Jump to content
IGNORED

Ubistvo navijača u Istanbulu


nautilus

Recommended Posts

Upravo tako. Voleo bih da znam ko onda snosi odgovornost ako je turska policija nema.

200-300 ljudi kad se drze skupa su veoma jaka sila. doci zajebano okruzenje onako neorganizovan, nasesti na provokacije pa okrenuti ledja neprijatelju je okaz opste zatupljenosti i umrtvljenosti duha. svako ko je odabrao da se nadje u takvom disfunkcionalnom coporu deli deo moralne odgovornosti. kriva je masa, odnosno kultura koja kreira ovakve dogadjaje. uvek ce biti homicidnih manijaka, pitanje je samo sta ce proizvesti priliku da se oni izive. ista prica kao sa svim drugim oblicima nasilja, tipa rat.

Link to comment
  • Replies 421
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • boshoku

    36

  • kobni zelaya

    30

  • Miralem

    25

  • harper

    17

200-300 ljudi kad se drze skupa su veoma jaka sila. doci zajebano okruzenje onako neorganizovan, nasesti na provokacije pa okrenuti ledja neprijatelju je okaz opste zatupljenosti i umrtvljenosti duha. svako ko je odabrao da se nadje u takvom disfunkcionalnom coporu deli deo moralne odgovornosti. kriva je masa, odnosno kultura koja kreira ovakve dogadjaje. uvek ce biti homicidnih manijaka, pitanje je samo sta ce proizvesti priliku da se oni izive. ista prica kao sa svim drugim oblicima nasilja, tipa rat.

da je doso ninja saseko bi sve turke, bacio dimnu bombu i nestao :fantom:

Edited by Miralem
Link to comment

Sta ima ja da ti pricam? Kreni strpljivo prvo po onom topiku o utakmici pa zaredjaj s reportima, a ako ti ostane reporta mozes i odavde da proberes. Sve to oko predradnje ubistvu je periferija, ko god je dosao, kako god je dosao, sta god da je nosio od odece, sa koliko ljudi je bio, sve je to savrseno nebitno i ni na koji nacin ne daje objasnjenje za to sto se ubistvo dogodilo. Navijanje postoji koliko i sport, ljudi odlaze na utakmice, putuju na gostovanja, stavljaju na sebe klupska obelezja, nisu to izmislili huligani i organizovane "navijacke" grupe retarda i kriminalaca.

 

Postoji citava hronologija ovog dogadjaja opisana u Covicevoj konferenciji za stampu, ko veruje super, ko ne veruje super, neka saceka kredibilniji izvor. Ove spekulacije oko same prirode dogadjaja vezanih za ubistvo nepodnosljivo podsecaju na ono smece od filma "Pretpostavka nevinosti" koji je ovde brutalno kritikovan, s punim pravom. A kritikovan je zato sto je jedina osoba za koga nije postojala nikakva pretpostavka nevinosti upravo bio covek koji je nastradao. Za njega je postojala samo pretpostavka krivice. Mi sad ovde radimo istu stvar. Bavimo se time da li je dosao sam ili organizovano, kolima ili autobusom, da li je do hale dosao sam ili ga je sprovela policija s grupom, zasto je isao u Istanbul ako nije imao kartu,... Zasto? Da li je ubistvo opravdanije ako je dosao organizovano, autobusom, u grupi pod pratnjom policije i nije imao kartu? Ili manje opravdano ako je dosao sam, u sopstvenoj organizaciji, kolima i kupio kartu na blagajni? Ne mislim da to ima bilo kakve veze sa bilo cim, niti mislim da je njegovo ubistvo nameravano jer je bio, ne znam, navijacki vodja li tako nesto. Ovde se radi o random ubistvu koje je izvrsio huligan, mogao je biti bilo ko drugi na mestu ovog decka koji je ubijen.

 

Zato sam napisao da mi sada radimo istu stvar koju je radio Malagurski, samo jos goru, posto se nas kompletan odgovor na dogadjaj bazira na spekulacijama a ne na predlosku ciji epilog se dogodio na sudu. Na ovom forumu je postojala praksa da pocinilac i zrtva imaju svoje ime i prezime i da identiteti i jednog i drugog ne daju opravdanje za jednog ili uvaljuju krivicu drugom. Samo trazim da se ta praksa zadrzi jer smatram da je to dobra praksa.

Podmećeš, naravno. Ja sam više puta na ovom topiku rekao da taj ko je ubio treba da snosi krivičnu odgovornost. Imam pravo da znam zbog čega je došlo do sukoba. I nije topik samo o ubistvu, nego i svemu oko ubistva.

Poređenje s Malagurskim ti je krajnje neukusno, jer se u slučaju Taton prilično dobro zna šta se desilo, a i postoji punosnažna presuda, dok je Malagurski plaćen za propagandu kojom se bavi. O ovome se, kao što može da se vidi, zna malo, gotovo ništa.

A jel' za tebe Čović validan izvor?

Link to comment

Au jbt koje "zakon jaceg" filozofiranje...

 

Jezivo...

pa zar se navijanje ne temelji na tome? ajd' barem tog nacela da se pridrzavaju i to je nesto sto garantuje odredjen red i omogucava da se stvari normalno odvijaju. ali navijanje je beznadezno licemerna, kompleksaska aktivnost koja omogucuje samo najgorim porivima da dodju do izrazaja.

Link to comment

Ok, ali me zanima i da li je samo ona kriva.

