Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

Ko je uopste citao te stripove i koliki je bio tiraz?

To je irelevantno. Koliko zaista ima slucajeva antisemitizma po - sta ja znam Evropi, Amerikama i dalje redom - pa opet - svaki ponaosob (kao sto i treba) nadje svoje mesto u godishnjem izvestaju na tu temu? 

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ako je tako, onda jeste guranje prsta u oko. Opet imam pitanje, koliko to zaista vređa sve muslimane, vernike. Tj da li je to zaista ozbiljna stavka u DO-NOT listi ili je ono Meh..

 

za suni deo jeste, posebno za vehabije i salafiste, koji su ikonoklasti pride (dakle među njima treba najverovatnije tražiti teroriste), za šiite ne

 

 

wiki:

 

The Quran, the Islamic holy book, does not explicitly prohibit the depiction of human figures; it merely condemns idolatry.[1][2] Interdictions of figurative representation are present in the hadith, among a dozen of the hadith recorded during the latter part of the period when they were being written down. Because these hadith are tied to particular events in the life of the Islamic prophet, Muhammad, they need to be interpreted in order to be applied in any general manner.

Sunni exegetes or tafsir, from the 9th century onward, increasingly saw in them categorical prohibitions against producing and using any representation of living beings. There are variations between religious madhhab (schools) and marked differences between differentbranches of Islam. Aniconism is common among fundamentalist Sunni sects such as Salafis and Wahhabis (which are also often iconoclastic), and less prevalent among liberal movements within IslamShia and mystical orders also have less stringent views on aniconism. On the individual level, whether or not specific Muslims believe in aniconism may depend on how much credence is given to hadith, and how liberal or strict they are in personal practice.

Aniconism in Islam not only deals with the material image, but touches upon mental representations as well. It is a thorny question, discussed by early theologians, as to how to describe God, Muhammad and other prophets, and, indeed, if it is permissible at all to do so. God is usually represented by immaterial attributes, such as "holy" or "merciful", commonly known from His "Ninety-nine beautiful names". Muhammad's physical appearance, however, is amply described, particularly in the traditions on his life and deeds recorded in the biographies known as Sirah Rasul Allah. Of no less interest is the validity of sightings of holy personages made during dreams.

Edited by slow
Link to comment

Slow, много шта што се радило пре пет векова сада не пролази.

 

Ako je tako, onda jeste guranje prsta u oko. Opet imam pitanje, koliko to zaista vređa sve muslimane, vernike. Tj da li je to zaista ozbiljna stavka u DO-NOT listi ili je ono Meh..

Геј парада је гурање прста у око православним верницима. Да је неко калашњиковима побио дванаестак нас који сматрамо да би и поред тога требало да се одржава, да ли би и тада свој став базирао на разлици између DO-NOT и Meh?

 

Колико сам схватио, највише им се замера карикатура посвећена екстремним исламистима на којој је Мухамед који каже "Није лако када те будале воле", али и да је милион пута гора ствар нацртана или написана, не сме се неко осудити на смрт јер је било шта рекао или написао, побогу.

Link to comment

Najbolje ako je neko resio da likvidira tu ekipu iz sasvim drugih razloga a iskoristio ove 'ne damo da nam neko skrnavi Muhamedov lik i delo" likove... U tom slucaju iz svakako niko nikad nece uci u trag.

Link to comment

Raspitat cu se, koliko danas/sutra. Imam vezu.

 

Ja sam ozbiljno pitao.

Malo mi bezveze da se kod prijatelja raspitujem kada znam da im je jedini kontakt s verom Bajram.

Link to comment

Да, у ствари су карикатуристи трговали плутонијумом из Русије па их је сада уклонила конкурентска банда из Ошишаног јежа.

Link to comment

Ko je uopste citao te stripove i koliki je bio tiraz?

 

Karikaturni magazini su u nekim zemljama veoma popularni i imaju brojnu publiku. Naravno ne bave se samo religijom nego pokrivaju sve društvene i političke teme, to im je i svrha postojanja. Pošto su to što jesu (magazini koji se satirično izražavaju kroz karikature i mini stripove), po logici stvari nisu i ne mogu biti deo establišmenta, štaviše. Samim tim je izbor njih za metu od strane terorista još veća umobolnost koja direktno prebacuje stvar na sukob civilizacija. Nema više (zločinačke) zapadne politike koja se uzima kao povod za ubijanje nevinih, sada se udara pravo u slobodu izražavanja i terorom se primorava čitav svet da klekne i pokori se. Veliko zlo će iz svega ovoga da se porodi.

Link to comment

Ja sam ozbiljno pitao.

Malo mi bezveze da se kod prijatelja raspitujem kada znam da im je jedini kontakt s verom Bajram.

I ja sam ozbiljno odgovorio/komentarisao.

Moji su prijatelji potkovaniji po tom pitanju - imam ih i nashih i onih iz Bangladesha, neko ce valjda znati.

Link to comment

Да, у ствари су карикатуристи трговали плутонијумом из Русије па их је сада уклонила конкурентска банда из Ошишаног јежа.

Nesto u tom smislu.

Link to comment

Slow, много шта што се радило пре пет векова сада не пролази.

 

Геј парада је гурање прста у око православним верницима. Да је неко калашњиковима побио дванаестак нас који сматрамо да би и поред тога требало да се одржава, да ли би и тада свој став базирао на разлици између DO-NOT и Meh?

Колико сам схватио, највише им се замера карикатура посвећена екстремним исламистима на којој је Мухамед који каже "Није лако када те будале воле", али и да је милион пута гора ствар нацртана или написана, не сме се неко осудити на смрт јер је било шта рекао или написао, побогу.

Prasline valjda ne treba da objašnjavam kako nema opravdanja, izgovora ili bilo čega sličnog za ovaj terorizam?

Moje pitanje ima veze s tim samo zato što se provlači priča da je crtanje Muhameda već samo po sebi uvreda.

Nema opravdanja, nema ali.

Link to comment

...valjda ne treba da objašnjavam kako nema opravdanja, izgovora ili bilo čega sličnog za ovaj terorizam?

Ma daj, pa svako ce ti reci da je ovo "nista prema onome sto USofA radi po arapskim i ostalim zemljama (samo) zadnjih 15-20 godina". 

Link to comment

Ne mogu se oteti utisku da je insistiranje na Muhamedu kao liku karikatura postalo guranje prsta u oko muslimanima.

Ne znam jezik pa ne razumem, no valjda je karikaturista mogao i s nekim likom. Ili ne?

Naravno da je guranje prsta u oko, i neka je, bezveze bi mi bilo da su se prepali i odustali od toga. Žao mi je što prijetnje očito nisu shvaćene ozbiljno i što je obezbjeđenje izgleda bilo na nivou onoga kad učenici jave da je u školi postavljena bomba ne bi li izbjegli zajebani pismeni a i policija i ostali zanju da nema bombe ali se ipak odazovu i izvrše pretres. Danas su pobijeni ljudi zbog karikatura, po meni je to veća uvreda a i opasnost za islam od bilo kakve karikature Muhameda, jebale ih karikature, ne crtače nego ovu ološ i ubice.

 

@Slow:

Nisu ni Šiiti neosjetljivi™, u vakat kad se muslimanski svijet tresao zbog Jillands Posten karikatura, kao odgovor na to u Iranu je nacrtan i objavljen strip u kom se ismijava Holokaust i stardanje Jevreja, Ahemdinedžad bio pokrovitelj.

 

 

Edited by fikret selimbašić
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...