chaptera 6, pola prepisivanje sa neta pola nesto ukapiram :huh: 80% ljudi zna skoro koliko i ja, nesto od osnova, 20% zna. Ovi sto znaju hoce da pomognu ali numeju da objasne jer krenu objasnjavaju u sitna crevca, pa preskacu bejzike. Git, shell, mkdir, cd .., i gomila cackanja po internetu. U stvari, lepo bi bilo ponekad kada bih uspeo da znam sta da trazim po netu. GPT ne pomaze previse, github moze da pomogne sa kodom al sta mi vredi kad prepisem a nemam pojma sta sam upisao :rolleyes:

en.subject.pdf 1.33 MB · 19 downloads

 

@Baldrick S. A zašto ti uopšte polažeš ovaj kurs? Želiš da postaneš programer? 

Link to comment
55 minutes ago, Baldrick S. said:

 

Jutros stigla objava na Slacku da postujemo pronanunse i da ljude koje prvi put vidimo oslovljavamo sa they/them i da izbegavamo da koristimo "guys" te da oni koji cuju ljude da to koriste "edukuju" sta se pravilno koristi u prijateljskom maniru. Ko da nemam druga posla nego da razmisljam o tome kako cu kog da oslovljavam. Mislim, siguran sam da nikome necu da kazem sine ili cero, za ostalo 9/10 ljudi iskreno zabole.

 

To je samo start jednog dugog putovanja... 

  • Haha 3
Link to comment
56 minutes ago, villiem said:

 

Najbolje je kada naletis na forum(e), koji su se nekim delom poklopili sa tvojim zahtevom

I onda otvoris

Pakao

 

Upiši u search bar: "pojam koji tražiš" - forums

Link to comment

@Willow Isterala me zena iz kuce, pa moram :laugh: Ne ozbiljno, 3 godine smo u home officu, a ja u medjuvremenu kad zavrsim blejim po udemijima i slicnim stvarima pa se ovaj kurs otvorio, cisto da izblejim jer je offline tj. u kancelarijama. Pa ako prodjem prosao sam, relativno je easy going "studiranje", pa ako uklopim uklopio ako ne blejao. Mozda i nesto naucim. Not.

Link to comment
On 14. 9. 2023. at 14:53, Shan Jan said:

Kapiram da bi mi nesto ovako bas prijalo, bukvalno se trenutno osecam kao kvazimodo dok kucam:

 

Customstrana1440x370LogitechtastaturaK86

apsolutno preporucujem.

ja vec 15ak godina koristim microsoftove ergo proizvode i meni su odlicni

 

uspravni mis mi se nije svideo - brzo sam se navikao i super je kao ideja, ali je taj sto sam imao bio prelagan i ruka se veoma umarala jer stalno mora da "radi" da se ne preturi. zato mi je ovaj sculpt odlicno legao jer je ogroman i ne umara ruku + dobar je polozaj zgloba

 

i stagod da uzimas, nemoj na slepo. idi negde gde mozes da probas i vidi sta ti tacno (ne) odgovara

Edited by Zverilla
Link to comment

Dodatni problem je ako menjas cesto kompjutere. Svaki specifican layout tastature ili recimo vertikalni mis je pain in the ass.

 

Ja sedmicno sednem za barem 5,6 kompjutera koji nisu da kazem moji i koje ne mogu menjati. (pored dva glavna)

Link to comment
12 hours ago, Baldrick S. said:

GPT ne pomaze previse, github moze da pomogne sa kodom al sta mi vredi kad prepisem a nemam pojma sta sam upisao :rolleyes:

en.subject.pdf 1.33 MB · 31 downloads

Što ne pomaže chat GPT?

Ja sam npr ubacio prvi zadatak u chat GPT:
 

Quote

Ja: if I have exercise like this what should I do: Create a file called z that returns "Z", followed by a new line, whenever the command cat is used on it.
Chat GPT: This exercise is asking you to create a file that, when read using the cat command, outputs the letter "Z" followed by a newline. Here's how you can do it:
1. Open your terminal.
2. Use the echo command to write "Z" to a file named "z". The command will look like this: echo "Z" > z
3. Now, whenever you use the cat command on the file "z", it will return "Z" followed by a new line. You can test this by typing cat z in your terminal.

