Jump to content
IGNORED

Radnicka klasa danas, prekarijat ili svi


Ryan Franco

Recommended Posts

 

 

Realno, ljudi iz srednjeklasnih porodica u Srbiji će uglavnom izražavati prezir prema omladinskim slojevima o kojima pišemo i svemu što je vezano za njih: narodnoj i pop muzici, preterivanju, kulturi nasilja, blejanju, kurvanju itd. Naravno da može biti i drugačije - to je ova “revolucija ideja” o kojoj govorim, naravno da postoje oni koji pripadaju toj nekoj srednjoj klasi ili buržoaziji ali ipak ne hejtuju dizelaše ili sl. subkulture i njihove vrednosti (kao što postoje i oni koji pripadaju radničkoj klasi, a dele srednjoklasnu moralnost). Ovo nije nikakvo pitanje dobra i zla, niti ja isključujem ljude koji pripadaju srednjoj klasi ili čak dele njene vrednosti.

 

 

Ozbiljno mešaš pojmove klasnog i generacijskog, a i u generacijskom previše generalizuješ. 

Link to comment

Ozbiljno mešaš pojmove klasnog i generacijskog, a i u generacijskom previše generalizuješ.

 

Ето, имамо и пример радничке класе.

Link to comment

Neće nam svanuti dok ne prihvatimo svi kulturu nasilja i kurvanje. 

 

Znao sam :(

 

Ali neverovatno je kako se ovde zapatilo mišljenje da je svaki vid eksploatacije (tj. profit) povezan sa najcrnjim siromaštvom i bedom.

Link to comment

čekajte, jel se vi (iole stariji) stvarno ne sećate šta je radnička klasa ili... :D

Šta je sad radnička klasa, kad više nemamo fabrike? Rekao bih da je to pitanje...

 

Ili sam preumoran i ne kontam?

Link to comment

Pa dobro, ali neko radi za 2K€, a neko za 200€...

 

To bi trebalo da je isto, sa stanovišta klase, ali, nešto, čisto sumnjama da bi se ta dva lika iole razumela, kada bi trebali da pričaju o klasnim dateljima...

Link to comment

Pa dobro, ali neko radi za 2K€, a neko za 200€...

 

To bi trebalo da je isto, sa stanovišta klase, ali, nešto, čisto sumnjama da bi se ta dva lika iole razumela, kada bi trebali da pričaju o klasnim dateljima...

 

Eeeeee :D

 

Idealna situacija je da su svi u društvu vlasnici. A da se radnici nalaze negde...daleko, recimo 10-15k kilometara daleko  ^_^

Link to comment

svako čiji su primarni prihodi od iznajmljivanja/prodavanja sopstvenog rada.

 

To.

 

Prilično stara definicija, devetnesti vek.

 

Notorijus je u pravu, uklapa se u tu definiciju, kao i verovatno svi mi.

 

edit:

 

mada postoji i kategorija 'sredstva za rad', Marks je valjda hteo da izdvoji na taj način obične birokrate u državnim službama od radnika koji proizvode nešto.

Edited by Anonymous
Link to comment

labour

Da, slazem se s time. Medjutim, potreban je update, ipak, za 21. vek. Nisam strucnjak, ali pregled klasa koje imamo danas, kao i sta ih definise, ima lepo kod Guy Standinga (vec sam dosadan s njim, ali sta cu kad mi je njegova knjiga legla k'o budali samar).

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...