Jump to content
IGNORED

Usvajanje dece


JozoMujica

Recommended Posts

@dagmar: ok, meni usvajanje stvarno jeste za svaka cast i divljenje. 

 

 

Meni, sem u izuzetnim slucajevima, predstavlja jednu od porodicnih aktivnosti licnog tipa. Mislim uvek mi je drago i cestitam kad neko dobije dete, tako bih i za usvojeno, ali isto ko sto mi je drago i cestitam rodbini svadbu i tako to.

Link to comment
  • Replies 550
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sailorman

    52

  • ToniAdams

    42

  • Giga Moravac

    33

  • Notorious

    33

Дагмар, извини али морам да те питам да ли си стварно озбиљна. Мени све време делује као да ћеш да праснеш у смех и кажеш "добро, бре, да ли сте нормални". Тврдиш да имаш дечка јер је то обострано корисно, планираш да га увучеш у 50:50 власништво над некретнином да не би побегао из везе, рођење детета те емоционално не дотиче више од других породичних активности... 

 

Ако си озбиљна, баш лепо од тебе што такве ставове делиш са светом преко нета, о томе се обично ћути или се, много чешће, фолира. Међутим, ако је све то тако како је - наглашава да и даље мислим да се зезаш али ако се не зезаш онда морам да искористим прилику да сазнам нешто што другачије никада не бих могао - шта тебе емотивно покреће? 

Link to comment

Inace nisu samo apsolutno humani motivi razlog za usvajanje dece. 

 

U Srbiji nije redak slucaj da se parovi bez dece odluce na usvajanje iz niza razloga koji su skoro pa granicni. Ovo je konzervativna zemlja u kojoj i dalje zive ljudi koji misle da je velika sramota nemati decu. Zene su do juce bivale zigosane kao "nerotkinje". U takvim sredinama, "kompletnost" porodice je vise manje preduslov za normalnu prihvacenost i integrisanost.

 

Takodje, sa ovim je povezano i pitanje vlasnistva, tj nasledstva, ljudi zele da imaju nekoga ko ce naslediti ono sto steknu. Zvuci bizarno ali se desava.

Link to comment

@Dagmar

 

:(

 

A ја се понадао. 

 

Ништа, испитаћу неку праву такву када ми је син доведе за снајку. :isuse:

Edited by Прслин
Link to comment

Inace nisu samo apsolutno humani motivi razlog za usvajanje dece. 

 

U Srbiji nije redak slucaj da se parovi bez dece odluce na usvajanje iz niza razloga koji su skoro pa granicni. Ovo je konzervativna zemlja u kojoj i dalje zive ljudi koji misle da je velika sramota nemati decu. Zene su do juce bivale zigosane kao "nerotkinje". U takvim sredinama, "kompletnost" porodice je vise manje preduslov za normalnu prihvacenost i integrisanost.

 

Takodje, sa ovim je povezano i pitanje vlasnistva, tj nasledstva, ljudi zele da imaju nekoga ko ce naslediti ono sto steknu. Zvuci bizarno ali se desava.

a za uzvrat neko da ih pazi kad ostare i zanemoćaju.

Link to comment

Jbga, i to je Srbija. Narocito male sredine ali i ne samo male. Prosto ima taj jedan segment ovog drustva koji gleda zivot skroz drugacije od nas, postoje pravila koja se moraju ispostovati.

Edited by gazza1
Link to comment

Inace nisu samo apsolutno humani motivi razlog za usvajanje dece. 

 

U Srbiji nije redak slucaj da se parovi bez dece odluce na usvajanje iz niza razloga koji su skoro pa granicni. Ovo je konzervativna zemlja u kojoj i dalje zive ljudi koji misle da je velika sramota nemati decu. Zene su do juce bivale zigosane kao "nerotkinje". U takvim sredinama, "kompletnost" porodice je vise manje preduslov za normalnu prihvacenost i integrisanost.

 

Takodje, sa ovim je povezano i pitanje vlasnistva, tj nasledstva, ljudi zele da imaju nekoga ko ce naslediti ono sto steknu. Zvuci bizarno ali se desava.

 

 

Zvuci bizarno u zavisnosti koja si generacija, mog dedu su recimo kao malog njegovi dali rodjacima koji nisu imali decu, jer su njegovi imali nekoliko dece i ne tako veliku imovinu, a ovi su bili bez dece pa bi tamo nasledio sve. Rodjaci su pak hteli da ih neko nasledi, a pre toga da imaju podmladak koji ce da radi zemlju, dovede zenu, da imaju unucice itd (i brine jednog dana o njima, naravno, ko sto su i moji brinuli o svojim roditeljima, mnogi ljudi ne mogu da se nadaju penziji i brizi drzave kad dodju u ozbiljnije godine). Medjutim deda je zbrisao nazad kuci posle par dana, a njegovima je u sustini bilo drago sto se vratio, a bili su ciste savesti pred sobom jer su eto ucinili sto je do njih da ima bolju buducnost al je on sam odlucio da se vrati.

