Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

jesam li omašio nešto ili izostavio nešto baš bitno?

 

 

 

jedno od pitanje je i ko je kl surčin rekao da traže sletanje na surčin a ne na bataju.

 

 

Kontrola leta (nije precizirano ko je čini) jer je na Surčinu bio spremljen medicinski doček.

 

Precizirano je u izvestaju komisije za ispitivanje uzroka nastanka vanrednog dogadjaja [Prospero je koliko sam video sazeo izvestaj druge komisije za 'osnovno ispitivanje udesa' ] - 'U vreme leta vazduhopolova za Beograd rukovodilac ODT RViPVO izvrsio je procenu razvoja meteoroloske situacije i uz konsultaciju sa bg Pregragom Bandicem zakljuceno je da se sletanje helikoptera izvrsi na aerodrom Nikola Tesla umesto na heliodrom VMA". Bandic je jos na konferenciji preuzeo odgovornost za ovu odluku.

 

Koliko god stavljali to kao drugostepeni uzrok pada/nesto sto nije neposredno uticalo, utisak nakon citanja izvestaja komisija je da nije trebalo ni da polete.

Link to comment
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

Realno, i nema ničeg spektakularnog osim fusnote o alkoholu.

O, još kako ima. Ovaj let je bio jedna spektakularna katastrofa od samog početka i na svim nivoima organizacije i sprovodjenja, i tek ovaj izveštaj otkriva prave, neverovatne razmere toga.

Link to comment

O, još kako ima. Ovaj let je bio jedna spektakularna katastrofa od samog početka i na svim nivoima organizacije i sprovodjenja, i tek ovaj izveštaj otkriva prave, neverovatne razmere toga.

Apsolutno tacno. I zaista jasno se vidi ono sto si pominjao u prvim postovima ovde, lanac ("sitnih") dogadjaja koji su doveli do katastrofe. Na samom pocetku izvestaja vidljivo je ono sto si nazvao "privatni lanac komandovanja". Gasic zove telefonom Bandica koji je na odmoru(?), ovaj Mehica koji je zavrsio smenu u 17h, jer je dezurni helikopter u jedinici TiS sposoban za misije samo danju. Misleci da je zavrsio posao, verujem da je pilot popio neki alkohol. Meteo uslovi ispod minimuma, ali neka leti(?). Lekar ili ko vec na Batajnici ne pregleda da li su piloti zdravstvano sposobni za let (to je pre svega da nije pijan, drogiran, sta vec(?)). Iz izvestaja je jasno da O.Mehic nije obavesten o meteo uslovima (kazu ne znamo da li je imao info), a iz onog razgovora sa Prilazna Beograd da veruje da je odrediste VMA (eventualno Batajnica), tek na trece insistiranje kontrole leta odlucuje se za NT. Kad je poleteo nije znao da je NT konacna tacka. Zar nije ono "sve za prijem bebe je spremno na NT" ekstreman udar na emocije pilota u vec teskim meteo uslovima? Onda ga preuzima toranj na Surcinu i idu ta 3 pokusaja sletanja. Koliko sam te shvatio u ranijim postovima (beowl) ni to nije uobicajeno, jednom ako ne uspe treba traziti alternativu.

Na kraju dolazi do dezorjentacije pilota i pada letilice.

Jedan laicki utisak nakon citanja izvestaja me muci, da li je O.Menic obucen za instrumentalno letenje, jer na samom kraju gde se pominju one sekunde do pada, kazu da je na osnovu instrumenata helikopter bio nagnut ovako onako (oni uglovi), pilot nista to ne konstatuje, stice se utisak da je radio vizuelno sletanje. Da li je ovo pogresan utisak?

Sve u svemu transparentnost izvestaja me iznenadila i smatram ga dobrim. Morali su sakriti cinjenicu o alkoholu, makar neko za 5 ili 10g odgovarao zbog toga, ako vec ne bi moglo da se sakrije zauvek. Uostalom alkoholisaniji je pokrenuo helikopter, sleteo u Rasku i vratio se nazad. Manje je pijan bio iznad NT nego Raske.

Ne mogu se oteti utisku da do ove tragedije nije moralo doci.

