Jump to content
IGNORED

Tenis 2015


Ros

Recommended Posts

Ako pod sjeban mislis "podigao na visi nivo" onda da, sjebao ga je. Jako dugo gledam tenis i ne kupujem pricu o potrosenoj konkurenciji, ovo sto Novak igra ove godine je mindblowing tenis, nesto najblize zlatiborskoj komplet lepinji sa kajmakom sto sam ikada video. Mozda bude nekih kracih regresija ali posle Novaka ocekujem da sledeci veliki sampion bude ili kompletniji igrac ili isto toliko kompletan ali sa ubojitijim udarcima. Hard task.

 

A kada, na osnovu trenutnog stanja u muškom tenisu, očekuješ da se pojavi sledeći veliki šampion ?

 

Ovo te pitam, jer se jednostavno ne slažem sa  konstatacijom koju impliciraš, da je trenutno zverska konkurencija, u kojoj se pojavio vandimenzionalni Novak i sve samleo. Upravo suprotno, iako je Novak veliki šampion, čini mi se da mu je ove godine konkurencija slabija nego prošle, a da će sledeće godine biti slabija nego ove. Jedina dva igrača koja bi kvalitetom i psihom mogla u kontinuitetu da pariraju Đokoviću - Federer i Nadal - više ne mogu da ga fizički prate, Federer zbog godina, a Nadal zbog fizičkog stanja organizma uzrokovanog stilom igre. Marej je psihički previše labilan da bi bio u kontinuitetu u samom vrhu, Vavrinka takođe, s tim da je i nešto stariji, i njih dvojica su verovatno ograničeni na par odličnih turnira tokom godine, nakon kojih sledi pad. Tu se spisak konkurenata otprilike i završava, ostali su predaleko da bi se mogli dovoditi u istu ili približnu ravan sa prvom trojicom.

 

E sada, na ovakvu situaciju treba primeniti jednostavnu činjenicu, da su svi oni u vrhu jako dugo, da se odlično poznaju i da imaju određene psihološke barijere ili igračka ograničenja koja su svima dobro poznata. Đoković svakog od njih poznaje u dušu, i tačno zna šta može da očekuje od Federera, šta od Vavrinke, a šta npr. od Berdiha ili Conge. Tu nema nikakvih tajni, pa Novak, budući da je ili fizički ili igrački dominantan u odnosu na rivale, uvek tačno zna šta treba da odigra da bi dobio, i to mu obično i uspe (ne i uvek, jer i Novak i protivnik mogu pojedinačni meč odigrati i bolje i lošije od nekog standarda). Drugim rečima, gotovo uvek čita već odavno pročitanu knjigu, i svaki put zna šta će da se dogodi. Manje - više to važi i za druge, isti ljudi su godinama u vrhu i odigrali su masu međusobnih mečeva. Vrh muškog tenisa je statičan i ustajao, i tu se teško može govoriti o nekakvom napretku konkurencije, čak ni o njenoj stagnaciji.

 

Ono što bih ja voleo da vidim jeste kako bi Novak reagovao na neko novo lice koje bi moglo da mu igrački parira, kao što je on parirao Federeru pre 6 - 7 godina. Čini mi se da Novak ume da ima problema u igri sa igračima koje ne poznaje dovoljno (setiti se meča sa Andersonom na Vimbldonu), ali to obično kompenzuje svojim boljim kvalitetom. Međutim, trenutno vlada oseka vrhunskih mladih tenisera, za koju je pitanje da li je ikada i zabeležena u ovoj meri, i on apsolutno nema nijednog mladog izazivača koji mu je manja ili veća nepoznanica, ili nekakav izazov. Jedinog mlađeg igrača koji je to mogao biti, Del Potra, su uništile povrede, a oni koji sada imaju do 5 godina manje od Novaka se eventualno mogu nadati da dobace do nivoa Mareja ili Vavrinke.

 

Elem, da dam svoje mišljenje na pitanje koje sam, ne nužno samo Harperu, postavio na početku - neće biti novog velikog šampiona još barem 8 - 9 godina od danas. Možemo očekivati još 3 - 4 dobre godine Novaka, a onda je potrebno još barem 5 godina nečijih vrhunskih rezultata, da bi se moglo diskutovati da li je taj veliki šampion. Sumnjam da će to biti bilo ko od igrača koji su danas aktuelni u završnicama velikih turnira. Zbog toga i tipujem sledeće godine na barem 3 Novakova slema, 5 Mastersa i Rio, pod uslovom da ne bude nekih povreda. Sve ispod toga bi bilo iznenađenje. 

