Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

'' u ime demokratije'' je samo prazna floskula

zna se zašto su uništene uređene (pa makar i despotske) države

problem je što prosečan stanovnik zapadatm misli da je to bilo u ime demokratije i ne razume da nisu svi na planeti prijemčivi za demokratiju zapadnog tipa i za organizaciju društva, života, porodice po zapadnom modelu 7

 

 

ed.

hoću da kažem, okreni-obrni, zapad je kriv za ovo što sada gledamo na svetskoj sceni, a ne islam

 

+ milijardu

 

Hvala za ovaj post.

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

nisu svi na planeti prijemčivi za demokratiju zapadnog tipa i za organizaciju društva, života, porodice po zapadnom modelu 7

 

Od ovog stava do stava "vidi kakvi su, za bolje i nisu" jako je mali korak.

 

Ta "demokratija zapadnog tipa" u teoriji (praksa na tom istom zapadu je druga prica) podrazumeva osnovne ljudske slobode i prava koji treba da vaze za sve ljude na ovoj planeti bez obzira na to odakle su, tj. kojoj kulturi pripadaju. Ta prava i te slobode podrazumevaju, naravno, i to da se vodi racuna da tvoja sloboda ne ogranicava ili ugrozava slobodu drugoga i sva umetnost i jeste u odrzavanju tog balansa. Naravno, svi mi znamo da zapad ne namece svoju demokratiju na nacin na koji je namece, zbog humanosti i filantropije, vec zbog nekih politickih, ekonosmkih, geo-strateskih i ostalih blabla interesa, a znamo i da nametanje necega na silu, pa makar to bilo dobro i sa dobrim namerama, cesto ima kontra efekat. Ali smatrati da je neko nepodesan za odredjene univerzalne, osnove ljudske potrebe je rasizam, prosto i jednostavno. 

 

Sta hocu da kazem, uprosceno: stomak mi se prevrne kada mi neko kaze npr. "vidi kakvi su ovi Libijci, za njih i jeste bio Gadafi, znao je on kako njima treba da se vlada". Meni je to nepojmljivo, slagao se ja ili ne sa tzv. intervencionizmom zapada i nacinom na koji se zapad ponasa kad su ta mesta u pitanju. 

Link to comment

jebali vas komunisti i Amerikanci u dupe

Срећа да ниси ни једно ни друго, могло би се помислити да хоћеш да се огребеш за сношку. :p

 

Причамо о њима јер покушавамо да повучемо неку паралелу са екстремним исламом и начином борбе против њега.

Link to comment

jebali vas komunisti i Amerikanci u dupe

 

 

Od njih je i pocelo sve ovo, Amerikanci su pravili talibane zbog komunista, a i posle su nastavili sa istim receptom gde im je trebalo. I usudjujem se reci da ce i nastaviti, radi dobro, to sto je u Parizu zbog toga stradala nekolicina ljudi ne ometa ni na koji nacin one koji kuvaju ovo zlo.

 

Mislim cela ova prica sa Parizom je samo same old. Nije prvi teroristicki napad na zapadu, bilo bi lepo da je poslednji, ali je svakako nerealno ocekivati da ono sto je hranjeno i jos se hrani da unisti milione ljudi po Aziji i Africi (i obezbedi ponekom pare od nafte, kontrolu u interesnoj sferi i sta je vec aktuelno) ne prelije ponekad i na nasu stranu. Jadne zrtve i njihove porodice.

Link to comment

može i da se splituje ili premesti drugde ako baš toliko oftopičimo da se drugi srde, ja bih svoje dupe da sačuvam.

Edited by malkin
Link to comment

Ја сам за компромис, Американци ме ионако већ јебу, а ево могу комунисти да ми пуше.

Link to comment

Od ovog stava do stava "vidi kakvi su, za bolje i nisu" jako je mali korak.

 

 

 

Ja se ne slazem sa tim, ne mozes ljude da transplantiras dekretom iz jednog kulturnog miljea i nacina razmisljanja onako ubrzano u nesto sasvim drugo. Moraju da se postepeno menjaju zivotni uslovi, nacini razmisljanja itd, pa da se dodje do coveka kome je ugodno da pliva u zemlji demokratije zapadnog tipa. I to nikako ne znaci da za bolje ni nisu, svi su za bolje, ali ne mozes ocekivati trenutne promene nacina razmisljanja i svega sto se uci ceo zivot. Na stranu to sto niko nije ni pokusavao transplantaciju demokratije, nego su to samo bile buzz words za izvestavanje o tome, kao hoce narod demokratiju, a mi im pomazemo da dodju do nje.

Link to comment

@Marv: kakve veze imaju protesti u Londonu 2003-e sa Gazom?

 

poenta je da najveci protest u istoriji tog grada je bas protiv nepravednog rata protiv jedne muslimanske drzave, ai nije da nema veze sa palestinom jer slogan protesta bio "no war on iraq - freedom for palestine"

 

 

nego kad ce u nekom muslimansko gradu biti milionskog protesta protiv zverstva koje cine u ime njihove religije? nikada, a ni tada

Link to comment

Ja se ne slazem sa tim, ne mozes ljude da transplantiras dekretom iz jednog kulturnog miljea i nacina razmisljanja onako ubrzano u nesto sasvim drugo. Moraju da se postepeno menjaju zivotni uslovi, nacini razmisljanja itd, pa da se dodje do coveka kome je ugodno da pliva u zemlji demokratije zapadnog tipa. I to nikako ne znaci da za bolje ni nisu, svi su za bolje, ali ne mozes ocekivati trenutne promene nacina razmisljanja i svega sto se uci ceo zivot. Na stranu to sto niko nije ni pokusavao transplantaciju demokratije, nego su to samo bile buzz words za izvestavanje o tome, kao hoce narod demokratiju, a mi im pomazemo da dodju do nje.

 

O tome se da diskutovati, a neki sociolozi, antreopolozi i psiholozi su pozvaniji da pricaju o tome od mene, ali prosto zazirem od "nisu prijemcivi" stava. Izvinjavam se dudi, mozda je nisam skroz razumeo, ali me je to sto je izrekla asociralo na ono sto sam napisao. 

Link to comment
×
×
  • Create New...