Jump to content
IGNORED

ideologija i YU new wave


MancMellow

Recommended Posts

zanimljivo je koliko se od 90-ih na ovamo svi tadašnji bitni učesnici tzv. jugoslovenskog novog talasa trude da demistifikuju sve to što se tad dešavalo. navodno, nit je to bio neki posebno koherentan talas, nit je bio posebno kvalitetan, a specijalno naglašavaju kao nije bio baš ni nov u smislu originalan. uglavnom priznaju da je bila povoljna klima za malo slobodnije izražavanje i dobru zajebanciju, ništa mnogo više od toga. i da je najbolji argument za sve to kratkoća trajanja tog tzv. novog talasa. sve je to stalo, bar oni najbitiji delovi, u svega 2-3 godine.

Po meni, to je potpuno tačno i ne vidim u čemu je tu problem. Tinejdžeri su se tragom mode tog vremena osetili malo slobodnije, mediji su im dali svu pažnju jer je bilo moderno  i manje-više  to je to.

 

  • +1 1
Link to comment

zanimljivo je koliko se od 90-ih na ovamo svi tadašnji bitni učesnici tzv. jugoslovenskog novog talasa trude da demistifikuju sve to što se tad dešavalo. navodno, nit je to bio neki posebno koherentan talas, nit je bio posebno kvalitetan, a specijalno naglašavaju kao nije bio baš ni nov u smislu originalan. uglavnom priznaju da je bila povoljna klima za malo slobodnije izražavanje i dobru zajebanciju, ništa mnogo više od toga. i da je najbolji argument za sve to kratkoća trajanja tog tzv. novog talasa. sve je to stalo, bar oni najbitiji delovi, u svega 2-3 godine.

pa dobro, tako je bilo svuda. novi talas i kapiram, u osnovi,  kao povratak korenima. potpuni zaokret od pompeznosti koji su nosili disco, yes i slicne stadionske budalistine. a novi talas je i trajao od `78 do `81, kod nas malo kasnio jbg

Link to comment

nisam ni mislio da je problem, samo sam konstatovao. a što se tiče koje, kad god negde slučajno čujem šarla, hteo ne hteo u stvari čujem gang of 4. previše me podseća.

Link to comment

nisam ni mislio da je problem, samo sam konstatovao. a što se tiče koje, kad god negde slučajno čujem šarla, hteo ne hteo u stvari čujem gang of 4. previše me podseća.

 

hmmmm, ne slazem se. ima malo uticaja, ne previse.

takodje, ovo "kad god negde slucajno cujem sarla" govori da ne slusas, tj. ne posedujes, vec onako u prolazu, a tako nesto ne moze da se oprosti ;)

Link to comment

hmmmm, ne slazem se. ima malo uticaja, ne previse.

takodje, ovo "kad god negde slucajno cujem sarla" govori da ne slusas, tj. ne posedujes, vec onako u prolazu, a tako nesto ne moze da se oprosti ;)

praštaj, ne znam ja šta valja. ja to sve nasumično...

 

nego šta sam hteo... nešto o filmu, ali bolje da ne počinjem.

Link to comment

mrzi me stvarno, ne zameri, a mislim i da je baš očigledno. počni samo od đitre... nije ni bitno, možda samo tripujem, više mi je zanimljivo kako je tu film samo se očešao o taj novi talas, a obično kod tih nazovi većih promena u pop kulturi, film i muzika idu ruku pod ruku. al nemam volje sad ni o tome, preširoko je polje, a ima tu nekih žešćih paradoksa. možda kasnije, ako se uopšte uklapa u temu, takođe i o šarlu ako baš budeš insistirao. izvinjenje u svakom slučaju.

Link to comment

Apsolutno nije nikakav problem, samo mislim da nema tu nikakvog Ljotićevstva, četništva, ili bilo čega drugog. Pevali su maljčike, pa su posle pevali pojanje, sve u svrhu obične rnr provokacije. I to je ok.

 

Na nivou provokacije su funkcionisali svi r'n'r bendovi kod nas, s obzirom na tadašnje cenzorske makaze, jedino tako su i mogli, inače nikad ne bi uspeli da objave nijednu ploču. Ti paranoici iz establišmenta su im i tekstove menjali kad im se nešto nije dopadalo, 'mi pijemo' -> 'mi plešemo', 'odoh ja u nirvanu' -> 'odoh ja u kafanu'.

 

Nije tu bilo puno mesta za politiku.

Link to comment

Na nivou provokacije su funkcionisali svi r'n'r bendovi kod nas, s obzirom na tadašnje cenzorske makaze, jedino tako su i mogli, inače nikad ne bi uspeli da objave nijednu ploču. Ti paranoici iz establišmenta su im i tekstove menjali kad im se nešto nije dopadalo, 'mi pijemo' -> 'mi plešemo', 'odoh ja u nirvanu' -> 'odoh ja u kafanu'.

 

Nije tu bilo puno mesta za politiku.

 

Ne bih se baš složio sasvim sa tim, bilo je vrlo direktnih političkih tekstova, pominjao sam Parafe, Kazalište i Azru, a vrlo brzo je čak i Riblja Čorba imala ono Na zapadu ništa novo. Bila je samo ona fora da je prvi album Kazališta proglašen za šund, pa je skuplje koštao.

Link to comment

https://youtu.be/8g9MpvFnfSY?t=1h1m52s

 

Opet ja sa vadjenjem detalja iz dokumentaraca, ali koliko se ovaj lik nalozio na to da u soc. realizmu jednostavno moras biti malo desnicar, tako se Cera (lik iz Dznojieve pesme Pametni i knjiski ljudi) sprda pa kaze "baskijska hipicija".

Upravo tako. Idoli su radili na onome sto je u tom trenutku bila tabu tema: pravoslavlje, cirilica, omot sa ikone koji asocira na svastiku, naslov albuma po knjizi Pekica itd.

Kako ce ko to da tumaci je pitanje licnog dojma™.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...