Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Moje skolovanje platili su moji roditelji, posto su radili celog zivota i fino uplacivali, a zelja im je bila da za te pare odem u pm negde makar ja kad ovi ostali omladinci iz kuce vec nece, sto sam im kao svako dobro dete ispunila. Jer je red da se zelje roditelja koji su ulozili u mene kad mi je bilo najpotrebnije, ispostuju.

 

Blago tebi, ti si stvarno imala sreću. :( Moje nisu, od onoga što su oni u vreme mog školovanja mogli da izdvoje od svoje tranziciono-luzerske platice™ na kontu poreza i doprinosa, taman je bilo da se plati njihova zdravstvena zaštita i nešto opštih državnih poslova. Ergo, školovali su me drugi i na tome im hvala, valjda ću uspeti da vratim.

Link to comment

Решење је отварање озбиљног приватног универзитета.

 

A to će se desiti kada nam privreda živne i kada tržište rada postane konkurentno (u smislu da se poslodavci utrkuju za radnike, bar u određenim profilima, i da to bude mnogo šire nego što je danas slučaj), te kada se pojavi potreba za boljim univerzitetom. Zašto su skoro svi privantni univerziteti kod nas "diploma mills"? Zato što to traži tržište. Većina studenata su ili stranački kadrovi koji već imaju obezbeđen posao ali nemaju formalno uslov da budu zaposleni (odg. stručna sprema) ili lenji/nedovoljno pametni mamini i tatini sinovi koji će i onako da se zapošljavaju preko veze, ali ipak treba neki papir da se ispune formalnost. I jedni i drugi traže validan papir, ne znanje.

 

Kada tržište rada bude tako da se traži znanje u većem obimu, privatni univerziteti će se drugačije ponašati. Uostalom nije slučajno RAF jedan od malobrojnih ozbiljnih privatnih faksova.

 

Stvar je jednostavno u tome da danas ljudi sa UB i stranim diplomama (kojih ima dosta) zadovoljavaju trenutne potrebe.

 

Inače, da sam neki milijarder, otvorio bi privatni univerzitet, i nastojao bi da postane ,,elitni", da pokažem kako i u Srbiji to može da bude sve vrhunski. Nazvao bi Slobodni beogradski univerzitet, SBU. Free Belgrade University  -_-

Link to comment

I ja kad čitam tvoje postove shvatam da si ti uveren da je DS najbolja vlast koju ova država može da ima. No dobro, svako ima svoju perspektivu.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

I ja kad čitam tvoje postove shvatam da si ti uveren da je DS najbolja vlast koju ova država može da ima. No dobro, svako ima svoju perspektivu.

 

S tom razlikom sto ja za njih nisam ni glasao (osim za Tadica). Dakle ne mislim nista preterano dobro o njima (o cemu postoje pisani dokazi na ovom forumu ihaha). Ali brate, kako bi se neki od vas ovde igrali drzavom to je fantasticno.

Link to comment

Pa ti bi ukidao studiranje na budzetu

 

Imput™.

Ako je mera prvo ja, pa onda deset mesta prazno, pa onda niko, onda se ne zaslužuje studiranje na budžetu. Onda je odgovarajuća kontramera totalni reset, ništa penzija, ništa zdravstveno, ništa džabe školovanje, pa da se 1 docniji Obamacare, nešto što je u Evropi standard pedeset godina, dočekuje kao epohalno ostvarenje na kontu socijalne zaštite.

 

Meni se, vidiš, koža ježi od takvih stavova.

Link to comment

Imput™.

Ako je mera prvo ja, pa onda deset mesta prazno, pa onda niko, onda se ne zaslužuje studiranje na budžetu. 

 

 

Upravo suprotno: imas skoro 6 miliona "prvo ja i moja porodica". Od tih 6 miliona, bar jedno 4,5-5 miliona ce interes svoj ili svojih (rodjenih ili jos nerodjenih) potomaka videti u mogucnosti da postoji opcija budzetskog studiranja.I ono zato i postoji. A zato postoji i zdravstvo i sve ostalo sto si nabrojao.

