Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Ma ne postoji više ta forma „nezavisnosti“ na koju se oni lože, čak i ovako sa (na papiru) individualnim kancelarijama suštinski većina radi i sarađuje u (2,3+) grupama i deli i resurse i klijente. Insistiranjem na tome na čemu oni insistiraju održava se samo privid i puka forma, nikako suština.

 

Ono što je po meni veći problem jeste to što će za sve biti mnogo teže kad se jednom u bliskoj budućnosti bude moralo da prizna to stanje i prihvati mrska korporativizacija. Umesto da se ide u susret tome sada dok može i polagano pravi mesta da ne bi zabolelo jako kad bude moralo, oni biraju glavom kroz zid.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

sto je najgore to vec postoji. nece nijedna velika firma uzeti samostalnog advokata da ih zastupa. jedino cemu se likovi kao ja mogu nadati jesu sitne krivice i male firme koje ne mogu izdvajati vise od 300 evra mesecno za pausalno zastupanje. i nije to stanje od juce, to postoji vec 30 godina, samo u drugoj formi.

 

soskiceva kuknjava o korporativnoj advokaturi je cista demagogija. niko ljudima ne brani da rade sami, cak su i zasticeni tarifom. problem je u tome sto je advokatura postala previse siroka oblast da bi sve pokrivao jedan covek.

Link to comment

Korporativnih kancelarija van Beograda gotovo i da nema, one se javljaju tamo gde je finansijska i politička moć i gde su koncentrisane upravljačke strukture korporacija. I to se neće promeniti mnogo.

 

I po zapadnim zemljama je to tako, a i tamo ima mnogo individualaca koji pored korporativnog okruženja rade i opstaju, pitanje je samo ko šta i koliko hoće (da radi po 12 sati dnevno i vikendom, putuje konstantno i da zarađuje bezobrazno, ili da radi 6-8 sati bez mnogo cimanja i zarađuje pristojno).

 

via CZ-M53 TT

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

 

problem je u tome sto je advokatura postala previse siroka oblast da bi sve pokrivao jedan covek.

Razmišljam o ovome, pa mi pade na pamet nešto. Čitao sam i upoređivao hronološki zakone o advokaturi (SRS iz '77; SRJ iz '98. i ovaj poslednji RS iz 2011.). Tu se ni za jotu ništa suštinski nije promenilo (sem što se u kasnijim inkarnacijama kod definicije advokature „pogubilo“ ono „društvena“ (tj.javna) ispred „služba“), iako se je u međuvremenu ceo pravni i privredni sistem okrenuo bukvalno naopačke.

 

U SFRJ je svaka firma imala svoj pravni sektor i zastupnička odeljenja, in-house lawyeri zarađivali solidno, privatni biznis bio redak izuzetak, pa su u advokaturu išli krivičari i oni koji su hteli da se zanose sa sitnim građanskim parnicama i razvodima. Takvom (ekonomskom) poretku je individualna kancelarija kao osnovni i dominantni oblik advokatske prakse sasvim odgovarala, a i advokata je u odnosu na sadašnje vteme bilo sigurno barem tri puta manje.

 

U međuvremenu je propala ta država i poredak, pa i skoro svi ti raniji privredni giganti, a privatni biznis postao pravilo. Ti koji su preživeli a i novi koji su došli, njih em brojčano ima mnogo manje, em im je model poslovanja takav da autsorsuju sve što nije u neposrednoj vezi sa primarnom delatnošću - pa su tako čitavi korporativni pravni sektori ili pogašeni ili se odmah zaključivao ugovor sa, logično, korporativnim advokatskim kancelarijama, koje odrađuju sve ono što su ranije radili upošljeni pravnici a i mnogo više od toga.

 

U tom smislu, nije advokatura (shvaćena kao pružanje pravnih usluga) sada ništa šira nego što je inače bila, samo je sada među advokate, organizacijski zamrznute negde u '85-oj, sa propašću velikih firmi došao gro onih koji su taj isti posao radili kao upošljenici i za platu, samo nisu nosili zvanje advokata.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Kolege supatnici, gde ste obavljali lekarski pregled za komoru? Ima li negde gde se to ekspresno obavlja ;)

 

Ja sam u Domu zdravlja Vračar, u Medicini rada. Trebaće ti pola dana, s tim da efektivno u DZ nećeš biti više od dva sata (uradiš sve preglede i laboratoriju ujutro, pa ti onda kažu da dođeš po rezultate oko 1 popodne). Jedino što moraš da budeš tamo u 7 ujutro.

Link to comment

Pitaj na temi o zdravstvu, tu će pre neko videti.

 

P.S. To izgleda i dalje traže po inerciji tako, ono, uverenje o radnoj sposobnosti kao da ideš na skelu ili za varioca, a ne u kancelariju gde je olovka najteže što podižeš. U zakonu kao uslov piše „da je poslovno sposoban“ tj. uračunljiv a ne „radno sposoban“, to valjda ocenjuje psihijatar a ne spec. medicine rada sa još 10 pregleda lekara drugih specijalnosti.

 

Kad sam prvi put otišao na te preglede bilo mi je kao da se u kosmonaute upisujem.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

potpuno mi je nejasno koja je poenta tog pregleda, ovo je jedan od retkih poslova koje mozes raditi samo ako na bilo koji nacin mozes komunicirati sa okolinom. mislim, u nekoj imaginarnoj situaciji ako je advokat nepokretan i ne moze ici na sud uvek moze pisati podneske iz kreveta za nekoga.

 

jedini pregled koji je potreban jeste psihijatrijski.

Link to comment

potpuno mi je nejasno koja je poenta tog pregleda, ovo je jedan od retkih poslova koje mozes raditi samo ako na bilo koji nacin mozes komunicirati sa okolinom. mislim, u nekoj imaginarnoj situaciji ako je advokat nepokretan i ne moze ici na sud uvek moze pisati podneske iz kreveta za nekoga.

 

jedini pregled koji je potreban jeste psihijatrijski.

Uuu, to kad bi uveli(psihijatrijski pregled) na ozbiljan način, tu bi advokatura ostala desetkovana ozbiljno. Ostao bi 1 od 10.

Link to comment
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...