Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

to što ti predlažeš je opet 'budžetsko stuiranje', samo sada za manji broj ljudi.

Tako je, samo oni imaju nekakav ugovor, s tim što bih ga ja proširio u smislu "šaljemo te preko na studije i damo ti džeparac, posle se vraćaš kući i ideš na institut/fakultet da radiš". I to samo za tu kategoriju, dakle zanavljanje naučnoistraživačkog kadra.

 

Za ostale, ko se kako snađe, jer ovo ovako je već bezveze.

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Tako je, samo oni imaju nekakav ugovor, s tim što bih ga ja proširio u smislu "šaljemo te preko na studije i damo ti džeparac, posle se vraćaš kući i ideš na institut/fakultet da radiš". I to samo za tu kategoriju, dakle zanavljanje naučnoistraživačkog kadra.

 

Za ostale, ko se kako snađe, jer ovo ovako je već bezveze.

 

Nasao si metu na pogresnom mestu.

Link to comment

btw: sto imas pik na studije fakulteta? 90% onih koji su u inostranstvu uradili su to sa osnovnom i srednjom skolom.

Iz dva razloga. Prvi je zato što ta kategorija nikada ne bi bila poslovođa, direktor, gradonačelnik, ministar, predsednik. A drugi je što čitavo njihovo dvanaestogodišnje osnovno i srednje obrazovanje košta isto ili manje od trećeg odn. visokoobrazovnog ciklusa.

Link to comment

Tako je, samo oni imaju nekakav ugovor, s tim što bih ga ja proširio u smislu "šaljemo te preko na studije i damo ti džeparac, posle se vraćaš kući i ideš na institut/fakultet da radiš". I to samo za tu kategoriju, dakle zanavljanje naučnoistraživačkog kadra.

 

Za ostale, ko se kako snađe, jer ovo ovako je već bezveze.

 

ali ako su zaista dobri i kompetitivni za kembridž/prinston/šta god, dobiće tamo stipendije ili će ih neki privatnici finansirati. zar ne?

 

šta će nama sve to? ovako plaćaš i ćate u ministarstvu koji to treba da obraunavaju, vode papire, trista čuda... 

 

 

***

 

hoću da kažem da si počeo sa nekim principijelnim neslaganjem da bi završio samo na pitanju obične mere potrošnje u višem obrazovanju - tj. ne može 100 studenata na budžetu ali može 10 'talentovanih i pod striktnim ugoovorom sa državom'.

Link to comment

 ali može 10 'talentovanih i pod striktnim ugoovorom sa državom'.

 

vec zamisljam profil tih 10 talentovanih u ovoj i ovakvoj drzavi :lolol:  bila bi to galerija likova kao sa topika pobegli sa fejsbuka

Link to comment

 

hoću da kažem da si počeo sa nekim principijelnim neslaganjem da bi završio samo na pitanju obične mere potrošnje u višem obrazovanju - tj. ne može 100 studenata na budžetu ali može 10 'talentovanih i pod striktnim ugoovorom sa državom'.

 

U krajnjoj liniji, odradiće i ti talentovani svoj ugovor pa će otići, možda ne u 22. godini, ali u 32. sigurno.

Link to comment

ali ako su zaista dobri i kompetitivni za kembridž/prinston/šta god, dobiće tamo stipendije ili će ih neki privatnici finansirati. zar ne?

 

šta će nama sve to? ovako plaćaš i ćate u ministarstvu koji to treba da obraunavaju, vode papire, trista čuda... 

***

hoću da kažem da si počeo sa nekim principijelnim neslaganjem da bi završio samo na pitanju obične mere potrošnje u višem obrazovanju - tj. ne može 100 studenata na budžetu ali može 10 'talentovanih i pod striktnim ugoovorom sa državom'.

 

Pa nije samo obična mera potrošnje, ima to visoko obrazovanje i neki strateški značaj za društvo, inače ne bi bilo javna služba (nigde u svetu) već obična komercijalna delatnost. Ćate plaćaš pa plaćaš, nije to neki trošak. A ako ih primi MIT/prinston/oksford/kembridž/hejstings/kenterberi, on će ih vezati tamo, ne ovde.

 

Moje se principijelno neslaganje ne odnosi na 5% onih koji završe u nauci/razvoju/istraživanjima, takvi nam itekako trebaju, ako nizašta drugo onda barem za prostu reprodukciju nastavno-naučnog kadra. Odnosi se na 95% ostalih.

Link to comment

pa tih 95% idu recimo u nastavnike/profesore osnovne/srednje škole, koje plaćamo ionako malo a trebaju nam da bi "besplatno" (free at the point of delivery) školovali našu decu, jel... 

Link to comment

pa tih 95% idu recimo u nastavnike/profesore osnovne/srednje škole, koje plaćamo ionako malo a trebaju nam da bi "besplatno" (free at the point of delivery) školovali našu decu, jel... 

 

Procentualno mizerno, obzirom da im se najavljuje seča i da dece ima sve manje. Drugo, pričaš o regulisanoj profesiji u kojoj se veoma lako, na bazi dostupnih statističkih podataka, može napraviti procena potrebnog broja i za narednih 40 godina, te na bazi toga planirati i upisna politika - pod uslovom da se hoće da to budu ljudi školovani na državnim univerzitetima i da im se plati školovanje.

