Jump to content
IGNORED

Ubistvo navijača u Istanbulu


nautilus

Recommended Posts

najorganizovanija murija, u zemlji sa najekstremnijim navijacima u evropi, mozda i u svetu, samim tim i verovatno sa najvecom rutinom, napravila propust?

ne kazem da nije stvar propusta, ali je to onda muriju cini sve samo ne najorganizovanijom.

Edited by ToniAdams
Link to comment
  • Replies 421
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • boshoku

    36

  • kobni zelaya

    30

  • Miralem

    25

  • harper

    17

U neku ruku je to podcenjivanje a pomalo i vređanje svih onih kojima to prišivate. Odvojite više to ubistvo, krivce za isto oko čega verujem da postoji opšti koncenzus sa pričom da li je to moglo da se izbegne. To je sve.

 

 

Ne bas. Ovde se ne radi ni o kakvom prisivanju ili vredjanju, niko nikoga nije optuzio da se poradovao ubistvu, da ga je pozeleo ili nesto slicno. Stvar je jednostavna, nevin covek je ubijen bez razloga i svaka rasprava o tome sta je on sve mogao da uradi da bi izbegao da bude zrtva je bespotrebna i u sustini je deljenje odgovornosti za ubistvo izmedju pocinioca i zrtve. Drugim recima, jeste neka vrsta relativizacije. I ne vredi da ti meni kazes "odvojite to" nakon sto si ga sam "spojio". Da ga nisi spajao ne bi bilo ni potrebe da se odvaja, upravo zbog toga sto valjda postoji konsenzus da to sto osoba X ode u Istanbul a ne u Cirih, gde je stopa kriminala neuporedivo manja, ne znaci da treba kuci da se vrati u mrtvackom kovcegu.

 

Inace, poznajem povrsno neke ljude koji su bili sa klubom u Istanbulu i koji su takodje bili na jedan zamah nozem daleko od toga da budu na mestu ovog nesrecnog momka. U pitanju su ozbiljni porodicni ljudi  koji rade ozbiljne poslove i koji su spojili lepo s korisnim tako sto su strast za Zvezdom iskoristili da odu na utakmicu ali i na nekoliko razlicitih destinacija u Istanbulu koje su zeleli da vide. Mozda mi upravo slika njih kako su mogli biti na mestu Marka Ivkovica daje povod da razmisljam o tome kako mi neke stvari isuvise podrazumevamo. Na primer, to da je logicno da nas manjak opreznosti i mudrosti dovodi u zivotnu opasnost.

Link to comment

A kako da ti odgovorim na tvrdnju da si neopravdano banovan jer si samo tvrdio da je pitanje odnosa Turske i navijača njeno interno pitanje u koje niko ne bi trebalo da se meša? 

 

Relativizacija je u tome što nije u pitanju odnos između Turske i navijača već odnos Turske prema ubistvu našeg državljanina. Trenutkom ubistva sve je postalo minorno prema činjenici da je čovek ubijen. Razlog njegovog dolaska, da li je bio navijač ili civil, sve.... Ubistvo je ubistvo, ko god da je žrtva.

ja ne razumem to naglasavanje da je zrtva nas drzavljanin.

ono jedino sto mozemo pretpostavljati da postoji je odnos njihovih organa prema zlocinu kao takvom u njihovoj jurisdikciji. a, ponavljam, to kakav je u odnos njihovih organa prema "njihovim" zlocinima (mozda nekog svrbi ovo kad se kaze ovako ali jednostavna je cinjenica da je to autohtono tursko krivicno delo) stvarno nije nesto nad cim mozemo da se zamisljamo a pogotovo je iracionalno i iluzorno nesto se uzbudjivati oko toga...kao sto je neko radio pa sam odgovarao, ovako izvuceno iz kontektsta vidim da izgleda ezotericno, ali nema relativizacije zlocina.

