Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Pa procene su da 30K godišnje ode a da je među njima najviše visokoobrazovanih mladih, i to uglavnom onih koji preko dobiju dobro plaćen posao. Sa druge strane godišnje se upiše nekih 50K. Odu najbolji, oni sa izneverenim racionalnim očekivanjima, ostane neki prosek ili low-end.

 

 

Odakle ti te procene? Prvo da su to najviše visokoobrazovani mladi, a onda i da dobijaju dobro plaćene poslove (i po kojim kriterijumima i standardima dobro plaćeni)?

 

Izgleda da ti imaš više podataka i još sa detaljima tipa plata, dok naša država ima da kaže ovo:

http://www.grupa484.org.rs/publikacije/cemi/dobrovoljne-migracije/dijaspora-kao-resurs-lokalnog-razvoja

(pdf na dnu strane)

 

 

Iako je obrazovna struktura prema popisu stanovništva iz 2002.godine, kod svih grupa emigranata lošija od proseka u Srbiji, emigratni iz istočne Srbije imaju najniže obrazovanje...

 

 

 

Upoređivanjem popisa stanovništva u inostranstvu 1981. i 2002. godine, može se videti da se obrazovna struktura emigranata značajno poboljšala. Broj emigranata bez završene osnovne škole se smanjio sa 44% na 33%, onih sa OŠ je porasto  :(  sa 30% na 35%, broj emigranata sa SSS je porastao sa 20% na 32% i sa visokim obrazovanjem sa 3% na 10%. Ovaj nalaz je u skladu sa povećanim intezitetom emigracije visokokvalifikovanih kadrova iz Srbije i identifikovanim fenomenom odliva mozgova 1990-tih. U Srbiji postoji konsenzus o izraženosti fenomena odliva mozgova, ali ne i o njegovom opsegu. U Strategiji naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srbije 2010-2015 (2010: 15) navodi se da je 19.000 visokoobrazovanih građana od 1990. godine napustilo Srbiju, sa druge strane Dokvier i Rapaport (Docquier i Rapoport, 2011: 7) su izneli podatak za 2000. godinu da se tadašnja Srbija i Crna Gora sa 161.885 visokoobrazovanih emigranata nalazila među top 30 zemalja sveta, što je u skladu sa OECD podacima (2008: 87) o 11,5% ili 120,060 visokoobrazovanih od ukupno 1,044,000 građana rođenih u Srbiji i Crnoj Gori koji žive u OECD zemljama. Profesor dr Filipović7, koji je doktorirao na temu srpske naučne dijaspore, tvrdi da se 20.000 doktora nauka iz Srbije nalazi u svetu.

 

 

 

U ovom pomalo nepismenom članku gde je zbir neobrazovanih, onih sa OŠ, onih sa SSS i onih sa visokom stručnom spremom (više i fakulteti) ukupno nekih 110%, ispada da onih sa višom školom i fakultetom ima maksimalno 10 posto, što je mislim i manje nego u opštoj populaciji.

 

Da ne pričam o ovom opsegu za ukupan broj imigranata sa fakultetom ukupno ikada emigriralih do 2000te godine nekih 160 hiljada, 19 hiljada, 120 hiljada itd, svi ovi brojevi vrte se oko maksimalno oko procenta u opštoj populaciji (10ak %). Da kažemo da od tridesetak procenjenih hiljada nekih 3-4 hiljade možda imaju neki fakultet (među kojima imam npr rođaku koja je kao jedan od najboljih studenata medicine i bez dana plaćenog radnog staža sa 30 godina srećom uspela da nađe finog momka za ženidbu u inostranstvu).

 

Em što država nema pojma da li joj je otišlo 19 ili 120 hiljada ljudi sa diplomama univerziteta, em što u Srbiji godišnje diplomira više od 40 hiljada ljudi, preko 60 hiljada ljudi sa fakultetom sedi na birou (i koliko više ni ne sedi), al Srbiju baš ubija onih 3-4 hiljade (ako i toliko) koji odu u inostranstvo.

 

Da ne pričam da od tih nekoliko hiljada dobar deo odu u Kanadu i USA da voze taksije i kamione, a to bi ti radili i da su u Srbiji (ako bi uopšte i radili).

Link to comment

Odakle ti te procene? Prvo da su to najviše visokoobrazovani mladi, a onda i da dobijaju dobro plaćene poslove (i po kojim kriterijumima i standardima dobro plaćeni)?

Da ne pričam da od tih nekoliko hiljada dobar deo odu u Kanadu i USA da voze taksije i kamione, a to bi ti radili i da su u Srbiji (ako bi uopšte i radili).

