Jump to content
IGNORED

Radnicka klasa danas, prekarijat ili svi


Ryan Franco

Recommended Posts

^ako si siromasan auto ce te kostati npr $40k na kredit, ako nisi onda $37k. no offense, izgleda da si pametan momak ali ne kapiras kako credit market works I/ili zasto siromasni uvek placaju visoku cenu? I kako ih ta visoka cena odnosno nemogucnost dobijanja povoljnog kredita drzi u siromastvu/barem u US/?

Link to comment

Prekarijat je vezan za ideju basic income-a. Nije sasvim tacno da proponenti ne znaju sta ce s tim.

 

nisam ni govorio o proponentima, nego o najzescim kriticarima. levica, narocito ona marksisticka, insistira na staroj podeli na klase jer jednostavno ne mogu da se snadju u novim okolnostima. sto je uzasno glupo i rezultira propascu na izborima na sve strane, al jebi ga, izgleda da numeju bolje. socdemokrate takodje ne prepoznaju bas najbolje interese prekarijata, desne i liberalne stranke su im uglavnom prirodni protivnici, tako da, kako ja vidim, tek treba da se pojavi politicka organizacija koja ce ovo iskoristiti. a ako se ne pojavi ubrzo, moglo bi biti zajebano. u stvari, vec je zajebano, narocito za nas koji vise nismo bas u cvetu mladosti :)

Link to comment

Dobro da si ovo napisao da znam da nikad ne glasam za tebe  ^_^

 

Mislim da nisi razumeo. Ne radi se o tome sta je politicki moguce (recimo glasanjem), nego to je prosto jedan od faktora zasto nejednakost eksponencijalno raste - zato sto su porezi na transakcije/dohodak od rada ili kapitala razliciti.

 

Zato što za mene nije bitno definisanje "radničke klase" da bi bilo jasno da mora da postoji neko ko sistemski štiti zakonska prava zaposlenih (sindikati). Tu se radi o sistemu uzajamne kontrole koji po meni mora da funkcioniše na više nivoa kako bise sprečilo nezakonito izrabljivanje i maltretiranje. A ako je zakon loš - onda je to signal za političku akciju, i zato sindikati u, jel, nekim zemljama otvoreno učestvuju na strani političkih partija koje ograničavaju samovolju vlasnika kapitala.  A ja lično sam 100% na "vetrometini tržišta rada", ako već moramo lično da se definišemo, ali prvo i osnovno imam problem sa zakonodavstvom i, posebno, nepoštovanjem istog. Za to mi, realno, definicija "radničke klase" ne treba, zato se i ne opterećujem puno njome. Ali mi trebaju u životu fer konkursi i treba mi poštovanje ugovora između dve ugovorne strane i treba mi zakonski okvir u kome ti ugovori mogu da se kreću.  

 

Politicka i ekonomska prava mogu da zastupaju i stite samo politicki i ekonomski dobro definisane i organizovane grupe.

Zato je danas itekako vazno politicki redefinisati sta je radnicka klasa jer samo tako moze doci i do njene reorganizacije.

Danasnji sindikati kao i SD partije jednostavno nisu vise savremeni nacini politickog organizovanja da bi se zastitila prava onih koji zive od rada u odnosu na one koji zive od obrta kapitala ili onih koji zive od socijalnih transfera.

 

Indy, sta uzrokuje nestanak sindikata i sta je doprinelo njegovom jacanju? 

Nestaju, kako ja to vidim, zbog gotovo neogranicene ponude rada, usled globalizacije, dok su nove vrste poslova fleksibilne pa nisu vezane za jedno mesto.

Ako monopol fizickog prisustva na datom mestu postoji + javno dobro, onda i imamo jake sindikate, recimo, underground u Londonu.

 

Dakle, nije u pitanju neka zavera kapitalista i neorganizovanost radnicke klase/prekarijata, vec prirodan proces koji, da, povecava nejednakost u razvijenim zemljama ali takodje doprinosi smanjenju siromastva u nerazvijenim, te tako smanjenju nejednakosti izmedju zemalja.

 

U tom smislu boriti se na taj nacin protiv necega sto se naziva "neoliberalizam" je jalov posao. Stavise, bolje bi bilo afirmisati principe izvornog liberalizma koji  bi smanjili nezasluzene rente, one koje nisu rezultat globalizacije, na primer one u finansijama. Bail-out, koji je levica fino pogurala, a i dalje gura insistirajuci na poostrenim pravilima dok se ukrupnjavanje kapitala u fin. institucijama i implicitna garnacija drzave i dalje ne dovode u pitanje. 

