Jump to content
IGNORED

Budućnost ishrane mesom


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 659
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Krošek

    70

  • belch

    61

  • boshoku

    56

  • FERNOUX H

    55

Top Posters In This Topic

Posted Images

ok

 

da li treba da zabranimo fabricku proizvodnju mesa (buzzword: industrial meat)?

 

da bi smo definisali problem treba da definisemo:

- sta je fabricka proizvodnja mesa i je l' to pravilan naziv za pojavu na koju mislimo kad prizivamo slike iz strasnih videa

- sta je zabrana fabricke proizvodnje mesa, odnosno sta ona znaci

- koji se cilj zeli postici zabranom

- da li je zabrana neophodna za ostvarenje tog cilja ili se cilj moze postici nerepresivnim sredstvima

 

ajmo prvu tacku:

 

sta je fabricka proizvodnja mesa?

definicije su precenjene.

 

recimo da ne mogu ovako na brzaka da ispišem definiciju fabričke proizvodnje mesa (mada umem da prepoznam kad je vidim), ali mogu sasvim lepo da identifikujem problem koji postoji kada se u društvu ljudi šalju u zatvor kad zlostavljaju kuče ili mače (dosta je i jedno jedino) a prave profit kada muče i zlostavljaju milione prasića, krava i pilića. zabrana industrijske proizvodnje mesa (koja počiva na takvom mučenju) bi, u najmanju ruku, učinila zakonodavstvo malo smislenijim i doslednijim. to naravno nije jedini cilj, ali nije ni zanemarljiv.

Link to comment

a ti si zainteresovan meni da solis pamet. ja sam vec rekao da ne primam prituzbe.

mislim da je gospođica po sredi, smanji doživljaj

Link to comment

definicije su precenjene.

 

recimo da ne mogu ovako na brzaka da ispišem definiciju fabričke proizvodnje mesa (mada umem da prepoznam kad je vidim), ali mogu sasvim lepo da identifikujem problem koji postoji kada se u društvu ljudi šalju u zatvor kad zlostavljaju kuče ili mače (dosta je i jedno jedino) a prave profit kada muče i zlostavljaju milione prasića, krava i pilića. zabrana industrijske proizvodnje mesa (koja počiva na takvom mučenju) bi, u najmanju ruku, učinila zakonodavstvo malo smislenijim i doslednijim. to naravno nije jedini cilj, ali nije ni zanemarljiv.

 

evo ima ovaj pojam na vikipediji: intensive animal farming

http://en.wikipedia.org/wiki/Intensive_animal_farming

jel to to?

jel to treba zabraniti?

Link to comment

100% zabraniti?

 

kako ce izgledati proizvodnja mesa koja ce nastaviti da se odvija?

kako je ovo potanje relevantno za bilo koju od tačaka iz tvog prethodnog posta?
Link to comment

bitno je za drugu tacku posto smo kao valjda presli preko prve

 

dakle druga tacka naravno i ocigledno

 

 

dobson-farm-pasture.jpg

 

to nije tacno zato sto izmedju intensive animal farminga i toga na slici postoji stosta toga - npr krave u torovima ali vecim.

Edited by Krošek
Link to comment

pa sad, jel pitaš za posledice zabrane ili šta sama zabrana podrazumeva? ako ti kažem da su razlozi za zabranu etički, posledice su bitne samo ako pretpostavimo nekakvo konsekvencijalističko gledište. ne znam zašto bih to dopustio.

Link to comment

pa sad, jel pitaš za posledice zabrane ili šta sama zabrana podrazumeva? ako ti kažem da su razlozi za zabranu etički, posledice su bitne samo ako pretpostavimo nekakvo konsekvencijalističko gledište. ne znam zašto bih to dopustio.

 

sta sama zabrana podrazumeva, koji je doseg zabrane, sta se ne zabranjuje itd. znaci kako izgleda post-zabrana svet. ali ne ciljno/vrednosno gledano nego fakticki

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...