Jump to content
IGNORED

Globalno zagrevanje


iDemo

Recommended Posts

pa dobro, tvoje pravo da napišeš, samo iznosim što sam video /pročitao na temu.

Zanima me tvoje viđenje kako se to povećava energija u sistemu (osim promene u sastavu atmosfere)?

Edited by Filozof manijak
Link to comment

U smislu ne povecava se ono sto Sunce inace emituje, vec se smanjuju gubici u smislu reflektovanja od strane zemlje. Otuda povecanje kada se gleda Zemlja izolovano. Energija koju ona apsorbuje se povecava.

Link to comment

hvala što si objasnio

 

kada napišem energija se povećava, mislim na zemlju, zato što je taj deo bitan za klimu i nasilje koje je klima spremna da uradi zato što je tako u mogućnosti

 

 

Link to comment
37 minutes ago, vememah said:

Oscilacije sunčevog zračenja od 1880. naovamo (tanka žuta linija) kreću se u granicama od ±0,6‰ (promila, ne posto).

 

image.png

 

https://climate.nasa.gov/climate_resources/189/graphic-temperature-vs-solar-activity/

Ono što me zanima kod ovakvog grafičkog  prikaza i izvučenog zaključka je metodologija kojom se utvrđuje količina sunčevog zračenja koje dospeva na Zemlju, i da li je ta metodologija ostala ista kao i 1880, ili 1980.godine?

Link to comment
13 minutes ago, Downforce said:

U smislu ne povecava se ono sto Sunce inace emituje, vec se smanjuju gubici u smislu reflektovanja od strane zemlje. Otuda povecanje kada se gleda Zemlja izolovano. Energija koju ona apsorbuje se povecava.

Zar gušća atmosfera ne reflektuje veću količinu sunčeve energije nazad u svemir?

Link to comment
52 minutes ago, Shan Jan said:

Neki astronom ce bolje znati ali valjda to sto se sunce zagreva over time je proces koji se meri milionima godina i ne bi trebalo znacajno da utice u jednom veku.

Mene ovde najvise plasi povratna sprega gde to sto se zemljina atmosfera zagreva dovodi do jos veceg zagrevanja.

Jedina nada mi je u neki naucni hokus pokus kojim bi ovo preokrenuli.

Tačno, to je proces od više miliona/milijardi godina. Kako onda na osnovu merenja zračenja koje odašilje Sunce u poslednjih stotinjak godina možemo kategorički odbaciti tezu da ovo zagrevanje može poticati i od Sunčeve aktivnosti?

Link to comment
17 minutes ago, Filozof manijak said:

Ono što me zanima kod ovakvog grafičkog  prikaza i izvučenog zaključka je metodologija kojom se utvrđuje količina sunčevog zračenja koje dospeva na Zemlju, i da li je ta metodologija ostala ista kao i 1880, ili 1980.godine?

 

I mene zanima, ako budeš pisao Nasi ili nađeš negde, javi šta su ti odgovorili.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

Tačno, to je proces od više miliona/milijardi godina. Kako onda na osnovu merenja zračenja koje odašilje Sunce u poslednjih stotinjak godina možemo kategorički odbaciti tezu da ovo zagrevanje može poticati i od Sunčeve aktivnosti?

 

između ostalog i na osnovu jedinog grafika koji je na ovoj strani

 

ako kažemo do sunca je, onda je sve ok, nije do nas, pali peć, daj gas do daske

Link to comment

 

6 minutes ago, vememah said:

 

I mene zanima, ako budeš pisao Nasi ili nađeš negde, javi šta su ti odgovorili.

Pitam tebe,  ti si okačio grafik kao argument.

Za prikazivanje ovakvih rezultata od više od 100godina neophodan uslov je da metodologija merenja bude nepromenjena. Da li je ista metodologija danas i 1880?

U čemu je problem ako izražavam skepsu?

Link to comment
20 minutes ago, Filozof manijak said:

Zar gušća atmosfera ne reflektuje veću količinu sunčeve energije nazad u svemir?

Nije stvar u gustini vec u hemijskom sastavu. CO2, metan i vodena para svi stvaraju refleksiju natrag ka zemlji onoga sto se vec odbilo od zemlje i zadrzavaju suncevu svetlost prakticno (efekat staklene baste). Refleksija se vrsi od strane zemljista, koje je sve manje belo jer imas manje sneznog pokrivaca svuda. Sto se vise atmosfera zagreva, vise je isparavanja koje za sobom vuce jos vise efekta staklene baste zbog vodene pare izmedju ostalog. I tako dobijas spregu koja samu sebe pojacava. Zbog toplije atmosfere prosecna temperatura svuda raste na nivou planete, a lokalno imas sve vece nepogode zbog povecanja turbulencije u atmosferi koja se desava zvog zagrevanja (lonac u kojem se zagreva voda s tim da para ne moze izaci, karikiram). Okeani se vise zagrevaju pa i tu dolazi do promene u strujanjima. Menja im se i sastav zbog sve veceg priliva sveze vode.

 

Itd, itd...

  • +1 1
Link to comment

Poslednjih 40-ak godina direktno mere pomoću satelita.

 

solar-irradiance.webp


 

Quote

This composite shows the Sun's total solar irradiance since 1978 as observed from nine previous satellites. These observations are important to help scientists know precisely how much the Sun's energy changes and how that affects Earth.

https://climate.nasa.gov/news/2659/four-decades-and-counting-new-nasa-instrument-continues-measuring-solar-energy-input-to-earth/

  • Hvala 1
Link to comment
17 minutes ago, Downforce said:

Nije stvar u gustini vec u hemijskom sastavu. CO2, metan i vodena para svi stvaraju refleksiju natrag ka zemlji onoga sto se vec odbilo od zemlje i zadrzavaju suncevu svetlost prakticno (efekat staklene baste). Refleksija se vrsi od strane zemljista, koje je sve manje belo jer imas manje sneznog pokrivaca svuda. Sto se vise atmosfera zagreva, vise je isparavanja koje za sobom vuce jos vise efekta staklene baste zbog vodene pare izmedju ostalog. I tako dobijas spregu koja samu sebe pojacava. Zbog toplije atmosfere prosecna temperatura svuda raste na nivou planete, a lokalno imas sve vece nepogode zbog povecanja turbulencije u atmosferi koja se desava zvog zagrevanja (lonac u kojem se zagreva voda s tim da para ne moze izaci, karikiram). Okeani se vise zagrevaju pa i tu dolazi do promene u strujanjima. Menja im se i sastav zbog sve veceg priliva sveze vode.

 

Itd, itd...

 

Kapiram mehanizam klimatskih promena, mene zanima uzrok, tj.da li je samo do ljudskih aktivnosti, ili je to udruženo sa još nekim uzrokom prirodnog porekla?

Dešavale su klimatske promene i ranije u Zemljinoj geološkoj prošlosti, sa mnogo većim amplitudama. Dovoljna je jedna jača vulkanska erupcija da nas uvede u mini ledeno doba.

  • -1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...