Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

Nije meni imperativ smanjenje tj. jeste ali samo u meri u kojoj postojeći nastavni kadar može da pokrije nastavu, u smislu povećanja njenog kvaliteta (ovo sad je dobrim delom 1 zajebancija). Ako ima dovoljno profesora i asistenata, neka bude i 50.000 po upisanoj godini.

 

Poenta je u tome da se gro onih koje država finansira zadrži u zemlji, bar u nekom periodu od 10ak godina, sem baš-baš izuzetaka kod kojih bi zadržavanje bilo kontraproduktivno.

 

Ne da se zadrži u zemlji, nego da se zadrži da radi u zemlji (i šta će ti ako radi ono za šta se nije školovao tj nisi ga plaćao). Ako je nezaposlen. šta će ti? 

 

Tribune, država nije firma, u državi je reč o statistici, a ne o optimali. 

Edited by MancMellow
Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Na to sam i mislio, naravno. I radio bi za manje pare nego što bi radio napolju, ali to je cena besplatnog školovanja. A treba ovde čak i ako je nezaposlen, iz onog razloga koji si navodio (podizanje opšteg nivoa obrazovanja), iz milion razloga.

 

Jedan od njih je da taj, ukoliko i malo ima mogućnosti, neće čekati da mu posao padne s neba, već će ga stvoriti sam sebi.

Link to comment

Na to sam i mislio, naravno. I radio bi za manje pare nego što bi radio napolju, ali to je cena besplatnog školovanja. A treba ovde čak i ako je nezaposlen, iz onog razloga koji si navodio (podizanje opšteg nivoa obrazovanja), iz milion razloga.

 

Jedan od njih je da taj, ukoliko i malo ima mogućnosti, neće čekati da mu posao padne s neba, već će ga stvoriti sam sebi.

 

treba - ali to ne može državnom prinudom

 

stvoriće ga sam sebi ako poslovni ambijent nije kao u Srbiji (mislim, većina će ga stvoriti). a tu onda dolazimo do pravog (i apparently nerešivog) problema

Link to comment

Dobro, kakav je to argument? Pa sta ako EU planira taj procenat?

 

Planira EU, UN, OECD sve i svasta jer to daje birokratske podsticaje da se nesto radi, budzetuje, ostvaruju "milenijumski ciljevi" a sve da bi se podigao sopstveni budzet i rast birokratije.

 

Zaista, jedan od ciljeva EU je i da svaki stanovnik govori najmanje dva strana jezika (pored maternjeg), što će se desiti otprilike nikad. :)

Link to comment

treba - ali to ne može državnom prinudom

 

stvoriće ga sam sebi ako poslovni ambijent nije kao u Srbiji (mislim, većina će ga stvoriti). a tu onda dolazimo do pravog (i apparently nerešivog) problema

 

Nema prinude, ugovor je stvar dobre i ozbiljne volje. Bold v.2: kokoška-jaje, neće se poslovni ambijent promeniti do trenutka dok državom ne počnu da upravljaju ljudi kojima je to top.no.1 tema u političkom narativu, a šansa da takvi dođu na njeno čelo progresivno se smanjuje sa odlaskom visokoobrazovanih iz zemlje.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Nema prinude, ugovor je stvar dobre i ozbiljne volje. Bold v.2: kokoška-jaje, neće se poslovni ambijent promeniti do trenutka dok državom ne počnu da upravljaju ljudi kojima je to top.no.1 tema u političkom narativu, a šansa da takvi dođu na njeno čelo progresivno se smanjuje sa odlaskom takvih iz zemlje.

 

ne ako nastaju novi :)

 

ugovor da - da radi, protiv toga, principijelno, nemam ništa protiv. ali onda...kako da ti kažem, faktički država preuzima na sebe obavezu da ovaj/ova imaju posao, a to rađa novih milion problema. 