 

Pričam en general, a malo me je i pogodila percepcija kod sadiskutanata, iskreno. Jer onda gubim volju da se trudim u bilo čemu, još manje da plaćam porez "raspaloj državi i društvu", obaška što sam s njima egal iz nekog drugog razloga. Jer ako ja sada plaćam porez i treba da ga plaćam na dalje da bi funkcionisalo školstvo i zdravstvo, a da sutradan ne treba da očekujem da će od toga koristi videti moja deca jer masa drugih ne želi da plaća/hoće da ode - pri čemu je to što su ovde dobili pisalo u zakonu i nema nikakve moralne obaveze da se isto to ostavi svojoj i tuđoj deci - čemu se onda nadati? Onda taj sistem treba blagovremeno demontirati i ostaviti svakome da o tome unapred razmišlja, a što se dece tiče kako ih zadesi tj. kakvi su im roditelji tako će im i biti, te lepo višak novca preusmeriti u neke druge tokove.

 

Ili još bolje, smanjiti poreze da bi privredi ostalo više, pa da pravi radna mesta.

Link to comment

Ja sam mislila da se porez plaća jer ti skida poresko sa računa, a ne zato što se odvaja za državu jer si motivisan.

Mislim najbolje da ja verujem da ću se ovajditi od penzije koju plaćam.

Link to comment

Ja sam mislila da se porez plaća jer ti skida poresko sa računa, a ne zato što se odvaja za državu jer si motivisan.

 

Jok, uglavnom ga plaćaš sam pod pretnjom kažnjavanja zbog neplaćanja. No, nema tog fiskalnog sistema na ovom svetu koji je stabilan, a istovremeno baziran samo na strahu od kazne. Svuda se razvija tzv. poreska kultura, i to promocijama, u političkim nastupima itd. a uglavnom je neka društvena svest o tome šta se na kontu toga dobija na poprilično višem nivou.

 

Doduše, na zapadu za utaju dobiješ više nego za ubistvo, ovde si motivisan da tajiš jer važi priča da su država i društvo raspali, pa i ako je kraduckaš ti si ustvari Robin Hud, a ne lopov.

Link to comment

 

Doduše, na zapadu za utaju dobiješ više nego za ubistvo, ovde si motivisan da tajiš jer važi priča da su država i društvo raspali, pa i ako je kraduckaš ti si ustvari Robin Hud, a ne lopov.

 

 

 

Kakva utaja na zapadu kad nema lažnog flejma da se država raspala? I što bi to tako drakonski kažnjavali, ako već ionako svi plaćaju jer su zadovoljni državom a ne jer imaju strah od kazne?

 

Ali najbolje da sa jedne strane razmišljaš o utaji poreza, a sa druge se žališ kako su penzije sve dotiranije iz budžeta, ali tu nije problem u ljudima koji ne plaćaju porez, nego u onima koji rade u inostranstvu a imaju fakultet (circa 1% populacije).

Link to comment

Ali najbolje da sa jedne strane razmišljaš o utaji poreza, a sa druge se žališ kako su penzije sve dotiranije iz budžeta, ali tu nije problem u ljudima koji ne plaćaju porez, nego u onima koji rade u inostranstvu a imaju fakultet (circa 1% populacije).

Vrtimo se u krug Dagmar, jurimo sopstveni rep u diskusiji. :) Ja rekoh o čemu se radi, radi se o činjenici da je sve raširenija pojava da roditelji svoju visokoobrazovanu decu uredno spremaju za put u inostranstvo, da ogroman broj tih ljudi jednostavno misli da ovde ne vredi ni pokušati, da u tim glavama ne postoji ni promil osećaja odgovornosti prema onima koji su obrazovanje omogućili tj. društvu (kad već nema ugovora da tu odgovornost jasno konkretizuje), i da će to već u bliskoj budućnosti ostavljati veoma ozbiljne posledice.

 

Ja ne krivim te ljude nizašta, jednostavno to je u ljudskoj prirodi, ali istovremeno nisam više spreman da na solidarnoj osnovi odvajam za nešto, za šta sa velikom izvesnošću mogu pretpostaviti da zbog ovog gore neće biti dostupno mojoj deci. Najjednostavnije rečeno, neću da sada plaćam školovanje kadra za zapadnoevropsku industriju a da istovremeno jedem parizer 10 godina da bih mogao da svojoj deci platim školovanje.

 

Jer već sada dobar deo ključnih resora vode kadrovi s Megadeath-a, mogu samo da zamislim šta nas u budućnosti ovde čeka.

Link to comment

Ti plaćaš nekih reda veličine deset evra mesečno za fakultete, za nekih 40 godina staža to je oko 4- 5000 ukupno za sve ljude, a za one što odu u Evropu to je nekih 500 evra.

Ako će 500 evra da ti isfinansira decu na privatnim fakultetima i spase od parizera, pa ok.

Link to comment

Ti plaćaš nekih reda veličine deset evra mesečno za fakultete, za nekih 40 godina staža to je oko 4- 5000 ukupno za sve ljude, a za one što odu u Evropu to je nekih 500 evra.

Ako će 500 evra da ti isfinansira decu na privatnim fakultetima i spase od parizera, pa ok.

 

Neka ja i plaćam toliko, onaj sa većom platom plaća duplo više, onaj treći koji ima firmu trostruko više od obojice. A pri opciji izbora, pogodi šta bismo sva trojica izabrali. Pri čemu bih ja na kontu ušteđenog svom detetu platio školovanje, ovaj drugi za oba deteta.

 

E onaj treći bi celo odeljenje mogao da iškoluje, ili da iškoluje svoju decu a resto uloži u posao, pa zaposli još deset. That's the key.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...