 

Procene o broju sam pokupio usput, a tvrdnja o 2-3 hiljade evra je moja i Mančova spekulacija u razgovoru o nečem drugom. Zvanične podatke o emigraciji država nema, imaš onaj čuveni podatak da je samo Beograd napustilo famoznih 100.000 ljudi posle izbijanja ratova 90-ih, među njima najviše visokoobrazovanih, i to je to. Dakle, samo spekulacije, obaška što je "beli šengen" omogućio turističku bežaniju na crno (bog zna koliko mojih poznanika ide na tu foru, uz 50€ mađarskom cariniku za pečat u pasošu). A da, i ja sam tvrdio da se do posla od 2-3 K evra teško dolazi, da nije tako svaki treći diplomac iz Srbije bi već bio negde na zapadu.

 

Što se tiče ostanka u Srbiji i poslova kojim bi se bavili, recimo da je za početak samo dovoljno da se takvi nekako organizuju i javno istupe. Samo toliko.

Link to comment

Procene o broju sam pokupio usput, a tvrdnja o 2-3 hiljade evra je moja i Mančova spekulacija u razgovoru o nečem drugom. Zvanične podatke o emigraciji država nema, imaš onaj čuveni podatak da je samo Beograd napustilo famoznih 100.000 ljudi posle izbijanja ratova 90-ih, među njima najviše visokoobrazovanih, i to je to. Dakle, samo spekulacije, obaška što je "beli šengen" omogućio turističku bežaniju na crno (bog zna koliko mojih poznanika ide na tu foru, uz 50€ mađarskom cariniku za pečat u pasošu). A da, i ja sam tvrdio da se do posla od 2-3 K evra teško dolazi, da nije tako svaki treći diplomac iz Srbije bi već bio negde na zapadu.

 

Što se tiče ostanka u Srbiji i poslova kojim bi se bavili, recimo da je za početak samo dovoljno da se takvi nekako organizuju i javno istupe. Samo toliko.

 

 

Ali zašto se ne organizuje onih 90% onih sa fakultetskim diplomama koji nigde ne idu, nego baš u tih 10% vidiš onu nedostajuću kariku? To je ono što mene zbunjuje u ovom što pišeš.

 

Meni je logično da ako 700 hiljada visokoobrazovanih koji sedeu Srbiji u ovom trenutku dok pričamo o njima ne sprovodi nikakvu samoorganizaciju, teško da bi prisustvo još nekih 70ak hiljada još živećih ukupno ikad emigriranih iz Srbije fakultetlija doprinelo za neku akciju.

Edited by Dagmar
Link to comment

Ali zašto se ne organizuje onih 90% onih sa fakultetskim diplomama koji nigde ne idu,

 

Eh, to je već pitanje za ozbiljniju debatu. Ono što sam imao na umu kad sam napisao što sam napisao jeste činjenica da pričamo o najaktivnijem/najproduktivnijem delu populacije, koji (razumljivo) ide linijom manjeg otpora, digne ruke od ove zemlje i ide napolje čim se ukaže prva prilika.

Link to comment

Perpetuum mobile, novi nastaju, prethodni odlaze, zapad prosperira, mi glođemo cvetka.

 

sa politikom "500 umesto 2500 na državnom univerzitetu" možemo da glođemo cvetkića a ne cvetka.

 

Link to comment

sa politikom "500 umesto 2500 na državnom univerzitetu" možemo da glođemo cvetkića a ne cvetka.

 

Pa nije valjda da se sve svodi na daj da izbacimo 20.000 kakvih god, da bi ispalo 200 kvalitetnih, koji će onda da traže uhlebljenje negde napolju jer je tako lakše? Neko rešenje mora da postoji.

Link to comment

Koliko njih? Dok dođe do plate od 2-3K evra, kod staramajke već stigao izvršitelj da popisuje pokretne stvari i blokirao penziju, pošto je država aktivirala menicu.

Ružno, znam, ali nemere bolje.

 

Pomalo me plasi s kojom kolicinom ukrucenosti spolovila govoris o potrebi da se ljudima slomi kicma, jer su okrenuli ledja Drzavi. S druge strane, tesi me sto se taj scenario koji zamisljas nece desiti sve i da ga uvedu i da traze trostruko vise novca nego sto su toboz investirali u neciju diplomu.

Link to comment

Pomalo me plasi s kojom kolicinom ukrucenosti spolovila govoris o potrebi da se ljudima slomi kicma, jer su okrenuli ledja Drzavi. S druge strane, tesi me sto se taj scenario koji zamisljas nece desiti sve i da ga uvedu i da traze trostruko vise novca nego sto su toboz investirali u neciju diplomu.