Link to comment

Odakle vam utisak da je "u medijima popustila cenzura" psiholabud ima zadnju reč danas u 13h...

 

Poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

,,Uostalom alkoholisaniji je pokrenuo helikopter, sleteo u Rasku i vratio se nazad. Manje je pijan bio iznad NT nego Raske.''

Ovo je ključno što si naveo. Ako je bio alkoholisan, kako je odleteo do tamo i nazad?

Samo pazite kad Mlohava Žaba izjavi kako je izveštaj i cela situacija pokušaj rušenja Njega i Njegove Vlade.

A još ga čeka i transport bivšeg šefa u Hag. Mora da mu živci pucaju od muke.

Link to comment

Odakle vam utisak da je "u medijima popustila cenzura" psiholabud ima zadnju reč danas u 13h...

 

Poslato sa WC šolje by BVK

 

 

izliv ničim izazvanog optimizma

Link to comment

Precizirano je u izvestaju komisije za ispitivanje uzroka nastanka vanrednog dogadjaja [Prospero je koliko sam video sazeo izvestaj druge komisije za 'osnovno ispitivanje udesa' ] - 'U vreme leta vazduhopolova za Beograd rukovodilac ODT RViPVO izvrsio je procenu razvoja meteoroloske situacije i uz konsultaciju sa bg Pregragom Bandicem zakljuceno je da se sletanje helikoptera izvrsi na aerodrom Nikola Tesla umesto na heliodrom VMA". Bandic je jos na konferenciji preuzeo odgovornost za ovu odluku.

 

Koliko god stavljali to kao drugostepeni uzrok pada/nesto sto nije neposredno uticalo, utisak nakon citanja izvestaja komisija je da nije trebalo ni da polete.

 

Prisustvo novinarskih ekipa sugeriše da se sve i nije dešavalo baš toliko brzo. Ispada da se vremenski uslovi mijenjaju velikom brzinom, a novinari prate kretanje ministra zdravlja sa svitom.

 

Pravu istinu nećemo znati dok ne budemo saznali tačno vrijeme dolaska Lončara na aerodrom.

Link to comment

Prisustvo novinarskih ekipa sugeriše da se sve i nije dešavalo baš toliko brzo. Ispada da se vremenski uslovi mijenjaju velikom brzinom, a novinari prate kretanje ministra zdravlja sa svitom.

 

Pravu istinu nećemo znati dok ne budemo saznali tačno vrijeme dolaska Lončara na aerodrom.

 

Kao i koji su novinari tj. novinarske ekipe bile prisutne... čije kamere.... to bi trebalo pojuriti pa videti jel bio 'ekskluzivnosti' tipa samo Pink i/ili StB i sl.

 

Verujem i da bi dobar deo foruma uložio ozbiljne pare u opkladu da je Gašić u razgovoru mobilnim sa Bandićem više puta pominjao stvari poput 'naredba je od Šefa', 'ovo je dogovreno na Vrhu', 'u Kabinetu je odlučeno',.... (nevezano za to jel stvarno neko tamo odlučio ili je sve improvizacija Gašića i Lončara)

 

Isto tako mi se mota po glavi kako taj helikopter nikako ne bi poleteo, pa ni sam Mehić, da nije postojala ona porodična veza između njega i Bandića  :cry:

Link to comment

 

Jedan laicki utisak nakon citanja izvestaja me muci, da li je O.Menic obucen za instrumentalno letenje, jer na samom kraju gde se pominju one sekunde do pada, kazu da je na osnovu instrumenata helikopter bio nagnut ovako onako (oni uglovi), pilot nista to ne konstatuje, stice se utisak da je radio vizuelno sletanje. Da li je ovo pogresan utisak?

 

nije pogresan utisak, to prakticno i pise u izvestaju, odnosno sugerise se.

od pocetka sam sumnjao u to, a ima i ova izjava od pre tri nedelje kojoj ljudi nisu verovali ali sad izgleda bar upola tacna:

 

"Helikopteri Mi-17 koji su u RV i PVO došli iz Mup-a imaju ILS i VOR ali ga nikad nismo koristili. Treba da znate da to nema ko i da ih nauči jer niko u vojsci to nije radio. Kao Bivši komandant i nosilac zlatnog letačkog znaka to odgovorno tvrdim.