mi smo tu potpuno nemocni. ok ako njihovi organi lose postupaju necemo doznati istinu i desice se odredjena nepravda. ali onda se namece potpuno drugi plan price gde postaje jasno da je to deo sire, sistemske nepravde u njihovom drustvu sto nama ne moze vise figurisati kao nepravda (imamo mi nase nepravde) vec nam ostaje puki gubitak, tragedija. nemamo legitimaciju da se zalimo i da se ljutimo vec samo da zalimo.

isto vazi i za ponasanje policije pre i za vreme sukoba. znaci to je sve bilo moj odgovor na reagovanja u fazonu "ccc ajme ta turska policija" i "odgovorna je turska policija" (jeste lose su radili posao ali jbt jel mi u srbiji stvarno treba da trosimo mentalnu energiju na to da li ce i kako ce neznani načelničić biti iskritikovan od strane nadredjenog organa zbog mlake reakcije?).

Link to comment

Ovde grešiš. Niko normalan ne misli niti može da umanji zločin. Konstatacija da je njegov odlazak na sportsku manifestaciju u zemlju koja je poznata po huliganima koljačima sa grupom drugih huligana /ne bitno ko je i šta je on bio, bio je sa takvima/ predstavljao veliki rizik koji se na kraju ispostavio i više nego realan ni na koji način ne može da umanji zločin.

 

Ne grijesi, ovo sto si ti napisao je cist primjer relativizacije. Ovo sto pisete ti i pbg12345 mi je toliko ocigledno - jednako kao opravdavanje onih koji vicu "u u u" da nisu rasisti vec to rade da bi dekoncentrisali protivnika.

 

Kad kazem jednako, mislim da je potpuno jasno da je u prvom slucaju relativizacija u pitanju, a u drugom rasizam.

 

I da se razumijemo, ne opravdavate ubistvo ni ti ni on. Niko lud nije to da kaze. Samo ne vidite da kad napisete da je Turska bezbjednosno nesigurna zemlja za gostujuce navijace da je to relativizacija jer je covjek poginuo.

Edited by MiddleClass
Link to comment

I da se razumijemo, ne opravdavate ubistvo ni ti ni on. Niko lud nije to da kaze. Samo ne vidite da kad napisete da je Turska bezbjednosno nesigurna zemlja za gostujuce navijace da je to relativizacija jer je covjek poginuo.

to nije relativizacija. u tvojoj recenici nedostaje logicko zakljucivanje. to "jer" ti nista ne znaci.

Link to comment

Pravite se pametni, vređate druge da su glupi, dok istovremeno ne vidite sopstvenu bolnu ograničenost i previđate šta je napisao neko ko tamo actually živi.

 

Ja sam išao na košarkašku utakmicu Fenera i Partizana incognito i nisam siguran da li bih to ponovo uradio. Ako mi sutra dune da posetim Centralnu Ameriku, verovatno ću izabrati Panamu a ne Honduras koji ima najveću stopu ubistava na planeti i neću se previše oslanjati na postulat da idem tamo kao običan turista i da niko nema ni pravo ni razlog da me zbog toga izbode nožem.
 

Link to comment

Realno bi bilo najbolje da se ova rasprava vodi na odvojenim platformama - jedna neka bude samo ubistvo i utisci/istraga/sankcije povodom istog a druga neka bude opšta bezbednosna podloga za navijačka gostovanja u Turskoj. Mešanjem ove dve stvari došlo se do potpuno nepotrebne svađe i prozivanja na topiku.

 

Ta bezbednosna priča je bitna utoliko što može da pomogne da se u budućnosti sačuvaju životi i izbegnu opasne situacije. Nema smisla potezati je retroaktivno za ovaj konkretan slučaj jer tu više nema pomoći.

Link to comment

Pa dešava se i njima, šta da ti kažem. Da su inače opako organizovana i efikasna struktura, moraćeš da mi veruješ na časnu pionirsku.

ma svakako znas bolje od mene i nema razloga da ti ne verujem, al mi to propust deluje kao zesci eufemizam.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...