 

Sindikati ne nestaju ili nisu efektivni zbog globalizacije nego zbog nesposobnosti da joj se prilagode.

Dok su kapitalisti naucili lekciju i presli sa nacionalnog kapitalizma na internacionalni/globalni, sindikati i SD partije su ostali na nacionalnom nivou gde gube utakmicu a njihovi nekadasnji clanovi/glasaci se cak pridruzuju nacionalistickim populistima na desnici.

 

Dok internacionalni kapital ima medjunarodne institucije od Svetske banke i IMF do STO i sistematskog lobiranja istih, internacionalnih sindikata ili pokreta od Kine do Evrope/SAD nema. Naprotiv, levica se uglavnom nacionalno ucaurila pa ispada da su korporacije zainteresovanije za dizanje stotina miliona Kineza iz siromastva i za njihova prava od malih nacionalnih sindikata koji ne vide dalje od svog prsta.

Edited by Anduril
Link to comment

Прекаријат није испод радничке класе јер су му примања нижа, ако сам добро разумео шта рече Инди. Прекаријат чине сви они који раде а егзистенција им је ипак угрожена, било ниским примањима која су често и испод минимално гарантованих (што се постиже или кршењем закона или проналажењем рупа у њему), било краткорочним уговорима, било комбинацијом једне и друге ствари. Акценат је на непрестаној базичној материјалној несигурности због које већина припадника прекаријата ради два или више послова, а стално је пред банкротом. То, опет, има за последицу велику мобилност јер не постоји ништа што те људе задржава на једном месту, бар у пословном смислу.

 

То је, на жалост, и одговор где се дела такозвана средња класа у Србији.

Link to comment

pa iz toga se upravo razvija argument zasto nije klasa nego status i rezim rada koji se provlaci kroz vise klasa

 

evo beogradski kulturnjaci su recimo imali tribinu o sebi kao prekarijatu, a mislim da se mozemo sloziti da socioekonomski i kulturoloski nemaju mnogo zajednickog sa egzistencijalno ugrozenima, socijalno neuvezanima i sl

 

niko ne spori problem niti vaznost da se on obznani i rijesi. kontroverzno je guranje svih o samo jednom parametru slicnih u istu klasu - sto, na kraju krajeva, nije ni bitno, nego je samo tema dijela ovog topika.

 

ima, da kazemo, prekarijata i prekarijata, standing ga definise na jedan nacin, lijevi anarhisti sire, britanska statistika uze, frilenseri se rado ukljucuju i koriste termin, umjetnici takodje, talijanski ekonomisti i sociolozi sire uz analiticku razradu. pojam se koristi duze u italiji i francuskoj, standing ga je samo popularizovao u engleskom jeziku a sada on, pojam, zivi malo siri zivot od tog knjiskog.

 

eto toliko. a daj boze da neko rijesi status svih tih grupa pocevsi od najugrozenijih a da pritom ne narusi fleksibilnost trzista toliko da to ugrozi njih same.

 

.......

 

i pade mi sad na pamet, sta je po vama veca podmetacina, fajt koji vucic izaziva izmedju privatnog i javnog sektora ili ds-ovskih 365lepih mozete da radite ako ste preduzetni a ne lijena stoka?

Edited by morgana
Link to comment

Прекаријат није класа, бар у Марксовом виђењу сегментације друштва, не зато што је статус већ зато што ни радничка класа више није класа. Ново је доба, изумиру стари концепти, било да се зову радничка класа, било нација. Мене као љубитеља СФ и, нарочито, постапокалиптичног поджанра страшно пали време које долази, али ме као цивила ужасава и плаши. Пре неки дан јавише да графен не пропушта протоне водоника. Је л' ико то испратио? Истовремено јављају за први део направљен у свемирској станици на 3д штампачу. Са једне стране велики корак напред ка решавању енергетског проблема, са друге велики корак напред ка колонизацији свемира. А генерација наших прадедова је прва која је узлетела у машинама тежих од ваздуха. Какав, бре, Маркс и радничке класе, колико луд... Ааааааааааааааааааа, шта промаши Агуеро, јебемлимумајку.... човек мора да буде да се данас бави нечим тако анахроним и баналним. Ван форума, наравно. :)

Link to comment

i pade mi sad na pamet, sta je po vama veca podmetacina, fajt koji vucic izaziva izmedju privatnog i javnog sektora ili ds-ovskih 365lepih mozete da radite ako ste preduzetni a ne lijena stoka?

