Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

8 hours ago, Hamlet Strašni said:

 У ствари, два пута сам морао да пишем жалбу јер нису умели да израчунају разломке, али су је решавали у првом степену

 

Ja sam neki dan imao situaciju da u ZK ulošku imam tri suvlasnika sa udjelima: 1/10, 3/10 i 1/2. :lolol: Kaže, ide to 1/1, bez brige.

 

Ugovori krenuli kod advokata, notari kadar nevera. Notarske komore, u prvom redu njemačka, prigovarale Vladi FBiH što je to dopustila, premijer nešto izmumlao na tu temu, ali ugovori se rade.

 

Gledam ovih dana sudsku praksu za klevetu i vidim da ima presuda gdje se kao treće lice u smislu ZZK smatraju i sudija i zapisničar.:huh:

Link to comment
22 minutes ago, ArleKino said:

 

Ja sam neki dan imao situaciju da u ZK ulošku imam tri suvlasnika sa udjelima: 1/10, 3/10 i 1/2. :lolol: Kaže, ide to 1/1, bez brige.

 

Ugovori krenuli kod advokata, notari kadar nevera. Notarske komore, u prvom redu njemačka, prigovarale Vladi FBiH što je to dopustila, premijer nešto izmumlao na tu temu, ali ugovori se rade.

 

Gledam ovih dana sudsku praksu za klevetu i vidim da ima presuda gdje se kao treće lice u smislu ZZK smatraju i sudija i zapisničar.:huh:

Nije vam još to dekriminalizovano?

Link to comment
On 9. 3. 2023. at 1:00, boldrock said:

 

Uh, mrtva trka. Kod katastra su teže posledice ako ne usvoje tvoj stav, dok u bankama ima puno "gde je postavljena skrivena kamera" nebuloza poput "ovo punomoćje je izdato pre 6 meseci i dva dana, morate da donesete novo".

 

Meni su sada vratili predugovor iz pravne službe banke, jer u njemu piše da će se isplata po glavnom ugovoru izvršiti na dan zaključenja glavnog ugovora, a oni to možda neće moći da tehnički sprovedu, pa su mi tražili da aneksiram predugovor. Nije pomoglo uveravanje da ćemo u glavnom ugovoru uneti duži rok ako je to njihov zahtev, pa sada kupci moraju da putuju iz unutrašnjosti u Beograd, da bi overili aneks predugovora u 2 reda.

  • +1 1
Link to comment
 
Meni su sada vratili predugovor iz pravne službe banke, jer u njemu piše da će se isplata po glavnom ugovoru izvršiti na dan zaključenja glavnog ugovora, a oni to možda neće moći da tehnički sprovedu, pa su mi tražili da aneksiram predugovor. Nije pomoglo uveravanje da ćemo u glavnom ugovoru uneti duži rok ako je to njihov zahtev, pa sada kupci moraju da putuju iz unutrašnjosti u Beograd, da bi overili aneks predugovora u 2 reda.
Evo ti misljenje pravnika iz (druge) banke... Dovoljno je potpisati ugovor sa duzim rokom bez overe kod notara, koji ce biti overen pre pustanja kredita.

A kredit svakako ne moze da se dobije pre overe.
Link to comment

To je tek sprdačina. Moroni iz banaka često prihvataju neoverene predugovore i anekse ugovora o kupoprodaji nepokretnsoti, dakle isprave koje uopšte nisu sačinjene u zakonskoj formi, jer moraju da se solemnizuju, a onda zakeraju oko minornih gluposti.

 

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Ayatollah said:

 

Meni su sada vratili predugovor iz pravne službe banke, jer u njemu piše da će se isplata po glavnom ugovoru izvršiti na dan zaključenja glavnog ugovora, a oni to možda neće moći da tehnički sprovedu, pa su mi tražili da aneksiram predugovor. Nije pomoglo uveravanje da ćemo u glavnom ugovoru uneti duži rok ako je to njihov zahtev, pa sada kupci moraju da putuju iz unutrašnjosti u Beograd, da bi overili aneks predugovora u 2 reda.

 

To je taj bankarski rezon.

 

Elem, imam jednu bizarnu situaciju sa APR-om, koji je obično ok, ali su ovde zanemarili zakonsku odredbu. U pitanju je istupanje člana društva uz naknadu. Zakon o privrednim društvima kaže da se naknada može isplatiti samo iz sredstava rezervi društva koje se mogu koristiti za te namene i sredstava ostvarenih prodajom sopstvenog udela društva stečenog istupanjem tog člana društva.

 

APR odbacuje zahtev da registruje Odluku iz razloga što društvo nije dostavilo dokaz da ima sredstva rezervi iz kojih će se isplatiti naknada, iako se naknada može isplatiti iz sredstava dobijenih prodajom sopstvenog udela (što ovde neće biti moguće jer APR neće da registruje sticanje sopstvenog udela).

 

Pri tome i na paragrafu i na propisima ima sudske prakse gde je član koji je istupio tužio društvo koje nije isplatilo naknadu/nije dobit rasporedilo u rezerve, dakle nije oduvek APR tražio da društvo dokazuje da ima sredstava za isplatu, što ima smisla jer rok može biti npr. dve godine. Da li je neko možda imao slično iskustvo?

Edited by boldrock
Link to comment
14 hours ago, Hamlet Strašni said:

Nije vam još to dekriminalizovano?

