Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Retki su trenuci kada mogu da kažem da sam ponosan što živim ovde ali podatak da većina unesrećenih sirijskih izbleglica bira Srbiju kao tranzitnu zonu zbog bezbednosti i manjka problema sa lokalnim stanovništvom me uverava da ovde još uvek nije došlo do potpunog mraka. 

 

Bravo za Srbiju. 

 

+1. Bio sam pre neki dan do autobuske+železničke stanice, pratio taštu na dalek put. Za nešto više od sata koliko sam proveo u tom potezu, video sam bukvalno više od sto izbeglica, raznih nacionalnosti, uglavnom odraslih ljudi. Baš sam posmatrao kako ljudi reaguju na njihovu pojavu, i začudo, nisam uspeo da uhvatim nijedan prek pogled. Štaviše, video sam kako neki ljudi razgovaraju sa grupom koja sedi i gluvari na železničkoj stanici, čekajući prevoz dalje. Video sam ih da kupuju potrepštine na nekoj od trafika sa stanice, regularno, za dinare. Nije bilo ni povećanog prisustva policije.

 

Zvuči čudno što o ovome uopšte trabunjamo, ali znajući kakvo je raspoloženje prema njima ovih dana, ove scene su mi baš podigle moral. Od Srbije, danas, puna kapa.

Edited by Mostly harmless
Link to comment

Pa kul, je l' mogu ja i tebi sad da dodjem na gajbu i da ti pricam sta ti u njoj smes da radis a sta ne? I u koju boju ces da krecis zidove?

 

Stvarno ne kapiram otkud imate tu nezdravu ideju da govorite i odredjujete drugima sta oni mogu da rade a sta ne. Nisu ti madjari resili da na svojoj teritoriji kolju srbe pa da je legitimno da se mi pobunimo. Oni, brate, 'oce da zidaju (razapinju) zid.

Kul, brate, neka im.

 

A da ti ipak na nekom drugom forumu ocenjujes sta je zdravo a sta nezdravo govoriti? Mi ovde diskutujemo i o stvarima koje se ne ticu direktno nase guzice, pa i o stvarima koje se desavaju u drugim zemljama, ako ti to nije prihvatljivo, mislim da ovde neces moci predugo da pises.

Link to comment

Pa kul, je l' mogu ja i tebi sad da dodjem na gajbu i da ti pricam sta ti u njoj smes da radis a sta ne? I u koju boju ces da krecis zidove?

 

 

Немој друже мени леба из уста да узимаш.

 

Бирај му боју за плочице или тако нешто пусти кречење :naughty: .

Link to comment

Pa kul, je l' mogu ja i tebi sad da dodjem na gajbu i da ti pricam sta ti u njoj smes da radis a sta ne? I u koju boju ces da krecis zidove?

 

Stvarno ne kapiram otkud imate tu nezdravu ideju da govorite i odredjujete drugima sta oni mogu da rade a sta ne. Nisu ti madjari resili da na svojoj teritoriji kolju srbe pa da je legitimno da se mi pobunimo. Oni, brate, 'oce da zidaju (razapinju) zid.

Kul, brate, neka im.

 

Pa nije isto da dođeš na gajbu i da dođeš u zemlju (ne znam stvarno kome migranti govore šta treba da rade u zemlji).

 

I nije to kul, trebalo bi da postoji sloboda kretanja i da ljudi mogu da žive tamo gde imaju šansu, a ne da ginu u nekakvim ratovima za koje nisu krivi.

 

edit- ukratko, zidovi nisu kul.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

a kako bi reagovao da tvoj prvi komšija digne zid od četri metra duž međe, a to onda vidi drugi komšija i svidi mu se i on isto uradi. njištao bi ko damjanov zelenko i išao bi do strazbura™ dok zidove ne poruše, bez obzira što ih zidaju na svojoj parceli.

 

sereš

Link to comment

srbija ima dugu istoriju pomoci izbeglicama. od slovenaca cetres prve, preko madjara pedesetseste, turaka osamdesetpete (mozda gresim godinu), srba is bih i hrvatske devedesetih, pa do srbadije sa kosova devedesetdevete.

 

moram priznati da nisam upoznat sa svim ovim slučajevima. jesi li ozbiljan ili sarkastičan? pitam zbog izbeglica 95te i prodaje vode. pošto je ta epizoda dosta neprijatna za svariti. za ostlae slučajve ne znam. 

 

elem, usled vesti o strahu od azilanata prošle i pretprošle godine, smatram pozitivnim ono što je vasudeva naveo - da izbeglice biraju srbiju kao koridor zbog bezbednosti. lični utisak mi je i da oko štajge postoji jedan uljudan odnos prema onim ljudima. možda grešim. 

Link to comment

sustina je da oni ne zele ni u madjarskoj da ostanu, ali se madjari kurce sada kao nekakva brana.

usput, ovih dana presevo deluje kao ogroman izbeglicki kamp. valjda je leto udarna tranzitna sezona.

