Jump to content
IGNORED

ideologija i YU new wave


MancMellow

Recommended Posts

Ubedjen sam prema onom sto sam vidjao i saznavao da su tih godina bendovi bili apsolutno operisani od ideologije. Ikonografija i eksperimanti su bili ili plod dobrog zezanja ili promisljenog projekta radi probitacnijih ciljeva

Link to comment

često ovde dobijam želju da psujem  :lolol:

 

uopšte ne verujem u ideologiju i YU new wave, bilo je svega nekoliko autentičnih ljudi, ostali su bili mali neuspešni bregovići

 

doduše i takvi kakvi su bili, stvorili su muzičku scenu koja je bila daleko jača od svega oko nje, uporedljiva sa scenama davnašnjih i današnjih muzičkih giganata

 

ide to nekako zajedno, čim pročitam voce, iskoči odnekud bregović 

  • +1 1
Link to comment

Ja sam Obranu uvek gledao kroz pesmu Moja si. Na njenom primeru se vidi koliko su se oni tu i zezali i eksperimentisali sa trazenjem tabu tema. Naravno pravoslavlje kao broj 1 (ali mislim i religija generalno), ali i npr. homoseksualizam. Koliki majstori treba da budu ili koliko da ih boli patka kad u pesmu sa psihodelicnim muzickim linijama ubace crkveno pojanje, a pevaju o tipu koji se oblaci u zenu. 

Link to comment

nisam siguran da je pesma o homoseksualizmu. koliko kapiram, a najiskrenije najmanje mi je stalo da se trudim da uopsta kapiram tekstove sa tog albuma (i uopste), pesma je o majorki Heleni koja na kraju izvrsava samoubistvo.

Link to comment

...a najiskrenije najmanje mi je stalo da se trudim da uopsta kapiram tekstove sa tog albuma (i uopste)...

 

Slabo (ili reazličito) tumačivi tekstovi su sami po sebi trebali da budu provakacija a istovremeno i odbrana.

 

https://www.youtube.com/watch?v=eHMOocrcHL0

 

Sećam se jednog malo hrabrijeg ispred svog vremena sina hapšenog maspokovca, kad malo popije znao bi smeškati se i namigivati 

 

..he he ... bio u ratu ... he he ... nosio kravatu ..wink wink

 

Meni bila a i sad samo socijalno angažovana pesma.

Link to comment

ne razumem ovo gore... oko kravate.

tekst pocinje sa:

moj je otac bio u ratu

nosio je pravu granatu

 

posle:

imao je kcer na vratu

poderanu plavu kravatu

 

 

neko je tu pomesao nesto.

Link to comment

Čekajući da stariji, iskusniji i verziraniji napišu koju, ja ću se ograničiti na overall impression

 

 

http://youtu.be/7hvcnsoVIiY

 

ljoticy_zpsehz662ak.jpgljoticy_zpsehz662ak.jpgljoticy_zpsehz662ak.jpg

 

 

Hajde da razradimo ovo poigravanje sa tvrdnjom o Saperu kao "ideologu" Idola na Odbrani iako je povod Divljanovo pozivanje Ljotica u drustvo na veceru.

Artistička provokacija i još po nešto?

 

nacionalna_sluzba_saper.jpg

 

Košarkaška utakmica na Tašmajdanu između tima Grada Beograda i Nacionalne službe, 16. avgust 1942.

Jedan od igrača u timu Nedićeve organizacije "Nacionalna služba" je i posleratni poznati košarkaš Radomir Šaper, otac Srdjana Šapera.

(Tu je i Nebojša Popović, jedan od osnivača KK Crvena Zvezda ali to je za neki drugi topik)

 

Dosta toga o ideologiji u muzici može se pročitati ovde...

 

Miša Djurković, Slika, zvuk i moć

http://www.misadjurkovic.info/wp-content/uploads/2011/11/Slika-zvuk-i-moc.pdf

 

У једном од бројева тинејџерског часописа ИТД средином осмдесетих на питање којих би десет особа најпре волео да сретне на вечери, Влада Дивљан је на прво место ставио Димитрија Љотића. Ово је поновио у јануару 1991. у часопису Нови ритам (бр. 5) да би у интервјуу магазину ПОП БОКС од 08.03.2009 на исто питање одговорио како би на вечеру звао  само савременике, а не мртве људе. Поменуо је да је због ранијих изјава тог типа имао проблема. Иначе, негде у то време је признао и да је некада био десничар а да је сада еволуирао ка левици.

Edited by PopeЧе
Link to comment

Посебан феномен је појава новоталасних обожаватеља Димитрија Љотића који су углавном били, како то обично бива, генералска деца и који су се овог наслеђа дохватили због потребе разрачунавања са сопственим комунистичким пореклом, али и као одличне потке за уметничку провокацију. Реч је о читавом новом таласу тада врло младих уметника из различитих области који су уз сву позу били довољно талентовани да оставе неке врло значајне артефакте. Албум Идола Одбрана и последњи дани не само да је најбољи поп-рок албум на овим просторима, већ представља готово савршени образац тога шта десница квалитетно може да ради код нас. Прво, ту је 12 сјајних песама у којима се рачунари и машине на савршен начин мешају са православним појањем, врло разноврсна музика у довољној мери базирана на елитнијим звуцима овог поднебља и довољно отворена за (у то време) на западу владајуће форме, али и за руску традицију, читава текстуална поетика базирана на духовности и јасним хришћанским елементима, директно позивање на дело Борислава Пекића, феноменалан омот рађен са мотивима православних фресака и са писмом Мирослављевог јеванђеља... 3

 

3 Аутор Горанка Матић, тада у великој љубави и браку са Небојшом Пајкићем. Узгред, и многи каснији корифеји сорошевског космополитизма су се дебело очешали о овај покрет. О томе како је већина припадника овог круга завршила у неотроцкистичком ЛДП-у погледати есеј „Урбани бесмисао”.

 

Miša Djurković, Slika, zvuk i moć

Edited by PopeЧе
Link to comment

Jel moze link negde za taj ITD i za to Divljanovo "priznanje"? Posto autoru tog dela ne verujem nista, obzirom na to na sta to "delo" lici generalno

  • +1 1
Link to comment

miša car, promoviše svoj rad na forumu.

 

sad mu malo pogledah biografiju i reference. uvek me obraduje kad vidim sliku hrama svetog save i ispod podatak da je radio za human dynamics. sve moze, bato.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...