 

Jest, ovo je u parničnom postupku za naknadu štete gdje je praksa suluda.

 

S tim, RS rekriminalizuje klevetu.

Link to comment
9 hours ago, boldrock said:

 

To je taj bankarski rezon.

 

Elem, imam jednu bizarnu situaciju sa APR-om, koji je obično ok, ali su ovde zanemarili zakonsku odredbu. U pitanju je istupanje člana društva uz naknadu. Zakon o privrednim društvima kaže da se naknada može isplatiti samo iz sredstava rezervi društva koje se mogu koristiti za te namene i sredstava ostvarenih prodajom sopstvenog udela društva stečenog istupanjem tog člana društva.

 

APR odbacuje zahtev da registruje Odluku iz razloga što društvo nije dostavilo dokaz da ima sredstva rezervi iz kojih će se isplatiti naknada, iako se naknada može isplatiti iz sredstava dobijenih prodajom sopstvenog udela (što ovde neće biti moguće jer APR neće da registruje sticanje sopstvenog udela).

 

Pri tome i na paragrafu i na propisima ima sudske prakse gde je član koji je istupio tužio društvo koje nije isplatilo naknadu/nije dobit rasporedilo u rezerve, dakle nije oduvek APR tražio da društvo dokazuje da ima sredstava za isplatu, što ima smisla jer rok može biti npr. dve godine. Da li je neko možda imao slično iskustvo?

 

A kako glasi odluka? Da li je definisano da će naknada članu biti isplaćena nakon prodaje sopstvenog udela društva u roku od npr. dve godine?

Link to comment
3 hours ago, napadaj said:

 

A kako glasi odluka? Da li je definisano da će naknada članu biti isplaćena nakon prodaje sopstvenog udela društva u roku od npr. dve godine?

 

Ne, ostavljen je kraći rok, ali nije precizirano kojim sredstvima će se isplatiti (da će se isključivo isplatiti iz sredstava rezervi).

 

"USVAJA se u celini pisani zahtev člana društva xy za istupanje iz društva uz naknadu za udeo člana od 50% u iznosu od xxxx dinara, a koju isplatu naknade će društvo  izvršiti u roku od 60 dana od dana donošenja ove odluke."

Na to APR kaže u obrazloženju "...увидом у достављену одлуку утврђено је да није неведено да је друштво обезбедило средстава резерви друштва које се могу користити за те намене нити је доставило други доказ да је обезбедило резерве за те намене (нпр.биланс стања из којег се наведено може утврдити)." U pouci APR traži "доказ да је друштво обезбедило средстава резерви друштва које се могу користити за исплату накнаде за удео члана друштва".

 

Verovatno je najbolje onda da se donese nova Odluka, umesto da se dostavlja dokaz o obezbeđenim sredstvima rezervi?

Link to comment

Ma da, ja bih napravio novu odluku i precizirao iz kojih sredstava će naknada biti isplaćena i u kom roku, tako da ne moraš da im dostavljaš dokaze da već imaš rezervisana sredstva za te namene, jer će biti određeno da će ta sredstva tek kasnije da se pribave prodajom upravo tog udela koji društvo stiče od člana koji istupa.

Link to comment

I ja bih to uradio, mnogo jednostavniji način. Pitanje je da li društvo uopšte i ima takve rezerve, većina DOO-ova nema nikakve rezerve u knjigama, niti raspodeljuje dobit u rezerve.

Link to comment

T

 

3 hours ago, napadaj said:

Ma da, ja bih napravio novu odluku i precizirao iz kojih sredstava će naknada biti isplaćena i u kom roku, tako da ne moraš da im dostavljaš dokaze da već imaš rezervisana sredstva za te namene, jer će biti određeno da će ta sredstva tek kasnije da se pribave prodajom upravo tog udela koji društvo stiče od člana koji istupa.

 

2 hours ago, Ayatollah said:

I ja bih to uradio, mnogo jednostavniji način. Pitanje je da li društvo uopšte i ima takve rezerve, većina DOO-ova nema nikakve rezerve u knjigama, niti raspodeljuje dobit u rezerve.

 

Tako nešto sam i mislio da uradim.

 

Društvo naravno nema takve rezerve.:D Mislim da im je to (bio) najveći problem.

 

Prosledili su mi finansijski izveštaj, imaju gubitke,  tako da ne vidim ni kako bi formirali rezerve za isplatu člana. U suštini bi da isplate člana koji istupa upravo zato što imaju gubitke. Prema izveštaju neto imovina je manja od osnovnog kapitala.

 

S obzirom na finansijski izveštaj prvo ću da izradim odluku o smanjenju osnovnog kapitala.

 

Link to comment
  • 4 weeks later...

Pa ovaj ima istorijat:

 

https://www.atvbl.rs/banjaluka-advokat-tuzilac-se-potukli-na-ulici 

 

Quote

Prije nekoliko mjeseci na adresu “Glasa Srpske” stiglo je uvredljivo pismo na zvaničnom memorandumu Opačićeve advokatske kancelarije. U pismu je pisalo: “Vi novinari i urednici ste obična stoga i g...a i najobičnija đubrad i smrad. Vi puno s..ete i jedete g...na. J..em ja vama mater svima i j...m vas u usta. Da bog da dobili sidu i sifilis, stoko jedna us...a. Vi ste prave mrcine i ko vas dovede tu. P..ite mi k...c svi odreda, marvo jedna. Ha ha ha”.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...