 

Okej, ali ja sad ne razumem ko drugi može da bude kriv. Jasno, kriv je ubica koji ga je ubio, ali ne znam kako bi se delila krivica za incidente i ubistvo. Ne mislim da su oni koji su otišli krivi na bilo koji način, jer ne razmišljam na taj način. Jasno, organizacija "Delije Sever" je otišla organizovano baš u Istanbul da se pokaže, ali ne mislim da ta njihova namera može da bude izgovor za ubistvo.

Šta god ko da radi, policija kad radi svoj posao normalno, ovakve stvari ne mogu i ne smeju da se dešavaju oko hale.

 

...

 

Okej, priznajem da sam povremeno tek bacao poglede na onaj topik, jer mi je bilo mučno. Ne topik, ali ceo događaj mi je bio jako mučan. A zapitkivanja na ovom topiku ne doživljavam kao želju da se ubistvo relativizuje ili opravda, daleko bilo. To bi značilo da mislim da su ljudi ovde zli kreteni.

Sva pitanja tumačim kao normalnu ljudsku radoznalost. Moguće je i da sam naivan, ali nisam toliko razočaran u ljude, bar ne ovde.

 

edit: okej, evo ima ovo Krošek, ali taj je novi.

Edited by Lrd
Link to comment

Okej, ali ja sad ne razumem ko drugi može da bude kriv. Jasno, kriv je ubica koji ga je ubio, ali ne znam kako bi se delila krivica za incidente i ubistvo. Ne mislim da su oni koji su otišli krivi na bilo koji način, jer ne razmišljam na taj način. Jasno, organizacija "Delije Sever" je otišla organizovano baš u Istanbul da se pokaže, ali ne mislim da ta njihova namera može da bude izgovor za ubistvo.

Šta god ko da radi, policija kad radi svoj posao normalno, ovakve stvari ne mogu i ne smeju da se dešavaju oko hale.

Za ubistvo je kriv onaj koji je izbo momka. Nadam se da ćemo saznati ko je to. Ali postoji i sukob navijača, tu stvar nije tako jednostavna. Ne mogu da prihvatim da je samo kriva turska policija, naročito pošto znam ko je sve upetljan u tu situaciju.

Link to comment

Za ubistvo je kriv onaj koji je izbo momka. Nadam se da ćemo saznati ko je to. Ali postoji i sukob navijača, tu stvar nije tako jednostavna. Ne mogu da prihvatim da je samo kriva turska policija, naročito pošto znam ko je sve upetljan u tu situaciju.

 

Policija je kriva jer se to desilo oko sportske dvorane. Da se desilo noću na napuštenom fudbalskom terenu u Žarkovu u organizovanoj i dogovorenoj tuči 20 na 20, onda bismo mogli da razgovaramo o tome u kojoj meri je policija kriva, ali oko sportske dvorane...

Policija je, dakle, u ovom slučaju morala da ih sprovede do hale i da ih obezbedi u adekvatnoj meri, odnosno da na adekvatan način razdvoji dve grupe. Potpuno je nebitno da li su grupe želele da se biju i došle sa nasiljem na umu, stvarno nebitno.

Edited by Lrd
Link to comment

Pa jbg kad bi turska policija nešto objavila osim onog da su ovi Zvezdini došli u Istanbul ispred hale da bi se boli između sebe možda bi i znali nešto konkretnije.

Još jednom: to nije stajalo u policijskom saopštenju, barem ne onom koje je na turskom preneo Hurriyet. To sa medjusobnim bodenjem se pojavilo u engleskom izdanju, ne kao citat nego kao parafraza, a srpski tzv mediji su odatle preneli. Policija je vrlo brzo izdala šturo saopštenje u kojem su pomenuli sukob navijača dva kluba i da je jedan navijač ubijen, bez bilo kakvih detalja ili pojašnjenja.

 

Neko je rekao da je ovo odjeknulo u Turskoj? Ljudi, nemojte da se zanosite. Ovo nije ni prvi ni poslednji put da su ovi majmuni ubili nekog, njih se normalan svet ovde kloni a ledja im drže lokalne malagurske uštve koje relativizuju i pravdaju svako zlo koje ovi naprave. Posle ubistva navijača Lidsa Galata je zvanično reagovala tako što se svadjala i prepucavala sa Lidsom jer ovi nisu hteli njihove navijače na Ellandu u revanšu. Njihova napaćena deca su samo u ovoj godini noževima napala navijače Čelzija i jurili Nemce iz Dortmunda po najužem centru grada. Mislite da se povela neka javna debata, da je nešto sistemski preduzeto? Jok, more. Nema se vremena za to, ovde se pod tepih guraju - uz svo poštovanje - mnogo krupnije stvari od jednog ubistva stranog državljanina. Sve to na kraju ode u neku statistiku a ona bagra sa noževima i satarama ostaje u standby modu za sledeću priliku da nekog izbodu.

 

Meni lično je čudno da i dalje nema detalja i svedočenja, i da ne znamo čak ni da li su Zvezdini navijači koji su se zatekli na mestu ubistva dali izjave policiji. Doduše ovdašnja policija obično hapsi za ubistva bez velike pompe i najavljivanja hapšenja danima unapred, videćemo šta će biti. Ali u potpunosti stoji ono što je Dillinger napisao o ponašanju srpskih vlasti - oni će još malo pa nekome objaviti rat zbog fudbala, naravno uz popovski blagoslov i pojanje koje nepogrešivo staje iza svakog zla koje se zapati u Srbiji.

Link to comment

Meni je neverovatno da se svo medijsko izvestavanje kod nas o ovom slucaju svodi na sirenje mrznje. Nikakvo informisanje, nikakva odgovornost samo dodatna eskalacija.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...