Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

Pa do njega smo, logično, došli u diskusiji. Ne sa tobom, ti si se nadovezao na prethodno. Dagmar je, čini mi se, rekla kako su njeno školovanje platili njeni roditelji, radeći celog života, pa je ispunjavala njihove želje odlaskom u inostranstvo. Ne ide to tako, upravo zbog PAYG. A za PAYG treba prvo da ima ko da odradi osnovni preduslov, a to je pay, pa tek onda da se priča o politici trošenja.

 

edit: misle, dakako, jer takvog namenskog fonda nikada bilo nije, to se plaća iz godišnjeg budžeta, tolikog koliki je.

 

Prvo, ne znam zasto uvodis PAYGO princip kada ga  niko nije pomenuo, a drugo ja vise ne znam da li ti uopste znas sta to znaci. Pay (placas) As (kako) Go (koristis), a ne - uplacujes godinama pre nego sto koristis. 

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Prvo, ne znam zasto uvodis PAYGO princip kada ga  niko nije pomenuo, a drugo ja vise ne znam da li ti uopste znas sta to znaci. Pay (placas) As (kako) Go (koristis), a ne - uplacujes godinama pre nego sto koristis. 

 

PAYG je iz perspektive države, ne građanina. Naš penzioni sistem jeste PAYG npr., ali iz ugla gledanja građanina jeste upravo uplaćivanje godinama pre nego što ga koristiš. Isto je i za obrazovni sistem (tj. prvo koristiš pa godinama plaćaš ako gledamo iz perspektive studenta/đaka).

Link to comment

Prvo, ne znam zasto uvodis PAYGO princip kada ga  niko nije pomenuo, a drugo ja vise ne znam da li ti uopste znas sta to znaci. Pay (placas) As (kako) Go (koristis), a ne - uplacujes godinama pre nego sto koristis. 

 

:D Znam ja odlično šta je pay as you go. Ne znam koliko sam bio jasan u prethodnom postu, nadovezao sam se na Dagmarinu izjavu kako su njeno školovanje plaćali njeni roditelji čitav radni vek (verovatno podrazumevajući pod tim da su uplaćivali pre nego što su deca koristila, to bi bili ti fondovi koje pominjem a kojih nema niti ih je bilo). Ja kažem da to ne funkcioniše tako ovde, da se ovde školovanje finansira iz budžeta, koji pune sadašnji obveznici poreza, ne nužno ljudi koji uopšte imaju decu naraslu za studije. I da je tih solventnih obveznika sve manje.

 

Moji su roditelji uplaćivali čitav radni vek. Kad je došlo vreme da im deca studiraju, jedva da je bilo ičega, pojeli skakavci :( Prema tome, perspektiva je tu najmanje bitan faktor.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

PAYG je iz perspektive države, ne građanina. Naš penzioni sistem jeste PAYG npr., ali iz ugla gledanja građanina jeste upravo uplaćivanje godinama pre nego što ga koristiš. Isto je i za obrazovni sistem (tj. prvo koristiš pa godinama plaćaš ako gledamo iz perspektive studenta/đaka).

 

Ali koju uslugu koristi drzava? :D

Link to comment

:D Znam ja odlično šta je pay as you go. Ne znam koliko sam bio jasan u prethodnom postu, nadovezao sam se na Dagmarinu izjavu kako su njeno školovanje plaćali njeni roditelji čitav radni vek (verovatno podrazumevajući pod tim da su uplaćivali pre nego što su deca koristila, to bi bili ti fondovi koje pominjem a kojih nema niti ih je bilo). Ja kažem da to ne funkcioniše tako ovde, da se ovde školovanje finansira iz budžeta, koji pune sadašnji obveznici poreza, ne nužno ljudi koji uopšte imaju decu naraslu za studije. I da je tih solventnih obveznika sve manje.

 

 

 

ma ne, nisi u pravu, od tih para sto su uplacivali i njeni i moji i svi drugi su gradjeni fakulteti, obrazovao se njen nastavni kadar, kupovana sredstva koje i ona posle koristila (deo naravno) i svi drugi, pa nije trosak fakulteta samo aktuelne plate nastavnog osoblja.

Edited by MancMellow
Link to comment

ma ne, nisi u pravu, od tih para sto su uplacivali i njeni i moji i svi drugi su gradjeni fakulteti, obrazovao se njen nastavni kadar, kupovana sredstva koje i ona posle koristila (deo naravno) i svi drugi, pa nije trosak fakulteta samo aktuelne plate nastavnog osoblja.