Ne umem slatkorečivo, šta ću :( Nisam mislio na državu (sa malim d, ne zaslužuje više od toga) nego na društvo, jer se država pa i njeno školstvo otud finansiraju. Elementarni red nalaže da se tom društvu nešto vrati na kontu onoga što u tebe uloži kad ti je najpotrebnije, a da to nije samo doznaka, jer je ta priča qrac.

 

No, kako je elementarni red individualna stvar, onoga momenta kad gro individua odluči da se reda ne drži, onda se pribegava za merama™ i to u društvenom interesu. A mera kao svaka mera, zna da boli, to joj je suština i svrha postojanja - nikako cilj.

Link to comment

elementarna obaveza svakog coveka lezi pre svega prema svojoj porodici i njenoj dobrobiti,

 

nakon toga, sledi deset praznih mesta, pa dolazi licni eticki imperativ.

 

a nakon toga ide dvadeset praznih mesta, da bi na kraju dosla bilo kakva obaveza prema ovoj posranoj i smrdljivoj drzavi, zajedno sa ovim trulim drustvom koje takvu drzavu perpetuira.

 

cuj, red.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Moje skolovanje platili su moji roditelji, posto su radili celog zivota i fino uplacivali, a zelja im je bila da za te pare odem u pm negde makar ja kad ovi ostali omladinci iz kuce vec nece, sto sam im kao svako dobro dete ispunila. Jer je red da se zelje roditelja koji su ulozili u mene kad mi je bilo najpotrebnije, ispostuju.

Link to comment

elementarna obaveza svakog coveka lezi pre svega prema svojoj porodici i njenoj dobrobiti

Red, baš tako. Svaki sistem solidarnog finansiranja nečega nužno podrazumeva postojanje svesti o opštem dobru, te i o nekakvoj obavezi da se isto to ostavi potomstvu. Bile to penzije ili besplatno obrazovanje. Problem nastane kad počne da dominira percepcija da je to od boga dato, i da će tako biti doveka. Neće, nema besplatnog ručka, nikada ga nije ni bilo.

 

Sa citiranim nemam problem da se složim, al' onda nema besplatnog visokog obrazovanja. Plaćaće ga svako i kvit, pa kud puklo.

Link to comment

Moje skolovanje platili su moji roditelji, posto su radili celog zivota i fino uplacivali, a zelja im je bila da za te pare odem u pm negde makar ja kad ovi ostali omladinci iz kuce vec nece, sto sam im kao svako dobro dete ispunila. Jer je red da se zelje roditelja koji su ulozili u mene kad mi je bilo najpotrebnije, ispostuju.

 

Sto se slaze sa mojom tackom 1.

Link to comment

bu nije u stanju da izbaci gotov proizvod za bilo koju oblast koja srbiji moze da treba.

 

bu vec decenijama ne uspeva ni u najelementarnijem - da obezbedi kadrove za sopstveni opstanak i puko odrzanje kvaliteta. moj uisak je da je 90tih kvalitet nastave na mnogim katedrama bio daleko visi jer je i dalje pocivao na profesorima iz ranijih generacija. sada u nastavu ulaze kolege sa stancovanim doktoratima koji ce, po svetom pravilu akademske mizerije, za asistente i naslednike uzimati jos gore koji ne mogu da ih ugroze (da im ugroze neuverljive autoritete). naravno, cast izuzecima, veoma retkim. 

 

takav univerzitet je cisto stracenje para. mozda zvuci drakonski, ali meni se kao jedino moguce resenje cini zatvaranje bu u ovom formatu, prvo svodjenje na 10% sadasnjeg kapaciteta i to iskljucivo po kriterijumu kvaliteta, a ne zastupljenosti pojedinih oblasti. i onda izgradnja novog univerziteta na tim osnovama. alternativa bi bilo osnivanje paralelnog drzavnog BU II, kao sto postoji vise unija u Parizu i onda pustanje da BU I odumre ili se svede na par drustvenih insituta, istoriju, bogosloviju i slicne rezance. 

 

ako bi postojao takav, moderan univerzitet, na njemu bi bilo smisla uvoditi studentske kredite, skolarine, ulagati u razvoj laboratorija koje su potrebne za drustvo i drzavu i tako dalje. ovako kako je sada, bu je skupa iluzija cija je jedina svrha da obezbedi odredjen broj sertifikata - bilo za odlazak u inostranstvo, bilo za dobijanje drzavne sluzbe. u svakom slucaju, ti sertifikati imaju malo veze sa ulozenim trudom, stecenim znanjem i kvalifikacijama (osim na nekoliko smerova).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...