Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Zika kaze 30k a meni se cini da je 50k+

 

Mada mozda mi se pricinilo zato sto su mi prsti bili natopljeni njenim uljem. Ima fin burn al kratkotrajan.

Link to comment

Prvi put ove sezone koristim neke oridjidji kesice za seme i prvi put imam problem sa budjanjem semenki  <_<

 

Sinoc sam pobacao ubudjale i ostavio nove al ih od sad prvo ostavljam neko vreme na tacni da se osuse na vazduhu.

 

Jedino sam se ispalio sa fatalijem. Poklonio sam prvu turu semenki a pre neki dan sam obrao celu biljku i naporavio sos. One iz zamrzivaca su neupotrebljive za seme.

 

Odvojio sam deo koji nije napala budj pa cemo da vidimo sta ce biti sa tim do proleca. Valjda ce biljka opet uspesno da prezimi pa onda i nije previse bitno. U najgorem uzecu sadnicu od Zike.

 

Manzano i neke etiopske mi jos nisu sazrele  :cry:

Link to comment

Djavo kazes? 

 

 

 

 

Nesto je drugaciji oblik plodova  na mojoj.

 

edit: tacnije poprilicno je drugaciji

 

 

pimjolokia.jpg

 

Jos ih nisam brao al ovih dana otprilike kompletiram seme za sledecu sezonu pa cemo videti za ljutinu.

Edited by katamaran
Link to comment

Djavo kazes? 

 

 

 

 

Nesto je drugaciji oblik plodova  na mojoj.

 

edit: tacnije poprilicno je drugaciji

 

 

pimjolokia.jpg

 

Jos ih nisam brao al ovih dana otprilike kompletiram seme za sledecu sezonu pa cemo videti za ljutinu.

 ovo lici na neki habanero, nema sanse da je ovo jolokija u bilo kom obliku

Link to comment

Oblik stvarno povukao na habanero al na drugoj grani ima i spicastih plodova. Iz tih cu da ostavim seme.

 

Nema ovakvog habanera al i meni se cini da je doslo do nekog mesanja.

 

edit: sad pogledao. Na ovoj grani su se mahom habanerisali a na drugoj su uglavnom spicasti. Par plodova deluju bas ko real deal iako mi ni one nemaju potpuno istu boju ko Zikine nego vise na ovu foru mada je na nekima dosta vise probila crvena.

 

Stvarno raste ko luda. prva racva je na nekih 40-ak cm a odatle dve grane po vise od 2 metra. Na prvom cvetanju mi pogubila cvetove al iz drugog pokusaja radi ko luda. Jos mi stigla bas kasno jer su mi macke unistilke prvu.

 

Kad probam plod smislicu se da li cu opet da uzmem od Zike iako cu ovu sigurno isklijati. Ako je zadrzala ljutinu bas me briga sto se malo promenio oblik ploda. Vrlo atraktivna i biljka i plod,

 

Sto bi Zika rekao - jakog habisusa Pojma nemam sta to znaci ali zvuci cool :)

Edited by katamaran
Link to comment

Kod ovih je ovo zrela boja. Postanu ljubicaste i samo manje ili vise probije crvena ko na Zikinoj. Kad su zelene onda su skroz crne. Mozda eventualno postanu jos crvenije ali mislim da su ovo zreli plodovi.

 

Obrati paznju na boju grane, nema takvog habanera. Bar ne da ja znam jer ne naidjoh jos na pimenta habanero. 

 

edit:sad sam guglao pimenta habanero i iskljucivo su plodovi tamni. Ovu jolokia pimenta leopard je napravio neki italiijan i alal mu plajvaz. Mnogo lepo izgleda sa ovim crnim granama i listovima.

 

edit: @ Haralampije (mislim da ces najpre ti da znas)

 

Ako se deslia mutacija to je mutiralo kod Zike? Drzim ja dosta raznih habanera u njenoj okolini al koliko ja kapiram eventualne mutacije bi se primetile tek u sledecoj generaciji kad isklijam njeno seme. Ne verujem da su mogle da uticu na plod ovogodisnje.

Edited by katamaran
Link to comment

Meni isto lici na neki habanero,oblik ploda je taj.Lepa je u svakom slucaju.Verovatno je neki mutant,to Ziki bas nije najvaznija sorta i sigurno nije pazio, sad sta je mama a sta tata :) Mutacija se vidi tek u drugoj generaciji.Recimo , teoretski ako habicu oplodi moruga,plodovi te godine lice na habicu a seme od takvog ploda daje nesto drugo.Razlika se najlakse vidi po boji i obliku ploda, verovatno bi i ljutina bila drukcija.

Vrlo je tesko gajiti puno vrsta a da ostanu ciste sorte.Trazi puno prostora i paznje

Link to comment
Vrlo je tesko gajiti puno vrsta a da ostanu ciste sorte.Trazi puno prostora i paznje

 

Skoro nemoguce. Pricali smo o tome.

 

Ove na slici stvarno lice na habanerose al su na drugoj grani interesantno spicaste al nisu onako naborane ko Zikine. Sad ne znam da li da opet uzmem sadnicu od njega ili da samo nastavim da teram sa ovom pa sta ispadne. Ako je zadrzala ljutinu jolokie verovatno nema smisla da opet uzimam od njega.

 

On mi jednom rece da ove nase cesto mutiraju dok capsicum chinenses retko. Orange habanero mi je valjda vec treca generacija i stvarno se nisu promenile. 

 

edit: neke jolokie sa neta

 

Bih_Jolokia.jpg

 

Ima  ovakvih plodova na drugoj grani al nisu naborane.

 

edit: cak su i naborane ali manje. Verovatno te sa te grane nisu otisle previse od originala. Videcemo za ljutinu...

Edited by katamaran
Link to comment

posadio i ja (prvi put ikad) neke papricice al izgubio kesu i nemam pojma koje su. e, sad, to i ne bi bio problem da imam neku ideju kako treba da izgledaju kad su zrele. eno ih, lepo rodile, al menjaju boju skoro na dnevnoj bazi i da me ubijes nemam pojma kad se beru. male, tutusaste, oblika kao jalapeno samo krace. prvo su bile tamno zelene, pa svetlo ljubicaste, pa tamno ljubicaste i sad krecu na zuckasto. djavo bi ga znao.... probao jednu u toj tamno ljubicastoj fazi - otrov kad se proba ziva al izgubi devedeset posto zestine termickom obradom. ubacio kad sam przio neku piletinu i nadao se da ce biti dobro ljuto kad ono jedva. mozda nije bila zrela, ne znam sta da mislim...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...