 

Su Manč, su. Perfekat. Ovo što se sada uplaćuje je za golo preživljavanje, sa delimičnim prevaljivanjem tereta™ na one čiji su roditelji podjednako uplaćivali, ali koji nisu imali tu sreću/znanje da se vinu do budžetskih visina na listi. Što u perspektivi sa stavom ja&moji hoćemo sve i odmah preti još više da presuši.

Nema frke, onda lepo avalirana menica sa dva solidarna žiranta, i mirna Bačka.

Link to comment

Ali koju uslugu koristi drzava? :D

 

Država plaća (ili je ,,medijum plaćanja" tačnije). Zato pay as you go.

 

Manče, spetljo si se nepotrebno. PAYG je standardni izraz za sisteme gde neko danas plaća nešto kroz porez/doprinos za nekog drugog (a taj neko drugi je plaćao ranije/plaćaće kasnije za nekog trećeg).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Pension

 

 

Defined benefit plans may be either funded or unfunded.

In an unfunded defined benefit pension, no assets are set aside and the benefits are paid for by the employer or other pension sponsor as and when they are paid. Pension arrangements provided by the state in most countries in the world are unfunded, with benefits paid directly from current workers' contributions and taxes. This method of financing is known as Pay-as-you-go (PAYGO or PAYG).[13] The social security systems of many European countries are unfunded,[14] having benefits paid directly out of current taxes and social security contributions, although several countries have hybrid systems which are partially funded. Spain set up the Social Security Reserve Fund and France set up the Pensions Reserve Fund; in Canada the wage-based retirement plan (CPP) is funded, with assets managed by the CPP Investment Board while the U.S. Social Security system is funded by investment in special U.S. Treasury Bonds.

 

 

http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0013-3264/2013/0013-32641398089A.pdf

 

 

The pension system in Serbia is based on the principle of intergenerational solidarity and Pay-As-You-Go financing: pension payments to current pensioners are financed from the pension contributions of current employees. Most countries in Europe and in the world also have public PAYG pension systems based on intergenerational solidarity. When public pension systems were formed - in the early 20th century in most countries - opting for pay-as-you-go financing was a logical choice, due to the high fertility rates in those times. However, since then most of the world has experienced demographic aging; life expectancy has significantly increased, while fertility rates have declined to levels which no longer enable even simple population reproduction in most European countries. Since demographic aging is creating financing challenges for PAYG pension systems, some economists have been arguing over the years that (partial) pension system funding might be a panacea for the demographic aging phenomenon. In fact, a common belief has been created in the general public that funded pension systems are a-priori superior to PAYG systems. This articles explores differences and similiarities between PAYG and funded pension systems and presents an economic framework for comparing their performance, based on the well-known Samuelson-Aaron Theorem. 

Edited by hazard
Link to comment

dobro, to jeste PAYG za drzavu i u vezi sa penzijama. Drzava koristi penzioni fond kako se uplacuje.

 

Skolovanje je ipak nesto drugo, mislim malo mi je tesko da zamislim tj tako definisem da drzava nesto koristi pri skolovanju nekoga :D ali ok. Pri tom, TP je govorio o tom principu na strani studenata.

Edited by MancMellow
Link to comment

Drzava koristi penzioni fond kako se uplacuje.

 

Koriste ga penzioneri, a puni sadašnja generacija radnika. Jednako kao što prosvetni budžet koriste učenici/studenti, a puni sadašnja generacija radnika/preduzetnika, mnogi od njih i bez dece ili sa sitnom decom. Potpuno isto.

 

A kad njihova deca dođu na red za školicu, pitanje je šta će ostati, i da li će imati ko da puni taj isti budžet. I zato mi je ta logika ua država, ja joj ništa ne dugujem onako, khm...

Link to comment

dobro, to jeste PAYG za drzavu i u vezi sa penzijama. Drzava koristi penzioni fond kako se uplacuje.

 

Skolovanje je ipak nesto drugo, mislim malo mi je tesko da zamislim tj tako definisem da drzava nesto koristi pri skolovanju nekoga :D ali ok. Pri tom, TP je govorio o tom principu na strani studenata.

 

bold1

Pa i nije, suštinski je isto. Ne uplaćuju roditelji godinama u neki državni ili obavezni privatni fond iz kog se kasnije baš njihova deca školuju, nego plaćaju porez od kog se školuju neka druga deca dok njihova ne dođu na red, pa posle tek sufinansiraju školovanje svoje dece zajedno sa ostalim poreskim obveznicima (koji možda nemaju decu, ili su im se deca već iškolovala) - ili možda i nesufinansiraju, ako su nezaposleni. Pa posle toga opet finansiraju neku drugu decu samo.