 

ovo je jako teško pitanje, ista je to vrsta podmetanja u suštini, tako da je veći problem onaj koji je trenutno jači

 

ja jednostavno posmatram dve klase, a sve nijanse između smatram podmetačinom

 

svi koji rade negde za platu i koji su na mestu kome jesu dok je volja tuđa su jedna klasa, vrlo lako padaju na dno te klase, ako se iole izmene uslovi

 

u toj klasi dolazi do globalnog izjednačavanja nivoa, što ljudi zapadnih ojkonomija doživljavaju kao siromašenje, ali eto, ničija ne gori do zore

 

ova druga klasa je malecna i jedini joj je problem što potrošači iz ove druge klase nikako da postignu dovoljnu potrošnju

 

kaste, a ne klase, nije loše biti realan

Link to comment

Прекаријат није класа, бар у Марксовом виђењу сегментације друштва, не зато што је статус већ зато што ни радничка класа више није класа. Ново је доба, изумиру стари концепти, било да се зову радничка класа, било нација. Мене као љубитеља СФ и, нарочито, постапокалиптичног поджанра страшно пали време које долази, али ме као цивила ужасава и плаши. Пре неки дан јавише да графен не пропушта протоне водоника. Је л' ико то испратио? Истовремено јављају за први део направљен у свемирској станици на 3д штампачу. Са једне стране велики корак напред ка решавању енергетског проблема, са друге велики корак напред ка колонизацији свемира. А генерација наших прадедова је прва која је узлетела у машинама тежих од ваздуха. Какав, бре, Маркс и радничке класе, колико луд... Ааааааааааааааааааа, шта промаши Агуеро, јебемлимумајку.... човек мора да буде да се данас бави нечим тако анахроним и баналним. Ван форума, наравно. :)

dzaba se lozis, ti ces medju prvima da stradas, reko sam ti vec :fantom:

Link to comment
Са једне стране велики корак напред ка решавању енергетског проблема, са друге велики корак напред ка колонизацији свемира.

 

 

Planeta zemlja raspadnuta od nuklearnih eksplozija, reka zagađenih do nivoa da je oko njih sve kilometrima sprženo, sa otopljenim polarnim kapama i pod suncem koje prži bez ozonskog omotača, je jedno 20 miliona puta gosoljubivija i lakša za kolonizaciju od bilo čega što nam je poznato u svemiru, a dostupnost da i ne pominjemo.

Link to comment

prasline, spinujes udesno ko od majke rodjen.

 

braco, i ja tako nekako razmisljam, meni ovaj pojam radnicka klasa sasvim radi posao, nije to nikakav marksizam koji se prividja praslinu. postoji vise podjela na klase, evo wiki daje americku u britansku (kod nas mislum da se koriste ti americki pojmovi makar u uvodnim udzbenicima sociologije a za dalje ne znam), jer vjerovatno da su korisne u teoriji, ali za nas osjecaj i artikulaciju opstih interesa je radnicka ok, po meni. tako da srce ruka lopata, srecna slava prasline!

Link to comment

Trenutno čitam knjigu, nisam je još završio, ali ne moguda ne zapazim da bi kod nas ogroman deo političko upravljaček strukture od ministara do članova NO mogao da se posmatra kao prekaijat. Slabo obrazovanje, velika nesigurnost posla, slaba identifikacija sa grupom kojoj pripadaju, tj samo formalna jer grupa nema suštinski nikakve vrednosti. Naravno prihodi su visoki trenutno ali sutra mogu da odu ako nisi fleksibilan. A gazda je sklon i autsorsingu...

Link to comment

Ako uspeju da nagomilaju imovinu od tih trenutno visokih prihoda, par kuca i stanova za izdavanje, onda to tesko ide sa opisom prekarijata.

 

Imaju i Ameri neki pojam underclass.

 

Od ovog što je Indy kačio, prošla sam malo kroz knjigu on not getting by in America, i ono što mi je zanimljivo je kako u istim tim godinama gde ljudi rođeni i odrasli u Americi ne mogu da se iščupaju iz kandži Volmarta, ali još gore i nenormalno visokih stanarina za kojekakve prikolice i raspad motele (mislim po 250 dolara nedeljno za tako nešto, ovde gde ja živim i gde su stanovi nenormalno skupi i nema ih dovoljno, za hiljadu dolara mesečno rentaš sasvim pristojan stan u većem gradu), jedno 3-4 porodice proteranih iz Bosne i Krajine (bez znanja jezika) su imigrirali u tu istu USA i žive neki skroman middle class život u recimo jako velikim kućama za naše pojmove.

Edited by Dagmar
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...