Edited by MancMellow
Link to comment

ne ako nastaju novi :)

 

ugovor da - da radi, protiv toga nemam ništa protiv. ali onda...kako da ti kažem, faktički država preuzima na sebe obavezu da ovaj/ova imaju posao, a to rađa novih milion problema. 

 

Perpetuum mobile, novi nastaju, prethodni odlaze, zapad prosperira, mi glođemo cvetka.

Ovaj, ne preuzima/u ugovoru nema ničeg faktičkog. Ja tebi pare za školovanje, ti moraš da odradiš u zemlji 10 godina, kako god - pa se snađi - u suprotnom vraćaš sve sa kamatom (a i ako ne završiš).

Link to comment

Perpetuum mobile, novi nastaju, prethodni odlaze, zapad prosperira, mi glođemo cvetka.

Ovaj, ne preuzima/u ugovoru nema ničeg faktičkog. Ja tebi pare za školovanje, ti moraš da odradiš u zemlji 10 godina, kako god - pa se snađi - u suprotnom vraćaš sve sa kamatom (a i ako ne završiš).

 

pfff, otićiće u inostranstvo za platu od 2-3k evra, otvoriće firmu u srbiji i plaćati sebi minimalac i staž. ili nešto slično. nema od toga leba. 

Link to comment

EU to planira da bi se podigao broj birokrata i povećavali budžeti, misliš da je to razlog? 

 

Indirektno, da.

Ministarstvo za istrazivanje ruda i gubljenje vremena.

Link to comment

pfff, otićiće u inostranstvo za platu od 2-3k evra, otvoriće firmu u srbiji i plaćati sebi minimalac i staž. ili nešto slično. nema od toga leba. 

 

Koliko njih? Dok dođe do plate od 2-3K evra, kod staramajke već stigao izvršitelj da popisuje pokretne stvari i blokirao penziju, pošto je država aktivirala menicu.

Ružno, znam, ali nemere bolje.

Link to comment

Neizračunljivo. A sigurno neizračunljivo precizno. Ali ja ne vidim kako smanjenje nivoa obrazovanosti stanovništva može da bude dobro, pogotovu za Srbiju. Fakultetsko obrazovanje nije samo sticanje konkretnih znanja za konkretno zanimanje nego i razvijanje kognitivnog aparata za buduće potrebe tržišta radne snage koje će imati ko zna kakve zahteve, ali kakvi god da budu neće biti jednostavniji od današnjih. Ali ne možemo znati kakvi će biti za 10/20/30 godina. 

 

Bold - ali ne samo za buduće potrebe tržišta radne snage, nego i za mnoge druge stvari...

 

 

Ovaj, niko ne govori o smanjenju obrazovanosti, vec upravo suprotno: obrazovanost ciji je jedan od ciljeva (pored neekonomskih, tipa emancipacija) prodizanje pdoruktivnosti.

 

Pri tome sledeca dva iskaza nisu jednaka:

Years of Schooling

Improvement of cognitive and other skills

 

Pogledati primer Meksika da bi se videl sta znaci nekvalitet uz formalnu diplomu.

Link to comment

Pa kapiram da u Meksiku ima jedno osamsto šesto Megadethova... Jbg, naravno, ništa ni ne vredi dok se licence dodeljuju na taj način. Dakle, pričamo bez veze, problemi su na desetom mestu.

Edited by MancMellow
Link to comment

Koliko njih? Dok dođe do plate od 2-3K evra, kod staramajke već stigao izvršitelj da popisuje pokretne stvari i blokirao penziju, pošto je država aktivirala menicu.

Ružno, znam, ali nemere bolje.

 

Nek dodje i do 1500, nema frke. Naćiće drugara, prijatelja, agenciju koja će već za neki iznos fiktivno da ga zaposli. Ma čoveče, ne funkcioniše sistem na mnogo krupnijim stvarima, tu će baš da profunkcioniše. Lepo kažem, ovo je bezvezna rasprava, te s tim u skladu, adio davde :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...