Jump to content
IGNORED

Budućnost ishrane mesom


Аврам Гојић

Recommended Posts

zdravstveni razlozi nisu od opsteg znacaja jer meso nije tako intenzivno nezdravo da bi se zabranilo kao nesto sto ugrozava javno zdravlje kao sto se to radi sa heroinom

 

dalje, licni razlozi zasto bi *trebalo* odreci se mesa nisu isto sto i razlozi za zabranu, znaci nesto sto pogadja celu zajednicu.

pa ako ovakva proizvodnja mesa ne pogađa celu svetsku zajednicu ja ne znam šta je pogađa. sećaš se koliko tačno ovo zagađuje vodu i zemljište?

Link to comment
  • Replies 659
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Krošek

    70

  • belch

    61

  • boshoku

    56

  • FERNOUX H

    55

Top Posters In This Topic

Posted Images

@malkin

+1

 

ja sam fan mesa i imam predrasude prema ljudima koji idu u nesto sto meni izgleda kao krajnost ali svejedno se moze ozbiljno pricati o tome a ne "moze nam se"

 

 

 

pa ako ovakva proizvodnja mesa ne pogađa celu svetsku zajednicu ja ne znam šta je pogađa. sećaš se koliko tačno ovo zagađuje vodu i zemljište?

 

ne secam se tacno, ali da...citao sam u kini kako raste vrtoglavo potrosnja mesa i kako se tamo horor jedan sa biootpadom, ovim i onim... sve su to ozbiljne teme ali meni nemaju tek tako veze sa vegetarijanstvom, a ni sa ukidanjem intensive animal farming-a

 

treba se vise udubiti, mislim da su to ekstremno laki odgovori. postoje strucnjaci za to, mislm da izmisljamo toplu vodu na ovoj temi, bolje neku dobru knjigu i par radova na nadjemo, procitamo pa razgovaramo kao punoletni ljudi nego "meso fuj" "moze nam se" i "600-700 grama"

Edited by Krošek
Link to comment

Samo da kazem da nema niceg sladjeg od dobre snicle od Kudua. Najukusnija zivotinja. Nazalost vec dugo od divljaci imamo samo divlje veprove i one zilave impaletine <_<

Link to comment

zašto?

 

parity of reasoning, radi se o dve vrste, široko govoreći, eksploatatorske industrije i našeg odnosa prema njihovim proizvodima. ne tvrdim da su slučajevi isti, ali želim da pokažem da je neodrživ stav da tvoja normativna tvrdnja nekako sledi iz činjenice da nam je meso super. ne sledi, baš kao što ništa o moralnoj dopustivosti sweatshopova ne sledi iz činjenice da nam je odeća tamo proizvedene udobna.

 

moja normativna tvrdnja, kao i sve normativne tvrdnje u okviru etike koja je iskljucivo ljudska i drustvena kategorija a ne stvar prirode, slijedi iz cinjenice da je dopustivo da jedenje mesa bude super i da mi je kao ljudskom bicu prirodno i drustveno omoguceno da jedem meso. mozemo da se dogovorimo samo da je tvoj normativni sistem jednako validan kao moj  buduci da prirodno pravo u smislu kako se to ovdje pokazuje ne postoji i da prava zivotinja slijede samo iz onoga sto je ljudska vizija za koju je dopustivo da podlijeze diskusiji. dakle, za mene je tvoja vizija ok, drzi se nje, ne smeta mi, ali to vazi i obratno - pusti me da jedem sta hocu. 

 

paralela sa kupovinom odjece koju proizvode ljudi je nedopustiva. ti implicite insinuiras da zivotinje i ljudi imaju ista prava. 

 

a zasto ljudi mogu da jedu zivotinje. pa, 'moze nam se' je najbolji odgovor, ne znam sta krosek filozofira?

da, moze nam se. priruda i drustvo :)

Edited by morgana
Link to comment

nisu svi organizmi jednako adaptirani na sve vrste ishrane, neki ljudi su dominantno biljojedi, neki mesojedi, a neki svaštojedi, bez obzira na njihov izbor, bez obzira na to šta je na kraju zdravo za njih, već uzimajući u obzir jedino kriterijum šta njihov organizam može da iskoristi

Link to comment

moja normativna tvrdnja, kao i sve normativne tvrdnje u okviru etike koja je iskljucivo ljudska i drustvena kategorija a ne stvar prirode, slijedi iz cinjenice da je dopustivo da jedenje mesa bude super i da mi je kao ljudskom bicu prirodno i drustveno omoguceno da jedem meso. mozemo da se dogovorimo samo da je tvoj normativni sistem jednako validan kao moj  buduci da prirodno pravo u smislu kako se to ovdje pokazuje ne postoji i da prava zivotinja slijede samo iz onoga sto je ljudska vizija za koju je dopustivo da podlijeze diskusiji. dakle, za mene je tvoja vizija ok, drzi se nje, ne smeta mi, ali to vazi i obratno - pusti me da jedem sta hocu. 

 

paralela sa kupovinom odjece koju proizvode ljudi je nedopustiva. ti implicite insinuiras da zivotinje i ljudi imaju ista prava. 