Edited by MancMellow
Link to comment

Upravo suprotno: imas skoro 6 miliona "prvo ja i moja porodica". Od tih 6 miliona, bar jedno 4,5-5 miliona ce interes svoj ili svojih (rodjenih ili jos nerodjenih) potomaka videti u mogucnosti da postoji opcija budzetskog studiranja.I ono zato i postoji. A zato postoji i zdravstvo i sve ostalo sto si nabrojao.

 

Nisam to ja rekao, to je post na koji sam odgovarao. Retorzijom, dakako, stavljanjem u izgled šta će se onda desiti.

BU mi nije matični univerzitet, ne znam mnogo pa ga i ne komentarišem, ali stoji ono što sam rekao o integraciji svih državnih univerziteta.

Link to comment

Ma znam ko je to rekao i zasto. Samo ti kazem da je (i kako je) postojanje opcije budzetskog studiranja upravo rezultat tog razmisljanja, sto pretpostavljam da misli i Vasilije. 

Link to comment

Ma znam ko je to rekao i zasto. Samo ti kazem da je (i kako je) postojanje opcije budzetskog studiranja upravo rezultat tog razmisljanja, sto pretpostavljam da misli i Vasilije. 

 

Pay-as-you-go ne funkcioniše tako, jbg, neko mora da puni budžet da bi se odatle finansiralo sve što se finansira na solidarnoj osnovi. A sa "ja-pa-ja" razmišljanjem se pre dobijaju oni kojima to dođe ko poklonjeno, što misle da su im roditelji punili nekakav fond za njihovo studiranje, a ne da su te pare potrošile neke ranije generacije studenata, pacijenata, penzionera... I da se ono što se sada odbija od plate na kontu poreza troši, između ostalog, i na te stvari.

 

Pre će biti da takvom razmišljanju više odgovara ovo drugo, zato je i prava mera da se jedno desetak godina jede parizer da bi deca mogla uškolu.

Link to comment

Pay-as-you-go ne funkcioniše tako, jbg, neko mora da puni budžet da bi se odatle finansiralo sve što se finansira na solidarnoj osnovi. A sa "ja-pa-ja" razmišljanjem se pre dobijaju oni kojima to dođe ko poklonjeno, što misle da su im roditelji punili nekakav fond za njihovo studiranje, a ne da su te pare potrošile neke ranije generacije studenata, pacijenata, penzionera... I da se ono što se sada odbija od plate na kontu poreza troši, između ostalog, i na te stvari.

 

Pre će biti da takvom razmišljanju više odgovara ovo drugo, zato je i prava mera da se jedno desetak godina jede parizer da bi deca mogla uškolu.

 

Misle???

 

I ne znam ko je uopste pricao o PAYG? Ja samo objasnjavam kako se "prvo ja i moja porodica" u politici transformise u postojanje opcije budzetskog studiranja. Kakav crni PAYG

Link to comment
I ne znam ko je uopste pricao o PAYG? Ja samo objasnjavam kako se "prvo ja i moja porodica" u politici transformise u postojanje opcije budzetskog studiranja. Kakav crni PAYG

 

Pa do njega smo, logično, došli u diskusiji. Ne sa tobom, ti si se nadovezao na prethodno. Dagmar je, čini mi se, rekla kako su njeno školovanje platili njeni roditelji, radeći celog života, pa je ispunjavala njihove želje odlaskom u inostranstvo. Ne ide to tako, upravo zbog PAYG. A za PAYG treba prvo da ima ko da odradi osnovni preduslov, a to je pay, pa tek onda da se priča o politici trošenja.

 

edit: misle, dakako, jer takvog namenskog fonda nikada bilo nije, to se plaća iz godišnjeg budžeta, tolikog koliki je.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...