 

presevo-biljezi-dramatican-porast-broja-

Edited by Takeshi
Link to comment

posto apsolutno niko u nasim news redakcijama nije prepoznao ime Lasla Torockaja, iako je o njemu ovde pisano u mnogo navrata, vest nam sada stize preko Jutarnjeg lista. zamolio bih bivse kolege da odu da kopaju, da se upisu u neke vecernje skole, posto im nedostaje elementarni novinarski instinkt da prepoznaju pricu kada je vide i umesto toga cekaju da vide vest na stranim portalima.

 

 

Tvorac ideje o ogradi na granici Srbije i Mađarske, gradonačelnik Ašothaloma Laslo Torockaj vodi pokret koji se zalaže za “veliku Mađarsku“, piše Jutarnji list.

 

Link to comment

azilanti prolaze kroz srbiju zbog lakšeg i bržeg puta koji omogućuje konfiguracija terena. naročito granica između makedonije i srbije i srbije i mađarske. sigurno ne zbog slatkog i vode.

Link to comment

+1. Bio sam pre neki dan do autobuske+železničke stanice, pratio taštu na dalek put. Za nešto više od sata koliko sam proveo u tom potezu, video sam bukvalno više od sto izbeglica, raznih nacionalnosti, uglavnom odraslih ljudi. Baš sam posmatrao kako ljudi reaguju na njihovu pojavu, i začudo, nisam uspeo da uhvatim nijedan prek pogled. Štaviše, video sam kako neki ljudi razgovaraju sa grupom koja sedi i gluvari na železničkoj stanici, čekajući prevoz dalje. Video sam ih da kupuju potrepštine na nekoj od trafika sa stanice, regularno, za dinare. Nije bilo ni povećanog prisustva policije.

 

Zvuči čudno što o ovome uopšte trabunjamo, ali znajući kakvo je raspoloženje prema njima ovih dana, ove scene su mi baš podigle moral. Od Srbije, danas, puna kapa.

kul

Link to comment

A da ti ipak na nekom drugom forumu ocenjujes sta je zdravo a sta nezdravo govoriti? Mi ovde diskutujemo i o stvarima koje se ne ticu direktno nase guzice, pa i o stvarima koje se desavaju u drugim zemljama, ako ti to nije prihvatljivo, mislim da ovde neces moci predugo da pises.

 

Mmmmmmmmmmmm, tako znaci. Lik (Vasilije) koji svakoga (pa i mene) koji brane pravo madjarima da zidaju zid na svojoj teritoriji zigose kao neonacistu i genocidnog zagovaraca madjarske racije - daje sebi za pravo i da meni ukine slobodu da kazem da je nezdravo ugrozavati tudje slobode koje nikog i nicim ne diraju.

 

Ovo obavestenje o donjem delu ledja bi, valjda, trebalo da znaci da sam zombirani konzument globalistickih stremljenja . . . sta li. Odbijam i to, jasno.

Zamena teza o tome sta je meni prihvatljivo a sta ne je, takodje, omasena. Jer - cim sam na temi, znaci da me zanima. Ali, to ne znaci da mi je prihvatljivo da ti dodjem u kucu i rusim zidove kako mi padne na pamet.

 

 

a kako bi reagovao da tvoj prvi komšija digne zid od četri metra duž međe, a to onda vidi drugi komšija i svidi mu se i on isto uradi. njištao bi ko damjanov zelenko i išao bi do strazbura™ dok zidove ne poruše, bez obzira što ih zidaju na svojoj parceli.

 

sereš

 

Evo jos jednog koji je kompetentan za stanje moj probave . . . smajli koji blago prevrce ocima.

Sto se tice argumenta - mislim da ti nije dobar, jer - prvo, moj komsija moze da gradi zid. Drugo, ako taj zid nekom zaklanja sunce i sl. to je onda posebno pitanje. Ovo je zicani zid, na granici koji niti kome smeta niti bilo sta. Sluzi u bezbednosne svrhe, da se spreci da se svako kome padne na pamet secka okolo-naokolo.

 

Zelaya, vidim da nam nisi objasnio sta je tu smrdljivo. Kul, prosto notiram.

ali, carina, policija i vojska bas i postoje da se "sloboda kretanja" ne bi zloupotrebljavala. Jer, sta bi bilo - ponavljam - kada bih ja tebi pod firmom "slobode kretanja" se uvalio na gajbu. Ti bi me ili upucao, ili zvao pandure - ni na kraj pameti ti ne bi iblo da postujes moju "slobodu kretanja".

 

sloboda mog mahanja rukom prestaje tamo gde pocinje neciji nos.

 

edit. ToniAdams, mogu da budem, nije meni problem. Nego, problem je ako ti mislis da ja stvari dozivljavam licno. To lose utice na diskusije.

 

blok64, izvini . . .al' jbga, sta ako naidje neki keramicar . . . pa me zahvati brusilicom :)

Edited by kul
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...