Remember, the > operator in the echo "Z" > z command is used to redirect the output of the echo "Z" command (which is simply "Z") into a file named "z". If the file doesn't exist, it will be created.


Pa ako ne razumeš šta je echo:

Quote

Ja: What is "echo" used for?
ChatGPT: The echo command in Unix/Linux is used to display line of text or string on standard output or a file. It's commonly used in scripts and batch files to output status text to the screen or a file.
For example, if you type echo Hello, world! in your terminal and press Enter, you'll see the text "Hello, world!" printed to your terminal.
You can also use echo to print the values of environment variables. For example, echo $HOME will print the path to your home directory.
In the context of your previous question, echo "Z" is used to create a string containing the character "Z". The > operator then redirects this string to a file, effectively writing the string to the file.

 

Link to comment
46 minutes ago, salerokada said:

Što ne pomaže chat GPT?

Ja sam npr ubacio prvi zadatak u chat GPT:
 


Pa ako ne razumeš šta je echo:

 

 

Pa o tome se i radi sto je i meni pokazao isto ali mora i da se citaju uputstva :lolol:

 

Resenje prvog zadatka je da se napravi fajl z i da u njemu stoji samo Z. Kada se u terminalu ukuca komanda cat z onda isprinta samo Z, sto je resenje. Nema potrebe za bilo kojim dodatim komandama, sto ne pravi problem ovde ali pravi kasnije.

Link to comment

Da se ne ulenjim :cry::laugh:

 

s01 i c00 dokumenti su u spajalici. 3 dana kasnije, kapiram ceo postupak i sta hoce da urade. Da nas apsolutno preopterete poslom i da nateraju ljude da odustanu. Prvog dana se otvorio S00 koji su svi radili. Nije bas basic ali nije ni preterano tesko. Neki resili za 5 sati, neki rade i dalje. Drugog dana se otvorio za registraciju S01 i onda je krenula panika. Da se zavrsi s00 ili krene sa s01 pa nastavi  dalje ka c00. Ja sam na kraju drugog dana bio ubedjen da sam jedini ko nije uradio ceo s00 i krenuo sa s01. Ali, avaj...

 

Da bi projekat bio prihvacen od strane Mulineta (server side kontrol bota) prvo moras da imas random evaluacije od strane 2 random osobe koje kod pregledavaju. Svejedno je da li je prva evaluacija bila OK ili ne, dve osobe moraju da evaluiraju, tj da pregledaju kod i u sistem upisu da ili ne. Jedno ne automatski znaci padanje celog "ispita". Danas sam bio evoluiran dva puta za s00 i naravno da mi je ex02 bio pogresan jer je chatgpt + 20 drugih strana dao pogresne linkove pa isti nisu bili identicni onome sto se trazi. I ja dao par evaluacija jer se tako dobijaju poeni koji verovatno uticu na ishod. Elem, posto 90% ljudi nije testirano na 100% sa s00 i kako je u petak prvi C "exam" skoro svi su preskocili s01 i presli na c00. Lagani C ft_putchar koje niko ne razume ali ga svi rade jer ispit. Naravno, posto su svi preskocili s01 malo je tesko i barem polovina "razreda" prepisuje. Ja sam resio da iskuliram, i bavio se evaluacijama gde sam, sticajem okolnosti evalurao jedan c00, sto znaci da sada imam njegov ispravan kod na kompu, (kada se evaluira radi se git clone na kompu pa ti fajlovi ostaju tu), pa cu eventualno sutra da ga prepisem, preradim i git pushujem za evaluaciju zarad jeftinih poena u sistemu. Petak je ispit, ceo vikend push (team work - 6-7 ljudi ceo vikend krljaju) pa od ponedeljka c02 - c03.... I onda krece panika, jer padanje ispita plus nezavrseni s01 c01 + c02 - c02, vec vidim kako se puni autobus koji vodi daleko od skole :riba:

c00.pdf

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...