 

Ili ako hoćeš, ne otplaćuju ljudi nakon školovanja partikularne troškove svog školovanja, već im je neko drugi plaćao dok su oni bili u školi, a kasnije oni plaćaju za školovanje neke nove dece.

 

To je klasičan PAYG sistem, isto kao sa penzijama.

 

bold2

Pa i nije, reagovao je na Dagmarinu opasku o njenim roditeljima koji su uplaćivali godinama nešto pa se ona od toga školovala. Dagmarino školovanje nisu platili samo njeni roditelji, već svi ljudi koji su radili i plaćali porez u trenutku kada se školovala. O tome je pričao TP.

Link to comment

Koriste ga penzioneri, a puni sadašnja generacija radnika. Jednako kao što prosvetni budžet koriste učenici/studenti, a puni sadašnja generacija radnika/preduzetnika, mnogi od njih i bez dece ili sa sitnom decom. Potpuno isto.

 

A kad njihova deca dođu na red za školicu, pitanje je šta će ostati, i da li će imati ko da puni taj isti budžet. I zato mi je ta logika ua država, ja joj ništa ne dugujem onako, khm...

 

Ma naravno da nije potpuno isto. Aman, penzije su novac i samo novac (ok, i nesto zaposlenih u fondu i par zgrada). Ne postoji u penzijama ekvivalent fakultetima, odrzavanju prostorija i sredstava, ulaganju u buduci nastavni kadar i ucila, itd, itsl. Iz budzeta se bukvalno danas placa ono sto ce koristiti nekom za 10 ili 20 godina. 

Link to comment

bold2

Pa i nije, reagovao je na Dagmarinu opasku o njenim roditeljima koji su uplaćivali godinama nešto pa se ona od toga školovala. Dagmarino školovanje nisu platili samo njeni roditelji, već svi ljudi koji su radili i plaćali porez u trenutku kada se školovala. O tome je pričao TP.

 

Pa naravno da jesu, zato sto, ako tada nije bilo proverljivo danas jeste - postoji drustveni konsenzus oko toga da treba da postoji i budzetsko studiranje. I veliki broj tih ljudi koji su za to (ne svi, ali veliki broj) su za to upravo iz sebicnih razloga 

Link to comment

Ne postoji u penzijama ekvivalent fakultetima, odrzavanju prostorija i sredstava, ulaganju u buduci nastavni kadar i ucila, itd, itsl. Iz budzeta se bukvalno danas placa ono sto ce koristiti nekom za 10 ili 20 godina. 

 

:D A jel za to pobrojano postoji ekvivalent u novcu?

 

I veliki broj tih ljudi koji su za to (ne svi, ali veliki broj) su za to upravo iz sebicnih razloga 

 

Ali zato se državi/društvu ne duguje ništa, dakako, na kontu onoga što si već dobio. Ništa međugeneracijska solidarnost, samo sebični razlozi. Koji si ti apologeta poreske evazije, jbt. :D

Link to comment

:D A jel za to pobrojano postoji ekvivalent u novcu?

 

 

aAli zato se državi/društvu ne duguje ništ, dakako, na kontu onoga što si već dobio. Ništa međugeneracijska solidarnost, samo sebični razlozi. Koji si ti apologeta poreske evazije, jbt. :D

 

postoji, ali 1) to niko ne moze da izracuna 2) to je volja vecine, tako da nije bitno na taj nacin. 

 

bold 2 - duguje se. Porez. Toliko o apologiji poreske evazije. 

Link to comment

postoji, ali 1) to niko ne moze da izracuna 2) to je volja vecine, tako da nije bitno na taj nacin. 

 

bold 2 - duguje se. Porez. Toliko o apologiji poreske evazije. 

 

Volim i ja mercedes, no trpim. Džabe sva moja volja kad para nema, pa tako i za te stvari. Duguje se malo više od poreza, jer jednako kao što se prvo ne može izmeriti, tako se ne može izmeriti ni ovo drugo koliko se duguje, jer mnogi danas uspešni dr-mr-ovo-ono ne bi bili to što jesu da je staramajka morala da im finansira studije. Štaviše, mnogi ih ne bi ni upisali.

 

Al' jbg, percepcija opšteg dobra u modernih Srbalja očigledno je zamagljena primesama pseudoliberalizma onde gde mu mesto nije, ili se time samo pokušava braniti neodbranjivo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...