 

a zasto ljudi mogu da jedu zivotinje. pa, 'moze nam se' je najbolji odgovor, ne znam sta krosek filozofira?

da, moze nam se. priruda i drustvo :)

 

nidje veze, kakva prava zivotinja, kakvi bakraci. niko nije potegao ni p od prirodnog prava boze sacuvaj

Link to comment

nidje veze, kakva prava zivotinja, kakvi bakraci. niko nije potegao ni p od prirodnog prava boze sacuvaj

 

 

decko, ili raspravljaj ili ne raspravljaj

Link to comment

@morgana

 

nisam pominjao nikakva prava niti zastupam tezu da životinje imaju prava, a ne vidim ni kako ovo što sam napisao implicira išta slično. objasnio sam ranije svoju etičku poziciju spram životinja a u prethodnom postu i u kom smislu poredim ta dva slučaja.

 

ovo o normativnim sistemima stvarno ne razumem.

 

moja normativna tvrdnja, kao i sve normativne tvrdnje u okviru etike koja je iskljucivo ljudska i drustvena kategorija a ne stvar prirode, slijedi iz cinjenice da je dopustivo da jedenje mesa bude super i da mi je kao ljudskom bicu prirodno i drustveno omoguceno da jedem meso.

dakle tvrdnja da se ne treba odreći jedenja mesa sledi iz toga što je dopustivo da ti se dopada jedenje mesa i što ti je to omogućeno.

takvim rasuđivanjem može da se odbrani svaka represivna praksa koja postoji u nekom društvu u datom trenutku. ako je dopustivo i omogućeno, treba da ostane. ja bih rekao da je to očigledno pogrešno.

Edited by malkin
Link to comment

dakle tvrdnja da se ne treba odreći jedenja mesa sledi iz toga što je dopustivo da ti se dopada jedenje mesa i što ti je to omogućeno.

takvim rasuđivanjem može da se odbrani svaka represivna praksa koja postoji u nekom društvu u datom trenutku. ako je dopustivo i omogućeno, treba da ostane. ja bih rekao da je to očigledno pogrešno.

 

da, moze da se objasni i subjektivno odbrani svaka, bilo da objasnjavamo ti ili ja, jer je etika dogovorna kategorija 

i ne, ne potezem odbranu svake, nego mi to ti ucitavas

Edited by morgana
Link to comment

da, moze da se objasni i subjektivno odbrani svaka, bilo da objasnjavamo ti ili ja, jer je etika dogovorna kategorija

i ne, ne potezem odbranu svake, nego mi to ti ucitavas

ne da se objasni, nego da se odbrani, da se opravda.

nisam ti učitao ništa pobogu, samo pokušavam da pokažem šta bi se dobilo kad bi se slične normativne tvrdnje tako branile u drugim domenima, to je prilično standardna polemička metoda i ne vidim da sam uradio išta nefer.

Link to comment

@morgana

 

ok uvodim bon ton s moje strane.

 

odgovori molim te na pitanje: da li se moze pricati o etici jedne ljudske delatnosti kao sto je intensive animal farming (ili proizvodnja automobila, svejedno)?

Link to comment

 

@ belch

 

koliko zitarica je ekvivalent kilu mesa? za ljudsku ishranu? kilo? dva?

 

ozbiljno pitam, ne mogu da nadjem jezin post.

 

 

The efficiency with which various animals convert grain into protein varies widely. With cattle in feedlots, it takes roughly 7 kilograms of grain to produce a 1-kilogram gain in live weight. For pork, the figure is close to 4 kilograms of grain per kilogram of weight gain, for poultry it is just over 2, and for herbivorous species of farmed fish (such as carp, tilapia, and catfish), it is less than 2.

 

- ovde se govori o kg žive vage, dakle da bi se svinja natovila 1kg potrebno je da pojede 4kg hrane (kukuruz)

- oko 35% žive vage je meso, ostalo otpada na iznutrice, krv, kožu, kosti, dlaku

- dakle da bi svinja dala 1kg bečke šnicle treba da pojede 12kg hrane

Link to comment

ne da se objasni, nego da se odbrani, da se opravda.

nisam ti učitao ništa pobogu, samo pokušavam da pokažem šta bi se dobilo kad bi se slične normativne tvrdnje tako branile u drugim domenima, to je prilično standardna polemička metoda i ne vidim da sam uradio išta nefer.

 

malkin, ti pokusavas da metaanaliziras a ne analiziras. 

uz to, napisala sam 'objasni i subjektivno opravda' a ti si izbjegao da vidis bold

 

da, jos jednom, ljudi  jedu meso jer su tako u mogucnosti, na vrhu su lanca ishrane, i to je ok. tvrdnja da je to ok moze biti samo jednako validna kao tvrdnja da to nije ok, jer je pitanje dogovora odande gdje nije pitanje biologije.

hoces li da pricam zasto je ok - mimo zdravo je i super jedini pravi odgovor je zato sto nam se moze, vladamo svijetom i tako smo se dogovorili. jel nije jedini pravi odgovor? ostalo su racionalizacije i floskule.

 

krosek, o intenzivnoj proizvodji mesa tj gajenju stoke naravno da moze da se razgovara, evo ja mislim da je ona nuzna i da je popravljiva. laicki nagadjam da je moguce povecati iskoristivost odbacene hrane za ishranu stoke ili nesto u tom smjeru,  da je moguce uz malo povecanje troskova koje ne bi ugrozilo traznju doci do boljih uslova za zivotinje, kao i da se vrste gajenih zivotinja tj mesa mogu donekle supstituisati u pravcu manje invazivnosti za prirodu.

Edited by morgana
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...