Jump to content
IGNORED

Radnicka klasa danas, prekarijat ili svi


Ryan Franco

Recommended Posts

 

radnička klasa postala je impotentna kao snaga društvene promene
 
treba se vratiti marksističkom određenju društvenih odnosa, kao ključu za razumevanje klasa per se, a kad smo kod društvenih odnosa bitan početak je spoznaja da kapital poseduje sredstva za proizvodnju, a radnici su primorani stupati u radne odnose, odnose koji su izvrgnuti kapitalističkoj eksploataciji iz čega bi trebala da proizlazi moć radnika da zaustave proces proizvodnje, ali i sposobnost da se udružuju, organizuju i bore, što se danas jednostavno ne dešava
 
moja je teza dakle da, iako se toliko toga u vezi radničke klase promenilo, društveni odnosi određeni kapitalom ostaju centralni spram društva

 

 

Kada definises sredstva za proizvodnju videces da je danas malkice drugacije od poljoprivrednog i industrijskog doba. I sama rec proizvodnja je tu anahrona.

Link to comment

Гњавите се безвезе. На страну наши лични трипови и форумске зајебанције, свет се толико променио да је немогуће мерити га нити објаснити системом који је крајем претпрошлог века формулисао неки брадати Немац. Каква радничка класа, јебала вас Лепа Брена: прекаријат је термин који тражите. Инди то зна, он га је међу првима увео на форум.

 

Umesto sto se raspravljamo, bolje da citamo Wikipediju.  :D 

 

Dakle, RK su oni koji rade za nadnicu, uglavnom manualno, u proizvodnji i (sve vise) u uslugama.

 

Prekarijat je, koliko sam ja razumeo, posebno ugrozen sloj koji nema cvrste ili pouzdane termine placanja nadnica, a kad ih ima, onda su obicno tu negde oko minimalca. Dakle, ispod su radnicke klase po materijalnoj sigurnosti. Koren samog termina je sazimanje reci proletarijat i nesigurnost (precarious).

 

Ono sto ja mislim da mnoge ovde zbunjuje je gotovo nestanak proizvodnje sa rastom Kine, koja je usisala skoro svu svetsku proizvodnju. Dakle, treba uvek imati u vidu da usluzne delatnosti i dalje potpadaju pod definiciju radnicke klase, a njih i dalje ima puno (gde god da zivite, pa i u Kini).

 

Ono sto je Toni pitao - nije neispravno ni neobicno klase definisati prema primanjima (pri cemu nikad ne treba gubiti iz vida i imovinu - ima onih kojima je plata nula dolara, ali sede na imovini koja se meri u milionima).

 

Indy, vas instant sociolog.

Link to comment

@Djubre

There you go. :D

 

Svako je radnik ko pruža neku uslugu u skladu sa svojim veštinama, nasuprot onima koji žive od obrta kapitala bez aktivnog učešća u odlučivanju o investiranju. E sad, definitivno nije isto kada si radnica u trafici i kada si stellar portfolio menadžerka, iako i jedna i druga imaju gazdu i zarađuju dok rade.

 

Raspisaću se više kad sednem za kompić.

 

Tu se vracamo na Piketija i rentijere. Koliko danas zapravo ima Paris Hilton u svetu bogatuna?

Link to comment

Svako je radnik ko pruža neku uslugu u skladu sa svojim veštinama 

Da prosirim na ono sto sam postovao iznad - ja bih licno tu napravio razliku izmedju onih koji rade za nadnicu vs. onih koji rade za platu. Gro onih koji rade za platu bi se svrstali u srednju klasu (ili da nastavim sa Standingovom terminologijom, salariat).

Link to comment

frilensovanje u raznim profesijama, dizajnu i novinarstvu npr, ima odlike prekarijata u smislu vremenske ogranicenosti i povremenosti a onda i potencijalne podzaposlenosti, nedovoljnoj zakonskoj zastiti i sl a daleko je od minimalne cijene rada. bas je u toku ffrilenserska inicijativa evropskoj uniji da se to promijeni. institucije su prosto sporije od trzista pa oblast jos nije regulisana koliko bi trebalo a i frilenseri su se dosta kasno organizovali u kvazisindikate.