Link to comment
  • Replies 4.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Timmy

    483

  • Max Morlock

    473

  • renne

    431

  • dùda

    336

Top Posters In This Topic

Posted Images

A kada, na osnovu trenutnog stanja u muškom tenisu, očekuješ da se pojavi sledeći veliki šampion ?

 

Ovo te pitam, jer se jednostavno ne slažem sa  konstatacijom koju impliciraš, da je trenutno zverska konkurencija, u kojoj se pojavio vandimenzionalni Novak i sve samleo. Upravo suprotno, iako je Novak veliki šampion, čini mi se da mu je ove godine konkurencija slabija nego prošle, a da će sledeće godine biti slabija nego ove.

 

 

Ne znam.

 

S ovim drugim se slazem, samo ne treba zaboraviti da bi ova trenutna Novakova konkurencija (Rodzer, Rafa, Mari), u ovom stanju u kojoj su najbitniji igraci, pre 15 godina drzala prva tri mesta na ATP listi, s mogucim izuzetkom Samprasa. Ovakvi kakvi su danas, ne onakvi kakvi su bili ili kakvi mogu da budu. U nekom idealnom svetu Rodzer bi danas imao 28, Rafa 24 godine i onda bismo mogli da razmatramo kakva je konkurencija i koliko bi bila bolja. Ovako, bojim se da je ta tema besmislena. To su ti igraci.

Link to comment

Razlika između Novaka kao jako mladog igrača i ovih dnašnjih novih nada je u tome što je Novak sa 19-20 godina uspeo da od nekog 78. mesta dođe na treće mesto na ATP listi, a od osvajanja prvog turnira 250 serije do prvog GS-a je prošlo samo godinu dana. Ni jedan današnji mladi igrač ne pokazuje da je sposoban za tako nešto. Naravno, to ne znači da neki Kirijos ili Ćorić neće eksplodirati sledeće godine, mada meni to zvuči trenutno kao fantazija.

Link to comment

Razlika između Novaka kao jako mladog igrača i ovih dnašnjih novih nada je u tome što je Novak sa 19-20 godina uspeo da od nekog 78. mesta dođe na treće mesto na ATP listi, a od osvajanja prvog turnira 250 serije do prvog GS-a je prošlo samo godinu dana. Ni jedan današnji mladi igrač ne pokazuje da je sposoban za tako nešto. Naravno, to ne znači da neki Kirijos ili Ćorić neće eksplodirati sledeće godine, mada meni to zvuči trenutno kao fantazija.

Čini mi se da su se kriterijumi za "eksploziju" sadašnjih mladih igrača dosta smanjili u odnosu na period kada su se probijali Novak ili Rafa. Sada bi se pod eksplozijom verovatno podrazumevalo i da neki npr. Kirjos uspe da uđe u polufinale Slema i tamo glatko izgubi od Feda ili Mareja.

 

No, i da se tako nešto desi, nerealno je očekivati da bi neko od njih mogao dobiti Novaka u nekom velikom meču, barem ne uskoro. Oni još ne ulaze rutinski u završnice velikih turnira. Tek kada počnu to da rade, npr. neko zaređa dva četvrtfinala i polufinale Slema, možemo govoriti o njihovim šansama da ostvare nešto veće.

 

Послато са LG-V400 уз помоћ Тапатока

Link to comment

Borna je deset godina mlađi. Baš me interesuje šta će iduće godine da uradi, odnosno koliko će da napreduje. Inače, slažem se da će novi broj jedan biti neko ko još nema 20 godina.

 

Poslao tapatalk

Link to comment

novaku za par godina, moze da se dogodi ono sto je imao federer na pocetku karijere, da odradjuje titule protiv likova koji tek povremeno umeju da odigraju vrhunski (sad gledam s kim je tada bio u finalima. safin, filipusis, hjuit...) 

 

juce sam naleteo na tekst tipa koji je ranije vodio blog o federeru.

 

Djokovic Routines Federer to Chalk Up Arguably the Greatest Tennis Season Ever

Today he put on another absolute masterclass. I can’t praise this player enough. It is simply astonishing and extremely inspiring what he is doing. It is a shame that there are so many people still hung up on Federer and Nadal even that they can’t appreciate the absolute mastery they are privileged to witness on a tennis court.

...

Djokovic is now not only the anti-Nadal but the anti-Fedal. He now has these two all-time greats thoroughly under control. They won’t get in his way in the next few years to rack up slams.

There is conceivably no one that will get in his way in the next few years to rack up slams. This was just a massive year for him in the GOAT debate because his dominance is absolute with no one on the horizon to seriously threaten his reign.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...