 

Moju mamu je takodje moja sad pokojna baba obecala svojoj sestri koja nije imala decu, medjutim izvela je to mimo dede kome nije bilo stalo da brine o potrebama babine sestre, tako da je ova mukica kad je dosla da vodi dete otisla nazad praznih saka, jbg.

 

Eto to je nesto sto je danas nezamislivo, to odgajanje dece u siroj porodici. Recima moga oca - ljudi nekad nisu bili tako sebicni (pa su se odricali odgajanja sopstvenog deteta ako procene da bi mu kod situiranog rodjaka gde bi bio jedino dete zivot bio bolji kasnije). A opet ostavljala se i ta mogucnost da dete dodje nazad ako mu nije po volji promena.

 

Inace zao mi je sto je imanje dece tolika kulturoloska i vrednosna stvar, makar u manjim srednama, u BG-u to moze i drugacije. Ne samo imanje dece, komentarise se i da li se neka udala, a desilo mi se i da kad sam naletela na staru skolsku pa je krenula prica ko je gde i sta radi da pomenemo neku trecu i ja kao znam da ima devojcicu a ova druga me ukori sumornim tonom (Dagmare, N. se razvela), i sve tako nesto.

Link to comment

pa nije valjda sebičluk kad hoćeš da odgajaš sopstveno dete iako si siromašniji od nekog rođaka koji nema dece?

 

 

Pa ja to ne bih tako formulisala kao tata, ali u svakom slucaju ne bih rekla da je mislio da je sebicluk to sto hoces da odgajas sopstveno dete (svako to hoce, pa i ovi su bili srecni sto se mali vratio). Ja bih to pre rekla da je tata mislio da je sebicluk situacija u kojoj ne bi dao sansu detetu ako procenis da bi mu zivot bio znatno bolji negde drugamo, a recimo i samom detetu se to svidi (da se npr deda nije vratio svojim pravim roditeljima, neka deca su svakako i ostajala u tim aranzmanima kod rodjaka, takodje dete se nije davalo nepoznatim ljudima nego najblizoj rodbini za koju si siguran da ce dobro brinuti o njemu, i gde na kraju to mozes i da nadgledas i reagujes ako ti se nesto ne svidi itd).

Link to comment

posto se ovo s divljenjem direktno odnosni na mene, posto ja koristim tu rec za usvojitelje i usvojitelje u pokusaju, lecene zavisnike i jos poneke, ajde da odgovorim, mada me ceka lep dan i ne znam sto se uopste nerviram oko toga

 

roditeljstvo kao motiv ne cini stvar ni boljom, ni gorom, pa cak da je i to jedini motiv - nikakav problem.

ni meni nije palo na pamet da naglasavam da je nesto sto je dobro korisno, pa nista.

pa nemoj da im se divis. divljenje™ je stvar osecaja i dozivljaja, ne potrebe.

korisnost stvarno nije jedina vrednost.

 

 

ta vrsta divljenja koju poredis sa ovom prema usvajanju... pa ne znam cemu taj cinizam. usvajanje je proces koji je sto puta tezi od radjanja, iz milion razloga, i to je (i) altruisticni cin. i da, ja se divim tome, izmedju ostalog zato sto smatram nepristojnim da tako nipodastavam i racionalizujem nesto sto sama nisam u stanju da uradim.

 

ovaj prvi pasus tek sad vidim.

moje pominjanje divljenja nema veze sa tobom, stavise, u toj ili slicnoj formulaciji reakcija na usvajanje pomenuta je prije par dana od nekoliko drugih forumasa, sto mozes i da provjeris, a raspravu sam potegnula nadovezavsi se na tonijev post.

 

nisam imala namjeru da vrijedjam bilo koga niti mi je jasno kako je moj post tako shvacen.

 

prosto mi je neobicno da se neko divi usvojiteljima, jednako koliko i da se neko divi roditeljima. govoreci u opstem slucaju.

 

ili evo da namjerno prebacim na sopsteni slucaj: da ja usvojim dijete, sto uopste nije nevjerovatno s obzirom da imam 37 a nemam djece, ne vidim sta bi tu bilo za divljenje.

 

i na kraju, ne vidim zasto bih morala da pamtim za koje ti situacije koristis rijec 'divljenje'

Edited by morgana
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...