Bio sam komandant 890. eskadrile od 2002. – 2006, na helikopterima Mi-17, leteo sam u JSO-u i tvrdim da oni nisu bili obučeni za ovakve zadatke, oprema sama po sebi ne znači ništa ako se ne zna koristiti."

- potpukovnik u penziji Zlatomir Bogdanović

Link to comment

^^ ovaj angažman helikoptera spada u manje-više redovne poslove vojske, pogotovo zadnjih par godina. ne verujem da je bilo potrebno da gašić kaže "stigla naredba s vrha", ono prosto nije bila posebno specifična situacija u tom smislu nego prilično klasična situacija za tim traganja i spasavanja (osim meteo uslova, naravno).

 

 

bitno je razdvojiti dve stvari - detalje izveštaja u smislu operatike unutar vojske, što je zanimljivo vrlo ograničenom broju ljudi, i političke upotrebljivosti ovog slučaja koja može imati šire reperkusije.

Edited by Prospero
Link to comment

Nisam baš siguran da se vojska redovno bavila medevac operacijama. Ako jeste, time je skandal samo još veći jer izveštaj u članu 2.1 kaže da Vojska Srbije nema nikakve usvojene procedure i pravila za medevac misije i da u te misije idu po procedurama za operacije traganja i spasavanja. Znači u startu jedna budževina koju je neko u lancu komande bio dužan da spreči.

Edited by beowl
Link to comment

Obradjuje li se uopste u izvestaju cinjenica da je policija (koja je nadlezna za ovakve operacije) procenila da nema uslova za let, i kako je doslo do toga da se ukljuci vojska. Preko koga se stiglo do Gasica? Da li je organizator Loncar, ili neko drugi?

Link to comment

Ponavljam, i ponovicu jos sto puta - vas optimizam je smesan. Sve ce se zataskati i niko od novinara danas nece pisnuti. A narod vec uveliko kenja po pilotu. Just watch.

Link to comment

Nisam baš siguran da se vojska redovno bavila medevac operacijama. Ako jeste, time je skandal samo još veći jer izveštaj u članu 2.1 kaže da Vojska Srbije nema nikakve usvojene procedure i pravila za medevac misije i da u te misije idu po procedurama za operacije traganja i spasavanja. Znači u startu jedna budževina koju je neko u lancu komande bio dužan da spreči.

pa sve je budževina :lol: i treća misija je faktički posledica činjenice da država nema smislenu civilnu zaštitu a da je vojska bar imala neko ljudstvo na raspolaganju koje može da gaca po blatu i neke inžinjerijske mašine koje bi stajale besposlene.

 

sve je to štap i kanap od starta, od same zamisli, a ne samo medevac misije.

 

 

imaš neke političke/društvene zamisli i uski tehnološki okvir - budži, seci uši krpi dupe.

 

edit.

@indrid cold

 

ja stvarno nemam neka očekivanja od kzš. očekujem da će ovaj imati popizd, klasični, ali ne očekujem da će sledećih dana ovo ostati vidljiva medijska tema.

 

a.v. na kzš:

 

"krivica je posade, heroji, trudili se najbolje što mogu, mi smo siromašni i nemamo novca za pristojnu opremu, to je glavni probem, postoje proceduralne greške u vojsci ali je sve rađeno iz dobre namere, možemo uradimo nešto sa tim procedurama.

 

pitate za sletanje na surčin? pa to je bila najbolja opcija, pored takve magle tamo su najbolji uslovi za sletanje a i beba bi se najbrže mogla transportovati u bolnicu

 

pitate da li je ministar bio na surčinu?

1. bio je, spremali su mediciniski tim za prihvat.

2. ja ne znam da je bio, nije helikopter sletao tamo zbog ministra, tišina tamo"

 

očekujem par scary trenutaka ali stvarno ništa više. voleo bih da neko os novinara zagrize ali mi je strepnja dublja od nade.

Edited by Prospero
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...