 

budjo, naravno da rado ide student na fakultet, radi znanja ali i radi iskustva studiranja, kulturoloskog pritiska da se ta dob provede na taj nacin a posrazumijevajuce najcesce iz ekonomskih razloga , a onda se vremenom i poslodavac navikne da za svasta trazi diplomu pa se za bolji posao trazi specijalizacija. to opet ne znaci da strukturno studije odgovaraju trzistu. nemamo mi nultu tacku prema kojoj bismo posmatrali prilagodjavanje, sve je prilagodjavanje, evo i ovo sa strane poslodavca sto sam pomenula, premda je argument protiv teorije balona.

postoji i teorija da je drustvo sada osjetljivije na balone, brze se stvori hajp, ima prostora da se on ostvari, to valjda govori o drustvenoj dinamici ali i sposobnosti da se ti baloni peglaju brzo. opet, i tu institucije djeluju sporije nego trziste, kad je dinamicno.

oponenata teoriji balona je puno, kao i pristalica. niti ovi drugi zagovaraju antiakademizam niti im prvi kritiku teorije grade spocitavajuci im tako nesto.

 

i baloni i prekarijat su prehajpovani.

Link to comment

frilensovanje u raznim profesijama, dizajnu i novinarstvu npr, ima odlike prekarijata u smislu vremenske ogranicenosti i povremenosti a onda i potencijalne podzaposlenosti, nedovoljnoj zakonskoj zastiti i sl a daleko je od minimalne cijene rada. 

 

Zavisi da li gledas lump sum, ili po jedinici vremena.

 

Ako te njihove honorare izrazis po jedinici vremena, a nemaju dovoljno projekata, ili je ekonomska kriza pa ih ne dobijaju, mogu i te kako da budu na nivou minimalca (pa i da se kvalifikuju za drzavnu pomoc - ima njih povremeno i na socijali).

Link to comment

i baloni i prekarijat su prehajpovani.

 

Ocito govorimo iz veoma razlicitih perspektiva. Oko 40% radne snage u Australiji je na nestalnim terminima zaposlenja, zadnji put kada sam gledao. Tako da, barem iz mog ugla, nemam pojma o kakvom hajpu pricas.

Link to comment

pa vidi, mogu, kao sto bilo ko mozw da bude nezaposlen pa nezaposlenost ne uzimamo kao osnovnu odliku njegove klase. u frilensingu postoji rizik od podzaposlenosti koji se donekle pegla cijenom, s druge strane postoji fleksibilnost i mobilnost koja umanjuje rizike koje smo oboje pomenuli.

 

edit, prekarijat kao posebna klasa je bezveze posto ga u savremenoj ekonomiji ocigledno ima kroz vise klasa.

Edited by morgana
Link to comment

edit, prekarijat kao posebna klasa je bezveze posto ga u savremenoj ekonomiji ocigledno ima kroz vise klasa.

 

Za mene je skroz bez veze sve sto ti pises na ekonomskim temama.

Link to comment

oh :(

Kad si podrzala prinudni rad za nezaposlene mislio sam da ce nam to biti poslednja razmena postova (i trebala je da bude), ali slab sam na zene, posebno mediteranske.

 

Ali, svemu dodje kraj.

Link to comment

edit, prekarijat kao posebna klasa je bezveze posto ga u savremenoj ekonomiji ocigledno ima kroz vise klasa.

zashto bi to bilo problem? osim ako se ne kosi sa starim/nama poznatim definicijama klasa, koje mozda ovom prilikom ne sluze dobro?

da li dobro shvatam da osim (ne nuzno) niskih primanja, ovde imamo i ozbiljniju varijablu nesigurnosti?

pitam zato shto ne znam. i apelujem da se sredite, definishete zajednichki jezik i razgovarate, ja sam naumila da nauchim. zato shto ne znam <_<

 

 

edip. prestala sam da chitam oko osme strane. usled shaljenja. mislim da stvarno nije u redu.

 

ako imate svetlo, popnite ga na stol. ispod stola ne sluzi nikome -_-

Edited by gospa buba
Link to comment

 

 apelujem da se sredite, definishete zajednichki jezik i razgovarate

 

Nece moci, gospa bubo. S jedne strane postoje argumenti, teorijski i iskustveno potkovani, a s druge strane se nosi pancir nadmenosti i sveznanja kroz koji nikakvi argumenti ne prolaze.

 

Pozdrav svima, odoh kod onih levicara permanentno.

Edited by Indy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...