Jump to content
IGNORED

The Vikings


Geo

Recommended Posts

Ali cak i u seriji se poigravaju tim temama koje su "istorija" i prakticno ocekuju da mozes da ih znas. BTW, to nije bas istorija u punom smislu reci jer za Ragnara nemamo konkretne dokaze da je postojao osim narodnog predanja (mada je najverovatnije da jeste).

Link to comment

Ali cak i u seriji se poigravaju tim temama koje su "istorija" i prakticno ocekuju da mozes da ih znas. BTW, to nije bas istorija u punom smislu reci jer za Ragnara nemamo konkretne dokaze da je postojao osim narodnog predanja (mada je najverovatnije da jeste).

 

Pa to.

 

Kao da gledas Boj na Kosovu, pa si sad iznenadjen sto je Obilic ubio Murata, Lazar poginuo, Brankovic izdao - koliko to sve bila cinjenicna istorija ili narodno predanje, nebitno, uglavnom je deo opste kulture i svi su culi za to.

Link to comment

Bilo je u ranijim sezonama par prorocanstava u vezi sa Ragnarovom decom, seca li se ko sta je receno?

Rolu je prorok predskazao srecu, toga se secam (nesto kao `da sam na tvom mestu igrao bih na plazi`), muci me sto ne mogu da se setim sta je receno kada je Ragnar pitao nesto vezano za buducnost sinova, a odgovor je bio dvosmislen kao i obicno, ali sam ja tada (kao) zakljucila da se receno odnosi na Bjorna...to je cini mi se bilo u onim sezonama kad su se rodila vec sva deca, ali su svi osim Bjorna (koji prakticno nikad nije ni bio dete) jos bili mali.

 

 

 

edit: da li ce i onaj oterani i nepriznati sin postati bitan u nekom trenutku?

Edited by Sara
Link to comment

sve do bjorna nema istorijskih podataka a posle ima, zar ne? ja bih bas voleo da ih se drze i da ne izmisljaju previse... tako moze ponesto i da se nauci a i uzbudljivije je

 

Za Rola znamo vecinu stvari, on je otprilike kljucan covek za istoriju tog dela Evrope, sto kroz njegova postignuca, sto kroz potomke. Vilijam Osvajac je npr. lik koji je nacinio Englesku silom itd a on mu je nekakav cukununuk

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

Koliko shvatam, Ragnar je vise legenda , vikinski Obilic, moguce pre kombinacija vise razlicitih vodja nego jedna licnost.

Njegovi "sinovi" su istorijske licnosti, mada nema dokaza da su svi od istog oca ili da su uopste bili rodjaci. I Rolo, naravno.

Link to comment

sve do bjorna nema istorijskih podataka a posle ima, zar ne? ja bih bas voleo da ih se drze i da ne izmisljaju previse... tako moze ponesto i da se nauci a i uzbudljivije je

 

Za Rola znamo vecinu stvari, on je otprilike kljucan covek za istoriju tog dela Evrope, sto kroz njegova postignuca, sto kroz potomke. Vilijam Osvajac je npr. lik koji je nacinio Englesku silom itd a on mu je nekakav cukununuk

Koliko shvatam, Ragnar je vise legenda , vikinski Obilic, moguce pre kombinacija vise razlicitih vodja nego jedna licnost.

Njegovi "sinovi" su istorijske licnosti, mada nema dokaza da su svi od istog oca ili da su uopste bili rodjaci. I Rolo, naravno.

 

Izvori i za Ragnara i za Bjorna i ostale (navodne) Ragnarove sinove su isti - nordijske sage koje su se usmeno prenosile s kolena na koleno i anglosaksonski anali pisani podosta nakon dogadjaja koje opisuju. Ono sto je razlika je to sto su za sinove arheolozi nasli i neke materijalne tragove koji ih potvrdjuju, dok za samog Ragnara takvih dokaza nema.

 

Rolo je definitivno najbolje potkrepljen dokazima, zna mu se i grob, mada koliko je meni poznato on nikada nije tvrdio za sebe da je u srodstvu sa Ragnarom.

 

Radoje, odmori malo.

 

A da mi malo sjases s qrca za promenu?

Link to comment

Rolo je definitivno najbolje potkrepljen dokazima, zna mu se i grob, mada koliko je meni poznato on nikada nije tvrdio za sebe da je u srodstvu sa Ragnarom.

 

Šta piše Rolu na grobu? Ako je prezime Lotbruk, verovatno da je istina...

Link to comment

@Radoye

Upravo tako. Jedino ta Rolova izdaja je dramska fora za seriju. Vikinzi kad su isli u raid, nije to bilo obavezno klanje i pljacka. Neko je negde to vise opisao kao "Idemo da trgujemo, ali ako ste slabi onda cemo da otmemo". Takodje, ta fora da se nastanis negde gde je plodna zemlja nije cin izdaje nego otprilike najbolji scenario za njih, tako da je Rolov potez u stvari najbolji moguc i ne uklapa se da neko na to gleda kao na izdaju. 

Oko njega je mozda i najinteresantniji deo price sto kazu da je bio sumanuto jak i izdrzljiv. Imao je nadimak "konj" ili nesto slicno (mrzi me sad da guglam) zato sto je oko njega isla legenda da moze uraditi na nogama ono sto konjanik moze na konju. Uz to ide i legenda o fizickoj velicini koja je dobijala mnoge bitke jos dok bi trajali pregovori jer je zastrasivao drugu stranu sopstvenom pojavom.

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

Nešto slično kao u našem epu o Marku Kraljeviću, koji je snagu nasledio od ujaka Momčila, a ne od oca Vukašina (što Momčilu bilo do kolena...)

Bjorn je fizički na strica, zato je Gvozdeni:)

 

Edit: htedoh reći postoji taj šablon :D

Edited by Sara
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...